Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εχω ακουσει και εγω αυτο.
Προσωπικα μεετα απο 10 χρονια απλα δεν εχουν την ιδια "καφρικη" ανεκτικοτητα στις ωρες.
Ειναι λιγο πιο ευαισθητα αλλα τιποτα ακραιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο που λενε οτι μετα απο αρκετα χρονια το ματι δεν δεχεται τον φακο?

 

Φοράω φακούς ανελιπώς εδώ και 24 χρόνια για όσες ώρες είμαι ξύπνια.  Τα τελευταία 3 χρόνια μάλιστα φοράω αυτούς που είναι για ένα μήνα συνεχούς χρήσης (μέρα-νύχτα).  Τα μάτια μου πλέον διαμαρτύρονται όταν ΔΕΝ υπάρχει φακός πάνω τους.  Πέρα από την πλάκα ο φακός προστατεύει το μάτι από διάφορα, π.χ. όταν καθαρίζεις κρεμύδια με φακούς δεν αισθάνεσαι καμία ενόχληση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοράω φακούς ανελιπώς εδώ και 24 χρόνια για όσες ώρες είμαι ξύπνια.  Τα τελευταία 3 χρόνια μάλιστα φοράω αυτούς που είναι για ένα μήνα συνεχούς χρήσης (μέρα-νύχτα).  Τα μάτια μου πλέον διαμαρτύρονται όταν ΔΕΝ υπάρχει φακός πάνω τους.  Πέρα από την πλάκα ο φακός προστατεύει το μάτι από διάφορα, π.χ. όταν καθαρίζεις κρεμύδια με φακούς δεν αισθάνεσαι καμία ενόχληση.

 

Δεν σε κουράζει αυτό; Με τον ύπνο δεν έχεις κανένα πρόβλημα;

Επίσης τους φακούς αυτούς, τους ξεπλένεις μετά τον ύπνο και τους φοράς απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους φακούς παρατεταμένης χρήσης δεν τους βγάζεις καθόλου από το μάτι για ένα μήνα.  Άπαξ και τους βγάλεις για οποιοδήποτε λόγο θα πρέπει να τους απολυμάνεις κανονικά για 4-6 ώρες.  Δεν κολλάνε όμως όπως οι απλοί φακοί.  Αν αισθάνομαι καμιά μέρα ξερά τα μάτια μου ρίχνω και καμιά σταγόνα τεχνητό δάκρυ. 

 

Δεν είναι ό,τι καλύτερο, είναι όμως μια καλή λύση ανάγκης για μένα που λόγω άστατων ωραρίων ύπνου κοιμόμουνα πολλές φορές με τους φακούς ούτως ή άλλως.  Απλά το ανέφερα για να δείξω ότι οι φακοί ακόμα και με κατάχρηση δεν προκαλούν απαραίτητα προβλήματα στα μάτια μακροχρόνια.  Χωρίς βέβαια να αποκλείεται κάποια πιο ευαίσθητα μάτια να αναπτύξουν δυσανεξίες ή ξηροφθαλμία με τον καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το opti free pure moist αν δεν κάνω λάθος ειναι το πιο καινούργιο υγρό που έχει βγάλει η εταιρία , τώρα καλύτερο ή οχι σε σχέση με το free express δεν ξέρω αν ειναι πάντως εμένα με εχει βολέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τους φακούς επαφής την Δευτέρα και το βράδυ που προσπάθησα να τους βγάλω δεν έβρισκα τον δεξιό φακό.

Μετά από πολλές άκαρπες προσπάθειες αποφάσισα να κοιμηθώ και να προσπαθήσω την επόμενη μέρα.

Χθες μου φάνηκε ότι τον είδα και προσπάθησα να τον βγάλω.Τίποτα.Κοκκίνησε το μάτι μου και πήρα από το φαρμακείο φυσικό δάκρυ για να καθαρίσω τα μάτια μου.Σήμερα μου φάνηκε ότι ήταν πάνω στο κέντρο του ματιού.Προσπάθησα και τίποτα.

Δεν με τσούζει το μάτι,δεν έχω θολή όραση.

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία για να μου πει αν θα έμενε τόσες μέρες ο φακός στο μάτι χωρίς να έχει φύγει μόνος του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως πανω "χανονται".

Δεν τον νιωθεις καθολου καπου? Απορω πως δεν σου εχει διπλωσει ακομα.

Τριψε ελαφρα το πανω μερος του ματιου να μετατοπιστει εστω.

Ενα search στο google αναφερει αυτο:

 

Keep looking down and tilt your head back.

With your other eye open, you should be able to see the folded lens.

Gently move the contact lens with your everted eyelid until it moves onto your eye so you can remove it.

Εαν δεν τα καταφερεις, ζητα να σε βοηθησει καποιος στο σπιτι να τον βρει πιο ευκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που να είναι!Έχει τύχει να διπλώσει και να κρυφτεί κάτω από το βλέφαρο και την άλλη μέρα να κατέβει και να ξυπνήσω με θολή όραση και ο φακός να βγαίνει μόνος του.Ίσως βγήκε και δεν το κατάλαβα?Τι λαμπυρίζει στο κέντρο του ματιού αν δεν είναι ο φακός?Έβαλα δυο άτομα και δεν βλέπουν τίποτα.Αυτό που με ανησύχησε ήταν ότι είπαν πως η μια είπε πως και τα δύο μάτια ήταν ίδια και η άλλη ότι το δεξί μάτι είχε φακό ενώ το αριστερό όχι.Το αριστερό όμως έχει σίγουρα φακό από το πρωί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με τρελανεις.
Εαν ειχε παει πισω ο φακος, θα εβλεπες θολα ή εστω μισο καλα γιατι ο μισος φακος θα ηταν στην κορη του ματιου.
Αν ειχε διπλωσει στην βλεφαριδα θα εβλεπες σιγουρα θολα.
Εσυ λες οτι βλεπεις καλα αρα ή ειναι πανω στην ιριδα ή εχεις παραισθησεις  :-D 
Ακουμπησε το ματι σου με καθαρο δαχτυλο κοντα στην ιριδα και "χαιδεψε"¨το να δεις αν κουνιεται κατι (ο φακος)
ή απλα χαιδευεις γυμνο ματι. Θα την καταλαβεις την διαφορα.

Αν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα πεταξου αυριο σε ενα οπτικο.

Τελος, τι λαμπυριζει στο κεντρο του ματιου σου?  :o

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε θα τρελαθώ πρώτη από σένα!Διάβαζα τώρα σε ένα ξένο σαιτ έναν που είχε το ίδιο πρόβλημα και ονόμαζε τον εαυτό του τρελό!Αυτό που λαμπυρίζει ίσως είναι η ίριδα αλλά εγώ νόμισα ότι ήταν ο διπλωμένος φακός!Σ[αυτ'ο το μάτι σχεδόν πάντα μου διπλώνει αλλά έστω και την άλλη μέρα τον βρίσκω και τον αφαιρώ ή βγαίνει μόνος του μπροστά και τον πιάνω με θολή κάπως 'οραση.Δεν θέλω να πάω σε οφθαλμίατρο αν δεν είναι σίγουρο ότι έχω ακόμα τον φακό στο μάτι,είχε πάει μια φίλη μου και της πρήστηκε το μάτι κι ο φακός δεν βρέθηκε!

Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι να μου πείτε αν θα ένιωθα ενόχληση ακόμα κι αν ήταν στην σωστή θέση κι αν θα θόλωνε η όραση αν βέβαια είχατε κάποια ανάλογη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, στην σωστη θεση δεν ειχα ποτε θολουρα, ενοχληση μονο οταν τον βαζω καταλαθος αναποδα.
Καλυτερα να πας αυριο σε ενα οπτικο πρωτου πας σε οφθαλμιατρο, να τους εξηγησεις τι εχει γινει
να σε συμβουλευσουν πιο επαγγελματικα απο το να σου λεμε εμπειριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...