Προς το περιεχόμενο

Έφυγε ο δημιουργός της C και του Unix, Dennis Ritchie


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

R.I.P.

 

Από το (μεταφρασμένο) βιβλίο σου έμαθα τι είναι η C όταν ήμουν και εγώ μικρός (1994). Απλά εντυπωσιάστηκα από το μυαλό σου..

 

Θα ναι το έργο σου αθάνατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ένα ρητό λέει:

 

ότι συμβεί μια φορά μπορεί να μην ξανασυμβεί

οτι συμβεί δύο, σίγουρα θα τριτώσει

 

 

1) steve jobs

2) Dennis Ritchie

3) ....

 

:devil: (ναι, το ξέρω είμαι γκαντέμης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:(

 

Κεραυνός εν αιθρία! Ξαφνικά πέθανε;

Όλοι λένε για "long illness" αλλά πουθενά δεν βρήκα ποιά ήταν αυτή. Η δε σχετική σελίδα της wikipedia δυστυχώς είναι φτωχότατη. Το περίεργο είναι πως πρέπει να απεβίωσε το προηγούμενο Σαββατοκύριακο, παρ' ολ' αυτά το κράτησαν μυστικό μέχρι σήμερα (ή άργησαν να τον αναζητήσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χει η χρονιά φαίνεται, να χάσουμε έναν-έναν όλους τους πρωτεργάτες της πληροφορικής. Και με τον συγκεκριμένο να κουβαλάει στην πλάτη του μια προσφορά που δε τολμούμε ούτε να σκεφτούμε.

 

:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακόμα πιο σημαντικό επίτευγμα του Ritchie θεωρείται η δημιουργία του λειτουργικού συστήματος Unix μαζί με τους Ken Thompson, Brian Kernighan, Douglas Mcllroy και Joe Ossaa. Το Unix αποτελεί τη βάση φυσικά του Linux το οποίο κυριαρχεί στις μέρες μας στους περισσότερους servers ανά τον κόσμο.

 

 

Μην ξεχνάμε πως και το Mac OS X είναι παιδί του UNIX. Προορίζεται βέβαια για Macintosh υπολογιστές της Apple. Έχει αφαιρεθεί όλοι την δυσχρηστία του UNIX και κατά την γνώμη μου είναι πιο εύκολο ακόμα και από τα MS Windows. Πάντως στo Utility Terminal , όσοι έχουν Mac μπορούν να πάρουν μία γεύση από Unix. Για τους υπόλοιπους υπάρχει το OSx86 Hackintosh εφόσον είναι συμβατή η μητρική.

 

Αν και η προσπάθεια μου να μάθω προγραμματισμό με την C ++ με είχε εξοργίσει, συμφωνώ πως η C είναι η κορυφαία γλώσσα όλων των εποχών. Μπορεί να είναι παλιά και να κουβαλά την δυσχρηστία των τότε υπολογιστών. Ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός την έκανε ιδανική για την δημιουργία και εξέλιξη μεγάλων εφαρμογών από πλήθος προγραμματιστών. Πιστεύω πως είναι ότι τα αγγλικά στις ανθρώπινες γλώσσες. Τα Windows στο μεγαλύτερο κομάτι τους είναι γραμμένα στην στην C καθώς και το Mac OS X. Ακόμα και οι εφαρμογές του iPhone είναι γραμμένες στην Objective-C .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάνα Dennis Ritchie 1941-2011, με την φωτογραφία του Ritchie στην homepage όμως...

 

Ναι, γιατί αν υπήρχε θα νόμιζαν όλοι ότι βρίσκονται σε λάθος σελίδα... "WHO IS RITCHIE?" :o

Not a pop hero, but in our hearts!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...