Προς το περιεχόμενο

Επιλογή αθλητικών παπουτσιών 4 beginner


panosno1com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προτίμησα για ανάλογη δραστηριότητα, αυτό,

http://www.intersport.gr/el/products/3169_Falcon-Elite-M

πριν δυό βδομαδούλες και σε συνδιασμό με το micoach pacer της adidas

και την αναλογη εφαρμογή για android,ξεκίνησα να καίω ότι περισσεύει.. :-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

What is your average pace for a run? τι σημαινει αυτο ???

 

και σας ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα συμβουλες σας !!!

 

@ insomniaK Δλδ το realflex θα μαζευει πετραδακια λες ε?? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω απολύτως κανένα λόγω να σε αμφισβητήσω. Η δική μου εμπειρία που είναι 3-4 φορές την εβδομάδα κι όχι κάθε μέρα, επι 5 χιλιόμετρα σε μεικτό οδόστρωμα είναι αυτή που ανέφερα παραπάνω και για να είμαι ειλικρινής θα χρησιμοποιούσα μόνο τα barefoot, αν δεν είχαν αυτόν το βλαμμένο σχεδιασμό με τις πολλές αυλακώσεις που γεμίζουν πετραδάκια.

δεν το ειπα σαν προσωπικη αντιπαραθεση , αν και απο οτι φαινεται δεν μιλησες για μονοπατι.

τοτε μια χαρα κανουν τα barefoot για μικτη χρηση (χωμα-δρομο-ταρταν) , εγω αναφερθηκα κυριως σε κακοτραχαλο μονοπατι.

 

 

What is your average pace for a run? τι σημαινει αυτο ???

 

ο ρυθμος με τον οποιον τρεχεις.

min/km η οπως αλλιως θελεις να το μετρησεις.

στα ποσα λεπτα θα κανεις 1 χιλιομετρο. πχ , τα 4λ/χλμ ειναι ενας πολυ καλος ρυθμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ δεν ξερω ποσο θα κανω παντως γιατι ειμαι αρχαριος , πιο παλια που ειχα παραπανω δραστηριοτητα (πχ επαιζα μπαλα , περπατουσα πολυ με φιλους , σε μια εποχη πηγαινα κ γυμναστηριο) ειχα διαφορετικη αντοχη... οκ θα βαλω 6λεπτα ανα χιλιομετρο να ειμαι μεσα :P thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σημαντικότερο σημείο του shoe advisor που πολύ σωστά παρέθεσε ο Νίκος Πατσίνο είναι η καμάρα του πέλματος,να βρεις δηλαδή σε ποιά κατηγορία ανήκεις μιας και τα running παπούτσια χωρίζονται σε 3 κατηγορίες cushioned,control,support.

 

Για να φορέσεις lightweight παπούτσι,δηλαδή αγωνιστικό-γρήγορο, πρέπει να είσαι λιγότερο από 70 κιλά και αν έχεις σκοπό να κάνεις καλούς χρόνους,διαφορετικά χρειάζεσαι πιό βαρύ παπούτσι-προπονητικό που να παρέχει επαρκές cushioning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ειμαι 95 κιλα με 1,82 υψος.... Δεν δειχνω χοντρος , απλα θα ηθελα να χασω εστω 5 κιλακια και να κανω λιγο καλο στην υγεια μου... Βεβαια ενα μικρο ποσοστο διατροφης κανω, σε γενικες γραμμες τρωω φαι μαμας και σουβλακια χτυπω μια ή δυο φορες τη βδομαδα (πχ αν εχει κανα σπανακορυζο σπιτι ή/και βγω εξω) ,απλα οπως ειπα θελω να χασω αυτα τα 5 κιλακια κ να εχω ενα εξτρα ενεργητικο χομπι... θα βρω το πελμα μου την παρασκευη (που θα χω χρονο να ασχοληθω με αυτα που λεει στις οδηγιες να πατησω δλδ με βρεγμενη πατουσα σε χοντρο χαρτονι), παντως με μια γρηγορη απαντηση, μεσσαιο πελμα επελεξα αλλα στο pace δεν ηξερα τι να βαλω (δε θυμαμαι τι εβαλα) δε μου βγαλε αποτελεσμα... Τι ειναι το cushioning ???? Επισης οταν λεμε πιο βαρυ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cushioning είναι η προστασία που παρέχει στις αρθρώσεις σου το παπούτσι το πόσο δηλαδή απορροφά την ενέργεια της πρόσκρουσης

όσο καλύτερο cushioning έχει ένα παπούτσι τόσο βαρύτερο γίνεται π.χ στα asics αυξάνει η ποσότητα του τζέλ το kayano είναι βαρύτερο του 2140 στην ίδια κατηγορία support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ΧΩΡΙΣ 2η σκέψη αν δε πας σε χωματόδρομους πάρε

 

NIKE FREE RUN 2 ( το 2 όμως, όχι το 1ο. )

 

Δε τρέχω πολύ αλλά περπατάω κάποιες φορές πάνω από 15χλμ τη μέρα σε άσφαλτο /πεζοδρόμια. Αναλογίες έχω περίπου ίδιες με σένα. 1,82 και 90 κιλά.

 

 

 

Και τα έχω λιώσει και τα Free run 1 και τα 2. Τα 2 παρέχουν σαφώς καλύτερη προστασία στο πόδι, και τα συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Τις παρεμφερείς τεχνολογίες άλλων εταιριών δε τις έχω δοκιμάσει, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο όλα αυτά ποιο προτεινεις μεχρι 100 πανω κατω ευρω?? :) @οπερα

 

@εκτελεστες : οκ θα λαβω κ αυτο υποψιν σας εχμ σε ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι κατηγορία cushioned (δοκιμασέ παπούτσια και των 3 κατηγοριών στο κατάστημα )

αυτό είναι που σου προτείνω από intersport αν και τα μοντέλα που έχει στη σελίδα τους είναι περιορισμένα.

 

ρίξε μια ματιά εδώ και να σημειώσεις σε ένα χαρτάκι 2-3 μοντέλα από κάθε κατηγορία στα χρήματα που διαθέτεις και όποιο βρεις και σου κάνει.

 

αν θες χειμωνιάτικο ζεστό και αδιάβροχο καλό είναι αυτό

τα trail (χωμάτινα) είναι ξεχωριστή κατηγορία ανεξαρτήτου πέλματος και δεν έχουν πρόβλημα στην άσφαλτο για τη χρήση που τα θέλεις.

 

 

Εγώ ψωνίζω από Αγγλία από 2-3 μαγαζιά και οι επιλογές όπως και οι τιμές είναι καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω για τον κοπο να γραψεις ολα αυτα!!! Θα κανουν και για περπατημα αλλα και για καθε μερα ετσι ? απο πλευρας ανεσης ? δλδ εκτος απο τρεξιμο , να τα φοραω πχ να παω για μια βολτα ποδαρατη ή ας πουμε για καφε φορωντας τα με ενα τζινακι πχ ? Καλα βεβαια θα τα δω κ απο κοντα απλα ρωταω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok !! :D εεε νταξει ηθελα ν τ ρωτησω παντως :lol: :P :P Ισως παω το Σαββατο για αγορά οποτε εχω λιγες μερες ακομη να ψαξω..info ! βασικα το ψαχνω ηδη καμια βδομαδα χχααχα αλλα σαββατο θα εχω ευκαιρια... !

χμμμ επομενως τα http://www.interspor...Flex-Grey-Green δεν κανουν για την περιπτωση μου ε?? :/ (ρωταω γιατι εχω αποθηκευσει μερικα στα favorites κ θελω να σβηνω σιγα σιγα :P )

 

@nikos22aek οκ σ ευχαριστω , θα παω να δω αν εκλεισε ενα καταστημα nike που ξερω στον Πειραια κ αμα ειναι (κ δεν εκλεισε) θα το χω υποψιν μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε από κοντά και δοκίμασε σου λέω Nike Free Run 2, θα με θυμηθείς!

 

Και εμφάνιση που την συνδυάζεις με διάφορα ρούχα, και άνεση και απ' όλα.

 

 

Και το καλύτερο κατάστημα μακράν για παπούτσια είναι το Eastbay, δες το θέμα αγορές παπούτσια μέσω ίντερνετ στην ΕΝΟΤΗΤΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...