Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για συνθεση Η/Υ


gullwingGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια, μολις γραφτικα στο φορουμ του ινσομνια και ηθελα για μια συνθεση πυργου (και μονο πυργου) που εχω σκεφτει και ειναι γυρο στα €600. Μενω Δραμα και τα κατασηματα απο τα οποια θα παρω θε ειναι τα U και τα Multirama (μονο την gpu θα παρω απο το plaisio γιατι δεν υπαρχει στα αλλα δυο), οθονη θα χρεισημιποιησω μια 17αρα προσωρινα (για 2-3 μηνες) μεχρι να μεζεψω λεφτα και να παρω την LG IPS236v-pn. Θα τον φτιαξω εγω τον Η/Υ και θα τον εχω για racing games μονο (δεν μου αρεσει κανενα αλλο ειδος), λειτουργικο δεν θα χρειασει να αγορραζω, το εχω ηδη.

 

mobo

 

cpu

 

case

 

hdd

 

psu

 

ram

 

dvd-rw

 

gpu (πιο μετα θα παρω και αλλη μια 6790 για croosfire)

 

Βγαινουν ακριβος €600. Τι λετε; να προχωρισω στην αγορα η οχι;;; εχετε να μου προτηνετε κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες καλα ειναι αυτα που εχεις διαλεξει αλλα εγω θα προτιμουσα μια πιο ισχυρη καρτα ATI παρα αυτην που διαλεξες για να κανεις αργοτερα crossfire. Ισως μια σαν αυτη:

http://www.skroutz.g...D-6950-2GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτων, 2 6790 πιανουν ανετα 1 6950 ισος και παραπανω και δευτερον και φιλικα παντα, εχεις την εντυπωση οτι μπορω να δωσω €200+ για μια καρτα;;; πολυ χλομο το κοβω, αν μπορουσα θα επερνα μια 6850 και μετα αλη μια αλλα και παλι δυσκολα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτων, 2 6790 πιανουν ανετα 1 6950 ισος και παραπανω και δευτερον και φιλικα παντα, εχεις την εντυπωση οτι μπορω να δωσω €200+ για μια καρτα;;; πολυ χλομο το κοβω, αν μπορουσα θα επερνα μια 6850 και μετα αλη μια αλλα και παλι δυσκολα :(

 

Ειναι πως το βλεπει κανεις,στην καταναλωση ρευματος σε συμφερει το crossfire ειδικα οταν παιζεις μονο racing games? Αν εισαι gamer κανεις οικονομια και τα χωνεις για μια γερη καρτα,εξαλλου οι δυο καρτες crossfire που θελεις ειναι 135 Χ2 ετσι δεν ειναι?;)

Εγω προσωπικα αλλαζω καρτες αφου εχει περασει τουλαχιστον εναμισι χρονος.Εξαλλου και μεταπωλητικα στην μεταχειρισμενι αγορα μια γερη καρτα δινεται πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οντος οι 2 6790 πιανουν μια 6950 τοτε θα παρω 2 6790, δεν μπορω να περιμενω αλλο και απο την στιγμη που δεν δουλευω δεν ειναι και το πιο ευκολο να μαζεψω αλλα 100 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 οχι FX 4100, αλλα 955ΒΕ.

2 οχι 6790, αλλα 6850 http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=22033&cat=5

3 τροφοδοτικο, σε καλυπτει και το 700αρι, ακομα και με 2χ6850!!

 

βασικα εκει εχω τις "διαφωνιες" μου..!!

 

παρε μια ολοκληρη συνθεση (475) + την καρτα που εβαλα πιο πανω (136) = €611!!

post-121902-0-52805600-1319438679_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με πεις μαλ*κα, αλλα αν παρω ATI (που ATI θα παρω σιγουρα) θα ηθελα να παρω SAPPHIRE και οχι κατι αλλο, θα μου πεις γλυτωνεις λεφτα ετσι, αλλα τι να κανω... ειναι η καλυτερη η SAPPHIRE!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με πεις μαλ*κα, αλλα αν παρω ATI (που ATI θα παρω σιγουρα) θα ηθελα να παρω SAPPHIRE και οχι κατι αλλο, θα μου πεις γλυτωνεις λεφτα ετσι, αλλα τι να κανω... ειναι η καλυτερη η SAPPHIRE!!! :D

 

Αχα,πως δεν ειναι καλυτερη?ειδικα εαν ειναι reference,εχει καλυτερα χρωμματα στο αυτοκολλητο.

Ιδιες ειναι εαν εχουν ιδιο συστημα ψυξης.

 

Μνημες,βαλε 2 τετοιες και ας μην ειναι κιτ,δεν πειραζει.ΜΝΗΜΗ KINGSTON HYPER X DDR3 2GB 1600MHZ

 

 

Αλλα καλυτερα να παρεις το συστημα του cabdik

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με πεις μαλ*κα, αλλα αν παρω ATI (που ATI θα παρω σιγουρα) θα ηθελα να παρω SAPPHIRE και οχι κατι αλλο, θα μου πεις γλυτωνεις λεφτα ετσι, αλλα τι να κανω... ειναι η καλυτερη η SAPPHIRE!!! :D

δεν εχω κανενα λογο να σε πω ετσι. η Sapphire οντως ειναι ο στενοτερος συνεργατης της ΑΤΙ, και εχει πολυ καλες υλοποιησεις και σε καλες τιμες.

αλλωστε, κι εγω ειχα και εχω Sapphire. ειχα μια 4850 και προσφατα την αντικατεστησα με την πασιγνωστη πλεον 5850 Xtreme!

 

ομως σε αυτο το θεμα (υλοποιησεις) ειναι και το ζουμι!

 

οπως ανεφερε και απο πανω o Thanos, οταν μιλαμε για REFERENCE υλοποιησεις, δλδ τον αρχικο σχεδιασμο που εχει κανει η ΑΤΙ, χωρις παραλλαγες, τοτε δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ διαφορα με οποιαδηποτε αλλη μαρκα της αγορας. εκει οποια και να παρεις ειναι ATI, ασχετα με το τι αυτοκολλητο εχει επανω!! εκει παιρνεις την πιο φτηνη με καλη εγγυηση!!

αν θες καποια καλη εταιρικη υλοποιηση, τοτε θα πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω! Π.Χ. στο HTPC μου ειχα μια sapphire 4670 και την αλλαξα προσφατα με μια 6670. ψαχνοντας, ειδα μια υλοποιηση της ASUS η οποια ηταν πληρης νεων χαρακτηριστικων της σειρας 6000, συν του οτι ειχε και 1 χρονο παραπανω εγγυηση (3 χρονια), συν καλυτερο συστημα ψυξης!! γιατι να μην την παρω?

 

η Sapphire εχει τις εξης

http://www.skroutz.gr/s/288837/Sapphire-Radeon-HD6850-1GB.html

http://www.skroutz.gr/s/298162/Sapphire-Radeon-6850-1GB-Toxic-Edition.html

http://www.skroutz.gr/s/388122/Sapphire-Radeon-HD6850-1GB-Vapor-X.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγω αμα παρω 6850 την απλη θα παρω (το πρωτο λινκ που εχεις) ουτος η αλλος δεν αξιζει να παρω την TOXIC EDITION αμα ειναι ετσι περνω και την 6870 (την ιδια τιμη εχουνε) Εγω οτι μπορεσω εκεινη την στιγμη θα παρω, στην χειροτερη και 2 6790 δεν ειναι και ασχημα, 50-70 fps θα πιανουν (στα racing τουλαχιστον και αναλογως παντα). Επειδη την αγορα θα την κανω στα μεσα Φεβρουαριου με μεσα Μαρτιου, υπαρχει περιπτοση λετε αν βγουνε οι 7000 τοτε η τιμη της 6870 να πεση στα 130-140 ευρω απο τα 180 που ειναι τωρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλο το διαστημα απο τωρα εως τοτε που θα αγορασεις.περιμενε και βλεπουμε εαν ειναι.πολλα μπορουν να αλλαξουν σε θεμα τιμων.Μεχρι τοτε παιζει να μην μπορεις να βρεις 955 στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλο το διαστημα απο τωρα εως τοτε που θα αγορασεις.περιμενε και βλεπουμε εαν ειναι.πολλα μπορουν να αλλαξουν σε θεμα τιμων.Μεχρι τοτε παιζει να μην μπορεις να βρεις 955 στην αγορα.

 

+1

 

O 955 (οπως και ολοι οι phenom ii εκτος του 960Τ) θα γινει EOL (end of life) τελη του χρονου.Μετα τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...