Προς το περιεχόμενο

Filezilla προβλημα με τις πορτες...


mikaelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα..θα ηθελα την βοηθεια σας..προχθες ειπα να περασω το filezilla για να μοιραζομαι εναν απο τους εσωτερικους σκληρους μου...οποτε περασα τον server με τις οδηγιες που ειδα απο εδω http://ronin.gr/book/export/html/68 μεχρι που το τελειωσα το πρωτο προβλημα μου ηταν στην πορτα 21 οπου εκει τελικα προσεξα οτι φταιει το firewall του pc..δεν εχω περασμενο τιποτα αλλο απο τετοια..επειτα αφου ηταν ολα οκ μπηκα και στο ρουτερ μου (μοντελο thomson TG585V8 της forthnet) ανοιξα το ftp που εχει της θυρας 21..μεχρι εκει καλα..οταν το τρεχω ομως στο τελος μου λεει can't open directory...δηλαδη δεν μου τον ανοιγει ωστε να τον δει ο client,μηπως ξερει καποιος τι φταιει?εριξα μια ματια στο google και λενε για την θυρα 5000-5001 αλλα δεν ξερω πως να την φτιαξω..δοκιμασα κατι αλλα δεν πετυχε..κ δεν βρισκω καποιο βιντεο η φωτο που να δω αν ειναι ετσι...αμα γνωριζει καποιος ας μου πει plz!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που το δοκίμασες και δεν στο έβλεπε;

Από τον ίδιο υπολογιστή ή από κάποιον άλλο που είναι συνδεμένος στο ίδιο router ή από εξωτερικό pc;

 

Έκανα μια δοκιμή και έστησα τον server και τον βλέπω κανονικά. Τον είδα από τον ίδιο υπολογιστή που τρέχει το πρόγραμμα και έβαλα ftp:// 192.168.1.2:21000

Μου ζήτησε αμέσως χρήστη και κωδικό και άνοιξε. Η ip είναι η τοπική του υπολογιστή όπως την παίρνει από το dhcp του router και μπορείς να την βρεις αν τρέχεις σε command prompt το ipconfig /all

Κάπου θα σου βγάλει Διεύθυνση IP. Η πόρτα είναι η Listen port. Αν τον βλέπουν όμως απ' έξω δεν το δοκίμασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που το δοκίμασες και δεν στο έβλεπε;

Από τον ίδιο υπολογιστή ή από κάποιον άλλο που είναι συνδεμένος στο ίδιο router ή από εξωτερικό pc;

 

Έκανα μια δοκιμή και έστησα τον server και τον βλέπω κανονικά. Τον είδα από τον ίδιο υπολογιστή που τρέχει το πρόγραμμα και έβαλα ftp:// 192.168.1.2:21000

Μου ζήτησε αμέσως χρήστη και κωδικό και άνοιξε. Η ip είναι η τοπική του υπολογιστή όπως την παίρνει από το dhcp του router και μπορείς να την βρεις αν τρέχεις σε command prompt το ipconfig /all

Κάπου θα σου βγάλει Διεύθυνση IP. Η πόρτα είναι η Listen port. Αν τον βλέπουν όμως απ' έξω δεν το δοκίμασα

καλα τι να πω..ειμαι τελειως ποντιος...εβαζα την εξωτερικη ip του υπολογιστη...myip.com κ περνουσα εκεινη οχι μεσα απο το cmd..:P ευχαριστω πλ γτ με την βλακεια μου εφαγα τοσες ωρες...:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψεις με την εξωτερική πρέπει να το δοκιμάσεις από έξω.

Πάντως το ronin δεν μου δείχνει την σωστή εξωτερική ip μου. Την βρήκα εδω (http://www.whatismyip.com/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα με εκεινη την ip απο το σιτε δεν μου τρεχει ενω με αυτη στο cmd θα δοκιμασω απο αλλο pc να δω...

 

με την εξωτερικη ip δεν το κανει γμτο...τι να φταιει??:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξωτερική ip είναι για να συνδέεσαι από έξω (λογικό).

Η ip από το ronin δεν μου βγαίνει σωστή ενώ από το whatsmyip είναι η σωστή. Πρέπει να πεις σε κάποιον φίλο σου να δοκιμάσει από το σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το δοκιμαζω με ατομο απο αλλο υπολογιστη με τις σωστες ip ενω γινεται η συνδεση κανονικα δεν ανοιγει τον φακελο..κ δεν μπορω να καταλαβω τον λογο...firewall ειναι ολα κλειστα κ του pc,router antivirus δεν εχω περασει τιποτα..στο ρουτερ οτι ειχε αποθηκευμενο τα εχω κανει open ολα...τι αλλο να δω?? :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τον συνδέει στον server, το καταγράφει στο log, αλλά δεν εμφανίζει τα περιεχόμενα του φακέλου;

Ο φίλος σου συνδέεται σαν anonymous ή δίνει username και password; Αν δίνει, είναι σωστά; Έχεις αντιστοιχήσει folder στο group ή στον χρήστη αυτόν και με δικαιώματα read;

 

EDIT:

Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις στο παρακάτω site αν δουλεύει ο server σου (http://www.g6ftpserver.com/en/ftptest)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το δοκιμαζω με ατομο απο αλλο υπολογιστη με τις σωστες ip ενω γινεται η συνδεση κανονικα δεν ανοιγει τον φακελο..κ δεν μπορω να καταλαβω τον λογο...firewall ειναι ολα κλειστα κ του pc,router antivirus δεν εχω περασει τιποτα..στο ρουτερ οτι ειχε αποθηκευμενο τα εχω κανει open ολα...τι αλλο να δω?? :mad:

 

Ειναι φυσιολογικο να μη σου ανοιγει το φακελλο για 2 λογους.

 

1) Πρεπει να δωσεις πληρη δικαιωματα στους χρηστες απο το server σου.

 

2) Απο οτι ειδα εχεις ανοιξει μονο τη πορτα 21, την οποια καλα εκανες, αλλα ειναι μονο για την συνδεση. Για μεταφορα αν δεν ανοιξεις μια μεγαλη γκαμα απο πορτες δε προκειται να μεταφερεις ποτε τπτ. Δοκιμαστικα ανοιξε απο 20000-30000 και ξαναδοκιμασε απο εξω.

Για να δεις αν φταινε οι πορτες σου, κλεισε το νατ στο ρουτερ, ή βαλτο σε demilitarized zone (DMZ) και ξαναδοκιμασε.

 

Μπορεις να βαλεις ακομη μια dyndns υπηρεσια (π.χ. no-ip.com ας πουμε) για να εχεις στατικη ip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φυσιολογικο να μη σου ανοιγει το φακελλο για 2 λογους.

 

1) Πρεπει να δωσεις πληρη δικαιωματα στους χρηστες απο το server σου.

 

2) Απο οτι ειδα εχεις ανοιξει μονο τη πορτα 21, την οποια καλα εκανες, αλλα ειναι μονο για την συνδεση. Για μεταφορα αν δεν ανοιξεις μια μεγαλη γκαμα απο πορτες δε προκειται να μεταφερεις ποτε τπτ. Δοκιμαστικα ανοιξε απο 20000-30000 και ξαναδοκιμασε απο εξω.

Για να δεις αν φταινε οι πορτες σου, κλεισε το νατ στο ρουτερ, ή βαλτο σε demilitarized zone (DMZ) και ξαναδοκιμασε.

 

Μπορεις να βαλεις ακομη μια dyndns υπηρεσια (π.χ. no-ip.com ας πουμε) για να εχεις στατικη ip

κατα ενα περιεργο λογο μου δουλεψε...δηλαδη οταν το παιδι πηγε να συνδε8ει σε μενα εκεινη την στιγμη χωρις να το εχω προσεξει μεσα απο τον server μου εκανα διπλο κλικ πανω στον χρηστη που του εχω φτιαξει συγκεκριμενα στην ip του οποτε εκει του εβγαλε τους φακελους μου...επειτα ειχα ορισει δικαιωματα στον χρηστη αλλα τον εβαλα σε ενα γκρουπ κατι που δεν ειχα κανει πριν..κ μολις συνδεθηκε δεν χρειαστηκε να μου βγαζει το τι κανει η τι αρχεια περνει απο μενα...προφανως ειναι του προγραμματος ετσι η ρυθμιση τι να πω...παντως τωρα θα ηθελα να δοκιμασω με την στατικη ip κατι που δεν εχω επιχειρισει αλλη φορα...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...