Προς το περιεχόμενο

Οθόνη 22''-23'' έως 150€


dante_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Χθες το βράδυ, άνοιξα ένα θέμα με την οθόνη της κοπέλας μου που χάλασε. Τελικά μας άφησε χρόνους οπότε θα πάει σε νέα αγορά. Δεν θέλει να ξεπεράσει τα 150€. Μέχρι στιγμής της έχω προτείνει αυτή

 

LG W2361V-PF

 

γιατί την έχω 2 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος σχετικά. Απλά θέλει και άλλες επιλογές για να είναι σίγουρη πως δεν έκανε κάποια γρήγορη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα ήμουν υπέρ των Philips σε οθόνες. Και έπειτα Samsung.

 

Οπότε, δες και αυτήν: http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/othones/philips-brilliance-234cl2sb/prod1072444pp/ που χτυπάει και 9,4 στις αξιολογήσεις του Getitnow.

 

Οι Samsung πάνε πιο ακριβά... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 είναι μοντέλα ΤΝ. Για μένα δεν αξίζουν. Πάνε εδώ LG IPS236V. Με μια μικρή υπέρβαση του budget πας σε IPS. Αν θες να είσαι υποχρεωτικά in-budget τότε δες το αντίστοιχο 22αρι (με ίδια ανάλυση όμως).

 

Offtopic

Αυτοί στο Getiitnow είναι για πολύ ξύλο. Έχουν βάλει γωνίες θέασης τα 178/178 (από λάθος???) και κάποιος θα νομίζει ότι είναι IPS ή VA μοντέλο. Η πραγματικότητα είναι το κλασσικό 170/160 των ΤΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα ήμουν υπέρ των Philips σε οθόνες. Και έπειτα Samsung.

 

Οπότε, δες και αυτήν: http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/othones/philips-brilliance-234cl2sb/prod1072444pp/ που χτυπάει και 9,4 στις αξιολογήσεις του Getitnow.

 

Οι Samsung πάνε πιο ακριβά... :mrgreen:

τραγικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην αρχίσω καινούριο θέμα αφού θέλω κάτι παρόμοιο ας ρωτήσω εδω...

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια οθόνη από 22"+, πάνω κάτω στη τιμή που έχει αναφερθεί (και πιο φτηνή δε με χαλάει), που να κάνει και PIVOT;

Βασική χρήση σερφάρισμα, προγραμματισμός. Πολύ σπάνια κάποια σειρά ή παιχνίδι όχι υψηλών απαιτήσεων. Προορίζεται για σύνδεση με laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2311/2312 που σου είπαν παραπάνω, και η LG IPS231P από IPS μοντέλα. Στην ίδια τιμή όμως θα προτιμούσα τις DELL.

 

Για ΤΝ (αφού θες <150) δεν ξέρω. Αλλά και να ήξερα, δεν θα πρότεινα :)

 

EDIT:

Αντε γιατί είμαι στις καλές μου:

http://www.skroutz.gr/s/364174/LG-E2211T-BN.html

Specs

Γερμανικό Amazon αν έχεις κανένα μπάρμπα στην Γερμανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2311/2312 που σου είπαν παραπάνω, και η LG IPS231P από IPS μοντέλα. Στην ίδια τιμή όμως θα προτιμούσα τις DELL.

 

 

Καλύτερα η 11 ή η 12*; Τι διαφορές έχουν. Όσον αφορά την τιμή θα μπορούσα να πάω και πιο ψηλά απλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος. Για αυτό είπα πριν αν είναι και φτηνότερα τόσο το καλύτερο.

Εκτός από τις DELL υπάρχει και τπτ άλλο; Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει ότι η BenQ έχει καλά monitor. Ισχύει;

 

 

 

*Στο skroutz είδα σε κάποιο κατάστημα να αναφέρει και το revision. Έχει σημασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα η 11 ή η 12*; Τι διαφορές έχουν. Όσον αφορά την τιμή θα μπορούσα να πάω και πιο ψηλά απλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος. Για αυτό είπα πριν αν είναι και φτηνότερα τόσο το καλύτερο.

Εκτός από τις DELL υπάρχει και τπτ άλλο; Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει ότι η BenQ έχει καλά monitor. Ισχύει;

 

*Στο skroutz είδα σε κάποιο κατάστημα να αναφέρει και το revision. Έχει σημασία;

Η 2312 είναι το επόμενο μοντέλο από την 2311. Μόνο και μόνο ότι έχουν αλλάξει μόνο το τελευταίο νούμερο (και δεν την είπαν ας πούμε 2321) καταλαβαίνεις πως δεν έχουν αλλάξει πολλά. Η μόνη διαφορά τους είναι ότι η 2312 είναι LED-LCD ενώ η 2311 CCFL-LCD. Άλλάξαν τα λαμπάκια κοινώς. Αν ήσουν από αυτούς που γοσυτάρουν τις λεπτές πάρε την 2312, εγώ πιστεύω πως τα CCFL προσφέρουν καλύτερη ομοιγένεια στον φωτισμό και θα έπαιρνα την 2311.

 

Σου έβαλα και μια LG πάνω αν δεν την πρόσεξες. Στην ουσία είναι μια άλλη DELL 2312, αφού φοράνε και το ίδιο ακριβώς Panel (της LG είναι). Οι BenQ έχουν καλές οθόνες, αλλά δεν έχουν βγάλει κάτι σε IPS. Υπάρχουν MVA BENQ 24αρες, κοντά στα 200 ευρώ, αλλά εκεί ξεφεύγεις από το αρχικό σου budget. Στην κατηγορία που λες, έχει μόνο TN panels, και δεν θα στα πρότεινα.

 

Τα rev μην τα δίνεις σημασία. Μεταξύ ίδιων τιμών φυσικά, πάρε το τελευταίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έδωσα μεγάλη σημασία στην LG γιατί είπες ότι αφού έχουν περίπου ίδια τιμή καλύτερα DELL. Εκτός αν εννοείς την 2η LG που ανέφερες. (Φαντάζομαι και οι δύο να γυρίζουν κάθετα). Επίσης είχα ακούσει καλά λόγια για τις DELL και παλιότερα οπότε έδωσα πιο πολύ σημασία εκεί.

 

Η έλλειψη HDMI από τις οθόνες είναι πρόβλημα ή δεν έχει σημασία;

 

Για την τιμή να ξαναπώ ότι με ενδιαφέρει μεν να είναι φτηνή αλλά μπορώ να δώσω και κάτι παραπάνω αν αξίζει. Αν δηλαδή το money for value είναι τέτοιο που να δικαιολογεί να δώσω κάτι παραπάνω (λαμβάνοντας πάντα υπόψη τη χρήση για την οποία τη θέλω) τότε θα το σκεφτώ σοβαρά.

 

Τεσπα, δε θέλω να κουράζω, σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Θα τις ρίξω μια ματιά (αν έχεις κάτι να προσθέσεις ευχαρίστως) και ελπίζω να αποφασίσω σύντομα (γενικά πάντα τα ψειρίζω και στο τέλος δε παίρνω τπτ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κάποιες διευκρινήσεις:

 

- HDMI/DVI είναι ακριβώς το ίδιο. Οπότε αν έχει οποιοδήποτε από τα δύο, σε καλύπτει.

- Η 2η LG είναι ΤΝ και μπήκε για να πιάσουμε το όριο των 150. Φυσικά και δεν στην προτείνω σε σχέση με τις άλλες. Όλες οι προαναφερθείσες έχουν Pivot

- Σου πρότεινα DELL κυρίως λόγω του καλού after-sales (όχι ότι δεν είναι καλή η LG). Απλά αν σου χαλάσει, με ένα τηλεφώνημα σου στέλνουν άλλη σπίτι χωρίς πολλά-πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάντα ήμουν υπέρ των Philips σε οθόνες. Και έπειτα Samsung.

 

Οπότε, δες και αυτήν: http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/othones/philips-brilliance-234cl2sb/prod1072444pp/ που χτυπάει και 9,4 στις αξιολογήσεις του Getitnow.

 

Οι Samsung πάνε πιο ακριβά... :mrgreen:

 

τραγικη.

 

Αν δεν σου κανει κοπο μπορεις να μου εξηγησεις για πιο λογο ειναι τραγικη ? επειδη ψαχνω οθονη και με το που ειδα τα χαρακτηριστικα της και τιμη μου φανηκε αρκετα καλη ευκαιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε δικαιολογει το κοστος της με τα χαρακτηριστικα της.

150 ευρω για philips(?)

δωσε αλλα 20 και παρε μια dell Με ips Panel.

 

οπως ? λιγο που το κοιταξα για dell στα 17 πρεπει να πεσω σε ιντσες

 

σορρυ για το off topic :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ? λιγο που το κοιταξα για dell στα 17 πρεπει να πεσω σε ιντσες

 

σορρυ για το off topic :S

 

 

http://www.skroutz.gr/s/272385/Dell-Ultrasharp-U2311H.html

 

http://www.skroutz.gr/s/381216/Dell-UltraSharp-U2312HM.html

 

παρε οποια θες :P

 

αξιζουν και το τελευταιο ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...