Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 800 : «Το πρώτο αληθινό Windows Phone»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξηγήστε μου γιατί είναι στοιχισμένη η home screen αριστερά και αφήνει αυτό το κενό κάτω από το βελάκι. :confused:

http://pocketnow.com/windows-phone/divine-proportions-why-the-start-page-has-a-big-blank-space-on-the-side

http://channel9.msdn.com/events/MIX/MIX10/CL14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που έδωσε ο privateer. Παιδιά το UI είναι πραγματικά ψαγμένο.

Εγώ έχω 8 σειρές, που λόγω το διπλό tile των εικόνων, έχω 15 tiles συνολικά. Μέσα σε αυτά και 3 επαφές και το "Me" tile.

Όπως είπε και ο alexzzz, προφανώς αν βάλεις 30 tiles δεν είναι χρηστικό, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει και λόγος για τόσα.

Βέβαια στο μέλλον, σύντομο μέλλον, θα υπάρχουν και folders, ενώ ήδη γίνεται ανεπίσημα και η κατηγοριοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link με τα τεχνικά χαρακτηριστικά οδηγεί σε σελίδα που δείχνει τα χαρακτηριστικά του 710 και όχι του 800..

 

Είμαι ο μονος που πρόσεξε την σοβαρότατη καθυστέρηση στο να φορτώσει το gps??? (η οποια έχει μειωθεί με επεξεργασία του video αλλα πάραυτα είναι μεγάλη!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μονος που πρόσεξε την σοβαρότατη καθυστέρηση στο να φορτώσει το gps??? (η οποια έχει μειωθεί με επεξεργασία του video αλλα πάραυτα είναι μεγάλη!!)

Είναι μεγάλη λόγω πρώτης χρήσης - οι επόμενες φαντάζομαι θα είναι πολύ πιο σύντομες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, απλά μας δουλεύουν. Το ίδιο έκανα και γω (όχι μόνο εγώ) στη σχολή πολλές φορές. Πρώτα τέλειωνα τη σύνθεση και μετά τράβαγα τις... ψαγμένες χαράξεις, άξονες και τις χρυσές τομές μάι ας, ειδικά η παρουσίαση στο βίντεο μου θύμισε παρουσιάσεις με black and white σκίτσα! Μόνο που εγώ ήμουν πιο πειστικός. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τίποτα από όλα αυτά δεν κάθεται σωστά στην οθόνη των windows phone, το κέντρο της σπείρας τυχαίο, ο πρώτος οριζόντιος άξονας τυχαίος, ο δεύτερος που αποτελεί και κάτω όριο τυχαίο μπλα μπλα. Ας το πούμε απλά, το design είναι ατυχές και σύντομα τα tiles θα στοιχιστούν σωστά. Και τα αναγεννησιακά έργα είχαν κάποιες σεβαστές διαστάσεις, εκεί ο "φόβος του κενού" έχει νόημα, εδώ μιλάμε για μια οθόνη με 3.7 ίντσες διαγώνιο που το περιεχόμενό της δεν είναι ούτε καν στατικό όπως ένας πίνακας ζωγραφικής για να στηθεί η σύνθεση πάνω σε ορισμένους αυστηρούς κανόνες και άξονες. Και τι θράσος είναι αυτό να επικαλείσαι divine ruls και χρυσούς κανόνες στο "έργο" σου, ποιό "έργο" ρε βλάσφημε;...

 

Δανείζομαι ένα σχόλιο αναγνώστη του pocketnow:

"Superimposing the golden ratio on images (especially ones where nothing lines up) is just pretentious BS. Stop manufacturing intention where it doesn't exist. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, απλά μας δουλεύουν. Το ίδιο έκανα και γω (όχι μόνο εγώ) στη σχολή πολλές φορές. Πρώτα τέλειωνα τη σύνθεση και μετά τράβαγα τις... ψαγμένες χαράξεις, άξονες και τις χρυσές τομές μάι ας, ειδικά η παρουσίαση στο βίντεο μου θύμισε παρουσιάσεις με black and white σκίτσα! Μόνο που εγώ ήμουν πιο πειστικός. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τίποτα από όλα αυτά δεν κάθεται σωστά στην οθόνη των windows phone, το κέντρο της σπείρας τυχαίο, ο πρώτος οριζόντιος άξονας τυχαίος, ο δεύτερος που αποτελεί και κάτω όριο τυχαίο μπλα μπλα. Ας το πούμε απλά, το design είναι ατυχές και σύντομα τα tiles θα στοιχιστούν σωστά. Και τα αναγεννησιακά έργα είχαν κάποιες σεβαστές διαστάσεις, εκεί ο "φόβος του κενού" έχει νόημα, εδώ μιλάμε για μια οθόνη με 3.7 ίντσες διαγώνιο που το περιεχόμενό της δεν είναι ούτε καν στατικό όπως ένας πίνακας ζωγραφικής για να στηθεί η σύνθεση πάνω σε ορισμένους αυστηρούς κανόνες και άξονες. Και τι θράσος είναι αυτός να επικαλείσαι divine ruls και χρυσούς κανόνες στο "έργο" σου, ποιό "έργο" ρε βλάσφημε;...

 

Δανείζομαι ένα σχόλιο αναγνώστη του pocketnow:

"Superimposing the golden ratio on images (especially ones where nothing lines up) is just pretentious BS. Stop manufacturing intention where it doesn't exist. "

 

Ναι ρε παιδί μου... είναι πιο πιθανό να έχεις εσύ δίκιο εδώ στο insomnia παρά ολόκληρη microsoft, συμφωνώ. Από ολόκληρο λειτουργικό κόλλησες τώρα εσύ στο που είναι τα tiles και που το βελάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, απλά μας δουλεύουν. Το ίδιο έκανα και γω (όχι μόνο εγώ) στη σχολή πολλές φορές. Πρώτα τέλειωνα τη σύνθεση και μετά τράβαγα τις... ψαγμένες χαράξεις, άξονες και τις χρυσές τομές μάι ας, ειδικά η παρουσίαση στο βίντεο μου θύμισε παρουσιάσεις με black and white σκίτσα! Μόνο που εγώ ήμουν πιο πειστικός. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τίποτα από όλα αυτά δεν κάθεται σωστά στην οθόνη των windows phone, το κέντρο της σπείρας τυχαίο, ο πρώτος οριζόντιος άξονας τυχαίος, ο δεύτερος που αποτελεί και κάτω όριο τυχαίο μπλα μπλα. Ας το πούμε απλά, το design είναι ατυχές και σύντομα τα tiles θα στοιχιστούν σωστά. Και τα αναγεννησιακά έργα είχαν κάποιες σεβαστές διαστάσεις, εκεί ο "φόβος του κενού" έχει νόημα, εδώ μιλάμε για μια οθόνη με 3.7 ίντσες διαγώνιο που το περιεχόμενό της δεν είναι ούτε καν στατικό όπως ένας πίνακας ζωγραφικής για να στηθεί η σύνθεση πάνω σε ορισμένους αυστηρούς κανόνες και άξονες. Και τι θράσος είναι αυτό να επικαλείσαι divine ruls και χρυσούς κανόνες στο "έργο" σου, ποιό "έργο" ρε βλάσφημε;...

 

Δανείζομαι ένα σχόλιο αναγνώστη του pocketnow:

"Superimposing the golden ratio on images (especially ones where nothing lines up) is just pretentious BS. Stop manufacturing intention where it doesn't exist. "

Ενταξει ψαχνεις να βγαλεις τρελο μισος στο wp7 ενω αυτα που λες οκ συμφωνω μαζι σου και εγω τα εκανα στην σχολη μου αλλα προσεξε το desing ειναι για να το πειραζεις και να δημιουργεις κατι καινουργιο αν το πηγαινες ολο το θεμα συντηρητικα δεν θα εβγαζες τπτ.Τωρα αν θεωρεις την home screen αστεια και γελια τι να πουμε για android δηλ που σχεδιαστικα ειναι κατι κλασσικο φτηνο ευκολο..Επισης προσεξε επισης εσυ εκανες μια αναλυση παιζοντας το γνωστης του desing,ενα θα σου πω ολοκληρη microsoft εδωσε εκατομυρια σε πολυ διασημα studio παραγωγης desing που εσυ δεν θα δουλευες ουτε στα ποιο τρελα σου ονειρα(οκ μπορει και να δουλευεις δεν ξερω)αλλα αμα ελεγες κατι τετοιο εκει θα επαιρνες ποδι αμεσως..Δηλ να στο πω ποιο απλα εισαι εσυ με την αποψαρα σου που ειναι και λαθος και ειναι απεναντι η microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα το τόσο περίμενε για το searay aka lumia 800... εκτός από εξωτερική ομορφιά όλα τα άλλα είναι βράστα:

Nokia Lumia 800 loses our camera test to iPhone 4S and Galaxy S2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τζάμπα το τόσο περίμενε για το searay aka lumia 800... εκτός από εξωτερική ομορφιά όλα τα άλλα είναι βράστα:

Nokia Lumia 800 loses our camera test to iPhone 4S and Galaxy S2

 

το searay δεν θα είναι το ace 900 ή όπως αλλιώς λέγεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα το τόσο περίμενε για το searay aka lumia 800... εκτός από εξωτερική ομορφιά όλα τα άλλα είναι βράστα:

Nokia Lumia 800 loses our camera test to iPhone 4S and Galaxy S2

 

Προσωπικά θα περιμενω συγκριτικα απο πιο εξειδικευμενα site. Εδω το engadget Πριν κανα 2 βδομαδες ειχε βγαλει φωτογραφιες με το ν8 που θα νομιζες οτι ειναι απο zte blade :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lepaterious Ενταξει, ειναι αστειος ο ισχυρισμος σου περι μισους για να τον αντικρουσω. Δεν τιθεται θεμα δικιου η αδικου, οπως εγω δεχομαι κριτικη για τις κατασκευες και τη δουλεια μου γενικοτερα, ετσι μπορω και να ασκω στα θεματα που τουλαχιστον γνωριζω καλα... αν μου το επιτρεπεις βεβαια! Τελος, δε θυμαμαι να χαρακτηρισα για γελια τη home screen αλλα τις και καλα χρυσες τομες, devine σπειρες και λοιπες μπουρδες. Δε φταιω εγω αν δε μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lepaterious Ενταξει, ειναι αστειος ο ισχυρισμος σου περι μισους για να τον αντικρουσω. Δεν τιθεται θεμα δικιου η αδικου, οπως εγω δεχομαι κριτικη για τις κατασκευες και τη δουλεια μου γενικοτερα, ετσι μπορω και να ασκω στα θεματα που τουλαχιστον γνωριζω καλα... αν μου το επιτρεπεις βεβαια! Τελος, δε θυμαμαι να χαρακτηρισα για γελια τη home screen αλλα τις και καλα χρυσες τομες, devine σπειρες και λοιπες μπουρδες. Δε φταιω εγω αν δε μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα.

 

android.png

Σου απαντησα ηδη σε ενα ποστ αν μπορω να καταλαβω η οχι μαλλον εσυ δεν καταλαβες τι ειπα!

Αν θεωρεις τον χαρακτηρισμο μου αστειο δεν νομιζω αυτο βγαζεις προς τα εξω.

Επισης φιλτατε δε μου φενεσαι πολυ γνωστης ωστε να ασκεις με τετοιο τροπο κριτικη εννοωντας παντα οτι ο τροπος σου ειναι καθαρα πολυ εγωιστικος και καθολου αντικειμενικος δειχνεις καθαρα τι προτιμας επιθετικα και οχι αντικειμενικα.

Ξαναδιαβασε το προηγουμενο μην μου προσεκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά το metro UI είτε σου αρέσει είτε όχι . Τι βελάκια στοίχιση των tiles και ιστορίες λέτε . Δεν υπάρχουν κανόνες για την Microsoft . ότι γουστάρει φτιάχνει . Τώρα αν στην ομάδα του UI τους ξεφυγε το βελακι και κανα κενό οκ να τους στείλουμε κανα Mail μπας και φύγουμε από Ελλάδα .

 

Α και το βελάκι στο κενο στο πλάι δεν είναι τυχαίο. Έχει συμμετρία όπως το βλπεω εγώ με την λίστα εφαρμογών που έχει το κενό αριστερά . Το ιδιο κενό δηλαδή με το βελάκι και την αναζητηση στην λίστα εφαρμογων. Είναι απλά διαχωριστικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...