Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hawksaw Ridge:

 

Επιτέλους μια αντρική ταινία που σέβεται τον εαυτό της και δεν γίνεται γλυκανάλατο PG13 ταινιάκι για να το δουν τα μαλακιστήρια. Γαμάτο story, απίστευτη απεικόνιση της πολεμικής κτηνωδίας, να σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο σε κάθε σκηνή. Ίσως από τον ryan να χαμε να δούμε τόση ωμή απεικόνιση της μάχης και πάνε πολλά πολλά χρόνια από τότε. Σχεδόν δυο δεκαετίες και νόμιζα ότι οι άντρες δεν ματώνουν και κάνουν respawn in the nearest graveyard..... Θα ήθελα τον Mel να μένει πίσω από τις κάμερες σχεδόν αποκλειστικά πια και να μην βγάζει μια ταινιάρα κάθε δεκαετία αλλά συχνότερα αφού μπορεί!

 

αντρίλα, τεστοστερόνη, 9/10

 

 

Γκίμπσον είναι αυτός, φίλε.   B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Τhelight between oceans

 

 

Η ταινια θετει πολυ μεγαλα διλληματα  κοινωνικης ηθικης  ακροβατωντας  σε ενα  εξαιρετικα δραματικο περιβαλλον .

Προκειται για μια φροντισμενη παραγωγη  με  δυνατη φωτογραφια αλλα υστερει στο  σκηνοθετικο κομματι  και στην εξελιξη  του σεναριου το οποιο ειναι  βασισμενο  σε best seller .

Kαλες ερμηνειες απο Fassbender kai Vikander και κυριως του πρωτου καθως ο ρολος ενος εσωστρεφη  και ηπιου χαρακτηρα δεν ειναι αβανταδορικος .Η Vikander  απο την αλλη παρολο που ειναι καλη ηθοποιος υπερβαλει υποκριτικα χανοντας το μετρο .Η χημεια μεταξυ των 2 πρωταγωνιστων   δεν πειθει σε σχεση με την ενταση  και την δραματουργικη εξελιξη του φιλμ .

 

 

 

7,4/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σινεμα και ειδα το la la land και ημουνα με ενα φιλο μου καφρο, ανεμεσα σε ζευγαρια και γκομενες. μαλλον για γκει ζευγαρι θα μας περασανε :P

 

σκηνοθετικα ηταν απιστευτη, η μουσικη απιστευτη, σκηνικα και φωτογραφια απιστευτα.

 

αλλα η πλοκη ηταν γτπ, εκανε κοιλια σε καποια σημεια και βαριοσουνα αφανταστα και στο τελος εγινε κωμωδια απο τις πολλες σαχλαμαρες που πεταγαμε επειδη βαρεθηκαμε.

και κουρασε.

 

7.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: It'sOnly the End of the World

 

γαλλικος κινηματογραφος στο μεγαλειο του, ο xavier Dolan ειναι απλα ιδιοφυια.

 

8.5/10 και υποτιμημενο βαθμολογικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας άλλος κόσμος
7/10

πάλι τα κατάφερε και δημιούργησε μια πάρα πολύ καλή ταινία με 3 όμορφες ιστορίες που καταφερε με πολύ έξυπνο τρόπο να τις ενώσει προς το φινάλε...Δείτε τη, τη προτείνω

 

 

Hawksaw Ridge

8/10

πάρα πολύ καλή ταινία από τις καλύτερες που έχω δει με θέμα το 2ο παγκόσμιο πολεμο, πάρα πολύ καλές σκηνές μάχες, ωραία δομή των γεγονότων και πάρα πολύ καλές ερμηνείες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hawksaw Ridge:

 

Επιτέλους μια αντρική ταινία που σέβεται τον εαυτό της και δεν γίνεται γλυκανάλατο PG13 ταινιάκι για να το δουν τα μαλακιστήρια. Γαμάτο story, απίστευτη απεικόνιση της πολεμικής κτηνωδίας, να σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο σε κάθε σκηνή. Ίσως από τον ryan να χαμε να δούμε τόση ωμή απεικόνιση της μάχης και πάνε πολλά πολλά χρόνια από τότε. Σχεδόν δυο δεκαετίες και νόμιζα ότι οι άντρες δεν ματώνουν και κάνουν respawn in the nearest graveyard..... Θα ήθελα τον Mel να μένει πίσω από τις κάμερες σχεδόν αποκλειστικά πια και να μην βγάζει μια ταινιάρα κάθε δεκαετία αλλά συχνότερα αφού μπορεί!

δε συμφωνώ με το σχόλιο "αντρική ταινία"...Δεν υπάρχει αντρικός και γυναικείος κινηματογράφος, άμα είσαι σινεφίλ πχ σαν εμένα που βλέπω πραγματικά τα πάντα, μπορεί άνετα να εκτιμήσεις και να αφοσιωθείς σε οποιαδήποτε ταινία ανεξάρτητα απο το είδος της...Εμένα η συγκεκριμένη μου άρεσε πάρα πολύ και σίγουρα θα τη ξαναδώ, όπως και άλλες ταινίες με θέμα το 2ο παγκόσμιο πόλεμο

smarianina   πες δυο  λογια δεν ειναι μαθηματικη εξισωση το τοπικ να πετας νουμερα μονο  ...

εχω συνηθίσει που απλά βάζω βαθμολογίες στο imdb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I, Daniel Blake (2016)

 

Η ιστορια ενος καθημερινου ανθρωπου και το πως μετα απο ενα προβλημα υγειας το "συστημα" τον πεταει αργα αλλα σταθερα εκτος. Πολυ καλη ταινια με ενα εξαιρετικο πρωταγωνιστη που εντυπωσιαζει με την γραμμικοτητα των συναισθηματων του καθολη την διαρκεια της ταινιας χωρις να προσπαθει να εκβιασει με περιτους μελοδραματισμους. Η ιστορια της συπρωταγωνιστριας αντιθετως ειναι λιγακι τραβηγμενη.

 

Αν και απεχθανομαι γενικα τα κοινωνικα δραματα, θα συμφωνησω με την βαθμολογια του imdb.

 

8/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Train To Busan

 

Επιτελους το ειδα και δεν με απογοητευσε καθολου.Απτην αρχη μεχρι το τελος σε κραταει και το 2ωρακι περασε νερο.Επιτελους ενιωσα τα ζομπι να ειναι πιο creepy και να ειναι επιτελους απειλη για τους ανθρωπους και ας μην ηταν ταινια τρομου.Οι χαρακτηρες ηταν παρα πολυ ωραιοι και νοιαζομουν αν θα παθουν κατι(με εξερεση εναν που τον εφτιαξαν για να τον μισησεις τερμα).Πολυ ωραιες σκηνες και περναει και καποια μηνυματα.Και αν σκεφτω οτι η τελευταια καλη ταινια με ζομπι που εχω δει ηταν το zombieland το 2009 που ηταν και κωμωδια εχει περασει αρκετος καιρος,μετα σε πιο σοβαρο παμε το 2004 στο dawn of the dead.Μπραβο στους κορεατες δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απ'τις ακριβες παραγωγες στο hollywood.

9/10 μπορει να φαινεται υπερβολικο αλλα με τοσο walking dead εχω πηξει στο ανουσιο μπλα μπλα και αυτη η ταινια ηταν κατι σαν αντιδοτο :P

 

Υ.Γ Το μικρο κοριτσακι δινει στην κυριολεξια οσκαρικη ερμηνια.Δεν ξερω τι τα ταϊζουν στο εξωτερικο και μονο τα δικα μας εδω στην Ελλαδα δεν μπορουν να παιξουν σωστα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hawksaw Ridge:

 

Επιτέλους μια αντρική ταινία που σέβεται τον εαυτό της και δεν γίνεται γλυκανάλατο PG13 ταινιάκι για να το δουν τα μαλακιστήρια. Γαμάτο story, απίστευτη απεικόνιση της πολεμικής κτηνωδίας, να σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο σε κάθε σκηνή. Ίσως από τον ryan να χαμε να δούμε τόση ωμή απεικόνιση της μάχης και πάνε πολλά πολλά χρόνια από τότε. Σχεδόν δυο δεκαετίες και νόμιζα ότι οι άντρες δεν ματώνουν και κάνουν respawn in the nearest graveyard..... Θα ήθελα τον Mel να μένει πίσω από τις κάμερες σχεδόν αποκλειστικά πια και να μην βγάζει μια ταινιάρα κάθε δεκαετία αλλά συχνότερα αφού μπορεί!

 

αντρίλα, τεστοστερόνη, 9/10

 

Τόνισες τις μαγικές λέξεις. Επειτα από μπόλικη απογοήτευση από δήθεν "αντρικές" και μη γλυκανάλατες ταινίες εσένα σε εμπιστεύομαι να δω κάτι πραγματικά "αντρικό". Θα το βάλω στη λίστα μου. Πρόσεχε κακομοίρη μην τυχόν και δεν είναι όπως το λες για θα σου στερήσω τη χαρά να ποστάρω συχνά στο official trance topic με τις επιλογάρες μου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Αsingle man

 

 

 

O Τom Ford  παραδιδει ενα αψεγαδιαστο φιλμ στην  πρωτη του κινηματογραφικη του αποπειρα δειχνοντας με εμφατικο τροπο το πολυπλευρο ταλεντο του .

Ο ορισμος του στυλ σε  ολα τα επιπεδα περα απο τα κοστουμια που ηταν αναμενομενο , ειναι προσεγμενο μεχρι την παραμικρη λεπτομερεια θα αποτελεσει σημειο αναφορας για τον χωρο σε αυτο το κομματι .

Ομως δεν στεκεται μονο εκει  η σκηνοθετικη του ματια ειναι διαπεραστικη με ιδιαιτερο υφος δειχνει την εξοικειωση του  με τα καδρα ,τα στοπ καρε και την  χρηση slo mo  με φειδω.

Εν τελει ακτινογραφει  μια βαθεια ανθρωπινη ταινια ,υμνο για τις    ανθρωπινες σχεσεις .

Η ερμηνεια του Colin Firth ειναι  σ υ γ κ λ ο ν ι σ τ ι κ η η καλυτερη της καριερας του ,πολυ καλη και η Julianne Moore .

Oπως ειπε και ο DOP " μακαρι να κανει πιο συχνα ταινιες " και εκανε χρονια μετα ,αλλα για αυτο θα επανελθω .

 

 

8,2/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hacksaw Ridge 6/10

 

Τίμια προσπάθεια, αλλά όχι μεγάλη ταινία. Μεγάλη με την έννοια του Σταυροί στο μέτωπο, Η Πτώση, Λεπτή κόκκινη γραμμή κτλ

 

Οι ηθοποιοί είναι πολύ λίγοι για να σηκώνουν το θέμα ερμηνευτικα και ο σκηνοθέτης έχει κάνει τις μάχες video game.

 

Βλέπεται ευχάριστα, αλλά όχι και αριστούργημα...μην τα ισοπεδωνουμε όλα...

Η Σιωπή 6/10

 

 

Αλίμονο γεράματα σκηνοθετικά ....Κάτι θέλει να πει, κάπου το παλεύει,αλλά τίποτα σπουδαίο.

 

Και πάλι οι ηθοποιοί είναι πολύ λίγοι ερμηνευτικα...

 

Ο σκηνοθέτης χρειαζόταν λίγο από τη μαγεια του "The Mission" αλλά του έκοψε το ...αυγολεμονο σε όλα τα επίπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sicario

 

Καλοφτιαγμενη ταινια,αν και αναμενομενο αυτο οταν ειναι στα χερια του πολυ ικανου Villeneuve,και του εγκληματικα αδικημενου απο τα Οσκαρ,Roger Deakins.

Η ταινια αυτη εχει καποιες απο τις καλυτερες σκηνες δρασης της προηγουμενης χρονιας.Αλλα δεν ειναι δραση τυπου Michael Bay,αντιθετως αποτελειται απο εκπληκτικα long takes που μου θυμισαν ταινιες οπως Children of Men,No Country for Old Men,και την φετινη Hell or High Water.

Η ταινια για εμενα εχασε βαθμους διοτι ειχε ενα πολυ απλο μηνυμα,το οποιο δεν αλλαξε καθολη τη διαρκεια της,και στο τελος δεν υπηρξε καποιου ειδους ηθικη "λυτρωση".

Επισης με ενοχλησε ο ρολος της πρωταγωνιστριας,η οποια υπηρχε απλα για να μας οδηγει μαζι της στην ιστορια.Εκανε συνεχως ερωτησεις που αναρωτιομασταν και εμεις,και απλα επαιρνε τις απαντησεις που ηθελε και αυτες που θελαμε και εμεις.Κατα τη γνωμη μου αυτος ειναι ενας πολυ βαρετος τροπος να πεις μια ιστορια.

 

Θα βαλω ενα 8,5/10 διοτι μου αρεσε πολυ η τελευταια σκηνη με το ποδοσφαιρο,και τα μηνυματα που εβγαζε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...