Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά

 

Ύστερα απο αρκετά χρόνια με γυαλιά αποφάσισα να δοκιμάσω και εγώ φακούς επαφής μήπως βρούμε λίγο το φώς μας :P , στο διαταύτα πήρα αφου έψαξα λίγο στο internet πήρα τους cooper vision biofinity αν το λέω σωστά που λένε ειναι απο τους πολύ καλούς , μου δώσανε ενα δείγμα να δοκιμάσω για κανά μήνα περίπου και αν αποφασίσω αγοράζω μετα και τα κουτιά.

 

Τους έβαλα σήμερα για περίπου 4 ώρες και αν και στην αρχή με ζαλίσανε λίγο μαλλον γιατι δεν έχει συνηθίσει το μάτι να εχει περιφεριακή όραση μετα ηταν εντάξει δεν ειχα πρόβλημα , τους έβγαλα τώρα και κάθε μέρα μου ειπαν να αυξάνω για 2 3 ώρες μέχρι να συνηθίσει το μάτι μου , υσχήει αυτο να το κάνω έτσι στην αρχή σιγά σιγά ?

 

Τώρα για υγρό μου δώσανε ενα one απο τα φθηνά ειναι φαντάζομαι αλλα σκέφτομαι να πάρω καποιο καλό μιας και με τα μάτια δεν παίζουνε οποτε καλύτερα κατι ακριβότερο και καλύτερο , έχω διαβάσει για το Alcon Opti-Free Pure Moist δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε οι γνώστες κατι αλλο ...

 

Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή μιας και ειναι η πρώτη φορά ειμαι λίγο αγχωμένος οταν τους έβαλα και τους έβγαλα αλλα τα ψιλοκατάφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

 

Ύστερα απο αρκετά χρόνια με γυαλιά αποφάσισα να δοκιμάσω και εγώ φακούς επαφής μήπως βρούμε λίγο το φώς μας :P , στο διαταύτα πήρα αφου έψαξα λίγο στο internet πήρα τους cooper vision biofinity αν το λέω σωστά που λένε ειναι απο τους πολύ καλούς , μου δώσανε ενα δείγμα να δοκιμάσω για κανά μήνα περίπου και αν αποφασίσω αγοράζω μετα και τα κουτιά.

 

Τους έβαλα σήμερα για περίπου 4 ώρες και αν και στην αρχή με ζαλίσανε λίγο μαλλον γιατι δεν έχει συνηθίσει το μάτι να εχει περιφεριακή όραση μετα ηταν εντάξει δεν ειχα πρόβλημα , τους έβγαλα τώρα και κάθε μέρα μου ειπαν να αυξάνω για 2 3 ώρες μέχρι να συνηθίσει το μάτι μου , υσχήει αυτο να το κάνω έτσι στην αρχή σιγά σιγά ?

 

Τώρα για υγρό μου δώσανε ενα one απο τα φθηνά ειναι φαντάζομαι αλλα σκέφτομαι να πάρω καποιο καλό μιας και με τα μάτια δεν παίζουνε οποτε καλύτερα κατι ακριβότερο και καλύτερο , έχω διαβάσει για το Alcon Opti-Free Pure Moist δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε οι γνώστες κατι αλλο ...

 

Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή μιας και ειναι η πρώτη φορά ειμαι λίγο αγχωμένος οταν τους έβαλα και τους έβγαλα αλλα τα ψιλοκατάφερα

Σιγά σιγά θα τους συνηθίσεις . Το μανίκι είναι να αποκτήσεις εμπειρία στο να τους βάζεις στο μάτι σου. Τα υγρά της Alcon είναι απο τα κορυφαία. Εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια αλλα εδώ και μια 5 ετία + χρησιμοποιώ τα aquasoft της amvis . 

 

Tα one που λες μηπως λέγονται only one και έχουν ιταλικά γράμματα; Αν ναι τα χρησιμοποιώ σπάνια γιατί μου τα δίνουν ως δείγμα ή δωράκι με τους φακούς . Δεν έχω κάποιο παράπονο .

 

Εdit οι φακοί που πήρες είναι απο τους πιο ποιοτικούς του εμπορίου . Αλλά στην τελική ποια μάρκα θα χρησιμοποιούμε είναι υποκειμενικό για το κάθε μάτι αν νιώθει άνετα. Η bausch and lomb που είναι top δεν μου κάνει καμία σειρά φακών . Με ενοχλούν και δεν βεντουζάρουν καλά στο μάτι  μου με αποτέλεσμα να μου έχουν φύγει απο την θέση τους κανα 2 φορές . Θέλω να πω ότι παίζει ρόλο και το σχήμα του ματιού σου . Καμπυλότητα π.χ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα 2η μέρα τους έβαλα με την πρώτη αλλα νομίζω οτι με ζαλίζουν λιγο η οτι βλέπω τα πράγματα μεγαλύτερα ... υπάρχει περίπτωση να τους εχω βάλει ανάποδα ( οχι λάθος ματι ) ? , δεν εχω ενοχλήσεις πάντως να με κόβουν κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν μπαίνουν ανάποδα. Θα τους συνηθίσεις σύντομα. 

 

Καλό είναι την 1η φορά τουλαχιστον που κάνεις την μετάβαση σε φακούς επαφής να πηγαίνεις σε οφθαλμίατρο.

Ισως να έχει ανέβει η μυωπία. Επίσης οι μετρήσεις για γυαλιά σε σχέση τις μετρήσεις για φακούς διαφέρουν λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στον οφθαλμίατρο πρώτα και δεν εχει ανέβει η μυωπία μου εδώ και χρόνια 4.5 στο ενα 2.5 στο άλλο. Εντάξει μια χαρά βλέπω απλα σαν να με ζαλίζουν λίγο αλλα δεν ειναι ακριβώς και ζαλάδα , και αλλα παιδιά που ρώτησα μου ειπαν οτι αν τους ειχα βάλει ανάποδα θα με κόβανε θα τσούζανε τα μάτια κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι spank.

Έτσι είναι στην αρχή.

 

Απλά μην τους φοράς πολλές ώρες, για 2-3 μέρες, μέχρι να τους συνηθίσεις (όχι πάνω από 8 ώρες τώρα στην αρχή δηλαδή).

 

Υ.Γ.Αν συνεχίζεις να "ζαλίζεσαι" και τις επόμενες μέρες, όμως, πρέπει να το κοιτάξεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να ζαλίζεσαι λίγο μέχρι να τους συνηθίσεις...Λογικά σε μια βδομάδα θα είσαι οκ, αλλά αν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα κοίταξε το.

 

Πάντως αν τους βάλεις ανάποδα θα το καταλάβεις αμέσως, μην ανησυχείς. Απλώς τώρα που είναι αρχή προσπάθησε να μην κουράζεις τα μάτια σου και μην κάθεσαι πολλή ώρα μπροστά σε οθόνη/τηλεόραση γιατί τα μάτια αφυδατώνονται (δεν ανοιγοκλείνουν αρκετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εdit οι φακοί που πήρες είναι απο τους πιο ποιοτικούς του εμπορίου . Αλλά στην τελική ποια μάρκα θα χρησιμοποιούμε είναι υποκειμενικό για το κάθε μάτι αν νιώθει άνετα. Η bausch and lomb που είναι top δεν μου κάνει καμία σειρά φακών . Με ενοχλούν και δεν βεντουζάρουν καλά στο μάτι  μου με αποτέλεσμα να μου έχουν φύγει απο την θέση τους κανα 2 φορές . Θέλω να πω ότι παίζει ρόλο και το σχήμα του ματιού σου . Καμπυλότητα π.χ 

 

 

Δε θα ελεγα οτι η bauch και lomb ειναι τοπ. Μαλλον μποτομ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί μέσα μην τους έβαλες ανάποδα, αλλά να έβαλες τον δεξί στο αριστερό.

 

Επίσης ελπίζω να τους αγόρασες με συνταγή γιατρού. Οι βαθμοί στους φακούς διαφέρουν λίγο από τους βαθμούς που σου συνταγογραφούν για γυαλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μέχρι σήμερα οι φακοί νομίζω οτι την έχω την όλη διαδικασία αν και με λίγο καθυστέρηση βάλε βγάλε .... χτές έβαλα και τον αριστερό φακό ανάποδα κατα λάθος αλλα το κατάλαβα γιατι με έκοβε οποτε τον γύρισα και ολα μια χαρά , γενικά απο οτι κατάλαβα υπομονή θέλει.

 

Στο σπίτι πάντως φοράω τα γυαλιά γιατι για κάποιο λόγο με βολεύουν περισσότερο οταν ειμαι στον υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μηπως τους εβαλες αναποδα η μηπως δεν καθονται καλα στα ματια σου.δεν κανουν ολοι οι φακοι επαφης για ολα τα ματια.επισης αν εχεις καιρο να βαλεις η βαζεις πρωτη φορα παντα ζαλιζουν μεχρι να συνηθησεις μερικες ωρες.κοιτα να πλενεις παντα πολυ καλα χερια και φακους για να μην εχεις θεματα.

 

Εγω να ρωτησω κατι αλλο.

αγοραζω τα τελευταια 4 χρονια τους meni lens uv55 και εχω 1.25 μυωπια και στα 2 ματια και ειμαι ικανοποιημενος.απλα το θεμα ειναι οτι τους συγκεκριμενους δεν τους βρισκω παντου αλλα μονο σε συγκεκριμενα μαγαζια τα οποια εχω σταμπαρει και πηγαινω.γενικως ετσι στο ασχετο σε μαγαζια με οπτικα δεν μπορω να τους βρω..γιατι ετσι; δεν ειναι καλη μαρκα; η μηπως υπαρχει κανενα αλλο θεμα;

post-210891-0-18634000-1441369027_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τελικά με τους φακούς παιχνιδάκι έχουν γίνεται τώρα βάλε βγάλε , μονο ο αριστερός μου κάνει κατι νερά αλλα τον αρχίζω στα βρισίδια και μπαίνει :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τελικά με τους φακούς παιχνιδάκι έχουν γίνεται τώρα βάλε βγάλε , μονο ο αριστερός μου κάνει κατι νερά αλλα τον αρχίζω στα βρισίδια και μπαίνει :P

Ενα μικρο tip που ισχυει σε μενα ειναι οτι πριν βαλω το φακο το πρωι,βρεχω το ματι με λιγο νερο και μετα μπαινει πιο ευκολα.

Δοκιμασε το και πες μου αν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ αφου τους βγάλω απο το υγρό τους ξεπλένω με το παρακάτω που πήρα απο το φαρμακείο (NEW SEPT)  και μετα τους βάζω στα μάτια μου και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα , επίσης χρησιμοποιώ το παρακάτω γα υγρό για τους φακούς.

post-40279-0-25128900-1441452308_thumb.jpg

post-40279-0-82159600-1441452309_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...