Προς το περιεχόμενο

TN vs IPS για τις παρακάτω δραστηριότητες


darksize_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη δουλειά έχω μια Samsung SA300, και απλά κοιτόντας στο κάθετα την οθόνη, δηλαδή στο κέντρο κατ'ευθείαν, εαν έχω μια μονόχρωμη προβολή, τα χρώματα στο επάνω μέρος με τα χρώματα στο κάτω μέρος, διαφέρουν κατα πάρα πολύ.

 

Είναι τρομερό Monitor η U2312HM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όντως μόλις τώρα είδα το site για το viewning angle, καμία σχέση με την tn

 

τώρα για το ag coating φαντάζομαι πως είναι και θέμα συνήθειας, από ότι διάβασα οι 27 της ips έχουν μεγάλο πρόβλημα, είδα μερικοί έβγαλαν τελείως το κάλλυμα..

 

σήμερα εξέτασα λίγο το λάπτοπ του καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο και είδα έχει και αυτός τέτοιο coating, είναι ίδιο ακριβώς δηλαδή φαντάζομαι είναι θέμα συνήθειας και τίποτα παραπάνω..

 

και ένας άλλος καθηγητής μου όπως περνούσα έξω από το γραφείο του είδα μια dell.. μου την είχε προτείνει.. αλλά ήταν 21.5 ιντσών

 

πάντως η οθόνη είναι πραγματικά θαυμάσια.. δηλαδή δε περίμενα τέτοια χρώματα..

 

όσον αφορά τον κώδικα μου εμφανίζει γύρω στις 60 γραμμές το οποίο είναι μια χαρά για μένα..

 

καλά δε το συζητώ σε portrait mode γίνεται χαμός!!

 

αλλά μάλλον portrait mode θα χρησιμοποιήσω μόνο εάν πάρω και μία άλλη δεύτερη οθόνη για να την έχω κανονικά..

 

επίσης το να μπορείς να ανοίγεις πολλά παράθυρα ταυτόχρονα είναι τεράστιο πλεονέκτημα για αυτούς που προγραμματίζουν...

 

και όσονα φορά το λαπτοπ μου, επειδή ήμουν σε θέση να πάρω ολόκληρο desktop επειδή ήθελα μεγάλη οθόνη, ευτηχώς που δε πήρα τελικά γιατί θα ξόδευα τζάμπα λεφτά.. με τέτοια οθονάρα την βγάζω και με λάπτοπ για τα επόμενα 5 χρόνια λοολ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως την εχεις συνδέσει την οθόνη;

Και εμενα με ενοχλει το coating αλλα ενταξει παλευεται.Δε το εχω συνηθισει αλλα ζω και με αυτό. Ειδικα στο ασπρο δε φαινεται τοσο καθαρό σαν να εχει βρωμια η οθονη. Ενω σε μια glossy γυαλίζει. Υπαρχει πατεντα για να βγει το coating παντως.Γενικα σαν χρωματα κτλ ειναι μια χαρά παντως πολυ καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έχω συνδέσει με το λαπτοπ, συνήθως απενεργοποιώ την οθόνη του λαπτοπ όταν δε τη χρειάζομαι και χρησιμοποιώ απλά τους πόρους και το πληκτρολόγιο που παρέχει

 

τώρα η σύνδεση είναι μέσω vga, φαντάζομαι πως θα χάνει ποιότητα λόγω μετατροπής αναλογικού σήματος σε ψηφιακό και το αντίστροφο αλλά με τα αποτελέσματα που παίρνω δεν έχω κανένα πρόβλημα..

 

το coating μετά από λίγο testing με τις ρυθμίσεις έχει μειωθεί λίγο

 

σίγουρα παλεύεται το coating, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελα οθονη με αντανάκλαση, θέλω να πώ είναι μεγάλη και σε μαύρο φόντο θα φαίνομαι ολόκληρος θα είναι λίγο ξενέρα νομίζω..

 

την είδα την πατέντα σε 27 ips της dell, μερικοί τα κατάφεραν, μερικοί όχι, δε νομίζω να αξίζει.. δε ξέρω πόσο άσχημα είναι το ag στην 27 αλλά στην 23 σίγουρα παλεύεται το πράγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια χαρά και καλή χρονιά σε όλους. Είμαι και εγώ κάτοχος της συγκεκριμένης οθόνης (U2312Μ) και έχω παρατηρήσει κάτι συγκεκριμένο στην οθόνη μου.Ότα μπαίνω σε σάιτ στο ίντερνετ με σκούρο φόντο διακρίνω μιά σκιά μετά απο κάθε γράμμα, πράγμα που κάνει κουραστική τη θέαση στον υπολογιστή μετά από λίγη ώρα.Το ίδιο πράγμα γίνετε και με τους σελιδοδείκτες στους διάφορους Browser που χρησιμοποιώ.Κάθε συμβουλή-πρόταση καλοδεχούμενη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά και καλή χρονιά σε όλους. Είμαι και εγώ κάτοχος της συγκεκριμένης οθόνης (U2312Μ) και έχω παρατηρήσει κάτι συγκεκριμένο στην οθόνη μου.Ότα μπαίνω σε σάιτ στο ίντερνετ με σκούρο φόντο διακρίνω μιά σκιά μετά απο κάθε γράμμα, πράγμα που κάνει κουραστική τη θέαση στον υπολογιστή μετά από λίγη ώρα.Το ίδιο πράγμα γίνετε και με τους σελιδοδείκτες στους διάφορους Browser που χρησιμοποιώ.Κάθε συμβουλή-πρόταση καλοδεχούμενη. :)

Με τι καλωδιο την εχεις συνδεδεμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έχω συνδέσει με το λαπτοπ, συνήθως απενεργοποιώ την οθόνη του λαπτοπ όταν δε τη χρειάζομαι και χρησιμοποιώ απλά τους πόρους και το πληκτρολόγιο που παρέχει

 

τώρα η σύνδεση είναι μέσω vga, φαντάζομαι πως θα χάνει ποιότητα λόγω μετατροπής αναλογικού σήματος σε ψηφιακό και το αντίστροφο αλλά με τα αποτελέσματα που παίρνω δεν έχω κανένα πρόβλημα..

 

το coating μετά από λίγο testing με τις ρυθμίσεις έχει μειωθεί λίγο

 

σίγουρα παλεύεται το coating, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελα οθονη με αντανάκλαση, θέλω να πώ είναι μεγάλη και σε μαύρο φόντο θα φαίνομαι ολόκληρος θα είναι λίγο ξενέρα νομίζω..

 

την είδα την πατέντα σε 27 ips της dell, μερικοί τα κατάφεραν, μερικοί όχι, δε νομίζω να αξίζει.. δε ξέρω πόσο άσχημα είναι το ag στην 27 αλλά στην 23 σίγουρα παλεύεται το πράγμα..

 

Σε ποιο laptop την έχεις συνδέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άλλον έκανες quote, άλλος απάντησε :P

 

κλασικά η σύνδεση με d-sub (vga) φταίει...δυστυχώς αν δεν αλλάξεις σε dvi-d/hdmi/displayport δεν πρόκειται να δεις διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση ; και ποια κάρτα γραφικών έχει το laptop;

 

Η ανάλυση είναι 1920x1080 ενώ η κάρτα γραφικών είναι η ATI Mobility Radeon X1600

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.Κάτι τελευταίο, υπάρχει πιθανότητα να φθείρω την οθόνη με την συγκεκριμένη σύνδεση έτσι ώστε να έχω μειωμένη αποδόση αργότερα που θα την συνδέσω σωστά σε έναν άλλον υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...