Προς το περιεχόμενο

Τι αλλο?Αναβαθμιση.......


R.E.M.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι,δεν θα του βγαζει πχ 150 Frames θα του βγαζει 135.

 

Όχι 135..Μάλλον 5 αν χτυπάει ταβάνι. Υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις με 2GB Vram , δε βλέπω το λόγω για 1GB. Δες εδώ. . Θα είναι και καλυμένος μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι 135..Μάλλον 5 αν χτυπάει ταβάνι. Υπάρχουν και πιο φτηνές λύσεις με 2GB Vram , δε βλέπω το λόγω για 1GB. Δες εδώ. . Θα είναι και καλυμένος μελλοντικά.

 

Δεν διαφωνουμε.αλλα στην οθονη του δεν εχει διαφορες το 1 με τα 2 gb Μνημη.

Και ο κυριως λογως (που φανταζομαι τον ξερεις) που παιρναμε ολοι την 6950 με τα 2 ηταν για να την ξεκλειδωσουμε στην 6970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως φτηνη και αξιοπιστη λυση ειναι να βαλεις ssd ,καρτα γραφικων 6950-6970 H 560-570 και εναν quad μεταχειρισμένο τα αλλα αστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι....

 

Κατεληξα στο να κρατησω το τροφοδοτικο(750 Watt).Ειναι αρκετο απ'οτι καταλαβα για μια καρτα τελευταιας τεχνολογιας....

Ρε παιδια η τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη των μνημων που οφειλεται?στο αν θα ειναι 16GB με 2 ή με 4 Dimms?Ας πουμε οι μνημες που γραφω οτι βρηκα απο το πλαισιο εχουν 200ευρω....οι μνημες που προτεινουν οι 2 αλλοι φιλοι ειναι στα 8GB(x2 που θα παρω),πανε στα 170ευρω περιπου το ενα σετ και 120ευρω το αλλο...Που βρισκεται η διαφορα που να δικαιολογει 50 και 70 ευρωπουλα?Εχω κολησει με αυτο....

 

Επισης λεω τελικα να παρω την 6970 με 2GB μνημη που θα μου επιτρεψει πιστευω να την βγαλω για 3-4 χρονια....και στην εσχατη αν δεν δω φως μετα απο καιρο...κοτσαρω και μια 2η απο το να παω να δωσω 700ευρω σχεδον για μια 580GTX ή 6990....τι λετε?

 

Στους δισκους πιστευω δεν με ενοχλει η διαφορα του 20ευρου.

 

Τωρα οσον αφορα το mobo κατεληξα στο Asus kauvw εχει περισσοτερες SataIII εισοδους που αν μη τη αλλο εχουν περισσοτερα περιθωρια εξελειξης στο μελλον οσον αφορα δισκους η dvdrom.

 

Τωρα οσον αφορα τον επεξεργαστη λεω να παρω τον i2600K μιας και απ'οτι ειδα και σε διαφορα σαιτ ειναι υπεραρκετος για ολα!

 

Τωρα βοηθηστε λιγο οσον αφορα τις μνημες ρε παιδια....δεν καταλαβαινω την διαφορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα προσπαθησα να μπω παλι στις μνημες που εχεις διαλεξει αλλα το link δεν δουλευε...

Δες εδω http://www.skroutz.gr/s/292808/Kingston-16GB-1600MHz-DDR3-Non-ECC-CL9-DIMM-Kit-of-4-XMP.html και παρατηρησε ποσο διαφερουν οι τιμες σε καθε μαγαζι...και μιλαμε για το ιδιο προϊον!

 

Τωρα αν αυτες που ειχες διαλεξει ειχαν 1866Mhz ή χαμηλοτερο χρονισμο (πχ CL8,CL7) τότε εν μερει δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη... (αν και εσενα δε σε πολυνοιαζει γιατι οι i5 και i7 που κοιτας εκμεταλλευονται μεχρι 1333Mhz οποτε με τα 1600 εισαι κομπλε... οι χαμηλοτεροι χρονισμοι βοηθανε και περισσοτερο απο τα Mhz αλλα σιγα τις διαφορες που θα παρατηρησεις με CL9 και με CL8)

Διαφορετικα, κλασσικα το πλαισιο τσιμπαει τις τιμες...

 

Ειναι πολυ ψιλα γραμματα πιστευω και δεν αξιζει να κολλας σε αυτα...αφου με 100-120 ευρω μπορεις να εχεις 16gb ram απο kingston ή corsair με καλα χαρακτηριστικα, δεν υπαρχει κανενας λογος να σκεφτεσαι να δωσεις παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οπως το εψανχα τωρα για να συγκεντρωσω τα πραγματα απο τα διαφορα sites....λεω μηπως παρω τα πραγματα απο διαφορετικα μαγαζια μιας και το mobo ας πουμε το βρηκα στη ροδο 150ευρωπουλα(παιζει διαφορετικο ΦΠΑ εκει).Οποτε λεω να το κανω ετσι....αν και δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει σε θεμα service αν προκυψει κατι....αλλα οτι σωσω ειναι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδια.....το μηχανημα εκλεισε.

 

Λοιπον πηρα.

CPU:Intel 2600k

Mobo:Gigabyte Z68x-UD5-B3(s1155)

Ram:2x Corsair Vengeance 8GB

PSU:800W

VGA:ATI 6970

Case:HAF 932 Advanced.

HDD:Corsair Force GT 120GB SSD

 

Βεβαια ειχα κατι προβληματα με το πλαισιο....καθως παρηγγηλα το μηχανημα σε κομματια.....μου το εφεραν συναρμολογημενο.....1η ξενερα....

Η 2η ξενερα ηρθε λιγο μετα.....καθως αποφασισα να το κρατησω εστω και ετσι,ειπα να ξεκινησω να το στηνω......τι το θελα....Βγαζω απο το παλιο δισκους και BluRay και ξεκιναω.Στηνω XP σε εναν αλλο δισκο και μετα στηνω 7αρια στον SSD.ολα καλα.....οσπου κανω επανεκινηση.......Βαρεσε η καρτα γραφικων......τι καλα λεω.....

 

Αφου μιλαγα ολο το απογευμα με 3 ατομα απο το πλαισιο....καταφερα και ηρθαν και πηραν τον συναρμολογημενο οπως ηταν και σημερα περιμενω ολα τα parts σφραγισμενα και καινουρια......

 

 

ΑΑΑΑ ξεχασα να αναφερω το κορυφαιο!!!!! Στην συσκευασια που ειχε το πλαισιο.....χαχαχα.....δεν ειχαν ουτε το manual του mobo.....και επισης.........ειχαν ΑΝΤΙΓΡΑΜΕΝΟ cd απο τους drivers για το mobo.....Ολα αυτα τα ανεφερα και σε αυτους που μιλησα απο το πλαισιο....και δεν ηξεραν τι να πουν.....Μα λεω στην κοπελα πως γινεται να ειναι καινουριο το mobo και να μην εχει το γνησιο cd μεσα....????Δεν ηξερε τι να πει....

 

 

Ιμαρτον....ολοκληρη περιπετεια περασα......και υποτιθεται οτι ολα τελειωνουν σε 24 ωρες.........αλλα ηδη εχουν παει 5 μερες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑ ξεχασα να αναφερω το κορυφαιο!!!!! Στην συσκευασια που ειχε το πλαισιο.....χαχαχα.....δεν ειχαν ουτε το manual του mobo.....και επισης.........ειχαν ΑΝΤΙΓΡΑΜΕΝΟ cd απο τους drivers για το mobo.....Ολα αυτα τα ανεφερα και σε αυτους που μιλησα απο το πλαισιο....και δεν ηξεραν τι να πουν.....Μα λεω στην κοπελα πως γινεται να ειναι καινουριο το mobo και να μην εχει το γνησιο cd μεσα....????Δεν ηξερε τι να πει....

 

Τα parts που πήρες ήταν καραμεταχειρισμένα.

 

Ξέρω πάμπολλες περιπτώσεις πώλησης μεταχειρισμένων/χρησιμοποιημένων προϊόντων για καινούρια από την συγκεκριμένη εταιρία.

 

Στην θέση σου θα ζήταγα τα λεφτά μου πίσω και θα πήγαινα αλλού.

 

Εύχομαι να έχει αίσιο τέλος η περιπέτειά σου, αλλά να μην είσαι και τόσο σίγουρος πως τα νέα parts αν και “σφραγισμένα” δεν θα είναι κι αυτά μία από τα ίδια.

 

( οι καιροί είναι δύσκολοι και το θράσος τους απίστευτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω παλι προβλημα θα τους το τριψω στην μουρη.Το θεμα ειναι οτι πριν μου βγαλει το προβλημα μιλουσα ηδη ολο το απογευμα για να τους πω οτι θελω και το γνησιο cd απο το mobo αλλα και το manual του.Οποτε το βραδυ που τους ξαναπηρα γι το μηχανημα δεν ηξεραν τι να πουνε.Στην αρχη μου λεει ο υπευθυνος οτι να το παρει πισω και να το φτιαξει.Του λεω δεν υπαρχει περιπτωση να το παρετε πισω για να το φτιαξετε.Αν θελετε για να μην κανω φασαρια στο καταστημα,περαστε να το παρετε και φερτε μου ολα τα parts σφραγισμενα.Μου ειπε οκ χωρις 2η κουβεντα.Ευτυχως γιατι θα πηγαινα απο κει και θα τους εκανα ρομπα.και θα πηγαινα και απογευμα που εχει περισσοτερο κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανημα που εχω τωρα(και φαινετεαι στην υπογραφη) ειναι αρκετα καλο ακομα.Χτες μαλιστα δοκιμαζα το Call of Duty MW3 οπως και την καινουρια Formula 1.Παιζει απροσκοπτα,αλλα ηθελα κατι καινουριο για αλλη μια 5ετια.Οτι πληρωνεις παιρνεις τελικα...το ειχα καλοπληρωσει και το προηγουμενο......τωρα θα το βαλω σε αγγελια ολο μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.....το μηχανημα εκλεισε.

 

Λοιπον πηρα.

CPU:Intel 2600k

Mobo:Gigabyte Z68x-UD5-B3(s1155)

Ram:2x Corsair Vengeance 8GB

PSU:800W

VGA:ATI 6970

Case:HAF 932 Advanced.

HDD:Corsair Force GT 120GB SSD

 

Βεβαια ειχα κατι προβληματα με το πλαισιο....καθως παρηγγηλα το μηχανημα σε κομματια.....μου το εφεραν συναρμολογημενο.....1η ξενερα....

Η 2η ξενερα ηρθε λιγο μετα.....καθως αποφασισα να το κρατησω εστω και ετσι,ειπα να ξεκινησω να το στηνω......τι το θελα....Βγαζω απο το παλιο δισκους και BluRay και ξεκιναω.Στηνω XP σε εναν αλλο δισκο και μετα στηνω 7αρια στον SSD.ολα καλα.....οσπου κανω επανεκινηση.......Βαρεσε η καρτα γραφικων......τι καλα λεω.....

 

Αφου μιλαγα ολο το απογευμα με 3 ατομα απο το πλαισιο....καταφερα και ηρθαν και πηραν τον συναρμολογημενο οπως ηταν και σημερα περιμενω ολα τα parts σφραγισμενα και καινουρια......

 

 

ΑΑΑΑ ξεχασα να αναφερω το κορυφαιο!!!!! Στην συσκευασια που ειχε το πλαισιο.....χαχαχα.....δεν ειχαν ουτε το manual του mobo.....και επισης.........ειχαν ΑΝΤΙΓΡΑΜΕΝΟ cd απο τους drivers για το mobo.....Ολα αυτα τα ανεφερα και σε αυτους που μιλησα απο το πλαισιο....και δεν ηξεραν τι να πουν.....Μα λεω στην κοπελα πως γινεται να ειναι καινουριο το mobo και να μην εχει το γνησιο cd μεσα....????Δεν ηξερε τι να πει....

 

 

Ιμαρτον....ολοκληρη περιπετεια περασα......και υποτιθεται οτι ολα τελειωνουν σε 24 ωρες.........αλλα ηδη εχουν παει 5 μερες.....

 

 

Γι'αυτο έχει μπει στην black list μου εδω και πολυ καιρο μαζι με άλλα <μεγαλα> καταστηματα.. πλεον προτιμω μονο μικρα και χιλιοτσεκαρισμενα για να στηνω πισι φιλων κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Συμφωνω μαζι σου.Ειχα την επιλογη να αγορασω το μηχανημα απο το Amazon καθως εχω φιλο στην Αμερικη και θα μου το εστελνε με αλλα 100 ευρω.Στο Amazon το βρηκα ολο το μηχανημα 300 ευρω φτηνοτερα περιπου.Δεν ειναι και λιγο.....Ομως αν χαλαγε κατι αντε στειλτω παλι πισω στο Αμερικα.Αυτο ειναι που με προβληματιζει και ε τα μικρα μαγαζια.Δεν θα εχουν σιγουρα τον ιδιο χρονο αποκρισης οπως οι μεγαλες αλυσιδες στο θεμα του σερβις.Κατα τα αλλα δεν εχουν να ζηλεψουν και τιποτα απο τα μεγαλα αφου ειναι και καλυτερη η αντιμετωπιση τους προς εσενα μιας και φτιαχνεις μια πιο προσωπικη σχεση.

 

 

Τεσπα.Εχω να πω οτι εστησα το μηχανημα χτες.Παει αερα.Ο ssd κανει μεγαλη διαφορα.Αυτη φαινεται κυριως στις εγκαταστασεις παιχνιδιων και προγραμματων που ο χρονος ειναι πραγματικα πολυ μικροτερος απο οτι σε αλλους δισκους.Σημερα θα το δοκιμασω και σε extracting απο .rar αρχεια να δω τι κανει......

 

Το κακο ειναι οτι τα 120GB ειναι πραγματικα λιγα!Εστησα win7-64bit τα οποια πιανουν μαζι με τα updates τους αλλα και τους drivers για ολα τα πραγματα....γυρω στα 16GB.Χανει και 3GB περιπου(αν θυμαμαι) που δεν τα διαβαζει λογω λειτουργικου.Με 3 παιχνιδια εγκατεστημενα και τπτ αλλο ακομα(εχω και το photoshop γμτ) εχω φτασει να εχω 30GB ελευθερο χωρο...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Συμφωνω μαζι σου.Ειχα την επιλογη να αγορασω το μηχανημα απο το Amazon καθως εχω φιλο στην Αμερικη και θα μου το εστελνε με αλλα 100 ευρω.Στο Amazon το βρηκα ολο το μηχανημα 300 ευρω φτηνοτερα περιπου.Δεν ειναι και λιγο.....Ομως αν χαλαγε κατι αντε στειλτω παλι πισω στο Αμερικα.Αυτο ειναι που με προβληματιζει και ε τα μικρα μαγαζια.Δεν θα εχουν σιγουρα τον ιδιο χρονο αποκρισης οπως οι μεγαλες αλυσιδες στο θεμα του σερβις.Κατα τα αλλα δεν εχουν να ζηλεψουν και τιποτα απο τα μεγαλα αφου ειναι και καλυτερη η αντιμετωπιση τους προς εσενα μιας και φτιαχνεις μια πιο προσωπικη σχεση.

 

 

Τεσπα.Εχω να πω οτι εστησα το μηχανημα χτες.Παει αερα.Ο ssd κανει μεγαλη διαφορα.Αυτη φαινεται κυριως στις εγκαταστασεις παιχνιδιων και προγραμματων που ο χρονος ειναι πραγματικα πολυ μικροτερος απο οτι σε αλλους δισκους.Σημερα θα το δοκιμασω και σε extracting απο .rar αρχεια να δω τι κανει......

 

Το κακο ειναι οτι τα 120GB ειναι πραγματικα λιγα!Εστησα win7-64bit τα οποια πιανουν μαζι με τα updates τους αλλα και τους drivers για ολα τα πραγματα....γυρω στα 16GB.Χανει και 3GB περιπου(αν θυμαμαι) που δεν τα διαβαζει λογω λειτουργικου.Με 3 παιχνιδια εγκατεστημενα και τπτ αλλο ακομα(εχω και το photoshop γμτ) εχω φτασει να εχω 30GB ελευθερο χωρο...........

Αν δεν τα παιζεις ολα τα παιχνιδια ταυτοχρονα καλυτερα αφησε το 1 μεσα και τα αλλα σε μηχανικο ή οταν τελειωσεις το ενα το βγαζεις και βαζεις το αλλο για να εχει καποιο αερα ο ssd! Εγω εχω τον Crucial M4 128GB και εχω μοναχα τα win7 64bit και τα προγραμματα μου μεσα και εχω 70 γιγα ελευθερα.Θα μπει και 1 παιχνιδι και τελος. Για τα αλλα εχω 2 Samsung 1 kai 2 gb στην ακρη. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...