Προς το περιεχόμενο

TN vs IPS για τις παρακάτω δραστηριότητες


darksize_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όντως αυτή που μου δείχνεις είναι τελικά, ξανα πήγα σήμερα

 

215 ευρώ από το μαγαζί, ρώτησα ξανά για dell και μου είπε πως η dell είναι κατώτερη της lg, β κατηγορίας, ισχύει αυτό;

 

νομίζω το είπε αυτό επειδή δεν έχουν τέτοια monitors αλλά τέλος πάντων

Προφανως και στο ειπε για αυτο, ακου οι dell β κατηγοριας.. Η πλειονοτητα των επαγγελματιων που ασχολουνται με γραφικα εχουν ή dell ή eizo.

 

Να εισαι σιγουρος πως ακομα και αν του ελεγες για την dell 23" ips σε σχεση με μια lg αλλα με tn panel που θα εχει διαθεσιμη, παλι τα ιδια θα σου ελεγε απλα επειδη αυτην εχει διαθεσιμη, προωθει τις lg και δεν μπορει να φερει την dell.

 

δείτε και δώ από την λγ

 

http://www.skroutz.gr/s/330354/LG-IPS236V-PN.html

 

γιατί είναι τόσο πιο φθηνή; την έχει πάρει κανείς;

Ενας απο τους βασικους λογους που ειναι φθηνοτερη αυτη η lg ειναι οτι εχει χαλια βαση. Δεν ανεβοκατεβαινει, δεν κανει pivot-portrait mode, δεν στριβει δεξια-αριστερα(swivel) και παει ελαχιστα μπρος-πισω (tilt).

Επισης εχει και μικροτερη εγγυηση.

 

Δες και εδω ενα review που εχεις την dell u2312 εναντι της lg ips231:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2312hm.htm

 

Καταληγει σε αυτο:

The U2312HM is available now at a retail price of ~£210 (inc VAT). This is a little more expensive than a couple of other competing screens like the Asus ML239H (£180) and the LG IPS231P (£150). However the Dell brand, support and the feature set of the screen attracts this slightly higher price and it's still well worth a look in the 23" sector.

 

Λεει πως παρολο τις 60 λιρες Αγγλιας διαφορα που εχουν εκει(δηλαδη γυρω στα 70€), η dell μαλλον αξιζει.

Σκεψου οτι εδω στην Ελλαδα εχουν διαφορα γυρω στα 10-15€ η dell u2312 εναντι τις lg ips 231 .

 

Επισης μην ξεχνας τον 1 χρονο παραπανω εγγυηση.

 

 

Οπως και να εχει, σε οποια απο τις 2 καταληξεις ειναι μακραν καλυτερη απο οποιαδηποτε αλλη με φθηνιαρικο tn panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να σου πώ την αλήθεια με ρώτησε γιατί την θέλω την οθόνη και του είπα ασχολούμαι με προγραμματισμό, web design και photoshoping και την θέλω περισσότερο για να είναι ξεκούραστη για τα μάτια μου διότι δε θυμάμαι την τελευταία φορά που δεν έριξα ένα 10 ωρο στον υπολογιστή

 

και τέλος πάντων μου πρότεινε μια TN, ναι, ΤΝ, που έκανε 285 ΕΥΡΏ. Απλά έλεος!

 

θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω αύριο με την mysystems να δω τι παίζει με μεταφορικά και πληρωμές και θα πάρω αυτήν την οθόνη της ντέλλ τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω αύριο με την mysystems να δω τι παίζει με μεταφορικά και πληρωμές και θα πάρω αυτήν την οθόνη της ντέλλ τελικά

Τι εγινε τελικως, σου ηρθε η dell 2312?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι ακόμα υπάρχει ένα πρόβλημα με τα λεφτά, έπρεπε να ξοδέψω ένα μέρος από αυτά που είχα μαζέψει για κάτι άλλο, αλλά λίγα απέμειναν, θα κάνω οπωσδήποτε την παραγγελία σε λίγες μέρες

 

η 2312 έχει κλείσει, θα σας στείλω μήνυμα όταν κάνω παραγγελία και μου έρθει

 

edit: σήμερα έκανα την παραγγελία, μου είπε την τρίτη θα έρθει άντε να δούμε :P

Επεξ/σία από darksize_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δεν έχει έρθει ακόμα δυστυχώς, η μεταφορική στέλνει συγκεκριμένες ώρες οι οποίες εμένα δε με βολεύουν καθόλου, σήμερα που με βόλευαν μου είπε αυτός ότι δε στέλνουν καλαμαριά, από αύριο τώρα.. και αύριο πάλι δε με βολεύουν οι ώρες όπως και μεθαύριο και πάει λέγοντας.. ότι να ναι δε ξέρω..

 

και δεν έχω και κανέναν γνωστό μου εδώ γύρω να τη στείλω.. gtp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τελικά ήρθε η οθόνη, εντάξει όπως τα είπατε είναι πολύ καλή, πολύ καλά χρώματα και αρκετά ξεκούραστη(αν και δε την έχω δουλέψει πολύ ακόμα)

 

το μόνο αρνητικό για μένα είναι το dirty screen look, δηλαδή σε άσπρο φόντο ειδικά, φένεται λες και είναι βρώμικη η οθόνη, ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό; γιατί την έκαναν να είναι έτσι;

 

κατα τ'αλλα είμαι ευχαριστημένος, δεν έχω ξανα δουλέψει σε τόσο μεγάλη οθόνη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σημερα πηρα την Dell 2312 :mrgreen:

Αν και την δουλευω 15 λεπτα τωρα ,εχω εντυπωσιαστει απο τα χρωματα.

Ελπιζω να αντεξει καμια 5αετια.... Η προηγουμενη μου LG L1730 (17") την κρατησα 5-6 χρονια μεχρι που την εσπασα :devil: .......

 

Οσον αφορα την εγγυηση μου ειπαν οτι εχει zero pixel ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Damianpcb2 μεγιά!

 

μόλις σήμερα έμαθα πως εδώ και 3 χρόνια που δουλεύω σε TN, το "άσπρο" που νόμιζα ότι έβλεπα είναι τελικά κίτρινο.. LOL...........

 

το μόνο που με χαλάει στην οθόνη πάντως όπως και είπα είναι το ag coating

 

δε μπορώ να καταλάβω γιατί το έβαλαν, την κάνει χειρότερα..

 

αυτά τα sparkles σε white φοντο είναι άθλια, και αντι να ευκολύνουν το διάβασμα το δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο...

 

για τα zero pixels δεν είμαι σίγουρος.. αλλά φαντάζομαι και ελπίζω πως η απάντηση είναι ναι ισχύει

 

επίσης αυτό που μου αρέσει είναι ότι μπορώ να ανοίγω πολλά παράθυρα ταυτόχρονα επειδή είναι αρκετά wide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικα μας.....

 

Απο βλεπω απο το ιδιο καταστημα το πηραμε..... (ΜS)

 

Παντως με εχει εντυπωσιασει μεχρι στιγμης..

 

τι ειναι το ag coating ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω αυτό που βάζουν στην οθόνη για να μην γίνεται αντανάκλαση..

 

όταν ανοίγεις ένα άσπρο παράθυρο δε βλέπεις κάτι μικρά φωτεινά σημαδάκια στην οθόνη τα οποία εκτείνονται σε όλη την έκτασή της;

 

βασικά επειδή δε δουλεψα ποτέ σε οθόνη με ag coating μπορεί απλά να τα παρατηρώ και να μου φαίνεται σαν κάτι που δεν είναι νορμάλ.. μπορεί άλλος που δουλεύει σε τέτοιες οθόνες να το βλέπει και να μην έχει πρόβλημα

 

αλλά και πάλι νομίζω εάν δεν είχε καθόλου τέτοιο πράγμα θα ήταν 100% perfect οθόνη..

 

πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόση φασαρία για το θέμα vga vs dvi, σίγουρα οτιδήποτε είναι ψηφιακό είναι και καλύτερο, πάντως, με το vga που είμαι τώρα και με laptop 3 ετών, τα πάντα τα δείχνει πεντακάθαρα, και δε μπορώ να φανταστώ πόσο πιο καθαρό θα μπορούσε να είναι σε περίπτωση που δεχόταν dvi είσοδο το laptop μου

 

πάντως φαντάζομαι πως glossy ips panel σε μεγάλες οθόνες λίγο δύσκολο να βρεις και δε ξέρω αν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εντάξει αρχίζω το συνηθίζω..

 

μετά από ώρες χρήσης δε το παρατηρώ τόσο πολύ το coating

 

είχε μια μικρή βλακειούλα πάνω στην οθόνη που φαινόταν σαν καμένο πίξελ αλλά τελικά με καθαρισμα έφυγε τι λέτε να ήταν;

 

επειδή φοράω γυαλιά πήρα ένα πανάκι και το έβρεξα με λίγο νερό και το καθάρισα έτσι, με στεγνό πανί δεν έφευγε

 

ελπίζω να μην έκανα καμια ζημιά έτσι

 

πραγματικά όταν περνάω από την οθόνη για να γράψω στο laptop η διαφορά είναι τεράστια όσον αφορά τα χρώματα.. νιώθω λες και γράφω σε ψεύτικη οθόνη.. δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα... αλλά το άσπρο ρε παιδιά κίτρινο; τόσο άθλιες οι τν πια; έλεος....

 

επίσης τα γράμματα φαίνονται πολύ πιο καλύτερα στην ips...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bro ή οθόνη τα σπάει.

 

Αυτήν έχω και εγώ.

 

Το μόνο που δεν έχω καταφέρει είναι να βρώ σωστό calibration, το βράδυ με σκοτάδια με τυφλώνει, ενώ άλλες ώρες όταν κάνω σύγκριση με full brightness δεν μπορώ να ξαναγυρίσω στο χαμηλότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επειδή φοράω γυαλιά πήρα ένα πανάκι και το έβρεξα με λίγο νερό και το καθάρισα έτσι, με στεγνό πανί δεν έφευγε

 

ελπίζω να μην έκανα καμια ζημιά έτσι

 

πραγματικά όταν περνάω από την οθόνη για να γράψω στο laptop η διαφορά είναι τεράστια όσον αφορά τα χρώματα.. νιώθω λες και γράφω σε ψεύτικη οθόνη.. δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα... αλλά το άσπρο ρε παιδιά κίτρινο; τόσο άθλιες οι τν πια; έλεος....

 

επίσης τα γράμματα φαίνονται πολύ πιο καλύτερα στην ips...

darksize, καταρχας καλορίζικη!

 

Σωστα την καθαρισες νε νερακι και πανακι. Μην βαλεις ποτε κανα καθαριστικο τυπου ajax!

 

Οι ips οθονες εχουν οπως βλεπεις πολυ καλυτερα χρωματα , contrast και ευκρινεια και για αυτο ακομα και το κειμενο φαινεται πολυ καλυτερο σε αυτες. Καλα για φωτογραφιες και ταινεις δεν το συζηταμε.

 

Επισης δες εδω το τεστ που ειχες κανει με τις γωνιες θεασης και καντο με την καινουρια οθονη:

http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php

 

 

Τελος, οσον αφορα το ag coating ειναι ενα θεματακι που μονο οι πολυ ακριβες ips δεν το εχουν. Ισως αν δοκιμασεις να κατσεις πιο μακρια απο την οθονη να μην σου φαινοταν τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω αυτό που βάζουν στην οθόνη για να μην γίνεται αντανάκλαση..

 

όταν ανοίγεις ένα άσπρο παράθυρο δε βλέπεις κάτι μικρά φωτεινά σημαδάκια στην οθόνη τα οποία εκτείνονται σε όλη την έκτασή της;

 

βασικά επειδή δε δουλεψα ποτέ σε οθόνη με ag coating μπορεί απλά να τα παρατηρώ και να μου φαίνεται σαν κάτι που δεν είναι νορμάλ.. μπορεί άλλος που δουλεύει σε τέτοιες οθόνες να το βλέπει και να μην έχει πρόβλημα

 

αλλά και πάλι νομίζω εάν δεν είχε καθόλου τέτοιο πράγμα θα ήταν 100% perfect οθόνη..

 

πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόση φασαρία για το θέμα vga vs dvi, σίγουρα οτιδήποτε είναι ψηφιακό είναι και καλύτερο, πάντως, με το vga που είμαι τώρα και με laptop 3 ετών, τα πάντα τα δείχνει πεντακάθαρα, και δε μπορώ να φανταστώ πόσο πιο καθαρό θα μπορούσε να είναι σε περίπτωση που δεχόταν dvi είσοδο το laptop μου

 

πάντως φαντάζομαι πως glossy ips panel σε μεγάλες οθόνες λίγο δύσκολο να βρεις και δε ξέρω αν αξίζει

 

Nα σου πω την αλήθεια δεν το παρατήρησα........ Πάντως δεν με ενοχλεί !!

 

Είδα χθες ταινία ... Πολυ ωραία χρώματα ! Απο γωνιά θέασης τα σπάει !

 

Τελικά έκανα καλή επιλογή!

 

Την εχω συνηθίσει ήδη!

 

Επισης δες εδω το τεστ που ειχες κανει με τις γωνιες θεασης και καντο με την καινουρια οθονη:

http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php

 

 

Ειναι αισθητη η διαφορα σε σχεση με την παλια μου οθονη και τους 2 φορητους που εχω σπιτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...