Προς το περιεχόμενο

PS3 χειριστήριο / DualShock 3 controller στο PC


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή το motionjoy είναι λίγο απαλεψιά θυμάμαι ένας συμφορουμήτης είχε ανεβάσει 2 αρχεία εκ των οποίων το ένα νομίζω ήταν οι drivers του 360 και ένα αρχείο ώστε να αναγνωρίζεται ως dualshock 3. Ξέρει κάποιος να μου θυμίσει τον συγκεκριμένο τρόπο εγκατάστασης γιατί δεν τον βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή το motionjoy είναι λίγο απαλεψιά θυμάμαι ένας συμφορουμήτης είχε ανεβάσει 2 αρχεία εκ των οποίων το ένα νομίζω ήταν οι drivers του 360 και ένα αρχείο ώστε να αναγνωρίζεται ως dualshock 3. Ξέρει κάποιος να μου θυμίσει τον συγκεκριμένο τρόπο εγκατάστασης γιατί δεν τον βρίσκω.

Εδώ είσαι (οι drivers του Xbox360 υπάρχουν στο site της microsoft ως "Xbox 360 Accessories Software" τρέχουσα έκδοση 1.2):

 

PS3 controller στο PC (RedPanda's post για τους SCP drivers) 

 

Από όσο γνωρίζω, αυτό είναι το topic-πηγή του driver (όπου μπορείς να βρεις updates/σχόλια/comments):

XInput Wrapper for DS3 and Play.com USB Dual DS2 Controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έγω που εχω δοκιμασει εναν παρομοιο ανταπτορα παιζει χωρις drivers, το εχω παρει απο ebw.gr

εχεις καποιο λινκ απο τι ειδους ανταπτορα πηρες και παιζουν τα ps3 controller στο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καποιο λινκ απο τι ειδους ανταπτορα πηρες και παιζουν τα ps3 controller στο pc?

Γιατί να αγοράσεις κάποιον αντάπτορα, ενώ μπορείς απλά βάζοντας πχ. το MotionJoy να παίξεις κανονικά το με το controller;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπορεί το MotionInJoy να προκαλέσει προβλήματα στο PS3 controller;

παιδιά θέλω να συνδέσω το ps3 controller στο pc με το motionjoy διάβασα σε μερικά site όμως πως όταν το χειριστήριο μένει συνδεδεμένο τόση ώρα στο pc επειδή είναι σαν φορτίζει κάνει κακό στην μπαταριά του χειριστηρίου ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν το συνδέεις με bluetooth;

 

Θεωρητικά ναι δεν κάνει καλό για την μπαταρία

 

Πως μπορώ να το συνδέσω με bluetooth στο pc;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bluetooth άμα έχεις λάπτοπ μόνο... Εκτός και άμα έχει Bluetooth 2.0 το pc σου... Εγώ πάντως χρησιμοποιούσα το motionjoy ένα χρόνο μέχρι να αξιωθω να πάρω ένα gamepad για το pc και το χειριστήριο του ps3 δεν έχει τίποτα απολύτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bluetooth άμα έχεις λάπτοπ μόνο... Εκτός και άμα έχει Bluetooth 2.0 το pc σου... Εγώ πάντως χρησιμοποιούσα το motionjoy ένα χρόνο μέχρι να αξιωθω να πάρω ένα gamepad για το pc και το χειριστήριο του ps3 δεν έχει τίποτα απολύτως

Λαπτοπ εχω τι πρεπει να κανω για το συνδεσω με bluetooth

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα
γνωρίζει κάποιος κάποιον οικονομικό bluetooth αντάπτορα ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω το χειριστήριο του ps3 ασύρματα στο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό είναι από το FAQ section του MotioninJoy

Q. Why doesn't my Bluetooth (BT) adapter only let me do a vibration test and nothing else works?

A. MotioninJoy requires a minimum of 2.0+EDR for the Bluetooth adapter, because the PS3 system uses a 2.0+EDR adapter and that is what the controller expects. If your BT adapter is missing the EDR features then only the vibration test will work.

http://www.motioninjoy.com/wiki/en/faq

 

Εδώ έχουν και μια (όχι πλήρης) λίστα με bluetooth adapters που επιβεβαίωσαν ως συμβατούς ή μη συμβατούς.

http://www.motioninjoy.com/wiki/en/help/btcompatibility

 
Παρόμοια ισχύουν γενικά και για τους SCP Drivers.

6. Minimum of Bluetooth 2.0 + EDR Dongle (if using Bluetooth). [DualShock4 requires minimum of Bluetooth 2.1 + EDR Dongle]

http://forums.pcsx2.net/Thread-XInput-Wrapper-for-DS3-and-Play-com-USB-Dual-DS2-Controller

(το EDR έχει νόημα μόνο για τα 2.0 και 2.1 Bluetooth Protocols).

Ωστόσο δεν ξέρω αν υποστηρίζουν οποιοδήποτε Bluetooth Protocol πάνω από το 2.0 (έχω δει αντικρουόμενες αναφορές για συμβατότητα με 3.0 και 4.0 bluetooth dongles).

Νομίζω ότι έχω ένα σχετικά παλιό Logilink Bluetooth dongle 2.1 + EDR με το οποίο δουλεύει μια χαρά το DS3 controller του PS3. (θα επιβεβαιώσω μόλις φτάσω σπίτι. edit: Αυτό είναι). Το οποίο το είχα πάρει κάπου 10+ ευρώ πριν 3 χρόνια.

Όλα πάντως τα bluetooth dongles κινούνται σε χαμηλές τιμές (σύμφωνα με το skroutz.gr). Αρκεί να προσέξεις να πληρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια χρειαζομαι λιγη βοηθεια εχω wired το PS3 controller και ειναι ολα κομπλε δουλευουν ολα τα κουμπια εκτος απο τους μοχλους μπορειτε να βοηθησετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια χρειαζομαι λιγη βοηθεια εχω wired το PS3 controller και ειναι ολα κομπλε δουλευουν ολα τα κουμπια εκτος απο τους μοχλους μπορειτε να βοηθησετε?

Ποιο πρόγραμμα έχεις βάλει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...