Προς το περιεχόμενο

H100 or Custom Υδροψυξη?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον το pc ειναι αυτο της υπογραφης μου και σκεφτομουνα τις παραπανω λυσεις.Η υδροψυξη που σκεφτομουνα ηταν Link + Ρακορς και τα λοιπα που θελω να μου προτεινετε εσεις μαζι με μεταφορικα γυρω στα 350.Για αρχη θελω να ψυξω μονο cpu και αργοτερα βλεπουμε και για vga.Το θεμα ειναι το παραπανω συστημα αξιζει τα λεφτα του?Η να παω σε μια H100.Το ψυγειο θα ειναι push/pull αφου τα εχω υπολογισει και χωρανε και στα 2.Επισης το συστημα που εχω επιλεξει ειναι ικανο να σηκωσει και μια vga χωρις να αλλαξω αντλια?(Ψυγειο ισως χρειαστει το ξερω.)Αυτα και επισης θα ηθελα να ελεγξετε και τη συμβατοτητα των κομματιων που εχω διαλεξει.Ευχαριστω οσους ασχοληθουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηδη τον εχεις 4.2 αν δεν εχεις μεγαλο προβλημα απο θερμοκρασιες μην την παρεις....αλλα αν απαφοσασισεις και εισαι σιγουρος οτι θα πας και σε καρτα γραφικων αργοτερα,αγορασε και για cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα πήγαινα σε αυτό το cpu block

 

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p8632_EK-Water-Blocks-EK-Supreme-HF---Acetal-EN--Nickel---775-1156-1155-1oe-AM2-AM3-939-XEON-.html

 

Σωλήνες έχεις βάλει 3 μέτρα είναι υπερβολικό...

 

Επίσης μια και πήρες πράσινο νερό πάρε διάφανο σωλήνα καλύτερα.

 

Για πιο έμπειρες γνώμες αναμένεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι το παραπανω συστημα αξιζει τα λεφτα του?Η να παω σε μια H100.

 

Tί ακριβώς απαιτήσεις έχεις, ώστε να χρειάζεσαι επένδυση 300+ ευρώ σε υδρόψυξη?

 

Έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες σου? Θέλεις να ζορίσεις ακόμα περισσότερο τον επεξεργαστή σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν θες να χτυπησεις επιδοσεις σιγουρα καλυτερες ενος Η100 σε παραπλησιο ομως budget και με μεγαλυτερες δυνατοτητες αναβαθμισης

κοιτας σε καποιο κιτακι τετοιου η τετοιου τυπου

εαν σκοπευεις αργοτερα να ασχοληθεις πιο σοβαρα και να βαλεις και καμια καρτα πανω στο loop και σε ενδιαφερει και το αισθητικο κομματι

κοιτας σε συνθεση τετοιου τυπου το οποιο αργοτερα εαν θες να το επεκτεινεις του προσθετεις κι ενα 200αρι εμπρος ή/και ενα διπλο χοντρο κατω ή/και ενα λεπτο μονο πισω και εχεις δυνατοτητα να παιξεις και με dual VGA πλεον....

 

Case-Modding-corsair-600t-watercooled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που ελειψα απο το νημα αλλα εφτιαχνα το pc μιας και ηρθε η μητρικη απο πλαισιο.Οι λογοι που θελω να βαλω υδροψυξη ειναι οι εξης:

1.Εχω μαζεψει καποια λεφτα απο part-time job και γουσταρω να τα διαθεσω σε κατι που εχω τρελα και θελω να μαθω(Αφου θα μας τα παρει ο Γιωργακης τουλαχιστον να μεινει και κατι..)

2.Αθορυβο συστημα

3.Θελω να ανεβασω και αλλο τον επεξεργαστη(Ναι οκ για benchmarks και οχι για αλλους λογους,αφου το ξερω οτι με καλυπτει)

4.Το θεωρω επενδυση

5.Γουσταρω να ασχοληθω με το pc-modding οσο μπορω και με παιρνει.

Αυτα για τους panther και jimbo.

Karmen σωληνες πηρα 3 μετρα γιατι μιας και ειναι φθηνοι ας υπαρχουν και για συντηρηση.(Στα 4 ευρω θα κολλησουμε?)

Overpower@

ηδη τον εχεις 4.2 αν δεν εχεις μεγαλο προβλημα απο θερμοκρασιες μην την παρεις....αλλα αν απαφοσασισεις και εισαι σιγουρος οτι θα πας και σε καρτα γραφικων αργοτερα,αγορασε και για cpu

Ναι θα παω σε καρτα γραφικων αργοτερα,απλα μαλλον δν θα μεινω με αυτην την καρτα για αυτο και θα το καθυστερησω και αγοραζω μονο για cpu

@Κοπριτης

Φιλε μου σε ευχαριστω για τις προτασεις σου αλλα εχω καποιες αποριες.1ον το apogee block δν ειναι καλο? γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα..

2ον Η αντλια που διαλεξα εγω ειναι ρυθμιζομενη και εχει μεγαλυτερη κινηση 1500 L/h (εψαξα για ρυθμιζομενη γιατι στην αρχη που δν θα μπει καρτα θα χρειαζομαι μικρες ταχυτητες για να μενει το νερο στο cpu block και μετα να σηκωνει και την vga με μεγαλυτερη ταχυτητα)

Και τελος η ιδεα της Η100 εγκαταλειφθηκε αφου δν θα δω διαφορες.Οσο για τα πρασινα molex οντως μαμανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Εχω μαζεψει καποια λεφτα απο part-time job και γουσταρω να τα διαθεσω σε κατι που εχω τρελα και θελω να μαθω(Αφου θα μας τα παρει ο Γιωργακης τουλαχιστον να μεινει και κατι..)

2.Αθορυβο συστημα

3.Θελω να ανεβασω και αλλο τον επεξεργαστη(Ναι οκ για benchmarks και οχι για αλλους λογους,αφου το ξερω οτι με καλυπτει)

4.Το θεωρω επενδυση

5.Γουσταρω να ασχοληθω με το pc-modding οσο μπορω και με παιρνει.

 

1. Σωστός

2. Καί η υδρόψυξη χρησιμοποιεί ανεμιστήρες. Ο θόρυβος καθορίζεται από το ποιόν των ανεμιστήρων που χρησιμοποιείς και όχι από το είδος της ψύξης. Στην αερόψυξη με πολύ λιγότερα λεφτά έχεις τα ίδια επίπεδα θορύβου. Μήν ξεχνάς και το θόρυβο της αντλίας νερού, όπου είναι αισθητός σε πιό φτηνά μοντέλα.

3. Έχεις φτάσει σε όριο θερμοκρασιών με την υφιστάμενη ψήξη? Έχεις δοκιμάσει για παραπάνω και το μόνο που σε έκοψε ήταν οι θερμοκρασίες? Τα υπόλοιπα components αντέχουν για περισσότερο?

4. Σε σύγκριση με την αερόψυξη έχεις εκ των πραγμάτων μικρότερη διάρκεια ζωής και θέμα συντήρησης.

5. Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οταν μπει η καρτα τοτε γλυτωνεις αρκετα απο θορυβο μιας και αυτη που εχω τωρα εχει εναν ανεμιστηρα τερας.Οσο για τις θερμοκρασιες ναι εχω φτασει στο οριο ~83 C.Οσο για το 4 εχεις δικιο δν το ειχα σκεφτει.Εχεις καποια συνθεση να προτεινεις η μπορεις να σχολιασεις αυτη που προτεινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον πάς για custom σύνθεση, πηγαίνεις σε μονοπάτια που δεν έχω προσωπική εμπειρία.

 

Από την άλλη είναι πολλά τα λεφτά και κάπου ξεφεύγουμε από την λειτουργικότητα και πάμε σε προσωπικές μας ορέξεις και novelty καταστάσεις.

 

Πιστεύω ότι με μία Η60 θα ήσουν μιά χαρά. Ναί από θερμοκρασίες επεξεργαστή δεν θα είχες μεγάλη διαφορά (4-5 βαθμοί πιό κάτω από καλή αερόψυξη), αλλά θα είχες πολύ πιό συγυρισμένο εσωτερικό κουτιού, πρόσβαση σε όλα τα slot της μνήμης (με tower αερόψυξη υπάρχει θέμα) και 0 έννοια για συντήρηση, μιάς και είναι κλειστό σύστημα. Βέβαια όπως και στη custom λύση, πάντα υπάρχει η πιθανότητα βλάβης. Αλλά η σχέση απόδοσης-τιμής είναι πάρα πολύ καλή.

 

Μήν νομίζεις ότι με τη custom λύση θα έχεις απίστευτες διαφορές. Όλα παίζονται στο μέγεθος του ψυγείου και της δυναμικότητας της αντλίας νερού και τα οικονομικά μεγέθη αυξάνονται δυσανάλογα με την απόδοση, όπως βλέπεις ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...