Προς το περιεχόμενο

Το Android Market ξεπέρασε τις 500.000 εφαρμογές


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το smoothnes παει σε επίπεδα iPhone.

 

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για αυτο

"it unfortunately remains the case that Android isn’t as swift and responsive as iOS or Windows Phone (or even MeeGo Harmattan on the N9). Or at least it wasn’t on the demo phone we got a look at. The subtle, pervasive lag that has characterized the Android UI since it inception is still there, which is not a heartening thing to hear when you’re talking about a super-powered dual-core device like the Galaxy Nexus"

 

http://thisismynext.com/2011/10/18/galaxy-nexus-android-ice-cream-sandwich-pictures-video-hands-on/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 279
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για αυτο

 

 

http://thisismynext.com/2011/10/18/galaxy-nexus-android-ice-cream-sandwich-pictures-video-hands-on/

Ας περιμένουμε να δουμε. Το sgs2 με custom, σχεδόν ειναι ηδη σε επίπεδα iphone στα περισσότερα πράγματά, αν και σίγουρα το iphone ειναι καλύτερό σε αυτό ακόμα.

Το iphone καταφέρνει να ειναι τόσο smooth λόγω 3 πραγμάτων. 1, ειναι τόσο απλοϊκό το μενου (απλα στατικά εικονίδια ) που οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες. Όταν ειχα το wm diamond 1, χρησιμοποιουσα ένα ui, αντιγραφή του iphone και ήταν πολυ ποιο smooth απο το touchflo, ακριβώς επειδή οι απαιτήσεις ήταν ελάχιστες.

Βαλε στο sgs2, στο ενσωματομενο touchwiz μονο εικονίδια, ειδικά σε custom, και ψαξε να βρεις την σχεδόν ανύπαρκτη διάφορα απο το iphone.

2, χρησιμοποιει την κάρτα γραφικών, ότι θα κανει και το android δηλαδή.

3, απόλυτο optimitation software και hardware.

Αυτό προσεγγίζουν οι custom rom.

Νομίζω η ψαλίδα θα κλείσει αν όχι στην 1η εκδοσή, αργοτερα.

Σε κάθε περίπτωσή, η διάφορα είναι τόσο μικρή, που δεν το θεωρώ βασικο παραμετρο επιλογής κινητού. Μιλαω παντα για κορυφαία κινητα. Εννοείται ότι πχ ένα, blade έχει τεραστία διάφορα στο smoothness.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 oldnew,

Αυτό με την απλότητα μπορείς να το λύσεις και σαν χρήστης εάν δεν βάλεις: Livewallpapers, Widgets, Πολλά εικονίδια...δεν θα επιτύχεις 100% smoothness αλλά είναι και στο χέρι του χρήστη να πάει μέχρι εκεί που τον πάει το hardware.

 

Εγώ έχω περιέργεια να δω πόσα κινητά θα "αναστηθούν" με το hardware acceleration πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω περιέργεια να δω πόσα κινητά θα "αναστηθούν" με το hardware acceleration πάντως.

Αυτό ειναι άγνωστο .. Καταρχήν σχεδόν όλες οι εταιρίες δε θα υποστηρίξουν τα λίγο παλαιότερα κινητά, ειδικά τα μονοπύρηνα, για να πουλήσουν τα επόμενα. Επομένως το θεμα ειναι να βγουν custom, και να ειναι και βελτιστοποιημενες για το κάθε hardware. Δεν αποκλείεται να δουμε και εκπλήξεις παντως, πχ blade που να προσεγγίζει iphone.. Με λίγο overclock, μνημη έχει, καλουτσικη κάρτα γραφικών, αμα την αξιοποιήσουν στο ui, θα θελα να δω το αποτέλεσμά .. :)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oldnew (+1), αυτή είναι η ουσία και η δύναμη του android, η ίδια η κοινότητα που αναπτύσσει τα roms ειδικά τώρα που με την CM βελτιώθηκε τόσο το blade φαντάσου τι βελτίωση θα έχει από την επιτάχυνση των γραφικών του ICS και μιλάμε για κινητό των 150 ευρώ!!!

 

Αν λοιπόν ο κόσμος δει ότι μπορεί να βρει φτηνή συσκευή που να λειτουργεί ομαλά, από την στιγμή που το θέλει για την δουλειά του, γιατί να πάρει κάποιο το οποίο είναι 4-5 φορές ακριβότερο;;; (Με την λογική βέβαια ότι η επεξεργαστική ισχύ τον καλύπτει χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι αυτή δεν θα αξιοποιηθεί κυρίως από παιχνίδια τόσο στα διπύρηνα όσο και στα τετραπύρηνα που θα βγουν μετά από μήνες).

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ειναι άγνωστο .. Καταρχήν σχεδόν όλες οι εταιρίες δε θα υποστηρίξουν τα λίγο παλαιότερα κινητά, ειδικά τα μονοπύρηνα, για να πουλήσουν τα επόμενα. Επομένως το θεμα ειναι να βγουν custom, και να ειναι και βελτιστοποιημενες για το κάθε hardware. Δεν αποκλείεται να δουμε και εκπλήξεις παντως, πχ blade που να προσεγγίζει iphone.. Με λίγο overclock, μνημη έχει, καλουτσικη κάρτα γραφικών, αμα την αξιοποιήσουν στο ui, θα θελα να δω το αποτέλεσμά .. :)

 

android.png

 

Ναι μόνο με custom Rom, δεν πίστευα και αλλιώς! Δεν ξέρω και εάν υπάρχει ένας δόλος από την google πουν δεν είχε τόσο καιρό το hardware acceleration, ώστε να ανανεώνεις την συσκευή. Σίγουρα το έκαναν οι samsung/htc... με το να μην κάνουν συχνά Updates και βελτιώσεις όπως βλέπουμε στις custom rom, που αν το σκεφτείς γίνονται από άτομα με limited resources σε σχέση με μεγαθήρια όπως samsung/htc. Έχουν δύστυχος μείνει λίγο σε ένα μοντέλο συχνών και πολλών Incrimental Update hardware και όχι software...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ics τελικά θάναι διαθέσιμο και σε πιο παλιές αντρόιντ συσκευές;

 

ανεπίσημα,σίγουρα.Δεν ξέρω όμως τι θα γίνει με συσκευές που δεν έχουν καλή κάρτα γραφικών.Στο x10,κινητό 2/3 ετίας,προσπαθούν να το κάνουν port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το app store είναι πολύ πιο μπροστά από το μάρκετ όλα τα υψηλης ποιοτητας games μόνο στο app store βγαίνουν π.χ. Bad company 2, dead space 2, shadow guardian, infinity blade, modern combat 2, fifa 12, battlefield 3, shift 2 και πολλά άλλα. Το μάρκετ μονο κατι παλιομόφες έχει. Και τι να το κανεις το διπυρηνο android αφου δεν υπαρχουν παιχνιδια.

 

αν θες παιχνιδια παρε κονσολα. αλλιως παιξ το και εσυ ψαγμενος με iphone. ααααααα!!! και οταν σου τελειωσει η μπαταρια απο το τρομερο gaming να εχεις μια δευτερη στη τσεπη .χαχαχααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες παιχνιδια παρε κονσολα. αλλιως παιξ το και εσυ ψαγμενος με iphone. ααααααα!!! και οταν σου τελειωσει η μπαταρια απο το τρομερο gaming να εχεις μια δευτερη στη τσεπη .χαχαχααχ

Αν δε κάνω λαθος, στο iphone πρέπει να το αποσυναρμολογήσεις για να αλλάξεις την μπαταρία!

Οπόταν μαζί με την έξτρα μπαταρία πρέπει να κουβαλάς κ τα εργαλεία αποσυναρμολόγησης του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...