Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα υπάρχει τρόπος να μπορώ να αγοράζω/παραγγέλνω τους φακούς επαφής μου ποιο φθηνά απο τα οπτικά?(έχω παει σε 1-2 και οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες)

 

έχω μυωπία και αστιγματισμό και προφανώς δεν μου κάνει κανένας απο αυτούς που πουλάνε απο skroutz.

τους biofinity παίρνω με υγρό και μου βγαίνει γύρω στα 70 ευρώ (3 φακοί)

25 ευρώ οι 3  φακοί  biofinity  στο lenshop αλλά οι καλυτεροι ειναι οι oasys...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά για ημερήσιους φακούς επαφής ξέρετε κανένα site με καλές τιμές? τελευταία πήρα από alfalens ευχαριστημένος είμαι αλλά ρωτάω μήπως ξέρει κανείς κανένα καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, κάνεις πρώτα μια μικρή έρευνα στο τι σου δίνει το κάθε κατάστημα (το lentiamo.gr σου δίνει 10% στην πρώτη σου παραγγελία)

Πας στο σιτε και βλέπεις την τιμή, ας πούμε 20 ευρώ.

Μετά μπαίνεις skroutz, λογικά θα πετύχεις κάτι σε χαμηλότερη τιμή από το ίδιο eshop, ας πούμε 19. Πατάς.

Πας στο eshop, ζητάς και το 10% και έχεις πετύχει τελική τιμή 17,10! 

Για υπολόγισε σε μια μεγαλύτερη αγορά πόσα γλυτώνεις ;)

 

Ε τώρα δεν χρειάζεται να εξηγήσω το 10% στην πρώτη παραγγελία, πώς μπορεί να ξαναεπαναληφθεί   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Υστερα απο μπλεξιμο με οτινανικους οπτικους και λάθος μετρησεις, εχω 2 κλειστά κουτιά αστιγματικούς φακούς
Air Optix αγορασμένους απο feelgoodcontacts.com.

Και αλλα 2 κουτιά ανοιχτά με εναν φακο μεσα (εχω χρησιμοποιησει τους 2)
Τα κουτια περιεχουν 3 φακους μεσα.
Οι πιθανοτητες να εχει καποιος τα νουμερα μου ειναι μηδαμινες αλλα απο το να καθονται στο συρταρι ας τους δωσω σε εξευτελιστικη τιμη.

 

PWR -4.25

CYL -0.75

AXIS 110

 

και

 

PWR -3.75

CYL -1.25

AXIS 090

 

Αν γνωριζετε καποιον που να θελει και να εχει τετοιους βαθμους pm me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πήγα 3 φορές για μπάνιο φέτος με φακούς επαφής. Τις δυο φορές μου βγήκαν μέσα στο νερό και την άλλη δεν μου βγήκαν. Υπάρχουν φακοί επαφής που να είναι κατάλληλη για θάλασσα; Σε φάση να μην βγαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν φακοί για βουτιές βγάλε και κάνε βουτιά ή πάρε γυαλάκια για κολύμβηση εγω αυτα χρησιμοποιώ οταν θέλω να ανοίξω μάτια  , αν και 2 φορές προχτές άνοιξα τα μάτια μου απο συνήθεια και δεν έφυγαν ευτυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. οι φακοί επαφής Bausch & Lomb Soflens 59 έχουν τα νούμερα 123-321 για να αναγνωρίζεις την φορά που είναι η σωστή για το μάτι; 

τι είναι αυτά τα νούμερα φίλε μου; Φοράω φακούς 5-6 χρόνια, τα βλέπω αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ για το τι είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εκτός από μυωπία έχω και αστιγματισμό 1,0 και 0,25. Έχω φακούς κανονικούς με τους βαθμούς μυωπίας μου αλλά δεν βλέπω καλά ειδικά το βράδυ. Για αστιγματικούς φακούς που έψαξα είδα ότι οι βαθμοί που έχει είναι 0,75 1,25 και δεν έχει με 1,0. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εκτός από μυωπία έχω και αστιγματισμό 1,0 και 0,25. Έχω φακούς κανονικούς με τους βαθμούς μυωπίας μου αλλά δεν βλέπω καλά ειδικά το βράδυ. Για αστιγματικούς φακούς που έψαξα είδα ότι οι βαθμοί που έχει είναι 0,75 1,25 και δεν έχει με 1,0. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα?

Δεν υπάρχουν αστιγματικοί φακοί με 1 βαθμό αλλά δεν υπάρχει κανένα θέμα. Θα πας στο 0,75 που 99% θα σε καλύπτει μια χαρά. Και εγώ σαν χρήστης αστιγματικών φακών και στα 2 μάτια είμαι 0.25 λιγότερο μιας και δεν παίζουν πάνω στα νούμερα μου. 

 

Για το 0.25 προφανώς και δεν χρειάζεται να πάρεις φακό παρά μόνο για το 1,0. Γενικά το κακό με τους αστιγματικούς φακούς είναι ότι επειδή παίζει ρόλο ο άξονας αν κουνηθεί λίγο ο φακός από το μάτι θολώνει η όραση πράγμα που από όσο γνωρίζω δεν συμβαίνει τόσο πολύ με τους μυωπικούς.

 

Επίσης αν περάσεις από ένα μαγαζί με οπτικά σίγουρα θα μπορείς να παραγγείλεις δοκιμαστικούς φακούς πριν αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την ενημέρωση. αυτό με τον άξονα δεν το ήξερα. δεν έχω φορέσει ποτέ αστιγματικούς φακούς. Δηλαδή στο ποδόσφαιρο που όσο να ναι κουνιέται θα έχω πρόβλημα ε?

Και έτσι θα κάνω θα πάω πρώτα σε οπτικά για δοκιμαστικούς.

Επίσης αυτό που έχω δει (μπορεί και εδώ) ότι υπάρχουν φακοί που διορθώνουν τον αστιγματισμό μέχρι ένα σημείο ισχύει? να ψάξω και τέτοιους αν είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άξονας του αστιγματισμού σου θα υπάρχει στην συνταγή που έχεις από τον οφθαλμίατρο σου και γράφετε σε μοίρες. Το πόσο θα σε ενοχλεί στο ποδόσφαιρο μόνο ύστερα από δοκιμή θα μπορέσεις να το καταλάβεις. Σίγουρα ξέρω ότι δίνουν δωρεάν τους δοκιμαστικούς acuvue oasys που θεωρούνται οι καλύτεροι (αν και εμένα δεν με βόλεψαν).

 

Αυτό για τους φακούς που φοράς το βράδυ όταν κοιμάσε (αν λέμε το ίδιο) το έχω δει και εγώ αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...