Προς το περιεχόμενο

[Φήμη] Η Sony θέλει να εξαγοράσει το μερίδιο της Ericsson


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

€3500? Αχάριστε...

 

Μπορεί να είμαι συναισθηματικός, μονόχνοτος και περίεργος αλλά την ευκολία ενός οικίου interface σε συνδυασμό με πραγματικό πληκτρολόγιο, που να αισθάνεσαι τα πλήκτρα καθώς περνάς τα δάχτυλά σου από πάνω του και να το παίζεις "τυφλό", δεν μπορεί να την φθάσει κανένα touch. Και ναι, μιλάω για τη χρήση εν ώρα οδήγησης, όχι εν ώρα βύθισης σε καναπέ.

 

 

 

Και με αυτο το παραδειγμα εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ δηλαδη;;;; Εγω θα ντρεπομουν να το πω. Εισαι το λιγοτερο επικυνδινος και δεν με ενδιαφερει αν καθημερινα το κανει η πλειοψηφεια. ειναι ΛΑΘΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είχαμε εμείς δίκαιο μάλλον αυτοί θα βγάζανε 3500 ευρώ τον μηνα και εμείς θα βγάζαμε τα δις..

 

αλλα συμβαίνει βλέπεις το ανάποδο!

Απαράδεκτο post...

 

 

 

Και με αυτο το παραδειγμα εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ δηλαδη;;;; Εγω θα ντρεπομουν να το πω. Εισαι το λιγοτερο επικυνδινος και δεν με ενδιαφερει αν καθημερινα το κανει η πλειοψηφεια. ειναι ΛΑΘΟΣ.

Έλα βρε φίλε, στη γωνία είσαι για να την πέσεις μου φαίνεται! Το νόημα του παραδείγματος ήταν να δείξει την ευκολία χρήσης, όχι για να δηλώσει ότι οδηγάει με το κινητό στο χέρι! Κάνεις λες και άκουσες κάτι πρωτόγνωρο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η sony ericsson μένει στάσιμη.... και είναι ακριβη για αυτά που προσφέρει

παίρνω κινητό με ίδιες δυνατότητες απο την νόκια πιο φθηνά.

Ονομασε ενα κινητο σημερα να κανει αυτο που εγραψες παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα βρε φίλε, στη γωνία είσαι για να την πέσεις μου φαίνεται! Το νόημα του παραδείγματος ήταν να δείξει την ευκολία χρήσης, όχι για να δηλώσει ότι οδηγάει με το κινητό στο χέρι! Κάνεις λες και άκουσες κάτι πρωτόγνωρο!!!

 

Το οτι δεν είναι πρωτόγνωρο δε σημαίνει οτι δεν είναι και ηλίθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή και h Nokia είναι που προσφέρουν ακόμη κινητά τηλέφωνα και όχι έξυπνες παντόφλες.

 

Εξαρτάται ο καθένας τι ψάχνει από ένα κινητό. Εγώ πχ χρησιμοποιώ και δεν αλλάζω τη Nokia, επειδή μένει στάσιμη σε ένα απλό και εύχρηστο κλασικό μενού που θεωρώ πως για όσα θέλω από ένα κινητό τηλέφωνο (να κάνω κλήσεις, να στείλω μηνύματα, ίσως και να αποθηκεύσω κάποια σημείωση) με καλύπτει πλήρως!

Άλλοι θέλουν ένα τηλέφωνο να έχει πρόσβαση στο internet λόγω εργασίας για να μη κουβαλάνε netbooks/laptops ώστε να ελέγχουν emails (το δικό μου έχει internet, αλλά δε το χρησιμοποιώ) & να βγάζει καλές φωτογραφίες, επειδή γουστάρουν να έχουν ανά πάσα στιγμή φωτογραφική μηχανή μαζί τους.

Στη δεύτερη περίπτωση δε μπορείς να επιλέξεις ένα "μικρό" κινητό, επειδή... τι να τη κάνω την εύκολη πρόσβαση στο internet & την ανάγνωση pdf αρχείων που κατεβάζω, τα 12mp της φωτογραφικής (παραδείγματα φέρνω), όταν η οθόνη είναι τόσο μικρή, που μου πονάνε τα μάτια?

Κι άλλοι κάνουν έναν συνδυασμό των παραπάνω, όπως πχ πάλι εγώ. Θέλω όλα τα "απλά" και "στάνταρ" πράγματα σε μια λίγο μεγαλύτερη συσκευή! Δε μου αρέσουν τα μικρά κινητά (όπως τα ονομάζω "σπιρτόκουτα")!

Άλλοι θέλουν μικρές συσκευές για να μη χρειάζονται μια τσέπη στο μπουφάν τους μόνο για το κινητό, ώστε να το χωρέσει!

 

Δε μπορεί μια εταιρεία να καλύψει στο 100% ό,τι ψάχνει ένας καταναλωτής, επειδή η κάθε μία στοχεύει σε μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων και εξυπηρετεί σ'αυτό που είναι καλή! Η Nokia στην απλότητα και στην σοβαροφανή επιβλητικότητα των συσκευών της, η SonyEricsson σε μικρότερες ηλικίες με "χρωματιστές" δυνατότητες παιχνιδιών, μουσικής κλπ και κινητά που γυαλίζουν, η Apple στο internet και περισσότερο σε όσους θέλουν υπολογιστή στα χέρια τους που να παίρνει και τηλέφωνο.... Και κάπως έτσι μοιράζεται η αγορά, με βάση την εποχή που διανύουμε!

Όταν μία από τις παραπάνω "προσπαθεί" να κάνει κάτι στο οποίο είναι μια άλλη καλή και πρωτοπόρος, συνήθως τρώει τα μούτρα της, επειδή αφήνει κατά μέρος τη δική της εξέλιξη και τους καταναλωτές που καλύπτει, επιλέγοντας να "προφτάσει από το μηδέν", κάτι το οποίο κάποια άλλη ίσως δουλεύει εδώ και χρόνια και έχει μεγαλύτερη εξειδίκευση (αν θες) σ'αυτό που κάνει και πουλάει...

Κι έτσι κάποιες ανεβαίνουν (βλέπε Apple) επειδή στοχεύουν και εξυπηρετούν άψογα μόνο το δικό τους "κοινό" χωρίς να ασχολούνται με το τι κάνουν οι άλλες & άλλες μένουν στάσιμες, χάνουν έδαφος ακόμη κι απ'τη κορυφή (Nokia) ή τρώνε τα μούτρα τους (SonyEricsson), επειδή παρατάνε τη δική τους αγορά και μπαίνουν σε "ξένα χωράφια χωρίς να'ναι αγρότες"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πάντως, όσον αφορά τα ericsson είμαι φανατικός από παλιά. Από το 768, με το πορτάκι, αν θυμάμαι καλά. Και από τότε τσακωνόμασταν με τους φανατικούς της Nokia για το ποιος είναι πιο εύχρηστος και γρήγορος ("με πόσα 'κλικ' μπαίνεις στο ημερολόγιο, στα μηνύματα, στα ξυπνητήρια..."). Μία μόνο φορά αποπειράθηκα να αλλαξοπιστήσω με ένα Nokia (Xpress music 5800) και μου φάνηκε ότι άλλαξα σύμπαν. Μπορεί να είμαι συναισθηματικός, μονόχνοτος και περίεργος αλλά την ευκολία ενός οικίου interface σε συνδυασμό με πραγματικό πληκτρολόγιο, που να αισθάνεσαι τα πλήκτρα καθώς περνάς τα δάχτυλά σου από πάνω του και να το παίζεις "τυφλό", δεν μπορεί να την φθάσει κανένα touch. Και ναι, μιλάω για τη χρήση εν ώρα οδήγησης, όχι εν ώρα βύθισης σε καναπέ.

Επίσης, θυμηθείτε κάτι... Όταν η Sony κόλλησε στην Ericsson, ήταν τα τηλέφωνα της Sony που εγκαταλήφθηκαν, και οι δύο εταιρείες 'απλώς' συνέχισαν από κοινού την εξέλιξη της γραμμής τηλεφώνων της Ericsson. Αν η Sony ήθελε να κατασκευάσει τα δικά της κινητά τότε θα μπορούσε να πει ότι αποχωρεί απο την κοινοπραξία. Αντ' αυτού όμως λέει (ok, φήμες λένε) ότι θα εξαγοράσει το ποσοστό της Ericsson. Αυτό σημαίνει ότι θα γίνει κάτι παρόμοιο με την ATi/AMD. Το brand Ericsson θα σταματήσει να υπάρχει σε κινητά τηλέφωνα όπως και αυτό της ATi. Το να ξεκινήσει η Ericsson καινούρια σειρά τηλεφώνων cold start χωρίς μοιραζόμενη τεχνολογία μεταξύ της υπάρχουσας το βλέπω απίθανο. Πιο πιθανό θεωρώ να αποχωρήσει από τη συγκεκριμένη αγορά όπως έκανε η Motorola πρόσφατα ή η IBM (στα PC) παλίοτερα.

 

Το 5800 αποσο ξέρω έβγαζε μικροδονήσεις όταν πληκτρολογούσες κάτι η πατούσες ένα "κουμπί" στην touchscreen και μάλιστα διαφορετικής έντασης αναλόγως του τι πατούσες..

 

Οποτε μια χαρά είχες την αίσθηση ότι πληκτρολογείς.. εκτος αν εσύ πείραξες τις ρυθμίσεις του..

 

 

 

Απαράδεκτο post...

 

 

 

 

Απαράδεκτο γιατί? μια φορα είπα και εγώ να περιορίσω το μέγεθος του post μου .... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονομασε ενα κινητο σημερα να κανει αυτο που εγραψες παραπανω.

http://www.skroutz.gr/products/compare_selected_products/40?compare=,,,271683,277259

το ένα έχει gps και το άλλο είναι 3G κατα τα άλλα είναι ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα θυμάμαι τα κινητά της sony, πραγματικά χάλια...με την ροδέλα στο πλάι...και να αναρωτιέμαι τότε πως γίνεται ένας κολοσσός να μην μπορεί να βγάλει κινητό της προκοπής...τώρα με το android όμως όλα έγιναν εύκολα, παίρνεις λογισμικό έτοιμο, επεξεργαστή έτοιμο, οθόνη έτοιμη, συναρμολογείς και έβγαλες κινητό.

 

Απλά γιατί το μόνο που κάνει η Sony απο την αρχή της ύπαρξής της είναι να εκμεταλεύται την τεχνολογία που φτιάχνει η Philips. Οταν είναι να κάνει κάτι μόνη της τα κάνει θάλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά γιατί το μόνο που κάνει η Sony απο την αρχή της ύπαρξής της είναι να εκμεταλεύται την τεχνολογία που φτιάχνει η Philips. Οταν είναι να κάνει κάτι μόνη της τα κάνει θάλασσα.

Αν και έχω σταματήσει να συμπαθώ τη SONY εδώ και χρόνια, είσαι υπερβολικός...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με αυτο το παραδειγμα εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ δηλαδη;;;; Εγω θα ντρεπομουν να το πω. Εισαι το λιγοτερο επικυνδινος και δεν με ενδιαφερει αν καθημερινα το κανει η πλειοψηφεια. ειναι ΛΑΘΟΣ.

Αν εσύ με το που μπαίνεις στο αυτοκίνητο σβήνεις το κινητό σου, αν πηγαίνεις παντού με τα προβλεπόμενα/επιβαλόμενα όρια ταχύτητας, αν δεν πατάς ποτέ και για κανένα λόγο διπλή γραμμή, αν κάνεις γυμναστική τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και έχεις κόψει το τσιγάρο και τα λίπη από τη διατροφή σου, ε, τότε πραγματικά είσαι το ίνδαλμά μου και, πίστεψέ με, προσπαθώ πολύ να σου μοιάσω! Εκτός απ' αυτό, αναφερόμουν σε "τυφλή" χρήση του κινητού. Αυτό σημαίνει όχι ότι προσπαθώ να μην κοιτάζω το δρόμο, προσπαθώ να μην κοιτάζω το κινητό.

 

Το 5800 αποσο ξέρω έβγαζε μικροδονήσεις όταν πληκτρολογούσες κάτι η πατούσες ένα "κουμπί" στην touchscreen και μάλιστα διαφορετικής έντασης αναλόγως του τι πατούσες..

 

Οποτε μια χαρά είχες την αίσθηση ότι πληκτρολογείς.. εκτος αν εσύ πείραξες τις ρυθμίσεις του..

 

...και είσαι πολύ σωστός σε αυτό που θυμάσαι! :) Αυτή η απτική ("haptic") τεχνολογία προσφέρει ένα πολύ ευχάριστο feedback και έχει ενσωματωθεί σε πολλές touch συσκευές (και όχι μόνο). Μόνο μειονέκτημα είναι ότι έχεις το feedback αφού έχεις πατήσει... ό,τι έχεις πατήσει.

Ένα παράδειγμα: σε κάθε "φυσικό" πληκτρολόγιο το "F" και το "J" έχουν από ένα "αυτάκι" που σε βοηθάει να τοποθετήσεις τα χέρια σου δια της αφής (το ίδιο και το πλήκτρο "5" στο αριθμητικό). Αν βγει touch κινητό που θα μπορέσει να μου το προσφέρει αυτό τότε... i'm sold!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά που έβγαλε η Sony όταν εμφανίστηκε στον χώρο των κινητών το 1996 ήταν πολύ καλά για τα δεδομένα της εποχής. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως ήταν τα καλύτερα. Η σειρά ΜZ είχε μεγάλη οθόνη συγκριτικά με το μέγεθος . Προσωπικά δεν είχα sony κινητό γιατί ήταν πανάκριβο. Δοκίμαζα του φίλου μου, ο οποίος ήταν ναυτικός και είχε τρελή επιδότηση . Πραγματικά το ζήλευα. Πρέπει να ήταν το CMD-MZ5 το 2000 περίπου αν δεν κάνω λάθος.

 

327_5.jpgmz5.jpg 327_7.jpg 327_4.jpgΉταν στιβαρό. Δεν έδινε την αίσθηση της πλαστικούρας των υπόλοιπων. Ήταν ελαφρύ και δεν ζόριζε το τσεπάκι του πουκάμισου. Ήταν λίγο παχύ αλλά αυτό αντισταθμίζονταν από το πολύ μικρό μέγεθος. Η οθόνη ήταν εκπληκτική. Όταν τα υπόλοιπα μοντέλα έδειχνα μια γραμμή άντε δύο , το sony είχε 4 έως 5 γραμμές. Τέλειο για sms σε μία εποχή που οι τηλεφωνικές κλήσεις ήταν πραγματικά πανάκριβες. Έπαιζε μουσικά αρχεία μέσω memory stick. Πολύ προχωρημένο τότε. Ο φωτισμός της οθόνης δεν παιζόταν. Την νύχτα πουλούσες τρελή μούρη. Από αυτονομία έπασχε αλλά το λειτουργικό του ήταν τρομερά εύχρηστο με την ροδέλα και εξαιρετικά πλούσιο.

 

Στην Ελλάδα τα κινητά Sony πωλούνταν για δύο με τρία χρόνια μέχρι την συγχώνευση. Δεν υπήρχε πληθώρα διαφορετικών μοντέλων. Στη πραγματικότητα ένα τύπος μονάχα με τις αναβαθμίσεις του. Το άσχημο με τα sony κινητά ήταν πως ενώ ήταν πανίσχυρη εταιρεία, η Nokia και η Ericsson είχαν εξασφαλίσει συνεργασίες με τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Λόγω μεγάλων παραγγελιών πρόσφεραν μεγάλες εκπτώσεις. Το Sony ήταν επιλογή για ψαγμένους. Αν είχε καλό μάρκετινγκ , ίσως να είχε την τύχη του iPhone από πολύ νωρίς. Ήθελε να ασχοληθείς πολύ για να πάρεις επιδότηση και αυτή σχετικά μικρή.

 

Πάντως εμένα μου άρεσαν τα κινητά της πριν ενωθεί με την Ericsson . Πάντα πίστευα πως έχασαν και οι δύο εταιρείες. Άνοιξαν τον δρόμο στην Nokia μέχρι να εμφανιστεί το iPhone.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 εταιρείες πριν τη συγχώνευση τους κυκλοφορούσαν από τα πιο ανταγωνιστικά κινητά της εποχής τους.

 

Μετά τη συγχώνευση περιορίστηκαν σε μετριότητες, και ιδιαίτερα τώρα, στην εποχή τον smartphones, είναι κάτω του μετρίου σε ότι και αν κάνουν. Δεν είναι μια συνεργασία που θα μου λείψει.

 

Αλλά δε θα ήθελα να αγοράσει η Sony το μερίδιο της ericsson. Πλέον η νοοτροπία της sony θυμίζει apple, με τη διαφορά ότι οι δημιουργίες της συνήθως αποτυγχάνουν και σε δυνατότητες/σχεδιασμό, και σε αποδοχή από τους καταναλωτές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...