Προς το περιεχόμενο

Το Siri λειτουργεί (σχεδόν) και στο iPhone 4


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι γουσταρουν θα το αγορασουν οσοι οχι απλα θα προτιμησουν καποιο αλλο... επι του θεματος, πραγματικα πολυ καλο το νεο αλλα η δυσκολια που προκυπτει πολυ μεγαλη και ολα ειναι καθαρα στο χερι της apple και αυτο δεν ειναι καλο γιατι δεν φημιζεται να παιρνει απο τα λογια των πελατων της οποτε no server support no siri...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω απορω, οι non-jb, πως αντεχετε να συμβιβαζεστε

χωρις τα απλα πραγματα που ειναι δεδομενα για ολα τα υπολοιπα κινητα.

 

π.χ αναφορα παραδοσης και αλλα πολλα.

 

Αν και κατοχος iPhone αλλα και ουδετερη για την φιλοσοφια της apple,

μου φαινεται αδιανοητο να πρεπει να βαζω alternative tweaks

ωστε να απολαμβανω τα βασικα, απο ενα κινητο που μονο πιτσα δεν ψηνει.

 

Γι'αυτο και ειμαι υπερ του jb.

 

Μπραβο στους devs που προσπαθησανε να βαλουν στο 4 το siri,

τουλαχιστον, για τους κατοχους του 4, να μην γκρινιαζουν οτι δεν εχουν την νεα λειτουργια.

(εστω και αν δεν δουλευει πληρως για την ωρα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος θέλει siri αγοράζει το 4S. Το πείραγμα του λειτουργικού ούτως η άλλως δεν ταιριάζει στη φιλοσοφία της apple και του iphone user. Γι αυτό και πληρώνει 700 ευρώ, για να απολαύσει τη συσκευή όπως ακριβώς είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγοράζεις ένα τηλέφωνο που κρατά μετά από ένα χρόνο άριστη μεταπωλητική αξία και μάλιστα υποστηρίζεται με

Όταν λές άριστη μεταπωλητική αξία τί ακριβώς εννοείς?

Τα περισσότερα iphone 4 16gb σε άριστη κατάσταση τα βρίσκουμε στα 380-400 ευρώ με μέση αγορά τα 650+ πριν ένα χρόνο. Ο κάτοχος-πωλητής του έχασε δηλαδή μέσα σε ένα χρόνο περί τα 250-270 ευρώ και το 40+% της αξίας του.

 

Αν για παράδειγμα αντί για iphone αγοράσεις ένα SG2 στα 530 ευρώ δεν θα μπορέσεις να το πουλήσεις άνετα του χρόνου στα 280???? Ποσοστιαία ίσως χάνεις περισσότερο , αλλά η χρηματικά σου "χασούρα" θα είναι η ίδια γιατί πολύ απλά στο iphone έχεις πληρώσει ήδη αυτή την "μεταπωλητική αξία".

 

Αυτός ο ανόητος μύθος περι μεταπωλητικής αξίας μου θυμίζει την προηγούμενη δεκαετία όπου όλοι οι Ελληναράδες αγοράζανε GOLF για να έχουν μεταπωλητική αξία πώλησης.

 

Πριν από λίγο καιρό κατάφερα να πουλήσω το MBP 15" i7 3-4 μηνών αντί 1250 ευρώ. Μήπως θα έπρεπε να πανηγυρίζω κι όλας που έχασα μόνο 1000+ ευρώ και να ισχυριστώ ότι τα MACBOOK έχουν μεταπωλητική αξία????

 

Οποίος θέλει siri αγοράζει το 4S. Το πείραγμα του λειτουργικού ούτως η άλλως δεν ταιριάζει στη φιλοσοφία της apple και του iphone user. Γι αυτό και πληρώνει 700 ευρώ, για να απολαύσει τη συσκευή όπως ακριβώς είναι.

Μη το πάρεις προσωπικά αλλά δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη @@ρια από αυτό.

Να δεχτώ ότι μπορεί να πληρώσεις 700 ευρώ επειδή η συσκευή είναι σου είναι elegance, ποιοτική, design-ατη και επειδή την γουστάρεις. Και εγώ μπορεί να το κάνω.

Το να φτάνεις όμως σε σημείο να απολαμβάνεις τις βασικές ελείψεις της συσκευής σου αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού. Εκτός αν τελικά αυτή είναι η φιλοσοφία των apple user όπως περιγράφεις παραπάνω, οπότε ήρθε η ώρα να πουλήσω MBP 13 και Ipad για να μην χαρακτηρίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλο thread ξαναρωτησα γιατι ειναι κακο να συζηταμε για τον ανταγωνισμο σε threads που αφορουν την apple?

 

Τοσο μεγαλο ταμπου ειναι για τους φιλους της apple ο ανταγωνισμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλο thread ξαναρωτησα γιατι ειναι κακο να συζηταμε για τον ανταγωνισμο σε threads που αφορουν την apple?

 

Τοσο μεγαλο ταμπου ειναι για τους φιλους της apple ο ανταγωνισμος?

 

Aπλα παντα οταν υπαρχει θεμα καταληγει σε flame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλο thread ξαναρωτησα γιατι ειναι κακο να συζηταμε για τον ανταγωνισμο σε threads που αφορουν την apple?

 

Τοσο μεγαλο ταμπου ειναι για τους φιλους της apple ο ανταγωνισμος?

Το ακριβώς αντίστροφο έπρεπε να ρωτήσεις. Γιατί εδώ και χρόνια σε όοοολα τα φόρα του κόσμου σε όοοοολες τις συζητήσεις για οποιοδήποτε κινητό αναφέρεται το iPhone; (βλέπε iPhone killers, iPad killers κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακριβώς αντίστροφο έπρεπε να ρωτήσεις. Γιατί εδώ και χρόνια σε όοοολα τα φόρα του κόσμου σε όοοοολες τις συζητήσεις για οποιοδήποτε κινητό αναφέρεται το iPhone; (βλέπε iPhone killers, iPad killers κλπ)

Αυτο δεν χρειαζεται ιδιαιτερη σκεψη, ειναι πολυ λογικο. Πρωτοστατησε η apple στον τομεα των smartphones και των tablets, καινοτομησε και γενικως εβαλε το νερο στο αυλακι σε αυτα τα θεματα. Για αρκετα χρονια υπηρχε το iphone και τιποτα αλλο αξιολογο στα smartphones.

 

Απο κει και περα προεκυψε ανταγωνισμος υψηλου επιπεδου. Εξου και οι συγκρισεις με iphone. Οταν de facto για καποια χρονια η apple ειναι στην κορυφη του ειδους, ε οι ανταγωνιστες θα συγκρινουν τα προιοντα τους με αυτα της apple, οχι με της alcatel.

 

Δηλαδη αν πριν 10 χρονια ειχε εφευρεθει το αμαξι απο την Ford και ερχοταν η toyota και εβγαζε κι αυτη το δικο της αμαξι λιγα χρονια μετα, ε τοτε η συγκριση και το ερωτημα θα ηταν αν το toyota ειναι καλυτερο απο το ford και αν τελικα μπορει να το εκθρονισει. Ειναι λογικο.

 

Αυτο που μου κανει η εντυπωση ειναι το πως αρπαζονται/εκνευριζονται μερικοι φιλοι της apple οταν καποιος αναφερθει στον δυνατο, ισως και καλυτερο (πλεον) ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να απαντήσω εκ μέρους άλλων, μπορώ όμως να σου δείξω αντίστοιχα προκλητικές/εριστικές συμπεριφορές από χρήστες android σε σχετικές με smartphones συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο που μου κανει η εντυπωση ειναι το πως αρπαζονται/εκνευριζονται μερικοι φιλοι της apple οταν καποιος αναφερθει στον δυνατο, ισως και καλυτερο (πλεον) ανταγωνισμο.

 

Το να ερχεται ο αλλος και να σε αποκαλει προβατο που αγοραζεις τα "σκουπιδια" της αππλε δεν ειναι και οτι καλυτερο!

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο κιριλεμαν δεν γινεται και δεν μπορω να απολογηθω για συμπεριφορες αλλων, ειδικα οταν δεν συμφωνω με αυτες.

 

Απλα οπως σε θεματα περι android υπαρχουν αυτοι που θα πουν την αποψη τους υπερ της apple, το ιδιο συμβαινει κι εδω. Δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι θεωρουν οτι τα thread της apple πρεπει ναναι σαν το αβατο του Αγιου Ορους και θα πρεπει να συζηταμε μονο για την apple, και απαγορευεται η προσελευση ανδροιδων...

 

Στο θεμα μας τωρα, το siri ειναι αχρηστο και μη πρακτικο στον Ελληνα χρηστη. Για να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες. Οταν βγει ελληνικη υποστηριξη το ξανασυζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέεεεχρι να διαθέτει χάρτες και εκτός αμερικής, μεεεεεεέχρι να υποστηρίζει ελληνικά τοοοοότε δεν θα το έλεγα μόνο "ώς απλά ακόμα μια άχρηστη εφαρμογή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είμαστε λίγο θετικοί και αισιόδοξοι... Και να μην δουλέψει τέλεια το SIRI, δεν έχει τόσο σημασία όσο το προς τα πού πάνε τα πράγματα, ότι εξελίσσονται, ότι γίνονται καλύτερα... κι έτσι σίγουρα δίνει και στους άλλους κάτι κνηγήσουν η Apple... Εξάλλου, όπως είχε πει και ο Jobs, "δεν είμαστε οι πρώτοι που κάναμε multitasking, αλλά πιστεύουμε ότι το κάναμε πρώτοι σωστά...". Ελπίζω να το θυμάμαι καλά...

Το θέμα είναι ότι αν δουλέψει σωστά θα έχει τεράστιο αντίκτυπο... Και σε αυτούς που σταματάνε ό,τι κάνουν για να χρησιμοποιήσουν το κινητό τους, είτε για κλήση, mail ή SMS, είτε σε αυτούς που δεν σταματούν στην άκρη και πάνε και σκοτώνονται ή προκαλούν ατυχήματα...

Μην βλέπουμε μόνο το τώρα και μην βλέπουμε μόνο τα αρνητικά... Ο Έντισον χρειάστηκε να βρει χίλιους τρόπους που ο λαμπτήρας δεν δούλευε, μέχρι να βρει έναν που να δουλεύει...

 

Τέλοσπάντων, εγώ μπορεί αν δεν είχε σημαντικό αρνητικό αντίκτυπο στο 4άρι μου, να ενεργοποιούσα το SIRI, ακόμα κι αν χρειαζόταν να γυρίσω το κινητό στα Αγγλικά, για να το δοκιμάσω και να δω τί και πώς το κάνει... εμένα όμως με ενδιαφέρει για λόγους γνώσεων πάνω στο αντικείμενο, κι όχι σαν τελικό χρήστη... Κι όσο κι αν μου αρέσει να ψάχνω πράγματα και να δοκιμάζω, συμφωνώ με τη φιλοσοφία της Apple ότι τα πράγματα πρέπει να είναι εύχρηστα και απλά... αλλιώς όταν τα χρησιμοποιείς συνέχεια γίνονται βάρος... Δεν με πειράζει που στο iPhone μου ποτέ δεν είχα την δυνατότητα 500 παραμετροποιήσεων... Γιατί όλα δούλευαν ρολόι, όπως έπρεπε, με ικανοποιούσε και με ευχαριστούσε μπορώ να πω, κι έκανε την καθημερινότητά μου πιο απλή... αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλο thread ξαναρωτησα γιατι ειναι κακο να συζηταμε για τον ανταγωνισμο σε threads που αφορουν την apple?

 

Τοσο μεγαλο ταμπου ειναι για τους φιλους της apple ο ανταγωνισμος?

 

 

Γιατί, πολύ απλά, εδώ είναι ένα θέμα που αφορά το Siri, και συγκεκριμένα το porting του σε iPhone 4, και όχι τα προϊόντα της Apple και το εάν καλύπτουν κάποιες ανάγκες ή όχι.

 

 

Ένα αυτό.

 

 

Δεύτερον, είναι εντελώς διαφορετικό να συγκρίνεις προϊόντα διαφορετικών εταιριών, ΟΤΑΝ είναι το κατάλληλο θέμα (π.χ., δες το συγκεκριμένο θέμα που γράφουμε), και διαφορετικό να εκδηλώνεις οπαδικές συμπεριφορές, είτε από την μία είτε από την άλλη.

 

Έτσι, σειρά μου α ρωτήσω, τόσο μεγάλο ταμπού είναι η Apple που πρέπει σε κάθε θέμα να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια αντι-οπαδοί της, και χωρίς να είναι θέμα για προϊόν Apple αλλά για μία υπηρεσία που προσφέρει σε ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ προϊόν και μια προσπάθεια από κάποιους να την κάνουν port σε ένα άλλο προϊόν, που πρέπει να εκδηλώνουν την αντιπάθειά τους στην εταιρία αυτή;

 

Αυτό, που είναι πασιφανές (φαντάζομαι πως όλοι έχουν αφενός την απαραίτητη εκπαίδευση για να διαβάσουν πέντε αράδες, τον τίτλο του θέματος, και αφετέρου έχουν το απαραίτητο IQ για να καταλάβουν τι διαβάζουν), πρέπει να υπενθυμίζεται στους αντι-οπαδούς της Apple όταν αυτοί ρωτάνε, προκλητικά, για τον φόβο ανταγωνισμού; Εάν πρέπει, τότε κάτι σημαίνει (βλ. παρένθεση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...