Προς το περιεχόμενο

TN vs IPS για τις παρακάτω δραστηριότητες


darksize_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας μετά από πολύ ψάξιμο δεν είμαι σίγουρος ακόμα εάν θέλω να διαθέσω πάνω από 150 ευρώ για μια IPS οθόνη.

 

Τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ καθαρά για την δουλειά μου, σπουδάζω πληροφορική και ασχολούμαι πολύ με προγραμματισμό.

 

Κάθε φορά που διαβάζω για IPS υπάρχει πάντα η αναφορά σε games και ταινίες.

 

Εγώ δεν παίζω καθόλου games και επίσης βλέπω σπάνια ταινίες επειδή δεν έχω χρόνο.

 

Εφόσον δεν κάνω αυτές τις δραστηριότητες, αξίζει να πληρώσω 50 ευρώ παραπάνω για μια IPS οθόνη η οποία στην τελική από ότι είδα παρέχει καλή ποιότητα από τα πλάγια η οποία δε με ενδιαφέρει και τόσο πολύ;

 

επίσης αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι και η οικονομική κρίση που παιρνάμε, μου είναι λίγο δύσκολο να πληρώσω παραπάνω λεφτά για κάτι το οποίο ενδεχομένως να μπορώ να πάρω με λιγότερα για την δουλειά που θέλω, για αυτό και το ψάχνω τόσο πολύ πριν αποφασίσω τελικά τι θα κάνω

 

έχω δει πως οι LG παρέχουν τις αναλύσεις που ζητάω, και είναι και φθηνές, πχ βρίσκεις άνετα στα 120 ευρώ μια τέτοια οθόνη από e-shop το οποίο δεν έχει και έξοδα μεταφοράς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μεταχειρισμένη γιατί; δεν πιστεύω πως αξίζει, δε θα θελα να χει τίποτα ξεκάρφωτα καμένα πίξελς, και σίγουρα αναζητώ προιόν με εγγύηση τουλάχιστον 2 χρόνια, επίσης δεν είπα για φθηνή οθόνη απλά να μην ξεπερνάει τουλάχιστον τα 130 ευρώ

 

για το εάν είναι ξεκούραστες ή όχι, τι να πω δε ξέρω σε TN δούλευω εδώ και πόσα χρόνια και ρίχνω 10 ωρα καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα..

 

σίγουρα εφόσον είναι νέα τεχνολογία θα αξίζει, επειδή έχει καλές κριτικές από όλους γενικά

 

Απλά αυτό που με ψιλο χαλάει(ενώ ήμουν σίγουρος πριν 5 μέρες ότι θα πάρω μια της dell) είναι ότι οι περισσότεροι που τις παίρνουν πάντα κάνουν μια αναφορά σε games και ταινίες τα οποία εμένα δε με ενδιαφέρουν καθόλου

 

αυτό που με ενδιαφέρει πραγματικά είναι σίγουρα η ανάλυση, και σίγουρα όπως είπες να είναι ξεκούραστη για τα μάτια, αλλά και πάλι σας λέω πως με τις ΤΝ δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα(με eye straining, κοκκινίλα κτλ)... τώρα εάν οι IPS είναι τοσο πια ξεκούραστες πάω πάσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πιο καλή ποιότητα το IPS, αυτό είναι όλο.

Το ότι την αγοράζουν πολλοί που παίζουν παιχνίδια και ταινίες, είναι επειδή οι περισσότεροι με καλά συστήματα παίζουν παιχνίδια και ταινίες. Είναι απλά τυχαίο...

 

Ξεκούραστη οθόνη μπορείς να βρεις και με TN. Βασικός παράγοντας για να είναι ξεκούραστη είναι να το Contrast να είναι 800:1. Κάπου εκεί. Όταν βλέπεις σε οθόνες κάτι εκατομμύρια Contrast, πρώτων δεν ισχύει γιατί είναι άλλου τύπου Contrast και δεύτερον, θα είναι πολύ φωτεινή, τόσο που θα κουράζει.

 

Προσωπικά έχω αυτή της υπογραφής μου η οποία έχει ΤΝ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις γωνίες θέασης και είναι πολύ ξεκούραστη. Από ποιότητα, είναι χαλαρή.

 

Αν δεν μπορείς να δώσεις λεφτά για Dell, δεν χρειάζεται να το κουβεντιάζουμε, αγόρασε μία φθηνή οθόνη με TN Panel. Το αν σκέφτεσαι αν αξίζει, ναι αξίζει.

 

Να ξέρεις ότι τα ακριβά προιόντα, συνήθως είναι Value For Money. Στα φθηνά δεν ισχύει αυτό.

Είναι αυτό που λέμε, τα λεφτά στα λεφτά... :-)

 

Υ.Γ.: Επειδή δίνουμε πολύ σημασία στο Panel και όχι εσφαλμένα, παίζει ρόλο, να τονίσω πως μία EIZO ενός φίλου με TN, έχει καλύτερη ποιότητα από οθόνη iMac. Κάτι πιο κρυστάλινο είχε η EIZO. Βέβαια η τιμή της ήταν απαγορευτική, έστω και με TN Panel!

Τελείως εγκυκλοπαιδικά αυτό. Παίζουν μεγάλο ρόλο τα ηλεκτρονικά μέρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιοι μιλανε για games και Ips monitor μιλανε γτ φοβούνται τις αδυναμίες των ips .. οπως το υψηλό responce time και το input lag που θεωρητικά είναι σημαντικές παραμετροι για το gaming και την θεαση ταινιών και όχι οπως νομιζεις εσύ οτι είναι καταλληλες μονο για gaming /movies!! Φοβος οτι ΔΕΝ ειναι κατάλληλες υπάρχει (αδικα btw)!

 

Ενα ips monitor πιστευω ειναι ιδανικο για εσενα!! Πιστεψε με όταν το βαλεις διπλα διπλα με καποιο ΤΝ θα λες ποσο μακακας ήμουν που καθομουν τοσο καιρο χωρις ips!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ips monitor πιστευω ειναι ιδανικο για εσενα!! Πιστεψε με όταν το βαλεις διπλα διπλα με καποιο ΤΝ θα λες ποσο μακακας ήμουν που καθομουν τοσο καιρο χωρις ips!!

Fixed. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταις εσύ. Είναι λόγω συνήθειας που οι περισσότερες οθόνες είναι LCD.

Είναι σαν αυτό που λέγανε έχω 3 παιδιά και ένα κορίτσι. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν αυτό που λέγανε έχω 3 παιδιά και ένα κορίτσι. :lol:

 

Δεν βλεπω κατι λάθος σε αυτή την προταση!! :lol: :lol: :lol:

(Μονο μην το δει η Καρμεν γιατι θα εχω σοβαρο προβλημα μετα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heartspreader εχεις δουλεψει/κατσει σε IPS panel?

 

Ρωτω διοτι εχοντας κατσει ατελειωτες ωρες σε crt,tn και ips panels διαφωνω αρκετα με αυτα:

Έχει πιο καλή ποιότητα το IPS, αυτό είναι όλο.

 

Ξεκούραστη οθόνη μπορείς να βρεις και με TN. Βασικός παράγοντας για να είναι ξεκούραστη είναι να το Contrast να είναι 800:1. Κάπου εκεί.

 

Υ.Γ.: Επειδή δίνουμε πολύ σημασία στο Panel και όχι εσφαλμένα, παίζει ρόλο, να τονίσω πως μία EIZO ενός φίλου με TN, έχει καλύτερη ποιότητα από οθόνη iMac. Κάτι πιο κρυστάλινο είχε η EIZO. Βέβαια η τιμή της ήταν απαγορευτική, έστω και με TN Panel!

Τελείως εγκυκλοπαιδικά αυτό. Παίζουν μεγάλο ρόλο τα ηλεκτρονικά μέρη!

 

Αυτο με τα ηλεκτρονικα μερη τι σχεση εχει btw? Δηλαδη παιζει ρολο η πλακετα στην ποιοτητα εικονας? Ενα αυτο.

Δευτερον, επειδη τυχαινει να εχω 2 high end TN panels της Eizo (εδω γελαμε, high end μονο απο πλευρας τιμης να διευκρινησω), ενα 17ινστο 4:3 και ενα 19ιντσο 4:3, δεν τιθεται κανενα θεμα συγκρισης με ενα entry lvl IPS panel. Οι EIZO τρωνε το χωμα του πιο φθηνιαρικου IPS panel. Μιλω απο προσωπικη (και απογοητευτικη εμπειρια για τα λεφτα που χαλασα καποτε στο ονομα EIZO) εμπειρια.

 

Τελος, ειδικα στο θεμα "ξεκουραστη οθονη" τα TN-panel δεν εχουν θεση στη συζητηση. Ειναι μακραν τα χειροτερα πανελ για το ματι και ο λογος ειναι οτι εξ'ορισμου δεν εχουν καλη χρωματικη αποδοση με αποτελεσμα το ματι να παιδευεται στο διαχωρισμο χρωματων (πχ σκουρων) η να στραβωνεται απο το λευκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον έχω δουλέψει σε IPS και δεύτερον δεν διαφωνώ ότι είναι καλά Panels. Αυτό είπα και εγώ. :)

 

Επίσης, ναι παίζει ρόλο και μάλιστα μεγάλο η πλακέτα στην ποιότητα εικόνας. Δεν είναι όλα τα TN ίδια με αποκορύφωμα το παράδειγμα που ανέφερα με το EIZO. Είχε κάτι το κρυστάλλινο.

Όπως το ίδιο έχω δει και οθόνη Crt 15", Sony Trinitron. Σίγουρα λόγω φύσης το IPS έχει πιο πιστά χρώματα και καλύτερες γωνίες θέασης, αλλά ξαναλέω αυτό το κρυστάλλινο, είναι κάτι που το θυμάμαι σε σύγκριση με IPS.

Εσύ απ' ότι λες δεν ισχύει στην περίπτωση σου. Πάσο.

 

Πρακτικά αυτό δεν έχει τόση σημασία, γιατί υπάρχει πλέον η Dell με IPS σε πολύ καλή τιμή, οπότε κάποιος θα αγοράσει αυτή χωρίς πολλά πολλά.

 

Όσον αφορά τέλος το πόσο ξεκούραστο είναι ένα TN Panel...

Μία χαρά ξεκούραστο μπορεί να είναι αν έχει λογικό Contrast και όχι εκατομμύρια όπως ανέφερα.

Παλιότερα με LG TN Panel, θυμάμαι πως είχε ένα άσπρο που σε τύφλωνε στα 5 μέτρα. Δεν παλευόταν. Ήταν βέβαια εντυπωσιακό, παρόλα αυτά λάθος. Έπειτα με μία Viewsonic ΤΝ και μετά με αυτή της υπογραφής μου οι οποίες είχαν λογικά νούμερα, τα πράγματα ήταν θεαματικά καλύτερα.

 

Εν ολίγοις, αυτό που θέλω να πω και να τονίσω, είναι πως διαφωνώ με αυτή την υστερία ότι τα TN Monitors είναι για πέταμα και ότι χειρότερο, κλπ.

Είναι μία χαρά, αρκεί να προσέξει κάποιος να μην αγοράσει οθόνη με TN, με 100000000000000:1 Contrast, κουμπιά αφής, φαμφάρες, κ.α.

Οπωσδήποτε όμως ένα Monitor με IPS Panel είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ακουγονται διαφορες ανακριβειες, οσο μεγαλυτερο ειναι το contrast τοσο πιο ξεκουραστο/καλυτερα χρωματα θα εχει μια οθονη.

Φυσικα δεν μιλαω για το dynamic contrast που διαφημιζουν οι φθηνιαρικες οθονες με tn panel , αλλα για το πραγματικο contrast.

 

Ξεκούραστη οθόνη μπορείς να βρεις και με TN. Βασικός παράγοντας για να είναι ξεκούραστη είναι να το Contrast να είναι 800:1. Κάπου εκεί. Όταν βλέπεις σε οθόνες κάτι εκατομμύρια Contrast, πρώτων δεν ισχύει γιατί είναι άλλου τύπου Contrast και δεύτερον, θα είναι πολύ φωτεινή, τόσο που θα κουράζει.

Το υψηλο contrast δεν εχει σχεση με το ποσο φωτεινη ειναι η οθονη.

Μαλιστα οι πλειονοτητα των οθονων πετυχαινουν μεγαλυτερο contrast (χοντρικα: διαφορα φωτεινοτητας ασπρου χρωματος απο μαυρου) οταν ειναι ρυθμισμενες σε χαμηλη φωτεινοτητα.

 

Υψηλο contrast γενικα σημαινει οτι εχει βαθυ/καλο μαυρο χρωμα (κατι που τα

TN panels πολυ δυσκολευονται να πετυχουν, ιδιαιτερα απο γωνια) και αυτο με την σειρα του επιτρεπει να δουμε καλυτερα χρωματα, περισσοτερες διαβαθμισεις του γκρι χρωματος και να δουλευεις και σε χαμηλοτερη φωτεινοτητα.

 

 

Οπως και να εχει , μια οθονη με ips panel ειναι πολυ πιο ξεκουραστη απο μια οθονη με tn panel. Γενικοτερα η εννοια ξεκουραστη οθονη και tn panel δεν πηγαινουν μαζι: κακιστες γωνιες θεασης, που εχουν αποτελεσμα να φαινοντα διαφορετικα τα χρωματα στο πανω και στο κατω μερος της οθονης απο την κεντρο, δυσκολια να προβαλλουν ολες τις διαβαθμισεις του γκρι χρωματος και φυσικα λογω μειωμενουν πραγματικου contrast, το κειμενο (που ειναι μαυρα γραμματα σε ασπρο φοντο) δεν ειναι τοσο "αναγλυφα"-ξεκουραστα οσο σε ενα ips panel.

 

 

Με λιγα λογια, τα 60€ παραπανω (180€ συνολο) που κοστιζει μια οθονη με ips panel αξισουν οσο τιποτα. Αλλωστε η οθονη ειναι το κομματι του υπολογιστη το οποιο κοιτας την περισσοτερη ωρα, τα ματια σου ειναι ευαισθητο οργανο και η διαφορα των ips panel με τα tn panels (που ολα ειναι φθηνιαρικα και δεν συγκρινονται με τα ips) ειναι τεραστια και καποτε αυτην την διαφορα την πληρωνες 200-300€.

Τωρα την πληρωνεις μονο 60€ και εχει παιρνεις και αλλα εξτρα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλα αυτά.

Δεν είναι όμως τόσο τραγικά τα πράγματα, αυτό λέω. Έλα να δεις την οθόνη μου. Οι γωνίες θέασης είναι μία χαρά. Σε παλαιότερες οθόνες TN που είχα ήταν λίγο άσχημα.

 

Το υψηλό Contrast σε TN οθόνες, είναι φαμφάρες.

Συγκεκριμένα

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/apomythopoiisi-texnikon-xaraktiristikon-iso-13406-ii-periptwsi-10880.html

Τώρα, εάν ένας κατασκευαστής θελήσει να ανεβάσει τον λόγο αντίθεσης (contrast ratio) θα πρέπει ή να βελτιώσει το μαύρο χρώμα (αρκετά δύσκολο, γιατί απαιτεί να βελτιωθεί είτε το φίλτρο οθόνης είτε η κίνηση των υγρών κρυστάλλων) ή να βελτιώσει το άσπρο χρώμα, με την προσθήκη και άλλων σωλήνων νέου ή την αντικατάστασή τους με άλλους φωτεινότερους (περίπτωση backlight).

 

Κάτω από αυτές τις περιστάσεις είναι δυνατό να επιτευχθεί ένα λευκό 500 cd/m².

 

Εάν τώρα αυτή την τιμή του λευκού τη βάλουμε στον τύπο μας, το αποτέλεσμα θα είναι: 500/ 0,5 = 1000: 1

 

Με μια τέτοια αναλογία αντίθεσης, η οθόνη θα πρέπει να είναι τέλεια σε επίπεδο γραφικών (σχεδιαστών), αλλά στην πραγματικότητα αυτή η οθόνη το μόνο που θα κατορθώσει είναι να είναι φανερά ενοχλητική για τα μάτια μας, ως υπερβολικά φωτεινή!

 

Πλέον ούτε κουβέντα να γίνεται. Πας σε IPS με κλειστά τα μάτια. Μικρή η διαφορά χρημάτων. Κάποτε ήταν μεγάλη όπως είπες και η προσωπική μου γνώμη, ήταν ότι δεν άξιζε.

 

Είναι σεβαστό ότι κάποιος θέλει να έχει φοβερή ποιότητα εικόνας. Κάποιος άλλος θέλει φοβερή ποιότητα στον ήχο και κάποιος άλλος θέλει tri-SLI.

Περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δε ξέρω τι να πώ..

 

είμαι στο 50/50..

 

μίλησα και με τον πατέρα μου και μου είπε να πάρω ότι καλύτερο υπάρχει όσο ακριβό και να είναι.. τώρα από κει και πέρα δε ξέρω..

 

Εάν είναι να πάρω από την Dell θα πάρω την 23

 

τώρα όμως δε ξέρω πια είναι η διαφορά της u2311h και U2312HM

 

η πρώτη φένεται πιο φθηνή

 

εάν υπήρχε κάτι σε 21 ή 22 ιντσών και σε ips θα ήταν τέλειο.. 23 είναι πολύ μεγάλο και χω συνηθήσει να δουλεύω σε μικρές οθόνες και αυτό με ξενερώνει λίγο

 

επίσης δεν είμαι σίγουρος και κατά πόσο η VGA σύνδεση του laptop και η 3650 κάρτα γραφικών της ati θα μου έδινε καλή απόδοση όπως λέτε..

 

τέλος αυτό που με χαλάει είναι ότι δε μπορώ να δω την οθόνη από κοντά πριν την πάρω, είμαι από θεσσαλονίκη και ακόμα δεν έχω βρεί κατάστημα που να πουλάει τέτοιες οθόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...