Προς το περιεχόμενο

Bottleneck απο CPU


filipp16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει καποιος να μου εξιγισει πως ειναι το bottleneck απο cpu ?, τι κολιματα κανει η οθονη?. λιγο ακυρη η ερωτιση αλλα εχω περιεργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς γενικά ή ειδικά? Αν μιλάς ειδικά, πες μας το σύστημα σου και που/αν έχεις κάποιο θέμα.

 

Γενικά, I'd say ότι το αποτέλεσμα θα είναι χαμηλά FPS, αναλόγως το παιχνίδι και τους συνδυασμούς CPU+GPU. Πρακτικά, π.χ. σε E5300 με μια 4890 στο Βad Company 2 όλα γίνονταν σε "slow motion" και η ανάλυση δεν επηρρεάζε την απόδοση. Όταν η CPU υπόλειπεται πολύ, το καταλαβαίνεις σε σκηνες με πολλους χαρακτήρες όπου το παιχνίδι κόβει πολύ ως εντελώς. Επίσης και στις εκρήξεις υπάρχει θέμα αν και η κάρτα παίζει τον ρόλο της σ'αυτο λ.χ. όταν υπάρχει πολύς "καπνός".

 

Σε Fallout: New Vegas με Pentium 4 + ΗD3850 σε τοπία και ήρεμο σκηνικό πήγαινε ικανοποιητικά με ελάχιστα 'κοψίματα' (κάτι σαν ελαφρό tearing) αλλά όταν εμφανίζονταν 2-3 εχθροί το παιχνίδι πήγαινε σαν slideshow..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε Fallout: New Vegas με Pentium 4 + ΗD3850 σε τοπία και ήρεμο σκηνικό πήγαινε ικανοποιητικά με ελάχιστα 'κοψίματα' (κάτι σαν ελαφρό tearing) αλλά όταν εμφανίζονταν 2-3 εχθροί το παιχνίδι πήγαινε σαν slideshow..

 

Και για να συμπληρωσω σε αναλυση 1280Χ1024 ολα τερμα με την ιδια καρτα γραφικων με τον απο πανω αλλα με διπυρηνο Athlon το παιχνιδι το επαιζες παραπανω απο ικανοποιητικα ειτε με εχθρους ειτε οχι.Βασικα θα τολμουσα να πω οτι το επαιζες ανετα.

 

Οποτε καταλαβαινεις οτι με το παραπανω παραδειγμα,στην πρωτη περιπτωση σε εκοβε ο επεξεργαστης ο οποιος ηταν πολυ αδυναμος για να προλαβει να επεξεργάζεται δεδομενα και να τα στελνει στην καρτα γραφικων.

Δηλαδη η καρτα καθοταν και ο επεξεργαστης βαρουσε υπερωριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ οταν εχω bottleneck εχω χαμηλα fps?, γιατι εμενα οταν βαζω cod4 να παιξω το βαζω 1024:768 και ολα στο max παιρνω 50 με 55 fps και κανει κατι κολληματα τρελα. Ευχαριστω για της απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αν υπάρχει κάπου bottleneck εννοείται οτι υποφέρει η απόδοση. Τι σύνθεση έχεις? Το COD4, ειδικά στην ανάλυση που αναφέρεις έπρεπε να τρέχει νερό. Eκτός αν εχεις ..386SX/25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το AGP δεν έχει σχέση. Βασικά, η κάρτα σου -μαζί με την 3850 που είχα- είναι ο βασιλιάς του ΑGP. Κανονικά θα έπρεπε να τρέχει κανονικότατα. Με χαμηλότερη σύνθεση, εμένα μου έτρεχε ομαλά. Έχεις βάλει τελευταίους drivers για όλα? Bios για την motherboard?

 

H απόδοση σε άλλα παιχνίδια ποια ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω κανει ολα σχετικα απο drivers κτλ, στου αδερφου μου την οθονη που ειναι φουλ hd βαζω το burnout paradise ολα στο max δεν το κολαει καθολου αλλα τα ψιλοκοληματα τα εχω οταν γκαζωνω, νομιζω η καρτα εχει διαφορες με τα cod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ψιλοκολληματάκια μπορεί να οφείλονται και στον σκληρό δίσκο και στην μνήμη ραμ.Αν το παιχνίδι γεμίσει την ραμ και αρχίζει και ρουφάει από το page file τότε θα αρχίσεις να βλέπεις κολληματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μια ιδέα. Αν όντως φταίει το pagefile, όρισε ένα συγκεκριμένο μέγεθος που να μενει σταθερο. Κάνε και ένα defrag -- αν και δε νομίζω να γεμίζει 3GB το COD:MW. Μήπως έχεις στο background πολλές εφαρμογές να τρέχουν παράλληλα? Το CPU Usage σου όταν τρέχεις το παιχνίδι πόσο είναι?

 

Επίσης, για έλεγξε το AGP σου αν είναι ρυθμισμένο σε mode 8X.

 

 

Παντως να ξερεις οτι η 3850 ειναι αρκετα καλυτερη απο την 4650.Αλλα και παλι δεν δικαιολογούνται οι διαφορες τους.

Βασικά το θεματάκι της 4650 είναι η πολύ αργότερη μνήμη της ως προς την 3850. Βέβαια στις αναλύσεις που το παλληκάρι παίζει το COD δεν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί απλά να χρειάζεται Update patch το παιχνίδι. To GTA 4 για παράδειγμα δεν μπορούσα να το παίξω σε 2πύρηνο γιατί όποτε έβαζα να κάνει κάποια διαφορετική κίνηση από αυτή που έκανα εκείνη την στιγμή έκανε lag το παιχνίδι και διορθώθηκαν όλα με ένα update του παιχνιδιού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...