Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζετε αν υπάρχουν καταστήματα οπτικών στην Αθήνα που κάνουν και μέτρηση μυωπίας/πρεσβυωπίας;

 

theopticalcenter.gr

 

τα παιδιά ειναι οπτομετρες, και έχουν πολύ καλό εξοπλισμό και εμπειρία στο να σε μετρήσουν ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως έριξα μια μάτια στο net και τη βρηκα τη τριάδα 20€ φθηνότερα απ οσο τη πήρα, περαστικά μου :P

Όταν υπάρχει ελεύθερη αγορά αναμενόμενο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε Κοίτα εγώ πήγα πρωτη φορά για φακούς, ασχολήθηκε αρκετά , είδα τι μου πρότεινε κι επι τόπου τους βάλαμε.

Την επόμενη θα κινηθώ αλλιώς :)

 

Είδα κάποια μαγαζιά στο skroutz αλλα αν κάποιος έχει και προσωπική εμπειρία ας ρίξει link :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λοιπον μετα απο καμποσο καιρο συμβιωσης με τους air optix plus hydraglide ,οι οποιοι ηταν και οι πρωτοι μου γενικως, δε δηλωνω ευχαριστημενη.

 

Η κατασταση ειναι η εξης:

Δεν τους φοραω καθε μερα συνεπως δεν αλλαζω και καθε 16 ωρες υγρο-οπως λεει η συεσκευασια του. Ο οπτικος μου χε πει οτι δε χρειαζεται αν δεν τους χρησιμοποιω κι ετσι απλα φροντιζω να το αλλαζω λιγες ωρες πριν τη χρηση.

 

Τι νιωθω;

Νιωθω να με κουραζουν, να με κοβουν τα ματια μου, πανω απο 4-5 ωρες δεν παιζει να τους εχω. Ειναι καλυτερα οσο ειναι πιο "φρεσκοι", χειροτερα προς το τελος του μηνα.

 

Οποτε....πρεπει ν αλλαζω υγρο καθε 16 ωρες max και να μην αφηνω μερες το ιδιο, ή να δω γενικα γι αλλους φακους;

Ή γι αλλο υγρο;;; (εχω το alcon pure moist)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως που φοράω φακούς 2 με 3 φορές την εβδομάδα έχω καταλήξει σε ημερήσιους, συγκεκριμένα τους Acuvue της Johnson & Johnson...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο καμποσο καιρο συμβιωσης με τους air optix plus hydraglide ,οι οποιοι ηταν και οι πρωτοι μου γενικως, δε δηλωνω ευχαριστημενη.

 

Η κατασταση ειναι η εξης:

Δεν τους φοραω καθε μερα συνεπως δεν αλλαζω και καθε 16 ωρες υγρο-οπως λεει η συεσκευασια του. Ο οπτικος μου χε πει οτι δε χρειαζεται αν δεν τους χρησιμοποιω κι ετσι απλα φροντιζω να το αλλαζω λιγες ωρες πριν τη χρηση.

 

Τι νιωθω;

Νιωθω να με κουραζουν, να με κοβουν τα ματια μου, πανω απο 4-5 ωρες δεν παιζει να τους εχω. Ειναι καλυτερα οσο ειναι πιο "φρεσκοι", χειροτερα προς το τελος του μηνα.

 

Οποτε....πρεπει ν αλλαζω υγρο καθε 16 ωρες max και να μην αφηνω μερες το ιδιο, ή να δω γενικα γι αλλους φακους;

Ή γι αλλο υγρο;;; (εχω το alcon pure moist)

Θα μιλησω με βαση την προσωπικη μου εμπειρια και μονο.

Καλο ειναι να μιλησεις με τον οπτικο σου ωστε να σου λυσει ολες τις αποριες και να  σου προτεινει εναλλακτικες.

 

Για 11 χρονια φορουσα την ιδια μαρκα αστιγματικων φακων οντας πληρως ευχαριστημενη.

Τα τελευταια χρονια βγαινανε νεοι φακοι με πιο εξελιγμενο υλικο που στοχευαν/ουν στην πιο ξεκουραστη και breathable εφαρμογη πανω στο ματι. Ετσι και εγω αρχισα να ψαχνομαι να αντικαταστησω το "ξεπερασμενο" μοντελο.

Βρηκα τις τοπ μαρκες και περασα απο μερικα οπτικα να παρω δοκιμαστικους.

Σε πληροφορω οτι κανενας δεν μου τοσο καλα οσο οι παλιοι, οι μονοι που εκαναν fit ηταν ενα κοντινο μοντελο της ιδιας εταιριας που φορουσα τοσα χρονια και εν τελη κατεληξα να τους αγορασω.

Υποθετω λοιπον, οτι δεν εχεις βρει ακομα τους φακους που ταιριαζουν στο ματι σου.

 

Οπως ειπες και ισχυει, οσο πιο φρεσκοι απο το blister τους, τοσο πιο ξεκουραστοι, ομως δεν θα επρεπε να ειναι βασανο να τους φορας 5-10 μερες πριν την ληξη τους.

 

Οσο αναφορα το υγρο, τοσα χρονια αγοραζω το κλασικο ReNu και τουλαχιστον για το συγκεκριμμενο , εαν βαλεις τους φακους σε φρεσκο υγρο και τους κλεισεις καλα στο κουτακι τους, να μην τους βλεπει ο ηλιος, σε νορμαλ θερμοκρασια, κρατανε και 30 μερες με την προυποθεση οτι δεν θα ανοιξεις καθολου το κουτακι τους. Υπαρχει περιπτωση να μην ισχυει το ιδιο σε ολα τα υγρα οποτε κρατας μιας επιφυλαξη.

Το να δοκιμασεις αλλο υγρο ειναι η πιο ευκολη λυση αλλα πιστευω πως το προβλημα πιθανον να βρισκεται στους φακους σου και στην ανεκτικτοτητα του ματιου σου προς αυτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο καμποσο καιρο συμβιωσης με τους air optix plus hydraglide ,οι οποιοι ηταν και οι πρωτοι μου γενικως, δε δηλωνω ευχαριστημενη.

 

Η κατασταση ειναι η εξης:

Δεν τους φοραω καθε μερα συνεπως δεν αλλαζω και καθε 16 ωρες υγρο-οπως λεει η συεσκευασια του. Ο οπτικος μου χε πει οτι δε χρειαζεται αν δεν τους χρησιμοποιω κι ετσι απλα φροντιζω να το αλλαζω λιγες ωρες πριν τη χρηση.

 

Τι νιωθω;

Νιωθω να με κουραζουν, να με κοβουν τα ματια μου, πανω απο 4-5 ωρες δεν παιζει να τους εχω. Ειναι καλυτερα οσο ειναι πιο "φρεσκοι", χειροτερα προς το τελος του μηνα.

 

Οποτε....πρεπει ν αλλαζω υγρο καθε 16 ωρες max και να μην αφηνω μερες το ιδιο, ή να δω γενικα γι αλλους φακους;

Ή γι αλλο υγρο;;; (εχω το alcon pure moist)

Πρόσφατα δοκίμασα air optix δεν θυμάμαι αν ήταν οι hydraglide βέβαια. Πολύ κακη εμπειρία για εμένα. Σκληροί, άκαμπτοι, όχι ιδιαίτερα άνετοι και για πρώτη φορά τόσο καιρό που φοράω φακούς έσκασε αγγείο στο μάτι μου... Τώρα φοράω aqualens oxygen plus με alcon pure moist έχει 31-32 μέρες που φοράω το ζευγάρι ακόμα δεν ενοχλεί καν. Αύριο θα τους αλλάξω προληπτικά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τους ημερησιους φακους επαφης Biomedics 1 Day Extra της cooper vision, μου ειπε ο οπτικος εκει που τους πηρα οτι ειναι πολυ καλοι , και οτι καλυτερα να φορας σιλικονης μου λεει και οχι σιλικονης υδρογελης διοτι οι υδρογελης μαζευουνε πιο ευκολα λιπιδια λογω του υλικου τους που ειναι πιο ελαστικο , ενω οι απλοι σιλικονης δεν το εχουνε αυτο, και μονο εαν καποιος δεν τους αντεχεται θα πρεπει να παει σε υδρογελης .. πιστευεται οτι εχει δικιο; εμενα σχεδον με καλυψε αλλα καπου πιστευω οτι ισως να μην ξερει και πολλα. 
οσο για το νερο που εχει ο φακος ειναι στο 55% και μου λεει οσο πιο μικρο εχει το ποσοστο στο νερο τοσο δεν στεγνωνει ο φακος στο ματι απορροφωντας το νερο που εχει το ματι για συγκροτηθει η συσταση του, αυτο δεν το γνωριζα , πιστευει κανενας οτι κατι απο τα παραπανω δεν ισχυει;. επισης εχει δοκιμασει κανενας του παραπανω φακους; να μου πει εντυπωσεις; πχ με χρηση υπολογιστη; /τηλεορασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, try and fail με λίγα λόγια... απλά το κακό σε μένα ειναι οτι δεν έχω εμπειρία γι αυτο και ρώτησα.

Κι εμενα αυτούς μου τους έδωσε ο οπτικός μου ως το νεότερο-εξελιγμένο μοντέλο και τους εδωσα χρόνο αλλα τελικά δεν τους βολεύομαι.

 

Εκτός απο αυτο το ζευγάρι που έχω ανοίξει τωρα, έχω αλλο ενα κλειστό δυστυχώς. Θα το παρω ομως να πάω απο εκει, μήπως μου τους αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο καμποσο καιρο συμβιωσης με τους air optix plus hydraglide ,οι οποιοι ηταν και οι πρωτοι μου γενικως, δε δηλωνω ευχαριστημενη.

 

Η κατασταση ειναι η εξης:

Δεν τους φοραω καθε μερα συνεπως δεν αλλαζω και καθε 16 ωρες υγρο-οπως λεει η συεσκευασια του. Ο οπτικος μου χε πει οτι δε χρειαζεται αν δεν τους χρησιμοποιω κι ετσι απλα φροντιζω να το αλλαζω λιγες ωρες πριν τη χρηση.

 

Τι νιωθω;

Νιωθω να με κουραζουν, να με κοβουν τα ματια μου, πανω απο 4-5 ωρες δεν παιζει να τους εχω. Ειναι καλυτερα οσο ειναι πιο "φρεσκοι", χειροτερα προς το τελος του μηνα.

 

Οποτε....πρεπει ν αλλαζω υγρο καθε 16 ωρες max και να μην αφηνω μερες το ιδιο, ή να δω γενικα γι αλλους φακους;

Ή γι αλλο υγρο;;; (εχω το alcon pure moist)

Πάντως εγώ που φοράω φακούς απο το 2009, αυτό που κάνω είναι να αλλάζω υγρό κάθε φορά που τους βγάζω και τους βάζω στην θήκη τους. Τώρα αυτό για κάθε 16 ώρες κλπ, μου φαίνεται υπερβολή. Αν δεν ανοίξω την θήκη τους έχω στο ίδιο υγρό και πάνω απο 1 βδομάδα πχ. Σε ότι αφορά το πόσο φρέσκοι είναι, αυτό ειναι φυσικό. Αν σε κόβει κλπ έχεις θέμα. Καλό είναι να αλλάξεις μάρκα. Πάντως αν δεν φοράς πολύ καιρό, και μένα τον πρώτο μήνα, 2μηνο έτσι με ενοχλούσαν. Αν το σκέφτεσαι συνέχεια θα το νιώθεις. Αν συνηθήσεις και δεν πολυασχολείσαι θα φύγει εντελώς η ενόχληση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ 2,5 μήνες που ξεκίνησα να φοράω έχω αλλάξει 6 μάρκες.

Air Optix Hydraglyde, Bausch + Lomb Ultra, Biotrue, Acuvue Oasys, Coopervision Clarity, Proclear.

Άλλοι με κόβουν, άλλοι τσούζουν και άλλοι θολώνουν αμέσως. 

Θα έπερνα τους Biotrue, αλλά τους φοράω το πολύ 2 ώρες την ήμερα και δεν αξίζει οικονομικά. Ξαναπήρα τους Air Optix, μου φαίνονται λίγο καλύτεροι από τους άλλους.

 

Τους δοκιμαστικούς που τους βρίσκεται; Εδώ που ζήτησα με κοίταξαν σαν εξωγήινο. Ούτε ένα ζευγάρι ημερήσιους και να τους πληρώσω δεν δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ 2,5 μήνες που ξεκίνησα να φοράω έχω αλλάξει 6 μάρκες.

Air Optix Hydraglyde, Bausch + Lomb Ultra, Biotrue, Acuvue Oasys, Coopervision Clarity, Proclear.

Άλλοι με κόβουν, άλλοι τσούζουν και άλλοι θολώνουν αμέσως. 

Θα έπερνα τους Biotrue, αλλά τους φοράω το πολύ 2 ώρες την ήμερα και δεν αξίζει οικονομικά. Ξαναπήρα τους Air Optix, μου φαίνονται λίγο καλύτεροι από τους άλλους.

 

Τους δοκιμαστικούς που τους βρίσκεται; Εδώ που ζήτησα με κοίταξαν σαν εξωγήινο. Ούτε ένα ζευγάρι ημερήσιους και να τους πληρώσω δεν δίνουν.

O οπτικός. Οπου και να πας, σου δίνουν δοκιμαστικούς... Εγώ Bausch + Lomb φοράω απο το 2009 και ειμαι κομπλέ. Που και που μπορει να με ενοχλήσουν και τους πρώτους μήνες θυμάμαι με ενοχλούσαν αρκετά. Αλλά τους φορούσα αρκετές ώρες, έβγαινα έξω ενώ τους φορούσα κλπ και τους συνήθισα. Αν κάτσεις σπίτι με τους φακούς ειναι το χειρότερο γιατί θα ασχολείσαι μαζί τους συνέχεια. Βγες καμια βόλτα/καφέ με φίλο/η, πιάσε την κουβέντα να ξεχαστείς και θα δεις θα ξεχάσεις εντελώς την ενοχληση. Είναι πραγματικά θέμα συνήθειας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε η τεχνολογια να μας απαλλαξει μια για παντα απο τα προβληματα ορασης; Και μαλιστα τα προσεχη χρονια;

Διαβαστε εδω

http://www.voreini.gr/health/vionikos-fakos-vazi-telos-sta-gyalia/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε η τεχνολογια να μας απαλλαξει μια για παντα απο τα προβληματα ορασης; Και μαλιστα τα προσεχη χρονια;

Διαβαστε εδω

http://www.voreini.gr/health/vionikos-fakos-vazi-telos-sta-gyalia/

Μακάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδια , γεια σας θελω να βαλω φακους επαφης 9 χρινια χρησιμοποιω γυαλια καποιες ερωτησεις : ειναειναι επικινδυνοι ? Ειναι ευκολη η διαδικασια που χρειαζονται να μπουν σε ενα υγρο για καποιες ωρες κλπ. Επισης θελω να βαλω σε μπλε χρωμα ειναι αξιοπιστει οι εγχρωμοι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...