Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Nexus : Το πρώτο Android 4.0 smartphone με οθόνη Super HD AMOLED


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα επίσημα αποκαλυπτήρια του Samsung Galaxy Nexus έγιναν πριν λίγο, επιβεβαιώνοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά που είχαν διαρρεύσει στις αρχές του μήνα.H Samsung συνεχίζει την επιτυχημένη της συνεργασία με τη Google ειδικότερα στην κατηγορία των Android smartphones με τη σειρά Galaxy, κυκλοφορώντας το πρώτο smartphone που «τρέχει» τη νέα έκδοση της πιο δημοφιλούς mobile πλατφόρμας, το νέο Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

 

Σχεδιαστικά το Galaxy Nexus θυμίζει αρκετά το Nexus S με μια ποιο κυρτή σχεδίαση μεταξύ των 2 άκρων της συσκευής αλλά και πιο λεπτό πάχος το οποίο κυμαίνεται στα 8.9 χιλιοστά. Κατά την παρουσίαση η Samsung ανέφερε ότι η συσκευή είναι πολύ άνετη στο χέρι

 

Εικόνα: galaxynexus-1.jpg Εικόνα: galaxynexus-2.jpg Εικόνα: galaxynexus-3.jpg

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά, ξεχωρίζει φυσικά η οθόνη 4.65' ιντσών με την απίστευτη HD ανάλυση 1280x720 όπου σε συνδυασμό με την τεχνολογία Super AMOLED τοποθετούν το Samsung Galaxy Nexus αρκετά μπροστά από τον ανταγωνισμό στο συγκεκριμένο τομέα. Αναλυτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά

  • Android 4.0 Ice Cream Sandwich
  • Οθόνη 4.65' ιντσών Super AMOLED με ανάλυση 1280x720 και aspect ratio 16:9
  • 1.2 GHz Διπύρηνος Επεξεργαστής
  • 1 GB μνήμη
  • NFC
  • 135 γραμμάρια
  • 5 megapixel camera, βελτιστοποιημένη για φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό
  • Εγγραφή Full HD Video 1080p
  • 8.9 χιλιοστά πάχος
  • Μπαταρία 1750 mAh
Ένα από τα χαρακτηριστικά που υποστηρίζει το Android 4.0 και το βλέπουμε για πρώτη φορά φυσικά στο Galaxy Nexus είναι η πλήρης απουσία φυσικών πλήκτρων πλοήγησης, τα οποία μετατρέπονται πλέον σε software buttons και «εξαφανίζονται» κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής ενός βίντεο ενώ αντίστοιχα φωτίζονται κάθε φορά που τα πατάτε.

 

Το Samsung Galaxy Nexus θα κυκλοφορήσει παγκοσμίως το Νοέμβριο ενώ στην Ελλάδα θα το δούμε από τη Vodafone.

 

Link.png Site: http://www.samsung.com']Samsung[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολύ καλό για εμάς που δεν θέλουμε να δώσουμε 650 ευρώ (φαντάζομαι) για το Samsung Galaxy S3 με τις 3D του δυνατότητες. αν βγει και σε καλή τιμή...

εντύπωση μου κάνει το Dual Band Wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια χαντακωσαν το SII.

 

Πολυ ομορφο.

 

Δεν υπάρχει πλέον αυτή η έννοια στην αγορά των smartphones μιας και τo market cycle των highend android είναι πλέον στους 8-12 μήνες.Mάιο λανσάρεται το GS3 ενώ η τιμή πώλησης του GS2 αν κοιτάξεις skroutz είναι bargain.Κυκλοφόρησε και το android sdk.....συντομα θα έχουμε custom rom's με παγωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χει βαλει σκοπο η Samsung να μας μπλεξει σε ατερμονες διαφωνιες με φιλους μας για τα μοντελα της:

-Ρε, ειδες το galaxy nexus που εχει το android 4 kai 4.65 οθονη?

-Τι λες ρε, ο κολητος μου το εχει το Galaxy εδω και 1 χρονο και εχει Αndroid 2.3 και 4ιντση οθονη.

Ο διπλανος -Τι λετε ρε παιδια οριστε το Nexus, δεν εχει 4.65 οθονη!

O παραδιπλανος...

Ο παραπερα

 

κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικά δεν μου έκανε τελικά αυτό το κλικ που μου έκανε το razr τελικά (από specs είμαι εδώ και καιρό καλυμμένος).

Ναι γιατί αυτές οι καμπύλες είναι χιλιοπαιγμένες και outdated!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στης φωτο η οθονη φαινετε για 3,65 η ειναι η ιδεα μου; shock.png το αδικουν η φωτο η οντως ειναι τοσο ασχημο; mad.png

 

 

που τους βρηκαν τουτους;;;ελεος με πηρε ο υπνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...