Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά καλημέρα, έχω και στα δύο μάτια 0,75 μυωπία και 0,75 στο ενα και 1 στο άλλο αστιγματισμό.
σήμερα πήγα να πάρω φακούς και από παλιά έπαιρνα -1 και για τα δύο τα μάτια, αλλά μου είπε πως το σωστό είναι -1.25 όπως και πήρα και όντως βλέπω καλύτερα αποτελέσματα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα; και τελικά για μένα ποίο είναι το ποίο προτιμότερο το -1 ή το 1,25; τέλος υπάρχει περίπτωση αυτή η μικρή αλλαγή να με αλλάξει τους βαθμούς και να μου τους ανεβάσει; ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε μέτρησε οπτικός ή γιατρός και σου ειπε οτι αλλαξε η μυωπία τοτε καλα έκανε και σου έδωσε διαφορετικό και φαντάζομαι οτι σωστά έκανε απο την στιγμή που βλέπεις καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, όχι δεν έκανα μέτρηση τους ίδιους βαθμούς έχω. απλά μου είπε ότι τόσο καιρό έπαιρνα λάθος βαθμό. και για αυτό ρώτησα αν γνωρίζεται κάτι. αν και το 0,25 δεν νομίζω να είναι μεγάλη διαφορά, σκέφτομαι μήπως μου ανεβάσει την μυωπία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ αν έπαιρνες λάθος βαθμούς και πήρες τους κανονικούς και βλέπεις καλύτερα μια χαρά , δεν βλέπω πως αυτο θα μπορούσε να σου ανεβάσει την μυωπία επειδή δηλαδή πήρες κανονικούς βαθμούς ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι συμφωνώ μαζί σου, απλά από τότε μου είχε πει -1 και έπαιρνα αυτό. και εχθές ξαφνικά μια οπτικός από κατάστημα μου το άλλαξε και σκέφτομαι αν καλά έκανε. για αυτό είπα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@georgemp2 Κοίτα αν οι βαθμοί σου είχαν αλλάξει, πιστεύω θα ήσουν ο πρώτος που θα το είχε καταλάβει, αφού δεν θα έβλεπες τόσο «καθαρά».

Παιδιά επειδή όλοι σας παίρνετε φακούς όπως φαίνεται, βρήκα στο facebook αυτήν την προσφορά από συγκεκριμένο eshop, που δίνει 10% έκπτωση για πάντα όταν μαζεύεστε τουλάχιστον 10 άτομα και δηλώνετε τα ονόματά σας.

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα πάντως.

Βάζω το λινκ αν θέλετε: https://www.lentiamo.gr/blog/omadiki-eteriki-ektposi-10-gia-panta-stous-fakous-epafis.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτομαι για toric φακούς λόγω -2 αστιγματισμού (με -7/-7.5 μυωπία). Αξίζουν οι μηνιαίοι; Μήπως να κοιτάξω για ετήσιους η δεν έχουν οικονομικά η άλλα οφέλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ δεν βάζω ούτε σκοπεύω να βάλω ετήσιους λόγο ότι αν και οι προδιαγραφές τους είναι για 1 χρόνο, από την στιγμή που ανοίγεις τους φακούς και με το βάλε-βγάλε όσο και να τους φροντίζεις, δεν θέλω να το ρισκάρω.

Άντε να τρέχεις μετά αν πάθεις καμία μ@@@κια στο μάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα υπάρχει τρόπος να μπορώ να αγοράζω/παραγγέλνω τους φακούς επαφής μου ποιο φθηνά απο τα οπτικά?(έχω παει σε 1-2 και οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες)

 

έχω μυωπία και αστιγματισμό και προφανώς δεν μου κάνει κανένας απο αυτούς που πουλάνε απο skroutz.

τους biofinity παίρνω με υγρό και μου βγαίνει γύρω στα 70 ευρώ (3 φακοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα υπάρχει τρόπος να μπορώ να αγοράζω/παραγγέλνω τους φακούς επαφής μου ποιο φθηνά απο τα οπτικά?(έχω παει σε 1-2 και οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες)

 

έχω μυωπία και αστιγματισμό και προφανώς δεν μου κάνει κανένας απο αυτούς που πουλάνε απο skroutz.

τους biofinity παίρνω με υγρό και μου βγαίνει γύρω στα 70 ευρώ (3 φακοί)

 

Και εγώ τοσο τους είχα πάρει στην αρχή απο κατάστημα με οπτικά ( τους biofinity εχω και εγώ ) , τελικά πήρα για 6 μήνες με 64 euro απο εδώ http://www.alensa.gr , εχει φυσικά και 3 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα, πηρα απο feelgoodcontacts τους αστιγματικους Air Optix με μεταφορικα 77e.

Με απλη καρτα εθνικης που απο οσο ξερω ειναι η μονη που (ακομα) δεν χρεωνει τελη μετατροπης (EUR->GBP)

και με 10% coupon που ουσιαστικα ειναι τα μεταφορικα.

Χρειαστηκαν 3 μερες να ετοιμαστουν και 7 ημερες να ερθει στο σπιτι (5+2 το Σ/Κ)

και μαλιστα χωρις tracking number το οποιο εγω επελεξα.....

Ειχε και δωρο lovehearts καραμελες :)

10/10 απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. οι φακοί επαφής Bausch & Lomb Soflens 59 έχουν τα νούμερα 123-321 για να αναγνωρίζεις την φορά που είναι η σωστή για το μάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...