Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένο και μικρό πρώτο αυτοκίνητο.


Μενέξενος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Το πρώτο μου αυτοκίνητο πρόκειται να αποκτήσω και γι' αυτό θα ήθελα κάποιες γνώμες. Όπως προανέφερα, θα αγορασθεί μεταχειρισμένο. Ο προϋπολογισμός γύρω στις 5 με 7 χιλιάδες, χωρίς αυτό να σημαίνει πως εάν βρεθεί κάποια ευκαιρία, είναι αδύνατον να αγγίξει και τις 8. Γενικώς ως αμάξια μου αρέσουν το yaris, corsa, suzuki swift. Έχω καταλήξει όμως σε τούτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1833734/ . Αναρωτιόμουν κυρίως αν είναι σύνηθες να πωλείται σε τόσο χαμηλή τιμή ένα τέτοιο αμάξι. Συγκεκριμένα σκεφτόμουν μήπως έχει πειραχτεί ο χιλιομετρητής.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητησεις το βιβλιο sevice .Απο το ποτε εκανε service και στα ποσα χλμ μπορεις να καταλαβεις αν λεει αληθεια γι τα χλμ.

 

Τοσο ειχα παρει περυσι ενα αναλογο αυτοκινητο για τον γιο μου ibiza 1.2

 

Κοιτα και απο ιδιωτες να γλυτωσεις κανα 500ρικο τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν παρομοια σε αυτη την τιμη? http://www.car.gr/classifieds/cars/?make=208&model=630&offer_type=sale&or=d&pg=2&price-to=%3C8000&registration-from=%3E2006&registration-to=%3C2008&so=dm

καταρχας αυτο που λες εχει πινακιδες?τελη κυκλοφοριας?κανα 1000ρικο.σε ποιο αυτοκινητο δεν εχουν πειραξει κοντερ?τραβα ρωτα σε μια αντ/πεια στα οπελ σβηνονται τα κμ και απο τον εγκεφαλο?απο το κοντερ ειναι σιγουρο σε ολα. -βεβαια υπαρχει και η λυση μτχ εγκεφαλου-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά,ηρεμία...

Δέν είναι μια βδομάδα που έχω αμάξι απο μαντρά.Μιλάμε για αμάξι του κουτιού,μοντ.2009,χιλιόμετρα στρωσίματος και τιμή 1/3 της αρχικής.Με αυτά τα χαρακτηριστικά κάποιος θα έλεγε:

α)Στουκαρισμένο

β)Πειραγμένο

γ)Όλα τα παραπάνω.

Το πήγα σε επίσημη αντιπροσωπεία και πέρασε όλα τα τεστ με flying colors.Η μόνη "νίλα" ήταν το service των 15Κ που ήταν εκπρόθεσμο και έπρεπε να το επικομιστώ.

Τέλη κυκλοφορίας ήταν ήδη πληρωμένα απο τον προηγούμενο κάτοχο,οπότε μου έκανε δώρο μόνο τις πινακίδες και την μεταβίβαση.Σε όσες μάντρες/εμπόρους απευθύνθηκα,ακολουθούσαν αυτή την γραμμή (τέλη κυκλοφορίας-πινακίδες-μεταβίβαση=δώρο).Απο ιδιώτη στην καλύτερη περίπτωση να γλυτώσεις το service,αφού πολλές φορές αρνούνται να συνεισφέρουν στην μεταβίβαση.

Ο μαντράς έχει κάποια αμάξια που βρέθηκαν στα χέρια του για 1002 λόγους.Κάποια απο ΟΔΔΥ,κάποια επειδή ο κάτοχός τους είχε οικονομικά προβλήματα,κάποια επειδή ήταν λάθος αγορά.Σαφώς θα βρείς και λιωμένα κουφάρια,άλλα πιστεύω οτι πλέον μιλάμε για την εξαίρεση και όχι τον κανόνα.

 

Πρότασή μου: Ford Fiesta mk7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα όπως είπα είναι ακριβότερα του προϋπολογισμού μου ειδικά όσα έχουν ESP (αλήθεια αξίζει τελικά;), δεν απέκλεισα όμως ότι θα υπάρχουν μερικά. Καλό το φιέστα αλλά δεν με ενθουσιάζει πολύ στην όψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσενα ποιος το ειχε δηλ?πως εμαθες ποιος το χε?αντ/πεια(ξεχνα το πειραζονται ολα)μαθε απο υπουργειο ή ασφαλιστικη.

η αντ/πεια ηταν στην περιοχη της μαντρα ?!εισουν μπροστα οταν κοιταγαν για βαψιματα στο παχυμετρο?ηξερες τι ενδειξεις επρεπε να δεις?

οδδυ δεν παιζουν τοσο καινουργια.ενας που χει οικονομικα προβληματα θα το χε με δοσεις αρα ανηκε στην τραπεζα(κυριοτητα).η τραπεζα υπολογιζει ποσα εβγαλε με τους τοκους και ποσα απομενουν απο το δανειο.

τα περισσοτερα ειναι απο leasing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσενα ποιος το ειχε δηλ?πως εμαθες ποιος το χε?αντ/πεια(ξεχνα το πειραζονται ολα)μαθε απο υπουργειο ή ασφαλιστικη.

η αντ/πεια ηταν στην περιοχη της μαντρα ?!εισουν μπροστα οταν κοιταγαν για βαψιματα στο παχυμετρο?ηξερες τι ενδειξεις επρεπε να δεις?

οδδυ δεν παιζουν τοσο καινουργια.ενας που χει οικονομικα προβληματα θα το χε με δοσεις αρα ανηκε στην τραπεζα(κυριοτητα).η τραπεζα υπολογιζει ποσα εβγαλε με τους τοκους και ποσα απομενουν απο το δανειο.

τα περισσοτερα ειναι απο leasing

 

Το ίδιο αμάξι ήταν στο car.gr και ο αρχικός ιδιοκτήτης του στα Χανιά.Ο μαντράς το αγόρασε και το έφερε Αθήνα,βάζοντας ένα ++ για τον κόπο του και τα έξοδά του.Οσο για της ερωτήσεις που κάνεις,θα στο θέσω ως εξής: δίνω cash 7000 ευρώ,λές να μήν πράξω τα αυτονόητα;Δέν γεννήθηκα χτές.

 

Για τα οικονομικά προβλήματα,ασε ξέρω.Ειχα δάνειο 10Κ σε αυτοκίνητο των 23Κ...το πούλησα για 14K με 12000km.Πλήρωσα το υπόλοιπο του δανείου και καλύτερα μην πώ τι μου έμεινε.

Υπάρχουν λαμόγια,το αν θα την πατήσεις η όχι εξαρτάται απο το πόσο υποψιασμένος είσαι (ή όχι)...και...εντάξει,enough με την Ελληνική σοφία...

Με όλο το θάρρος,θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος σου πούλησε/προσπάθησε να σου πουλήσει αμάξι "φόλα",αν το άκουσες απο γνωστό-γνωστού ή τέλος είσαι απλά καχύποπτος (και καλά κάνεις);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω οδηγησει το corsa αυτο,το χει η ξαδερφη μου,και εχει μετανοιωσει τρελλα που το αγορασε

καιει παρα πολυ για τη κατηγορια του,ακριβα σερβις,και γενικα ειναι κατι πολυ αδιαφορο.

 

 

απο την αλλη ενας φιλος μου πηρε ενα 307 1,6 του 2005 5000 ευρω,και ειναι φουλ εξοπλισμενο,και γουσταρει τρελλα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου φαινονται αυτα που γραψα για λογια καποιου που ακουσε?

εχω ξαναγραψει για ενα πολο 5ετιας , που απο ολικη αυτη την στιγμη κυκλοφορει στον δρομο με 30χιλ.κμ κατω με service book εκτος απ ολα τα αλλα!μαλιστα ο μαντρας υποστηριζε οτι το αγορασε απο αντ/πεια...

ξερω για αντ/πεια που πουλαει μτχ με γυρισμενα κμ.οποτε τι να συζηταμε....

να μην πουμε για τα συνεργεια που επισκευαζουν τα σαπια γερμανικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Το πρώτο μου αυτοκίνητο πρόκειται να αποκτήσω και γι' αυτό θα ήθελα κάποιες γνώμες. Όπως προανέφερα, θα αγορασθεί μεταχειρισμένο. Ο προϋπολογισμός γύρω στις 5 με 7 χιλιάδες, χωρίς αυτό να σημαίνει πως εάν βρεθεί κάποια ευκαιρία, είναι αδύνατον να αγγίξει και τις 8. Γενικώς ως αμάξια μου αρέσουν το yaris, corsa, suzuki swift. Έχω καταλήξει όμως σε τούτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1833734/ . Αναρωτιόμουν κυρίως αν είναι σύνηθες να πωλείται σε τόσο χαμηλή τιμή ένα τέτοιο αμάξι. Συγκεκριμένα σκεφτόμουν μήπως έχει πειραχτεί ο χιλιομετρητής.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Η λογικη λεει πως τα χλμ εχουν πειραχτει. Μπορεις και εμπειρικα να το δεις, ενα τετοιο αυτοκινητο θα πρεπει να φοραει τα εργοστασιακα λαστιχα ή να εχει ολοκαινουρια. Αν εχει λαστιχα που εχουν μια μικρη φθορα τοτε μαλλον εχει παραπανω. Η το τιμονι, πρεπει να δειχνει σαν καινουριο, αν εχει φθορες τοτε εχει γραψει πολλα χλμ.

 

Καλυτερα πανε δες το αμαξι απο κοντα, το να εχει παραπανω χλμ δεν σε ενοχλει αν ειναι ατρακαριστο ή συντηρημενο σωστα. Δώσε και ενα 50ρι σε ενα καλο συνεργειο να σου κανουν ελενχο παντου, με την εμπειρια τους μπορουν να καταλαβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου φαινονται αυτα που γραψα για λογια καποιου που ακουσε?

εχω ξαναγραψει για ενα πολο 5ετιας , που απο ολικη αυτη την στιγμη κυκλοφορει στον δρομο με 30χιλ.κμ κατω με service book εκτος απ ολα τα αλλα!μαλιστα ο μαντρας υποστηριζε οτι το αγορασε απο αντ/πεια...

ξερω για αντ/πεια που πουλαει μτχ με γυρισμενα κμ.οποτε τι να συζηταμε....

να μην πουμε για τα συνεργεια που επισκευαζουν τα σαπια γερμανικα.

 

Αν και βγαίνω off topic σε σχεση με αυτό που ρωταει ο Ts (άλλα η γνώση καλό είναι να μεταλαμπαδεύεται),βρήκες-είδες το όχημά σου να κυκλοφορεί...δεκτόν.Υπάρχει περίπτωση όχημα που έχει γίνει write off,να περάσει έστω και υποτυπώδη έλεγχο χωρίς να παραξενευτεί ο μηχανικός ή ο φαναρτζής;Ο νέος ιδιοκτήτης το κοίταξε ή απλά γουρούνι στο σακί;;;Όπως είπα,επιτήδειοι υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος εχει ενα αυτοκ.για πουλημα.τον παιρνει μηχανικος ή φαναρτζης και του λεει ανεβαινω αθηνα μαζι με μια κοπελα που θελει να το παρει οπως και να ναι θα το βγαλω καλο(γιατι η τιμη ηταν χαμηλη λογο εμφανης ζημιας απο στουκα)φτανει να κερδισω και γω κατι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς υπάρχει τέτοια καφρίλα και διαφθορά αλλά πρέπει να ζούμε μ' αυτήν. Τί λέτε γι' αυτά τα δυο Α) http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1779183/ Β) http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1842049/ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...