Προς το περιεχόμενο

Το Siri λειτουργεί (σχεδόν) και στο iPhone 4


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί, πολύ απλά, εδώ είναι ένα θέμα που αφορά το Siri, και συγκεκριμένα το porting του σε iPhone 4, και όχι τα προϊόντα της Apple και το εάν καλύπτουν κάποιες ανάγκες ή όχι.

 

 

Ένα αυτό.

 

 

Δεύτερον, είναι εντελώς διαφορετικό να συγκρίνεις προϊόντα διαφορετικών εταιριών, ΟΤΑΝ είναι το κατάλληλο θέμα (π.χ., δες το συγκεκριμένο θέμα που γράφουμε), και διαφορετικό να εκδηλώνεις οπαδικές συμπεριφορές, είτε από την μία είτε από την άλλη.

 

Έτσι, σειρά μου α ρωτήσω, τόσο μεγάλο ταμπού είναι η Apple που πρέπει σε κάθε θέμα να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια αντι-οπαδοί της, και χωρίς να είναι θέμα για προϊόν Apple αλλά για μία υπηρεσία που προσφέρει σε ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ προϊόν και μια προσπάθεια από κάποιους να την κάνουν port σε ένα άλλο προϊόν, που πρέπει να εκδηλώνουν την αντιπάθειά τους στην εταιρία αυτή;

 

Αυτό, που είναι πασιφανές (φαντάζομαι πως όλοι έχουν αφενός την απαραίτητη εκπαίδευση για να διαβάσουν πέντε αράδες, τον τίτλο του θέματος, και αφετέρου έχουν το απαραίτητο IQ για να καταλάβουν τι διαβάζουν), πρέπει να υπενθυμίζεται στους αντι-οπαδούς της Apple όταν αυτοί ρωτάνε, προκλητικά, για τον φόβο ανταγωνισμού; Εάν πρέπει, τότε κάτι σημαίνει (βλ. παρένθεση).

 

αντι να κραξετε εσεις οι ιδιοι που δινετε τα λεφτα σας στην apple και δε σας δινει το siri για να εχει ενα πρωτοποριακο και αποκλειστικο feature το 4s καθεστε και ασχολειστε με το ποιος λεει ''κακα λογακια'' για την apple....σοβαρευτειτε επιτελους....εσεις τους πληρωνετε και πρεπει να εχετε και καποιες απαιτησεις....σε ενδιαφερει το συμφερον σου σαν καταναλωτης ή να το παιζεις δικηγορος της apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί, πολύ απλά, εδώ είναι ένα θέμα που αφορά το Siri, και συγκεκριμένα το porting του σε iPhone 4, και όχι τα προϊόντα της Apple και το εάν καλύπτουν κάποιες ανάγκες ή όχι.

 

 

Ένα αυτό.

 

 

Δεύτερον, είναι εντελώς διαφορετικό να συγκρίνεις προϊόντα διαφορετικών εταιριών, ΟΤΑΝ είναι το κατάλληλο θέμα (π.χ., δες το συγκεκριμένο θέμα που γράφουμε), και διαφορετικό να εκδηλώνεις οπαδικές συμπεριφορές, είτε από την μία είτε από την άλλη.

 

Έτσι, σειρά μου α ρωτήσω, τόσο μεγάλο ταμπού είναι η Apple που πρέπει σε κάθε θέμα να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια αντι-οπαδοί της, και χωρίς να είναι θέμα για προϊόν Apple αλλά για μία υπηρεσία που προσφέρει σε ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ προϊόν και μια προσπάθεια από κάποιους να την κάνουν port σε ένα άλλο προϊόν, που πρέπει να εκδηλώνουν την αντιπάθειά τους στην εταιρία αυτή;

 

Αυτό, που είναι πασιφανές (φαντάζομαι πως όλοι έχουν αφενός την απαραίτητη εκπαίδευση για να διαβάσουν πέντε αράδες, τον τίτλο του θέματος, και αφετέρου έχουν το απαραίτητο IQ για να καταλάβουν τι διαβάζουν), πρέπει να υπενθυμίζεται στους αντι-οπαδούς της Apple όταν αυτοί ρωτάνε, προκλητικά, για τον φόβο ανταγωνισμού; Εάν πρέπει, τότε κάτι σημαίνει (βλ. παρένθεση).

 

Αυτό κ αυτο είναι θέματα για την apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

αντι να κραξετε εσεις οι ιδιοι που δινετε τα λεφτα σας στην apple και δε σας δινει το siri για να εχει ενα πρωτοποριακο και αποκλειστικο feature το 4s καθεστε και ασχολειστε με το ποιος λεει ''κακα λογακια'' για την apple....σοβαρευτειτε επιτελους....εσεις τους πληρωνετε και πρεπει να εχετε και καποιες απαιτησεις....σε ενδιαφερει το συμφερον σου σαν καταναλωτης ή να το παιζεις δικηγορος της apple?

 

 

Επειδή από όλα αυτά κατάλαβες αυτά που έγραψες... δεν έχει νόημα να σου πω ότι δεν το παίζει κανείς δικηγόρος της όποιας εταιρείας αλλά το πρόβλημα είναι ότι είναι ενοχλητικό να μπαίνεις να διαβάσεις ένα θέμα και βλέπεις κάθε λογής μπαμπουίνο να λέει ότι του κατέβει...

 

Και δεν έχει νόημα γιατί προφανώς ανήκεις στα αγαπημένα θηλαστικά που ανέφερα αλλιώς θα το καταλάβαινες.

 

@ektor7

 

Τελευταίο post προς εσένα.. γιατί πραγματικά δεν μου αρέσει να ασχολούμαι με την νοοτροπία που κουβαλάς. Όχι τίποτα άλλο... αλλά έχει παρέλθει και η ηλικία της "χρήσης" της από το λύκειο και την εφηβεία.

 

Στα @@ρια μου εάν είναι ή όχι θέματα για Apple. Ουδέποτε μπήκα να τα διαβάσω.

 

 

Τελευταίο ποστ εν γένει σε αυτό το θέμα γιατί έκανα και εγώ το spam μου. Sorry.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλω αν τίθεται πραγματικά θέμα επεξεργαστικής ισχύος, απλά κάτι παραπάνω πρέπει να έχει πέρα από τα specs που δεν εκτιμούσαν οι πελάτες της apple ώστε να πουλήσει ως συσκευή.

 

Εξάλλου την ίδια λογική είχαν και κάποιες εταιρίες στο "αντίπαλο στρατόπεδο" όταν έδιναν συσκευές με κλειδωμένο bootloader και περιορισμένης διάρκειας υποστήριξη σε ότι αφορούσε το λειτουργικό οπότε μετά από κάποιο χρόνο υπολόγιζαν ότι όσοι πελάτες τους ήθελαν τις νέες δυνατότητες/βελτιώσεις που ερχόντουσαν με το λειτουργικό θα αναγκάζονταν να αγοράσουν νέα συσκευή ανεξάρτητα αν το hardware αυτής που είχαν τους κάλυπτε τις ανάγκες τους. Βέβαια με το που έγινε αυτό αντιληπτό στους χρήστες και είδαν πόσο σημαντικό είναι να επιλέγουν οι ίδιοι το rom που θα φοράει η συσκευή, αναγκάστηκαν οι εταιρίες να ξεκλειδώσουν τις συσκευές τους.

 

Πέρα πάντως από το siri υπάρχουν και άλλα προγράμματα για το iphone4 όπως άλλωστε υπάρχουν και για το android εδώ και πάρα πολύ καιρό. :-)

 

http://www.youtube.com/watch?v=tPPcTN5sdX4

 

Εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι από την στιγμή που δεν άλλαξε εξωτερικά το 4s δεν νομίζω ότι πολλοί που έχουν το τεσσάρι να το προτιμήσουν και αυτό είναι fail για την apple, έπρεπε τουλάχιστον κάπως να διαφέρει εξωτερικά, έστω ένα σχεδιάκι, να είχε ένα ελαφρώς διαφορετικό περίγραμμα ώστε από απόσταση να ξεχωρίζει από το απλό και πλέον ταπεινό :rolleyes: τεσσάρι και αυτό πραγματικά να αποτελεί αιτία για πάρα πολλούς για να το αγοράσουν, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι σαν συσκευή δεν θα πουλήσει αφού υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι είτε δίνουν βαρύτητα στο hardware, είτε στο επιπλέον λογισμικό το οποίο και έχει αποκλειστικά η συσκευή.

 

Κακώς όμως επικεντρώνεστε στο θέμα των δυνατοτήτων (software/hardware) μίας συσκευής μόνο χωρίς να εξετάζετε και το θέμα της τιμολογιακής πολιτικής της εταιρίας και τον ευρύτερο ανταγωνισμό που υπάρχει (αν υπάρχει).

 

Πάρτε για παράδειγμα το tablet της hp που το έδωσε για $99 και που τώρα του φόρεσαν android, θέλω να πω δλδ ότι με αυτό τον τρόπο πιέζονται οι εταιρίες για να ρίξουν τις τιμές τους γιατί δεν νομίζω να είναι πολλοί οι οποίοι θα προτιμούσαν να αγοράσουν σήμερα μία συσκευή πληρώνοντας το διπλάσιο ή τριπλάσιο ποσό με εξαίρεση βέβαια κάποιους πολύ λίγους που είτε θέλουν μία πολύ ακριβή συσκευή ώστε με την απόκτησή της να διαφέρουν από τους άλλους που δεν διαθέτουν αυτό το ποσό για να την αγοράσουν, είτε είναι άμεσα συνδεδεμένοι με το εμπόριο αυτών των συσκευών οπότε και όσο πιο ακριβές είναι, τόσο μεγαλύτερο και το ποσό που βγάζουν ως μεσάζοντες.

 

Αυτά τουλάχιστον για όσους έχουν μία καταναλωτική συνείδηση και δεν συμπεριφέρονται ως μπαμπουίνοι που λέει παραπάνω και ο αγαπητός Timonkaipumpa κάτι που μας αφορά όπως βλέπετε (από την ευρύτερη οικονομική κατάσταση της χώρας) όλους άμεσα αφού τις μπαμπουινιές ή λαμακίες των άλλων τις πληρώνουμε όλοι μας σαν σύνολο.

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Timonkaipumpa μη βλεπεις φαντασματα παντου..... android συσκευη ΔΕΝ εχω.δε μου αρεσει το android... εχω ομως ios συσκευη (ipod touch 32gb third gen)...το συνδρομο καταδιωξης των apple fans ειναι πραγματικο κατι απιστευτο...οποιος εκφρασει μια αποψη κοντρα στην apple γινεται αυτοματα πολεμιος της apple και φανατικος android user..μη μιλας λοιπον για μπαμπουινους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@Timonkaipumpa μη βλεπεις φαντασματα παντου..... android συσκευη ΔΕΝ εχω.δε μου αρεσει το android... εχω ομως ios συσκευη (ipod touch 32gb third gen)...το συνδρομο καταδιωξης των apple fans ειναι πραγματικο κατι απιστευτο...οποιος εκφρασει μια αποψη κοντρα στην apple γινεται αυτοματα πολεμιος της apple και φανατικος android user..μη μιλας λοιπον για μπαμπουινους

Aς το λήξουμε εδώ και ας επικεντρωθούμε στο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πέρα πάντως από το siri υπάρχουν και άλλα προγράμματα για το iphone4 όπως άλλωστε υπάρχουν και για το android εδώ και πάρα πολύ καιρό. :-)

 

Μόνο που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το siri, μια και πρέπει να δώσεις συγκεκριμένες φωνητικές εντολές.

 

http://www.engadget.com/2011/10/16/switched-on-as-siri-gets-serious/

 

Siri is far more than parlor entertainment or a simple leapfrogging the voice control support in Android and Windows Phone...

 

...Its success even at this early stage has been driven by its impressive speech recognition accuracy. Apple shows a demo of Siri in which you can ask it to split a dinner tip among multiple people (don't they know there's an app for that?) and Siri obliges, calling on the cloud-based computational might of Wolfram Alpha.

 

...Siri also impresses in its ability to follow a dialogue in some contexts. You can ask it what you have on today's agenda and then follow up with "What about tomorrow?" and it will show you tomorrow's appointments. You can then tell it, "Cancel the first appointment" and if it's a recurring appointment, it will ask if you want to cancel just that occurrence or the series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές άριστη μεταπωλητική αξία τί ακριβώς εννοείς?

Τα περισσότερα iphone 4 16gb σε άριστη κατάσταση τα βρίσκουμε στα 380-400 ευρώ με μέση αγορά τα 650+ πριν ένα χρόνο. Ο κάτοχος-πωλητής του έχασε δηλαδή μέσα σε ένα χρόνο περί τα 250-270 ευρώ και το 40+% της αξίας του.

 

Αν για παράδειγμα αντί για iphone αγοράσεις ένα SG2 στα 530 ευρώ δεν θα μπορέσεις να το πουλήσεις άνετα του χρόνου στα 280???? Ποσοστιαία ίσως χάνεις περισσότερο , αλλά η χρηματικά σου "χασούρα" θα είναι η ίδια γιατί πολύ απλά στο iphone έχεις πληρώσει ήδη αυτή την "μεταπωλητική αξία".

 

Αυτός ο ανόητος μύθος περι μεταπωλητικής αξίας μου θυμίζει την προηγούμενη δεκαετία όπου όλοι οι Ελληναράδες αγοράζανε GOLF για να έχουν μεταπωλητική αξία πώλησης.

 

Πριν από λίγο καιρό κατάφερα να πουλήσω το MBP 15" i7 3-4 μηνών αντί 1250 ευρώ. Μήπως θα έπρεπε να πανηγυρίζω κι όλας που έχασα μόνο 1000+ ευρώ και να ισχυριστώ ότι τα MACBOOK έχουν μεταπωλητική αξία????

 

 

Ασε το s2 που είναι υποθετική η κουβέντα και πιάσε το galaxy s.

Το iphone 4 το παίρνεις στα 400 μεταχειρισμένο. Το galaxy s τον άμεσο ανταγωνιστή του 4 πόσο τον πουλάς τώρα; 200 ευρώ πιο πάνω με τίποτα. Οταν είχε βγει έκανε μια 600 αρα;

Με το iphone χάνεις 250 και με το s χάνεις 400 ευρώ όπότε ναι έχει καλή μεταπωλητική αξία το 4.

Επίσης δεν μίλησα για λαπτοπ εγώ εκεί είναι άλλο πράγμα. Την καλύτερη μεταπωλήτική αξία στα λαπτοπ την έχουν τα φθηνά. Παίρνεις ένα λαπτοπ με 400 ευρώ το πουλάς μετά από 2 χρόνια 200-250 και είσαι μια χαρά.Παίρνεις λαπτοπ των 2000 ευρώ μετά από δυο χρόνια ούτε χιλιάρικο δεν πιάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Στο θεμα μας τωρα, το siri ειναι αχρηστο και μη πρακτικο στον Ελληνα χρηστη.

 

 

 

Μια επισήμανση μόνο:

 

Στον μέσο Έλληνα χρήστη είναι άχρηστο και μη πρακτικό οποιοδήποτε κινητό που κοστίζει πάνω από 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@digekas

 

Μακάρι τις ενδελεχείς συγκρίσεις που κάνεις και το ύφος των συγκρίσεών σου να το βλέπαμε γενικότερα (έστω και εάν δεν συμφωνώ με όλα όσα λες, και πώς θα μπορούσε άλλωστε όλοι μας να είχαμε την ίδια γνώμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το siri, μια και πρέπει να δώσεις συγκεκριμένες φωνητικές εντολές.

 

http://www.engadget.com/2011/10/16/switched-on-as-siri-gets-serious/

 

Siri is far more than parlor entertainment or a simple leapfrogging the voice control support in Android and Windows Phone...

 

...Its success even at this early stage has been driven by its impressive speech recognition accuracy. Apple shows a demo of Siri in which you can ask it to split a dinner tip among multiple people (don't they know there's an app for that?) and Siri obliges, calling on the cloud-based computational might of Wolfram Alpha.

 

...Siri also impresses in its ability to follow a dialogue in some contexts. You can ask it what you have on today's agenda and then follow up with "What about tomorrow?" and it will show you tomorrow's appointments. You can then tell it, "Cancel the first appointment" and if it's a recurring appointment, it will ask if you want to cancel just that occurrence or the series.

 

:lol: απλά :lol:

 

Αν στην ερώτηση "What does each person owe for a 20 percent tip on a $205 dinner for a part of six?" απαντήσει "Do you feel like talking my beloved bloody Scottish master" (δες την απάντηση προς τον φίλτατο efo355 παρακάτω) θα έλεγα ότι έχουν κάνει βήματα προόδου :lol: κατά τα άλλα μια και μας ενδιαφέρει το θέμα της επεξεργαστικής ισχύος, στρεφόμενοι στο cloud για πιο σύνθετες ερωτήσεις περιμένω να δω αυτόματη μετάφραση από την google και τα fanboys να κάνουν καμάκι το καλοκαίρι στα όρια του wifi... :devil:

 

Ασε το s2 που είναι υποθετική η κουβέντα και πιάσε το galaxy s.

Το iphone 4 το παίρνεις στα 400 μεταχειρισμένο. Το galaxy s τον άμεσο ανταγωνιστή του 4 πόσο τον πουλάς τώρα; 200 ευρώ πιο πάνω με τίποτα. Οταν είχε βγει έκανε μια 600 αρα;

Με το iphone χάνεις 250 και με το s χάνεις 400 ευρώ όπότε ναι έχει καλή μεταπωλητική αξία το 4.

Επίσης δεν μίλησα για λαπτοπ εγώ εκεί είναι άλλο πράγμα. Την καλύτερη μεταπωλήτική αξία στα λαπτοπ την έχουν τα φθηνά. Παίρνεις ένα λαπτοπ με 400 ευρώ το πουλάς μετά από 2 χρόνια 200-250 και είσαι μια χαρά.Παίρνεις λαπτοπ των 2000 ευρώ μετά από δυο χρόνια ούτε χιλιάρικο δεν πιάνεις.

 

Άραγε ποιος χάνει;;; Αυτός που πουλάει ή αυτός που αγοράζει γιατί αν είναι το πρώτο κακώς το αγόρασε καινούργιο, έδωσε ένα κάρο (ίσως και δυο) λεφτά για να πάρει κάτι που σε ένα χρόνο έχασε όχι την αξία του αλλά έπεσε η τιμή του αφού το ένα είναι διαφορετικό από το άλλο μια και αν κάνεις για 2-3 χρόνια (ίσως και παραπάνω) την δουλειά σου με μία συσκευή τότε η αξία της παραμένει αναλλοίωτη για σένα.

 

Αλλά αν δεν της ρίξουν τεχνηέντως την αξία της (δλδ κάνουν πουρέ το μυαλό των fanboys) πως θα πουλήσουν νέες συσκευές οι εταιρίες, οπότε και ξαναεπιστρέφουμε στους καταναλωτές για να δούμε με τι κριτήρια αγοράζουν και κατά πόσο είναι θύματα (ανεξαρτήτως "στρατοπέδου") των εταιριών, όχι βέβαια όλοι, προς Θεού, πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.

 

@digekas

 

Μακάρι τις ενδελεχείς συγκρίσεις που κάνεις και το ύφος των συγκρίσεών σου να το βλέπαμε γενικότερα (έστω και εάν δεν συμφωνώ με όλα όσα λες, και πώς θα μπορούσε άλλωστε όλοι μας να είχαμε την ίδια γνώμη).

 

Τι εννοείς "γενικότερα";;; :lol:

 

Ανακάλεσε αμέσως γιατί θα το δει ο smod και θα του πάει η πίεση στο 20... :lol: :P

 

(Αστειευόμενος προφανώς το λέω, μην παρεξηγηθεί πάλι κανένας... :lol: :P)

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης. :-)

 

Υ.Γ. Προφανώς και όλοι έχουν λίγο πολύ διαφορετική γνώμη και άποψη αφού από άλλη οπτική γωνία βλέπουν τα πράγματα, δεν μπορούμε λοιπόν να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων βάσει των δικών μας κριτηρίων και κάπου εκεί στράβωσε το πράγμα στα διάφορα fora τα τελευταία χρόνια αφού σε αυτά θαμώνες ήταν από τα πρώτα κιόλα χρόνια τους άτομα με συγκεκριμένη οπτική. Χρειάστηκε λίγος χρόνος για να φανεί το διαφορετικό της "κοσμοθεώρησης" των νέων συνόλων, οπότε και πλέον τα όποια debate (για να μην πω flame) είναι ανούσια. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισήμανση μόνο:

 

Στον μέσο Έλληνα χρήστη είναι άχρηστο και μη πρακτικό οποιοδήποτε κινητό που κοστίζει πάνω από 50 ευρώ.

Δεν ξερω με ποια λογικη βγαινει αυτο το συμπερασμα, αλλα πιθανολογω οτι με την ιδια λογικη ευκολα μπορουμε να πουμε οτι στον μεσο Ελληνα ειναι αχρηστη η κινητη τηλεφωνια γενικοτερα. Οπως και το ιντερνετ και οι Η/Υ κλπ.

 

Στα σοβαρα τωρα μπορω να σου θεσω 2 ερωτηματα πανω σε αυτο που εγραψες:

-Ποιος ειναι ο μεσος Ελληνας και ποιες οι αναγκες του? Και πως τον καθοριζουμε?

-Και εστω οτι ο μεσος Ελληνας ειναι αυτος ο τρωγλης που ψωνιζει smartphone για να κανει τον ομορφο χωρις να ξερει να το χρησιμοποιει. Αυτο απαγορευει στους υπολοιπους να εχουν smartphone, να συμπεραινουν οτι το siri και το καθε siri θα τους ειναι παντελως αχρηστο κλπ? Τεχνολογικο φορουμ ειναι εδω και συζηταμε σε τοπικ για κινητη τηλεφωνια, isn't it?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω με ποια λογικη βγαινει αυτο το συμπερασμα, αλλα πιθανολογω οτι με την ιδια λογικη ευκολα μπορουμε να πουμε οτι στον μεσο Ελληνα ειναι αχρηστη η κινητη τηλεφωνια γενικοτερα. Οπως και το ιντερνετ και οι Η/Υ κλπ.

 

Στα σοβαρα τωρα μπορω να σου θεσω 2 ερωτηματα πανω σε αυτο που εγραψες:

-Ποιος ειναι ο μεσος Ελληνας και ποιες οι αναγκες του? Και πως τον καθοριζουμε?

-Και εστω οτι ο μεσος Ελληνας ειναι αυτος ο τρωγλης που ψωνιζει smartphone για να κανει τον ομορφο χωρις να ξερει να το χρησιμοποιει. Αυτο απαγορευει στους υπολοιπους να εχουν smartphone, να συμπεραινουν οτι το siri και το καθε siri θα τους ειναι παντελως αχρηστο κλπ? Τεχνολογικο φορουμ ειναι εδω και συζηταμε σε τοπικ για κινητη τηλεφωνια, isn't it?

+1 για τον... μέσο Έλληνα. Στο τελείωμα αυτής της κουβέντας, οφείλουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να παραδεχτούμε ότι μπορεί το siri να μην είναι ακόμα έτοιμο και διαθέσιμο στην Ελληνική, δεν παύει, όμως, να είναι ένα βήμα προόδου στην φωνητική επικοινωνία με τις ηλεκτρονικές συσκευές γενικότερα και ως τέτοιο δε μπορούμε παρά να το δούμε ως κάτι το θετικό και μοναδικό -για την ώρα- επίτευγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξερω με ποια λογικη βγαινει αυτο το συμπερασμα, αλλα πιθανολογω οτι με την ιδια λογικη ευκολα μπορουμε να πουμε οτι στον μεσο Ελληνα ειναι αχρηστη η κινητη τηλεφωνια γενικοτερα. Οπως και το ιντερνετ και οι Η/Υ κλπ.

 

Στα σοβαρα τωρα μπορω να σου θεσω 2 ερωτηματα πανω σε αυτο που εγραψες:

-Ποιος ειναι ο μεσος Ελληνας και ποιες οι αναγκες του? Και πως τον καθοριζουμε?

-Και εστω οτι ο μεσος Ελληνας ειναι αυτος ο τρωγλης που ψωνιζει smartphone για να κανει τον ομορφο χωρις να ξερει να το χρησιμοποιει. Αυτο απαγορευει στους υπολοιπους να εχουν smartphone, να συμπεραινουν οτι το siri και το καθε siri θα τους ειναι παντελως αχρηστο κλπ? Τεχνολογικο φορουμ ειναι εδω και συζηταμε σε τοπικ για κινητη τηλεφωνια, isn't it?

 

 

 

Σαφέστατα. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες και αντικρούεις ο ίδιος το προηγούμενο ποστ σου. :Ρ

 

Θα σου πω αμέσως το γιατί. Καταρχάς ξεχωρίζω τον εαυτό μου από τον *μέσο* χρήστη, γιατί χρησιμοποιώ το κινητό μου (στην παρούσα φάση είναι το iphone 3GS) για πιο εξεζητημένα πράγματα, όπως π.χ. το να βλέπω anime, σειρές κλπ ή το να διαβάζω comics. Αυτό θεωρώ ότι είναι ο -ας πούμε- advanced χρήστης. Συνεπώς, ο μη advanced, με άλλα λόγια ο μέσος Έλληνας χρήστης, είναι αυτός που ενώ έχει ένα κινητό που μπορεί να κάνει XYZ πράγματα, ο ίδιος το χρησιμοποιεί για να κάνει τα απολύτως βασικά όπως το να παίρνει τηλέφωνο, να στέλνει μηνύματα, άντε στο τσακίρ κέφι να μπαίνει internet για να σπαμμάρει στο facebook από το wifi της καφετέριας. Θεωρώ χαρακτηριστικότατο επιχείρημα που στηρίζει αυτό που λέω την πάλαι ποτέ κλασική ατάκα που μου έλεγαν οι φίλοι μου όταν ήθελαν να πάρουν κινητό: "Ράδιο έχει;" FFS, παίρνεις μία συσκευή που κάνει όσο ένας μισθός και η μόνη σου έννοια είναι το αν θα έχει ράδιο; Αν αυτό που ζητάς από το κινητό σου είναι να παίρνει τηλέφωνα και να παίζει ράδιο δεν χρειάζεται να κάνει 500 ευρώ. Με ένα πενηντάρικο καλύπτεις τις ανάγκες σου. Υπό αυτή την έννοια ορίζω τον μέσο Έλληνα χρήστη. Άποψή μου, μπορεί να είναι και λανθασμένη.

 

Και υπό αυτό το οπτικό πρίσμα ερχόμαστε στο δεύτερο ερώτημα. Εννοείται ότι δεν απαγορεύεται τίποτα. Ο κάθε (advanced) χρήστης εκτιμάει τις ανάγκες του και κρίνει αναλόγως αν μια εφαρμογή του είναι ή όχι χρηστική. Δέχομαι το ότι θα είναι πολύ οι core Έλληνες users που δεν θα χρησιμοποιήσουν το siri. Δέξου όμως ότι θα υπάρξουν και πολλοί core users που θα χρησιμοποιήσουν το siri, για τον αυταπόδεικτο λόγο: επειδή είναι core users.

 

Τα λέω αυτά, επειδή ένα επιχείρημα που παίζει πολύ τις τελευταίες μέρες (και το χρησιμοποίησες κι εσυ παρηλλαγμένο) είναι το "να ακούσω τον μπαρμπα-Μήτσο να μιλάει εγγλέζικα στο κινητό στο καφενείο, και τι στον κόσμο". Προφανώς, η εφαρμογή ΔΕΝ απευθύνεται στον μπαρμπα-Μητσο, ούτε στο ξανθό τσόλι που έχει ασορτί νύχια με τα αυτοκόλλητα που έχει κοτσάρει στο iphone, με την ίδια λογική που δεν απευθύνονται σε αυτούς οι πλείστες δυνατότητες αυτών των κινητών.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...