Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν μιλάμε για πολιτική ένωση -έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ-μιλάμε για απώλεια αυτού που θεωρούμε εθνική κυριαρχία.Η κεντρική κυβέρνηση θα είναι οι Βρυξέλλες,όπου και θα παίρνονται οι αποφάσεις,και τα κράτη-μέλη θα τις υλοποιούν.

Οπως και στις ΗΠΑ όπου οι πολιτείες έχουν κυβερνήτες αλλά την πολιτική την ασκεί η Ουάσιγκτον.Δεν πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο.

 

Αμα δεν ειμαστε ετοιμοι (ουτε εμεις ουτε οι αλλοι), ας αντιμετωπισουμε τις συνεπειες. Και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο, δε γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Το χειρότερο που θα συμβεί αν η Ελλάδα επιστρέψει στην δραχμή, όλα τα εισαγώμενα είδη θα είναι πανάκριβα. Από εισαγόμενες πατάτες και κρέας, μέχρι τηλεοράσεις.

 

Καλό αυτό γιατί πλέον στην Ελλάδα του ευρώ εν έτη 2011, αγοράζετε εισαγώμενες τομάτες μέσα στο καλοκαίρι, σε υψηλότερη τιμή που τις αγοράζω εδώ Αγγλία.

(Όταν αγοράζω γιατί στον κήπο έχω 30 τοματιές κάθε καλοκαίρι)

 

 

Γιατί όταν λέμε ότι θα ακριβύνουν οι εισαγωγές όλοι μιλάνε για τηλεοράσεις, υπολογιστές κλπ; Θα επιβιώσουμε χωρίς Λαμπίρη και ινσόμνια, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πως θα εισαγάγουμε πετρέλαιο με διπλάσια (αναλογικά με τους μισθούς) τιμή. Και μετά πως η αύξηση αυτή του πετρελαίου θα επηρεάσει τις εσωτερικές εμπορικές σχέσεις.

 

 

 

 

Οσο δεν υπαρχει πολιτικη ενωση, καποια στιγμη ειναι δεδομενη η καταρρευση.

Ειναι σαν να κανεις μια επιχειρηματικη συνεργασια (μια ΟΕ ας πουμε), να βαλετε απο κοινου τα χρηματα, αλλα συνεχως να παιρνετε τελειως αντιθετες αποφασεις οσον αφορα τη λειτουργια της επιχειρησης.

 

 

Το αυτό.

 

Ή τουλάχιστον για αρχή, να υπάρξει καθολική πανευρωπαϊκή οικονομική ένωση, υπό την έννοια να υπάρχουν ενιαίοι οικονομικοί φορείς κοινοί για όλα τα ευρωπαϊκά κράτη. Ενιαία εφορία, ενιαία ασφαλιστικά ταμεία κοκ. Που προφανώς για να γίνει αυτό χρειάζεται συγκέντρωση της οικονομικής διαχείρησης σε ένα κεντρικό ευρωπαϊκό "υπουργείο" ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας προφανώς έχει την οπτική του, αλλά για μένα, η πλέον λυπηρή συνέπεια αυτής της κρίσης είναι η κατάρρευση της ενωμένης Ευρώπης σε επίπεδο ανθρώπων. Προσωπικά, νιώθω εκτός από Έλληνας, και Ευρωπαίος. Είχα την τύχη να γνωρίσω και να αναπτύξω φιλίες με πολλά άτομα από χώρες της Ευρώπης και αισθάνομαι ότι έχω πολλά κοινά με έναν Γερμανό/Σουηδό/Πορτογάλο της ηλικίας μου. Περισσότερα από ότι με ένα Γιαπωνέζο ή Αμερικάνο τέλος πάντων.

Ενώ αυτό το αίσθημα μέχρι πρόσφατα το μοιράζονταν όλο και περισσότεροι άνθρωποι στην Ευρώπη, τώρα πλέον ακολουθούμε την αντίστροφη πορεία. Οι Γερμανοί βρίζουν και απεχθάνονται τους Έλληνες και αντίστροφα, οι Φινλανδοί τους Πορτογάλους, οι Δανοί τους Ιταλούς κτλ. Γυρίζουμε στα στερεότυπα του αυταρχικού Γερμανού και του απατεώνα Έλληνα, στους εθνικισμούς και την αντιπάθεια προς τους ξένους.

 

Άσχετα με το αν το παγκοσμιοποιημένο οικονομικό μοντέλο μας αρέσει ή όχι, εμένα ένα ευρωπαϊκό πραγματικά ομόσπονδο κράτος θα μου άρεσε και νομίζω ότι θα αποτελούσε και πρόοδο για τον κόσμο γενικά. Δυστυχώς, για πολλούς λόγους και προς τέρψιν των μη ευρωπαϊκών μεγάλων δυνάμεων, αυτό φαίνεται όλο και πιο μακρινό. Αν το Ευρώ θα διαλυθεί δεν το ξέρω, αλλά βλέπω να διαλύεται αυτό που υπονοούσε η ύπαρξη του Ευρώ, δηλαδή η ευρωπαϊκή ενοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλιππε κάπως έτσι νιώθω κι εγώ.Δυστυχώς ο εθνικισμός και ο μεγαλοϊδεατισμός εμποδίζουν την δημιουργία μιας ουσιαστικής ένωσης.

Μεγάλη ευθύνη φέρνουν και οι ηγέτες που δεν κατάφεραν όλα αυτά τα χρόνια να πείσουν τους πολίτες για τα θετικά μιας ομοσπονδίας.

Το μεταναστευτικό-στο πόδι το φτιάξανε- δυνάμωσε τους απανταχού εθνικιστές,γυρίζοντας την όλη υπόθεση πολύ πίσω.Τώρα με την οικονομική κρίση είναι ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα.Χάθηκε η ευκαιρία.

Το ευρώ παίζεται για το αν θα τα καταφέρει.Σε λάθος χρόνο έγινε η νομισματική ένωση,πολύ νωρίς νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να κανει με τον εθνικισμο. Αλλωστε αυτος αυξανεται οταν συμβαινουν τρελες μαλακιες σε ενα κρατος και τοσο στην Ελλαδα οσο και στη Γερμανια συμβαινουν "τρελες" μαλακιες. Με λιγα λογια το γεγονος οτι κανουμε πισωγυρισματα εχει βαση. Δεν συμβαινει τυχαια αλλα ουτε και μας το χωσανε στο λαιμο με το ζορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν λέμε ότι θα ακριβύνουν οι εισαγωγές όλοι μιλάνε για τηλεοράσεις, υπολογιστές κλπ; Θα επιβιώσουμε χωρίς Λαμπίρη και ινσόμνια, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πως θα εισαγάγουμε πετρέλαιο με διπλάσια (αναλογικά με τους μισθούς) τιμή. Και μετά πως η αύξηση αυτή του πετρελαίου θα επηρεάσει τις εσωτερικές εμπορικές σχέσεις.

 

Ξεχνάς ότι το 85% της τιμής που πληρώνεις στο πετρέλαιο είναι φόροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλάμε για πολιτική ένωση -έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ-μιλάμε για απώλεια αυτού που θεωρούμε εθνική κυριαρχία.Η κεντρική κυβέρνηση θα είναι οι Βρυξέλλες,όπου και θα παίρνονται οι αποφάσεις,και τα κράτη-μέλη θα τις υλοποιούν.

Οπως και στις ΗΠΑ όπου οι πολιτείες έχουν κυβερνήτες αλλά την πολιτική την ασκεί η Ουάσιγκτον.Δεν πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο.

Άσχετα με το αν το παγκοσμιοποιημένο οικονομικό μοντέλο μας αρέσει ή όχι, εμένα ένα ευρωπαϊκό πραγματικά ομόσπονδο κράτος θα μου άρεσε και νομίζω ότι θα αποτελούσε και πρόοδο για τον κόσμο γενικά. Δυστυχώς, για πολλούς λόγους και προς τέρψιν των μη ευρωπαϊκών μεγάλων δυνάμεων, αυτό φαίνεται όλο και πιο μακρινό.

 

...ναι, βέβαια, ας θεσπιστεί και μια ενιαία ευρωπαϊκή συλλογική σύμβαση εργασίας, ας εξισωθούν οικονομικές τραπεζικές εμπορικές κι αναπτυξιακές πολιτικές και επιτόκια απ' τη Σκανδιναυία έως την Κύπρο - μ' άλλα λόγια ας εξισωθούμε οικονομικά ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ, Ε, 400 κατομμμύρια νοματαίοι, και τότε ας πάει και το παλιάμπελο.

 

...αλλά το παλιάμπελο μετά πώς θα το μασήσουν οι βόρειοι όπως κάνουν τώρα; Μμ;

 

 

 

 

Ποιό Ευρώ και ποιά Ευρώπη και ποιοί Ευρωπαίοι. Ευρωπέη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trapeza-peiraiws_600x350.jpg

 

Νέα Σενάρια Τρόμου…

 

Το ένα μετά το άλλο, διαδέχονται τα δημοσιεύματα των ξένων πρακτορείων που κάνουν λόγο για χρεοκοπία της ελληνικής οικονομίας και έξοδο της χώρας απ τη ζώνη του ευρώ.

 

Σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες των γκουρού τις οικονομίας, αν η Ελλάδα δεν καταφέρει να εκταμιεύσει την 7η δόση και αποχαιρετήσει τελικά το ευρώ… στην ελληνική κοινωνία θα παρατηρηθούν τα παρακάτω τραγικά φαινόμενα (το πρώτο διάστημα τουλάχιστον):

 

-Δεν θα υπάρχουν βιβλία στα σχολεία.

-Μαθητές θα λιποθυμούν εξαιτίας της ασιτίας.

-Η ανεργία θα φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη (ένας στους δύο νέους θα είναι άνεργος).

-Οι νέοι δεν θα έχουν όνειρα και προοπτική.

-Ο Μάκης Ψωμιάδης θα δηλώνει εχθρός του κράτους και του πολιτικού συστήματος.

-Η χώρα δεν θα μπορεί να βγει στις ξένες αγορές, δεν θα μπορεί να δανειστεί.

-Εφτά στις δέκα γυναίκες θα είναι μόνες, χωρίς σύντροφο.

-Θα καταργηθούν οι συλλογικές συμβάσεις.

-Ο βασικός μισθός θα είναι στα 500 ευρώ.

-Θα μειωθεί το εισόδημα των συνταξιούχων και των μισθωτών στο 1/3

-Οι Πυξ Λαξ θα έχουν διαλυθεί οριστικά.

-Τα σκουπίδια θα “ πλημμυρίσουν” τις μεγάλες πόλεις.

-Άνθρωποι θα ψάχνουν να βρουν τροφή στα σκουπίδια.

-Άλλοι, θα χάνουν τα σπίτια τους απ΄τα χρέη.

-Ο Χαριστέας θα σκοράρει ξανά, με την φανέλα της Εθνικής.

-Θα δημιουργηθεί κύμα ελλήνων μεταναστών σε άλλες χώρες (πχ στην Αυστραλία και τη Γερμανία).

-Πολίτες θα αυτοπυρπολούνται μπροστά στις τράπεζες, ενώ άλλοι θα βάζουν τέλος στη ζωή τους εξαιτίας του οικονομικού τέλματος στο οποίο θα έχουν περιέλθει.

 

http://www.ellinofreneia.net/details.php?id=1365#.TqWJ61NsZcY.facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ναι, βέβαια, ας θεσπιστεί και μια ενιαία ευρωπαϊκή συλλογική σύμβαση εργασίας, ας εξισωθούν οικονομικές τραπεζικές εμπορικές κι αναπτυξιακές πολιτικές και επιτόκια απ' τη Σκανδιναυία έως την Κύπρο - μ' άλλα λόγια ας εξισωθούμε οικονομικά ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ, Ε, 400 κατομμμύρια νοματαίοι, και τότε ας πάει και το παλιάμπελο.

 

...αλλά το παλιάμπελο μετά πώς θα το μασήσουν οι βόρειοι όπως κάνουν τώρα; Μμ;

 

 

 

 

Ποιό Ευρώ και ποιά Ευρώπη και ποιοί Ευρωπαίοι. Ευρωπέη.

 

Μα αυτος δεν ηταν κι αρχικος σκοπος, να γινει συγκλιση ολων των κρατων;

Ολα τα μικρα κρατη θα τα ευνοουσε αυτο, και ηταν αυτο που επρεπε να ζηταμε απο την αρχη, πολιτικη ενωση, τι κυριαρχιες και πρασινα δαμασκηνα, ειδαμε και την εθνικη κυριαρχια τι καλο μας εκανε, τη νιωθουμε καθε μερα στο πετσι μας (να μην πω αλλο σημειο του σωματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αρχικός σκοπός (...άντε και το δεχόμαστε...),,,ποιανών; Αυτών που το ξεκίνησαν; Θινκ αγκέν μαν... (δε σ' έχω για τόσο ανυποψίαστο).

 

...Όσο περί εθνικής κυριαρχίας,,,τί να σου πω. Τελικά κακώς δε σ' έχω για ανυποψίαστο. Πάντως φίλε Πουρν, ένα παλούκι μπορεί να το πάρει ο άλλος και να στο βάλει στον (αν τον αφήσεις), μπορεί να το στήσει στο έδαφος και να σου πει να κάτσεις πάνω του (αν τον ακούσεις), μπορείς να το πάρεις ο ίδιος κι αφού του κοπανήσεις μια στο κάφκαλο, να το στήσεις μόνος σου και να το χρησιμοποιήσεις για ν' απλώσεις και φράχτη άμα λάχει.

 

Τεσπα, όσο πιο "ξένοι" φροντίζουν για 'μας, χωρίς εμάς -ή μάλλον ΟΧΙ ΓΙΑ 'ΜΑΣ- θα φροντίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς ότι το 85% της τιμής που πληρώνεις στο πετρέλαιο είναι φόροι;

 

εστω οτι χρεοκοπουμε επισημα βρε αδερφέ, (εστω πορτα που λεει και ο αλλος), αυτοί οι φόροι τι θα γίνουνε?

ετσι για παράδειγμα η βερτζίνα ποσο θα παει ας πουμε :mellow: ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αρχικός σκοπός (...άντε και το δεχόμαστε...),,,ποιανών; Αυτών που το ξεκίνησαν; Θινκ αγκέν μαν... (δε σ' έχω για τόσο ανυποψίαστο).

 

...Όσο περί εθνικής κυριαρχίας,,,τί να σου πω. Τελικά κακώς δε σ' έχω για ανυποψίαστο. Πάντως φίλε Πουρν, ένα παλούκι μπορεί να το πάρει ο άλλος και να στο βάλει στον (αν τον αφήσεις), μπορεί να το στήσει στο έδαφος και να σου πει να κάτσεις πάνω του (αν τον ακούσεις), μπορείς να το πάρεις ο ίδιος κι αφού του κοπανήσεις μια στο κάφκαλο, να το στήσεις μόνος σου και να το χρησιμοποιήσεις για ν' απλώσεις και φράχτη άμα λάχει.

 

Τεσπα, όσο πιο "ξένοι" φροντίζουν για 'μας, χωρίς εμάς -ή μάλλον ΟΧΙ ΓΙΑ 'ΜΑΣ- θα φροντίζουν.

 

Δεν ειναι θεμα υποψιασμου η οχι. 30 χρονια τωρα εκαναν τιποτε καλο αυτοι που διαφυλατταν την εθνικη μας κυριαρχια; Δε νομιζω, εκτος κι αν ζω σε αλλη χωρα. Οταν λοιπον το μισο της ζωης μου δεν ειδα καλοσυνη απο τους δικους μου, γιατι να μην την ψαξω αλλου; Τι να κανω, να περιμενω αλλα 30 χρονια μηπως και φιλοτιμηθει κανεις να μας κανει αξια χωρα, εθνικα υπερηφανη;

Στα παπαρια μου λοιπον και το κρατος, και το εθνος και τα συνορα μου, και ολα μου τα σκατα. Αν ειναι να ζησω λιγο καλυτερα κι αν ειναι να εχουν ενα μελλον τα παιδια μου, ας με κυβερναει κι ο πουστης ο αγγλος, η ο πηδηχταρας ο ιταλεζος. Γιατι ο δικος μας ο γιος της μαργαριτας δεν ειναι απλα πηδηχταρας, ειναι κι επικινδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να ζησω λιγο καλυτερα κι αν ειναι να εχουν ενα μελλον τα παιδια μου, ας με κυβερναει κι ο πουστης ο αγγλος, η ο πηδηχταρας ο ιταλεζος.

 

Πάλι καλά που ο Κολοκοτρώνης , Ε. Βενιζέλος κτλ. δεν σκέφτηκαν με αυτόν τον τρόπο. Ραγιαδισμό βλέπω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βασικά κι εγώ τον ραγιαδισμό είχα κατά νου όταν έγραφα, αλλά ο Πάντας το αποτύπωσε.

 

 

 

 

Ρε συ Πουρν, όταν περιμένουμε από άλλους, ελπίζοντας σε "αλλαγές" κάθε 4 χρόνια, δεν πάμε πουθενά. Όχι; ...Ναι, ξέρω, "εσύ δηλαδή τί προτείνεις;" "σιγά μην αφήσουν τα συμφέροντα να βγουν πατριώτες" "καλός ο ρομαντισμός αλλά αν και μέχρι τότε, δε βλέπουμε καλύτερα τί μπορεί να γίνει εδώ και τώρα;" κτλκτλ. ...Οπότε, αναρωτιέμαι δια τί ασχολείται ο καθ' ένας που ΕΣΤΩ δεν υποστηρίζει (από φόρουμ και καφενείο μέχρι δουλειά και δρόμους) ότι το πράμμα δεν πάει έτσι και δεν πρέπει να μείνει κολυμπηθρόξυλο όρθιο...; Μείνε και μείνετε στο ραγιαδισμό από φιλοσοφία έως καθημερινότητα, και ααααααααν και όοοοοοοταν κάνουμε κάτι (βγάλουμε το φίδι απ' την τρύπα) οι άααααααλοι, ε τότε ακολουθήστε όπως λέτε.

 

Πάντως, θα έπρεπε να τιμάς τις πάνες τις υπογραφής σου, και θα έπρεπε να τις αλλάζεις. Όχι μεταξύ τους όμως. Το αυτό και για τους πολιτικούς της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εθνική κυριαρχία θέλει πολύ συζήτηση.Αν αποφασίσουν οι δυνατοί π.χ για συνεκμετάλλευση στο Αιγαίο τι θα κάνεις;

Μια Ευρώπη -ομοσπονδία-θα μας βόλευε.Δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα κομμένα και ραμμένα στα μέτρα μας.

Τώρα για το ποιος θα κυβερνάει,στις ΗΠΑ που άλλοτε είναι από το Τέξας ο πρόεδρος άλλοτε από την Βοστόνη παίζει ρόλο;Σε παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον το να είμαστε εκτός Ευρώπης είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το να είμαστε μια πολιτεία της Ευρώπης.

Θεωρητικά όλα αυτά βέβαια μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να τα ζήσουμε.Δεν είναι έτοιμη δυστυχώς η Ευρώπη για κάτι τέτοιο.

Εδώ συζητάνε για το αν θα τα καταφέρει να υφίσταται με την μορφή που έχει.

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...