Προς το περιεχόμενο

AMD FX / Bulldozer - γενική συζήτηση


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η γνώμη σου βασίζεται σε κάποια χειροπιαστά δεδομένα;

 

Ξέρω γώ?...Στα reviews που σήκωσαν τα παιδιά..Αν εννοείς αν το έχω στα χέρια μου οχι..Μόνο απο οτι διαβάζουμε όλοι.

 

Ακομα καλυτερα που ρίξαν τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 648
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Sorry αλλά τα benchmarks του Anandtech με απογοήτευσαν,και περίμενα πως και πως να μάθω για τους bulldozers. :(

Στα περισσότερα παιχνίδια έχει χειρότερη απόδοση και από 4πύρηνο Phenom 2 που έχει 120 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ με ένα πολύ σύντομο " review " εν μέρη που είδα, απογοητευτικά. και ορίστε το γιατί -- http://myplaisio.gr/sites/default/files/imagecache/_large_view/main-imgs/12.10.2011%20-%2007:50/AMD_FX-8150-202.jpg -- ok δηλαδή ανταγωνίζεσαι έναν i5 2500k ο οποιος Ναι είναι ένας πολύ δυαντός επεξεργαστής.. αλλα όταν έρχεσαι και μου βγάζεις ένα CPU 8 core με τέτοιους χρονισμούς τώρα μου δίνεις τέτοια αποτελέσματα στα Games ?? δεν μου άρεσε καθόλου αυτό. δεν ξέρω μακάρι να γίνει κάτι και να αλλάξουν αυτά! Πείτε μου την γνώμη σας και σεις αν είμαι κάπου λάθος ώστε να με διορθώσετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ με ένα πολύ σύντομο " review " εν μέρη που είδα, απογοητευτικά. και ορίστε το γιατί -- http://myplaisio.gr/sites/default/files/imagecache/_large_view/main-imgs/12.10.2011%20-%2007:50/AMD_FX-8150-202.jpg -- ok δηλαδή ανταγωνίζεσαι έναν i5 2500k ο οποιος Ναι είναι ένας πολύ δυαντός επεξεργαστής.. αλλα όταν έρχεσαι και μου βγάζεις ένα CPU 8 core με τέτοιους χρονισμούς τώρα μου δίνεις τέτοια αποτελέσματα στα Games ?? δεν μου άρεσε καθόλου αυτό. δεν ξέρω μακάρι να γίνει κάτι και να αλλάξουν αυτά! Πείτε μου την γνώμη σας και σεις αν είμαι κάπου λάθος ώστε να με διορθώσετε

 

 

Δεν είσαι πουθενά λάθος..Ξαναλέω οτι το μόνο καλό που βλέπω είναι οτι αν θέλει κάποιος να πάει σε αναβάθμιση και οχι να αλλαξει όλο το pc,o 8150 ειναι ένας ακόμα επεξεργαστής της AMD,μαλλον η ναυαρχίδα της με καμια 50αρια-60αρια ευρω παραπάνω απ' οτι είχε ο προηγούμενος καλύτερος.

 

Αυτή είναι όλη η ιστορία.Τώρα για την τιμή?...Και λίγο παρακάτω επαιρνε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι πουθενά λάθος..Ξαναλέω οτι το μόνο καλό που βλέπω είναι οτι αν θέλει κάποιος να πάει σε αναβάθμιση και οχι να αλλαξει όλο το pc,o 8150 ειναι ένας ακόμα επεξεργαστής της AMD,μαλλον η ναυαρχίδα της με καμια 50αρια-60αρια ευρω παραπάνω απ' οτι είχε ο προηγούμενος καλύτερος.

 

Αυτή είναι όλη η ιστορία.Τώρα για την τιμή?...Και λίγο παρακάτω επαιρνε νομίζω.

 

παρόλα αυτά όμως υπάρχει και ακόμα ένας CPU πάνω από τον 8150 ( 8170 ?? ) η κάνω λάθος ? Τουλάχιστον να δούμε Benchmark Comparison με αυτόν ΜΠΑΣ και δούμε άσπρη μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω οτι είναι αρκετά αξιόλογοι οι επεξεργαστές.

 

Από την στιγμή που μιλάμε για μια καινούρια αρχιτεκτονική πρέπει να υπάρχουν και τα κατάλληλα προγράμματα που να μπορούν να τα αξιοποιήσουν οπού σε όλα τα review δεν υπάρχουν, κακώς η amd δεν έχει βγάλει τα κατάλληλα patch για τα windows.(Αυτο συνεπάγεται οτι τα αποτελέσματα δεν δείχνουν την πραγματική δύναμη των επεξεργαστών ).Οπότε μην απορείτε οτι σε κάποια review οι επιδόσεις τους κυμαίνονται σε παλιότερης γενιάς επεξεργαστές .

 

 

 

 

Εγώ περιμένω να τους δω και σε servers εκει είναι που θα δούμε μεγάλες επιδόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εν προκειμένω μας καίει το desktop κομμάτι, που είναι και το μεγαλύτερο..

Ούτε σε server δεν βλέπω μεγάλα πράγματα πάντως. Προς το παρόν... Αναμένουμε βελτιωμένη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ περιμένω να τους δω και σε servers εκει είναι που θα δούμε μεγάλες επιδόσεις

 

 

σε server όμως που λες.. η server έχουν διαφορετικές απαιτήσεις από τα " Κοινά " desktop που έχουμε όλοι εμείς! έτσι δεν είναι ?? οποτε είναι κάπως επόμενο να έχουν διαφορετικές επιδόσεις!

μακάρι βεβαια να είναι όπως αναφέρεις και να είναι λόγο patch η κάτι τέτοιο διότι όπως Τόσος κόσμος έτσι και γω τους περιμένω τόσο καιρό και σήμερα έπεσα από τα σύννεφα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πιστευω οτι ο 8120 με τα 95 Watt θα κλοκαρει καλυτερα. Επιπλεον αν δεν ανεβασει η amd την αποδοση του καθε πυρηνα ξεχωριστα οσους πυρηνες και να βαλει σε ενα chip παλι πισω θα ειναι.....

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δεν ανέλυσα και πολύ τα review αλλά από τον σαματά κατάλαβα ότι άλλα έλεγαν και αλλιώς είναι... στο δια ταύτα όμως, παραμένει το παλιό "λίγο χαμηλότερες επιδόσεις και πιο φθηνό" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαση του review του guru3d .. με ένα oc στα 4.6 φτάνει και ξεπερναει αρκετά τον 2500Κ ακουμπώντας τον 2600Κ. Αν πέσει λοιπον η τιμή του 20 - 30 euro κάτω από τον 2500Κ δεν θα αποτελεί κακή αγορά!!

 

Βαση των τωρινών δεδομένων ομως, δυστυχώς για όλους μας, η AMD έχει υποπέσει σε ένα τρελό fail που θυμίζει εποχές phenom 1!

 

Τωρα για όσους περιμέναν ότι η AMD θα κυκλοφορούσε έναν επεξεργαστή πολύ καλύτερο του 2500Κ είσασταν το λιγότερο υπεραισιόδοξοι... για την δυναμικότητα της εταιρειας και την ανταγωνιστικότητα της εναντι του θηρίου που λέγεται Intel ενας επεξεργαστης που σε στοκ ρολόγια θα ήταν κοντά στον 2600 αλλα σε καλύτερη τιμή θα ήταν υπερακετός ... το κακό είναι οτι ουτε αυτό το καταφερε!!

 

Ας ελπίσουμε ότι ή θα πεσουν σημαντικά οι τιμές σε κανα μήνα η ότι θα στρωθουν στην δουλεία και θα παρουσιάσουν σύντομα ένα πιο ανταγωνιστικό προιόν όπως έγινε με τους phenom II!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβος (οι μητρικές ξεκινάνε από 100€), ενεργοβόρος και ανίκανος.

 

Του χρόνου οι piledriver θέλουν τρομερή δουλειά για να μην ανοίξει κι άλλο η ψαλίδα...

 

Μην ακούσω για oc γιατί στα ίδια λεφτά με oc ο 2600k έχει 20% καλύτερες επιδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εν προκειμένω μας καίει το desktop κομμάτι, που είναι και το μεγαλύτερο..

Ούτε σε server δεν βλέπω μεγάλα πράγματα πάντως. Προς το παρόν... Αναμένουμε βελτιωμένη έκδοση.

 

 

νομιζω αυτο τα λεει ολα. πραγματικα θελω να δω τι θα κανει στο server κομματι γιατι ολοι λενε οτι γιαυτο φτιαχτηκε

 

συμφωνα με το παραπανω διαγραμμα στα ιδια threads και ιδια συχνοτητα κερδιζει η intel και η amd με τους thuban...

 

πως βγαινει το 50% πανω απο τους magny cours δεν καταλαβαινω

 

t4.png

 

The performance of Bulldozer microarchitecture has become way lower than that of the previous-generation processors. The simplification of Bulldozer microarchitecture by combining a pair of cores into a single module with shared resources led to a significant (25-40%) drop in specific performance compared with the previous-generation AMD microarchitecture. As a result, Bulldozer cores do not just work at half the speed of Sandy Bridge cores. In addition to that the performance of the Bulldozer processor module with two cores is even lower than that of a single Sandy Bridge core with enabled Hyper-Threading technology. Should we expect any performance records from a CPU with such microarchitecture? This is more of a rhetorical question…

 

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/amd-fx-8150_8.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...