Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικά αργή μεταφορά δεδομένων


Panahs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα και εγώ έναν εξωτερικό δίσκο να κάνω backup τα αρχεία μου...

 

Το πρόβλημα: Η αντιγραφή είναι υπερβολικά αργή από τον C στον εξωτερικό! Μιλάμε ότι για να αντιγράψει 3 και κάτι giga θέλει περίπου ένα τέταρτο! Το backup μου παίρνει μέρες!

 

Η λεπτομέρεια: Δε φαίνεται να φταίει ο εξωτερικός (usb θα έλεγε κάποιος), αλλά ο C! Και το παρατήρησα όταν αντέγραψα από άλλον εσωτερικό δίσκο στον ίδιο εξωτερικό και η ταχύτητα ήταν ικανοποιητική.

 

Σε αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάνω για να ελέγξω την κατάσταση του σκληρού; Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να έχει αλλάξει; Μπορεί να διορθωθεί με format; Μπορεί εντέλει αυτό να είναι προάγγελος οριστικής βλάβης του δίσκου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορεί.

 

Μπορεί και όχι όμως.

 

Βάλε το HD Tune και δες στο info tab του σε τί mode τρέχει και αν συμφωνεί με το υποστηριζόμενο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρήγορη δοκιμή του προγράμματος, επαληθεύθηκε αυτό που είχα διαπιστώσει: Στο benchmark ο σκληρός έχει τραγικά αργή μεταφορά δεδομένων. Πιάνει maximum 3,5 Mb/s τη στιγμή που ο 2ος δίσκος μου πιάνει πάνω από 80 Mb/s.

 

Επίσης παρατήρησα στο health ότι στο C5- Current Pending Sector έχει 7 unstable sectors. Στο Info δεν παρατήρησα κάτι περίεργο. Τι άλλο μπορώ να ελέγξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε αν θες screenshots (από Health και Info) και πόσταρέ τα.

 

 

 

 

Eπίσης τρέξε το HD Sentinel που δίνει και γενικές οδηγίες για την κατάσταση και τί να κάνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά (το τονίζω για να μη σε πάρω στο λαιμό μου) δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο από πρόβλημα λειτουργικού/σε συνδυασμό με τον C.

 

7 pending sectors, δεν είναι τίποτα σπουδαίο υπό κανονικές συνθήκες.

 

Το HDS δεν αναφέρει κάτι (που συνήθως και ψιλοκρύωμα να έχει ο δίσκος, το βροντοφωνάζει).

 

 

 

 

Αν δε βρεθεί άλλος πεφωτισμένος δυνατός λύτης ή αν δεν μου έρθει εμένα φλασιά από αύριο, μπακάλικα θα πρότεινα το εξής : πάρε ένα image του C με Αcronis True Image, και στη συνέχεια πάτα του του C ένα low level format με το Low Level Format Tool. Kαπάκι ξαναπέρνα του το image (θα χρειαστείς συνδρομή άλλου μηχανήματος ή έστω άλλων Windows ή δημιουργία boot CD μέσω Acronis), κι αν είχε κάποιο σκάλωμα ο δίσκος, ίσως πλέον να είναι οκ. Αν το σκάλωμα ήταν στο λειτουργικό, θα συνεχίσει. Κι αν όντως συνεχίσει, κάνε μια επανεγκατάσταση Win. Αν πάλι σκαλώνει, τότε φταίει ο C έστω κι αν δεν το αναφέρουν τα προγράμματα (rare, but been known to happen).

 

Παλουκάκι εκτελεστικά οι διαδικασίες, αν το True Image δεν το 'χεις ξανατρέξει, αλλά αξίζει τον κόπο, διότι σε κάθε περίπτωση, σου μένει το image ως το απόλυτο backup για όσες χρήσεις το θες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε wash...

 

Έτσι κι αλλιώς θέλω να περάσω τα Windows7 (έχω XP). Γιαυτό κάνω και το backup. Αρχικά σκεφτόμουν μόνο εγκατάσταση, τώρα σκέφτομαι να κάνω και format το δίσκο. Οπότε δε χρειάζεται να κάνω image.

 

Τώρα το θέμα είναι πως μου δίνεται η εντύπωση ότι είναι σαν να έχει ενεργοποιηθεί κάποια επιλογή στον σκληρό (είτε από motherboard είτε από λειτουργικό) και και δουλεύει σε αυτές τις ταχύτητες... Μόλις τελειώσω το backup πάντως (κάτι που ενδέχεται να αργήσει) θα κάνω και checkdisk και ότι άλλο μπορέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μητρική δεν έχει αλλάξει κάτι. Από το λειτουργικό, μπορεί, έστω κι αν τα προγράμματα υποδηλώνουν ότι είναι εντάξει (διότι όντως στα ΧΡ μπορεί ο δίσκος να τρέχει σε ΡΙΟ mode=να έχει πέσει η ταχύτητα του).

 

Θα φανεί όταν περάσεις τα 7αρια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεει καλά ο washcloud αλλά υπάρχει και μια αλλη δοκιμή λίγο πιο εύκολη και παρακάμπτει τελείως σκαλώματα από προβληματικούς drivers και antivirus. Κατέβασε και κάψε ένα linux live dvd και κάνε boot από αυτό. Δοκίμασε πάλι να κάνεις αντιγραφή αρχείων και δες τις ταχύτητες που πιάνεις.

 

Τέλος δοκίμασε και αντίγραφη με ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ το antivirus.

 

Σημαντική ερώτηση: Προσπαθείς να αντιγράψεις μερικά μεγάλα αρχεία (π.χ. 5 ταινίες) ή εκατοντάδες μικρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική είναι η Asus P5K.

 

Πολύ καλή η ιδέα με το Linux. Έχω ένα φλασάκι με περασμένο μέσα το Lubuntu. Θα το δοκιμάσω αργότερα.

 

Antivirus δεν έχω αυτή τη στιγμή. Είχα το Comondo που ήταν antivirus και firewall, αλλά μου είχε γαμήσει λίγο το σύστημα και το έβγαλα. Τώρα έχω βάλει απλά το Zone Alarm για να έχω ένα υποτυπώδες firewall.

 

 

Τα αρχεία είναι διαφόρων μεγεθών. Και μικρά και πολύ μεγάλα DV αρχεία. Δε νομίζω πάντως να έχει σημασία, γιατί αν δεις το benchmark πάνω στη φωτογραφία, η μεταφορά δεδομένων δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 4 MB/s γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η έκδοση των winxp που έχω πρέπει να έχει σακατευθεί εντελώς μετά από 4 χρόνια. Δεν μπορεί καλά καλά ούτε να αντιγράψει αρχεία.

 

isay τελικά η ιδέα μάλλον πέτυχε, αφού με το lubuntu cd η μεταφορά αρχείων γίνεται με κανονική ταχύτητα. Φαίνεται ότι με έσωσες από πολύ τσάμπα χρόνο. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμα...

 

Προσθέτω και ένα screen από το HD Sentinel.

 

Ρε παιδιά μπορείτε να δώσετε λίγο φως και σε μένα;

Έχω WD 500αρη usb2.0 φάση και ενώ δούλευε κανονικά τον λειτούργησα σήμερα και πάει χελωνονικά...

Κατέβασα τα προγράμματα που λέτε και τα παραθέτω.

Μπορείτε να μου πείτε ενδεικτικές τιμές για read write access και δεν ξέρω και γω τι άλλο ώστε να καταλάβω τι φταίει;

Ευχαριστώ

 

Ρε παιδιά μπορείτε να δώσετε λίγο φως και σε μένα;

Έχω WD 500αρη usb2.0 φάση και ενώ δούλευε κανονικά τον λειτούργησα σήμερα και πάει χελωνονικά...

Κατέβασα τα προγράμματα που λέτε και τα παραθέτω.

Μπορείτε να μου πείτε ενδεικτικές τιμές για read write access και δεν ξέρω και γω τι άλλο ώστε να καταλάβω τι φταίει;

Ευχαριστώ

 

post-193694-0-08196800-1318095401_thumb.jpg

 

 

post-193694-0-34868500-1318095402_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου είναι δύσκολο, δοκίμασε να τον τρέξεις κι εσύ μέσα από κάποιο Linux δισκάκι. Αν από 'κει είναι οκ, είτε κι εσύ έχεις ζόρι με το λειτουργικό, είτε με το file system του εξωτερικού (οπότε του κάνεις ένα φορμάτ, αφού έχεις σώσει τ' αρχεία σου προσωρινά αλλού).

 

Ναι είναι αργός σχετικά. Το HD Tune πάντως δεν δείχνει πρόβλημα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* ...μήπως είστε γείτονες με τον Panah;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η έκδοση των winxp που έχω πρέπει να έχει σακατευθεί εντελώς μετά από 4 χρόνια. Δεν μπορεί καλά καλά ούτε να αντιγράψει αρχεία.

 

isay τελικά η ιδέα μάλλον πέτυχε, αφού με το lubuntu cd η μεταφορά αρχείων γίνεται με κανονική ταχύτητα. Φαίνεται ότι με έσωσες από πολύ τσάμπα χρόνο. Thanks!

Τίποτα. Το format και εγκατάσταση των windows δεν την γλυτώνεις, εκτός αν εχεις μπόλικο χρόνο για σκότωμα για να βρεις ποιος driver/πρόγραμμα σου κάνει τη ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...