Προς το περιεχόμενο

"Πάγωμα" της Ασύρματης Σύνδεσης


GCMH

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

 

Θέλω να μοιράσω ασύρματα σε τρεις φορητούς και έναν δικτυακό εκτυπωτή την adsl μέσω του ασύρματου μόντεμ-ρούτερ μου. Οι δύο φορητοί βρίσκονται σε άλλα διαμερίσματα του κτηρίου και βλέπουν λίγες μπάρες από το σήμα WIFI (δύο - μία). Παρόλαυτά συνδέονται. Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Κάποια τυχαία στιγμή το ασύρματο δίκτυο παγώνει. Αποσύνδεση και σύνδεση δεν κάνει κάτι. Ούτε επανεκκίνηση του φορητού μου.

 

Συνδέω τον φορητό μου ενσύρματα στο παγωμένο μόντεμ και διαπιστώνω ότι λειτουργεί κανονικά, έχω δηλαδή ίντερνετ. Απλά δεν είναι κανείς συνδεδεμένος ασύρματα. Να σημειώσω πως όταν ήταν μόνο ο φορητός, ο εκτυπωτής καί ένα νετμπουκ περιστασιακά μέσα στον χώρο μου, όλα πήγαιναν καλά. Από την στιγμή που αποφάσισα να μοιράζω την σύνδεση άρχισε το πρόβλημα. Το οποίο πρόβλημα λύνεται μόνο με επανεκκίνηση των ρούτερ.

 

Έχω δοκιμάσει δύο ρούτερ, πρώτα το SAGEM 1500WG και τώρα το LINKSYS WAG354G V.2. Είχαν το ίδιο θέμα άρα πιστεύω ότι δεν πρόκειται για ελαττωματικό ρούτερ. Τελευταία firmware...

 

Έχω ορίσει σαν mode μόνο την g για το WIFI.

 

Έχω ψάξει στην περιοχή με το inSSider και έχω ορίσει το κανάλι 11 ως το μόνο ελεύθερο, τα άλλα κανάλια καταλαμβάνονται από άλλα ρούτερ της περιοχής. Τουλάχιστον αυτό βλέπω από το διαμέρισμά μου.

 

Επίσης δεν πιστεύω να φταίει η κωδικοποίηση WPA που έχω ορίσει. Το να το αφήσω ξεκλείδωτο, δεν είναι κάτι αποδεκτό.

 

 

 

Μπορεί να φταίει η μεγάλη απόσταση με έναν εκ των φορητών; Θα μπορούσε να μπλοκάρει, ενδεχομένως λόγω της απόστασης και του θορύβου,το ασύρματο και να μας πετάει το ρούτερ έξω όλους;

 

Το LINKSYS, το οποίο και θα κρατήσω τελικά, έχει υποδοχή για κεραία και είναι δίπλα σε παράθυρο, σε μπαλκόνι. Λέτε να πάρω καλώδιο και μια κεραία της πλάκας και να δοκιμάσω; Πχ αυτό και αυτό;;; Εναλλακτικά, πόσα μέτρα καλώδιο και ποια κεραία;

 

Κάποια άλλη ιδέα; Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μοιράσω ασύρματα σε τρεις φορητούς και έναν δικτυακό εκτυπωτή την adsl μέσω του ασύρματου μόντεμ-ρούτερ μου. Οι δύο φορητοί βρίσκονται σε άλλα διαμερίσματα του κτηρίου και βλέπουν λίγες μπάρες από το σήμα WIFI (δύο - μία). Παρόλαυτά συνδέονται. Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Κάποια τυχαία στιγμή το ασύρματο δίκτυο παγώνει. Αποσύνδεση και σύνδεση δεν κάνει κάτι. Ούτε επανεκκίνηση του φορητού μου.

Συνδέω τον φορητό μου ενσύρματα στο παγωμένο μόντεμ και διαπιστώνω ότι λειτουργεί κανονικά, έχω δηλαδή ίντερνετ. Απλά δεν είναι κανείς συνδεδεμένος ασύρματα. Να σημειώσω πως όταν ήταν μόνο ο φορητός, ο εκτυπωτής καί ένα νετμπουκ περιστασιακά μέσα στον χώρο μου, όλα πήγαιναν καλά. Από την στιγμή που αποφάσισα να μοιράζω την σύνδεση άρχισε το πρόβλημα. Το οποίο πρόβλημα λύνεται μόνο με επανεκκίνηση των ρούτερ.

Έχω δοκιμάσει δύο ρούτερ, πρώτα το SAGEM 1500WG και τώρα το LINKSYS WAG354G V.2. Είχαν το ίδιο θέμα άρα πιστεύω ότι δεν πρόκειται για ελαττωματικό ρούτερ. Τελευταία firmware...

Έχω ορίσει σαν mode μόνο την g για το WIFI.

Έχω ψάξει στην περιοχή με το inSSider και έχω ορίσει το κανάλι 11 ως το μόνο ελεύθερο, τα άλλα κανάλια καταλαμβάνονται από άλλα ρούτερ της περιοχής. Τουλάχιστον αυτό βλέπω από το διαμέρισμά μου.

Επίσης δεν πιστεύω να φταίει η κωδικοποίηση WPA που έχω ορίσει. Το να το αφήσω ξεκλείδωτο, δεν είναι κάτι αποδεκτό.

Μπορεί να φταίει η μεγάλη απόσταση με έναν εκ των φορητών; Θα μπορούσε να μπλοκάρει, ενδεχομένως λόγω της απόστασης και του θορύβου,το ασύρματο και να μας πετάει το ρούτερ έξω όλους;

Το LINKSYS, το οποίο και θα κρατήσω τελικά, έχει υποδοχή για κεραία και είναι δίπλα σε παράθυρο, σε μπαλκόνι. Λέτε να πάρω καλώδιο και μια κεραία της πλάκας και να δοκιμάσω; Πχ αυτό και αυτό;;; Εναλλακτικά, πόσα μέτρα καλώδιο και ποια κεραία;

Κάποια άλλη ιδέα; Ευχαριστώ πολύ...

μηπως σκιζει κανεις to wireless και κολλαει.κανονικα δεν θα πρεπε να γινοταν οπως και λογω αποστασης απλα θα αποσυνδεοταν ο ενας χρηστης οχι ολοι.

για το sagem οπως και γιατα Linksys υπαρχουν πιο νεα firmware.δοκιμασε τα.δοκιμασε τυπικα και αλλο καναλι αλλα δεν θα αλλαξει κατι.δοκιμασε για δοκιμη μονο με wpa2 η μονο με wpa Η στην τελικη για δοκιμη με wep να δεις τι κανει.μην βαλεις πολλα μετρα καλωδιο διοτι θα εχεις απωλειες.2-3 5 μετρα οκ αλλα μην το παρακανεις/οχι οτι θα κερδισεις κατι με καλυτερη κεραια εκτος αν ειναι κατευθυντικη αλλα οκ.μια αλλη λυση θα ηταν η παρακατω.να βαλεις το linksys με πχ ssid linksys και να συνδεονται εκει 1-2 pc και να βαλεις και το sagem 1500wg σαν access point πανω στο Linksys με ssid sagem και να συνδεσεις εκει τα υπολοιπα.οποτε θα μοιραστουν μισα μισα.αν θες οδηγιες σου λεω πως να το κανεις.η αλλη λυση περα απο τις δοκιμες με τα firmware update Θα ειναι να παρεις κανα αλλο ρουτερακι πιο σοβαρο απο αυτα.αν θες παρε και αυτα που εβαλες στο Link και δοκιμασε .δεν ειναι τρελα ακριβα αλλα δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Κοίτα, το να προσπαθεί κάποιος από την γειτονιά το βρίσκω απίθανο, καθώς τους ξέρω και δεν υπάρχει κάποιος με τέτοιες γνώσεις και όρεξη. Εξ άλλου το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν αποφάσισα να μοιράσω. Τέτοια σύμπτωση;

 

Και τα δύο έχουν τα πιο πρόσφατα firmware. Τουλάχιστον για το SAGEM δεν βρήκα κάτι ούτε στην εταιρία ούτε στον ΟΤΕ.

 

WPA2 δεν υποστηρίζει κανένα ρουτεράκι. Θα δοκιμάσω και το WEP μπας και, αλλά δεν πιστεύω να κάνει τίποτα.

 

Σαν AP δεν θα το κάνω, το SAGEM θα το χρησιμοποιήσω για άλλη δουλειά, το χρειάζομαι αλλού.

 

 

 

 

Άρα, μάλλον, θα πάω για εξωτερική κεραία τελικά. Δεν προτίθεμαι να αγοράσω άλλο ρουτεράκι (φαντάζομαι έχεις στον νου σου για κανά πενηντάρι ευρώ και πάνω, έτσι; ).

 

Θέλω μακρύ καλώδιο ώστε να αποκτήσει η εξωτερική κεραία "οπτική" επαφή με τα άλλα δύο φορητά, κατά την οριζόντια έννοια πάντα... Το φοβόμουν αυτό που είπες για τις απώλειες με το μακρύ καλώδιο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Κοίτα, το να προσπαθεί κάποιος από την γειτονιά το βρίσκω απίθανο, καθώς τους ξέρω και δεν υπάρχει κάποιος με τέτοιες γνώσεις και όρεξη. Εξ άλλου το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν αποφάσισα να μοιράσω. Τέτοια σύμπτωση;

Και τα δύο έχουν τα πιο πρόσφατα firmware. Τουλάχιστον για το SAGEM δεν βρήκα κάτι ούτε στην εταιρία ούτε στον ΟΤΕ.

WPA2 δεν υποστηρίζει κανένα ρουτεράκι. Θα δοκιμάσω και το WEP μπας και, αλλά δεν πιστεύω να κάνει τίποτα.

Σαν AP δεν θα το κάνω, το SAGEM θα το χρησιμοποιήσω για άλλη δουλειά, το χρειάζομαι αλλού.

Άρα, μάλλον, θα πάω για εξωτερική κεραία τελικά. Δεν προτίθεμαι να αγοράσω άλλο ρουτεράκι (φαντάζομαι έχεις στον νου σου για κανά πενηντάρι ευρώ και πάνω, έτσι; ).

Θέλω μακρύ καλώδιο ώστε να αποκτήσει η εξωτερική κεραία "οπτική" επαφή με τα άλλα δύο φορητά, κατά την οριζόντια έννοια πάντα... Το φοβόμουν αυτό που είπες για τις απώλειες με το μακρύ καλώδιο...

 

δεν εννοω να προσπαθει να κλεψει ιντερνετ καποιος.απλα καποιος απο αυτους που δινεις να κατεβαζει αβερτα και να τα παιζει το wireless.παλι βεβαια δεν θα πρεπε να γινεται σε ενα καλο ρουτερ.θα σουρνοσασταν οι υπολοιποι αλλα δεν θα πεφτατε.

βαλε και wep για δοκιμη και αμα παιξει απλα κλειδωσε και με Mac address σαν εξτρα κλειδωμα.

νομιζω οτι δεν το ηθελες.αν εχεις κανα αλλο adsl router μπορεις να το κανεις use σαν access point.

δεν νομιζω παντως οτι το κολλαει η αποσταση .κανε την δοκιμη με την κεραια αλλα χλωμο.επισης αν βρεις και μπορεις να βαλεις μικροτερο απο 9 μετρα θα ειναι καλο.ναι εχουν απωλειες λιγακι τα καλωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά δεν φαίνεται να ήταν πρόβλημα υλικού. Διαπίστωσα ότι για όλα τα παραπάνω πρέπει να έφταιξε το WIFI Virtual Driver (ή κάπως έτσι). Αυτό το εγκατέστησα για να πειραματιστώ με το Marify. Φαίνεται δεν μπόρεσα να το απεγκαταστήσω σωστά και έμειναν υπολείμματα. Τελικά τα κατάφερα και δεν έχω το πρόβλημα πια...

 

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν!!! (ειδικά τον poulino)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν φαίνεται να ήταν πρόβλημα υλικού. Διαπίστωσα ότι για όλα τα παραπάνω πρέπει να έφταιξε το WIFI Virtual Driver (ή κάπως έτσι). Αυτό το εγκατέστησα για να πειραματιστώ με το Marify. Φαίνεται δεν μπόρεσα να το απεγκαταστήσω σωστά και έμειναν υπολείμματα. Τελικά τα κατάφερα και δεν έχω το πρόβλημα πια...

 

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν!!! (ειδικά τον poulino)

 

 

 

 

δηλαδη ολο το δικτυο κολλουσε σε ολα τα Pc οταν εβαλες το ενα φορητο που ειχε αυτο το πρωτοκολλο μεσα περασμενο?τελικα το εκανες format το λαπτοπ η απλα εσβησες το πρωτοκολλο.?και επισης μην γραφεις οτι ολα ξεκινησαν οταν αποφασισες να μοιρασεις την συνδεση γιατι μπερδευει.ειναι πιο ευκολο να λες οτι εγινε το προβλημα οταν εβαλα το τριτο λαπτοπ ασυρματα και αυτο.γιατι το μοιρασμα προτρεπει σε ics kai tetoia.τελος καλα ολα καλα αν και μονος σου το ελυσες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έσβησα μέσα από Device Manager->Hidden Devices αυτό που έλεγε για το "WIFI Virtual Driver". Και επίσης την πάτησα και εγώ γιατί η απόφαση να μοιράσω συνέπεσε με τις δοκιμές με το Marify οπότε καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έσβησα μέσα από Device Manager->Hidden Devices αυτό που έλεγε για το "WIFI Virtual Driver". Και επίσης την πάτησα και εγώ γιατί η απόφαση να μοιράσω συνέπεσε με τις δοκιμές με το Marify οπότε καταλαβαίνεις...

 

 

για να μην στο ξαναπερασε μονο του το wifi virtual drivers λογικα ηταν απο το marify.σωστα .οπως ειπες καλο ειναι να μην γινονται πολλες αλλαγες και δοκιμες ταυτοχρονα γιατι μετα δεν ξερεις τι μπορει να εφταιγε και τρεχεις να βρεις μετα το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...