Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι ασχετο. Ποιοι ειναι οι καλυτεροι φακοι επαφης αυτη τη στιγμη στην αγορα; Και βεβαια το αντιστοιχο υγρο.Μιλαω παντα για μηνιαιους φακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Egw xrisimopiw bausch and Lomb einai apo tous kaliterous xwris kanena provlima

 

 

Τους χρησιμοποιουσε και η κορη μου 2 χρονια χωρις προβλημα μεχρει που εκανε Laser και ...καθαρισε !!!!!:-D :-D :-D :-D

Πιστευω οτι η μακροχρονη και καθημερινη τους χρηση ολων των φακων καποια προβληματα μικρα ή μεγαλα δημιουργει. Η απεξαρτιση απο αυτους ενα μηνα τον χρονο κανει καλο λενε οι γιατροι.:neutral: :neutral: :neutral:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους χρησιμοποιουσε και η κορη μου 2 χρονια χωρις προβλημα μεχρει που εκανε Laser και ...καθαρισε !!!!!:-D :-D :-D :-D

Πιστευω οτι η μακροχρονη και καθημερινη τους χρηση ολων των φακων καποια προβληματα μικρα ή μεγαλα δημιουργει. Η απεξαρτιση απο αυτους ενα μηνα τον χρονο κανει καλο λενε οι γιατροι.:neutral: :neutral: :neutral:

 

Για δωσε πληροφοριες για το LASER....

εχω ακουσει οτι πρεπει να εισαι 25 χρονων για να το κανεις, ειναι αληθεια?

ποιο ειναι το κοστος?

ποσο χρονικο διαστημα διαρκει η επεμβαση αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...Το βασικο ειναι οχι η ηλικια αλλα να εχει σταματησει να ανεβαινει η μυωπια 2 χρονια τουλαχιστον.

Η κορη μου εκανε στο www.orasis.gr τον Νοεμβριο 2005 λιγο πριν κλεισει τα ... 18 !!!!!! Αλλα ειχε σταθερη μυωπια 2.5 χρονια.Ειχε 4.5 βαθμους σε καθε ματι.

Η επεμβαση σε καθε ματι ειναι 5 λεπτα και συνολικα απο την αρχη μεχρι το τελος και για τα δυο ματια εκανε 35 λεπτα (προετοιμασια κλπ).Το Laser εφαρμοζεται για 1 λεπτο σε καθε ματι και ολα γινοντε απο κομπιουτερ που φυσικα χειριζεται ο γιατρος.

Αναισθησια χρησιμοποιουν σταγονες οπως αυτες οταν παιρνουν πιεση στα ματια σε μια απλη οφθαλμολογικη εξεταση.Κατι που εχει κανει μερικες μερες πριν την επεμβαση με καθε λεπτομερεια.Η "επεμβαση" ειναι 100% ανυδυνη.Ακομα και η φοβιτσιαρα κορη μου δεν καταλαβε τιποτα.Μετα απλα για μερικες μερες ριχνεις κατι σταγονες.Ουτε κλειστα ματια ουτε τιποτα τετοιο.

Στο πρωτο 24ωρο που περασε εβλεπε 8/10 και μετα απο μια δυο μερες 10/10 !!!!!!!

Κοστος 3.500 ευρω και στα δυο ματια αλλα με αποδειξη μονο για 2.200 ευρω τελικο κοστος 3000 ευρω.

Οτι αλλο εδω ειμαι !!!!!!:-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Γιάννης Platano

 

Αν μπορείτε αναλύετε λίγο αυτήν την πρόταση σας? Η τελική τιμή δεν κατάλαβα ποιά είναι... Συγγνώμη αλλά στα οικονομικά είμαι τελείως άσχετως.

Κοστος 3.500 ευρω και στα δυο ματια αλλα με αποδειξη μονο για 2.200 ευρω τελικο κοστος 3000 ευρω.

 

Αναλύετε λίγο και αυτό?

Στο πρωτο 24ωρο που περασε εβλεπε 8/10 και μετα απο μια δυο μερες 10/10 !!!!!!!

Η μυωπία είχε εξαφανιστεί τελείως? Λογικά είχε φτάσει στο 0-0.5 που νομίζω ότι είναι φυσιολογικά?

 

Επίσης ισχύει ότι αν παχύνεις θα ανέβει απότομα η μυωπία και δεν μπορεί να ξανα-γίνει laser επέμβαση? (Αυτό το άκουσα από τυχαίο άτομο που δεν έχει καμία σχέση. Αυτός το άκουσε από φίλο και πάει λέγοντας).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τυχον προβληματα που αναφερεις ειναι ανυπρκτα...Κι εγω ειχα ακουσει οτι σε γυναικες σε εγκυμοσυνη μπορει να ξαναανεβει αλλα δεν ισχυει.

 

Για την τιμη ειναι 3.500 με πληρη αποδειξη (και απο τον γιατρο και απο το orasis) Εμενα μου εκοψε κανονικα αποδειξη το orasis και πληρωσα 2.200 και αλλα 800 ευρω στον γιατρο χωρις δικη του αποδειξη.

 

Η τιμη αυτη ειναι απο τις πιο ακριβες στην αγορα αλλα επειδη εκει ειχα κανει εγω επεμβαση καταρακτη με απολυτη επιτυχια τους ειχα εμπιστοσυνη.Τωρα η μυωπια της κορης μου ειναι μιδενικη.:-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Γιάννης Platano χμμμ ενδιαφερον.....

αλλα απ'οτι εχω ρωτησει το γιατρο μου, μου λεει οτι δεν ειναι απολυτως σιγουρο γιατι ειναι κατι καινουργιο! δε ξερουμε αν μετα απο 20-25 χρονια θα συνεχισεις να βλεπεις κανονικα....

ειναι σχετικα καινουργιο, δεν υπαρχει κανενας 60, 70 χρονων που να εχει κανει αυτη την επεμβαση για να ξερουμε οτι ολα πανε καλα ή αν υπαρχει καμια ανωμαλια στη πορεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Γιάννης Platano χμμμ ενδιαφερον.....

αλλα απ'οτι εχω ρωτησει το γιατρο μου' date=' μου λεει οτι δεν ειναι απολυτως σιγουρο γιατι ειναι κατι καινουργιο! δε ξερουμε αν μετα απο 20-25 χρονια θα συνεχισεις να βλεπεις κανονικα....

ειναι σχετικα καινουργιο, δεν υπαρχει κανενας 60, 70 χρονων που να εχει κανει αυτη την επεμβαση για να ξερουμε οτι ολα πανε καλα ή αν υπαρχει καμια ανωμαλια στη πορεια...[/quote']

 

Η διορθωση της μυωπιας δεν ειναι κατι τοσο το καινουργιο.Απλα τωρα παει να μπει στην ιατρικη ...βιομηχανια.Μεχρι τωρα τουλαχιστον ατομα που εχουν κανει επεμβαση εδω και 10+ χρονια δεν εχουν προβλημα.Τωρα βεβαια μετα απο 30-40 χρονια κανεις δεν μπορει να ξερει.Αλλα μεχρι τοτε και να υπαρχει προβλημα ολο και κατι "αντιδοτο" θα εχουν βρει.Αφου αρχισε να εφαρμοζεται μαζικα η μεθοδος αυτη δυσκολο να σταματησει.:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι και γω κάποια στιγμή να επενδύσω σε LASIK, αλλά μέχρι τότε... εμπρός εμπρός καλά μου γυαλιά! :D

 

Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα των φακών επαφής (μήπως υπάρχουν ακόμη ερωτήματα), φοράω φακούς εδώ και 10 χρόνια περίπου, και χρησιμοποιώ αποκλειστικά Renu. Απ'ό,τι διάβασα, η απόσυρση έγινε λόγω ενός σάπιου batch που βγήκε από τα εργαστήρια στην Αμερική - θα συνεχίσω όμως να το χρησιμοποιώ (όσο το βρίσκω βέβαια!) αφού όποτε δοκιμάσω άλλο υγρό μου ερεθίζει απίστευτα τα μάτια (θέμα συνήθειας θα είναι, βέβαια).

 

Νομίζω όμως πως το OxySept είναι αλλαγή που δέχονται τα μάτια μετά από χρήση Renu. Αν κάποιος θελήσει να αλλάξει υγρό, πρέπει σίγουρα πρώτα να ρωτήσει τον οπτικό του ποιο είναι κατάλληλο - ή αυτό, ή να χρησιμοποιήσει φυσιολογικό ορό, που κάνει μια χαρά δουλειά για λίγο καιρό (δεν καθαρίζει τους φακούς από τις πρωτεϊνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ...οικονομικα να το δε κανεις αν σκεφτω οτι η κορη μου ηθελε καθε 6μηνο 100 ευρω για φακους σε .... 15 χρονια θα τα πληρωνα τα 3.000 ευρω !!!!!!:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, που το πας και αυτό! Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ αυτά που κρατούν 1 χρόνο, και με αρκετή προσοχή (καθαρισμό, κλπ) κρατάνε 2+.

Το LASIK πληρώνεται με δόσεις; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια' date=' που το πας και αυτό! Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ αυτά που κρατούν 1 χρόνο, και με αρκετή προσοχή (καθαρισμό, κλπ) κρατάνε 2+.

Το LASIK πληρώνεται με δόσεις; :D[/quote']

 

 

Με πιστωτικη κανουν 9 δοσεις στο orasis τουλαχιστον.Για αλλου δεν ξερω.:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...