Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eιδα επιτελους το hacksaw ridge.

Πολυ καλο,αλλα οχι και το κορυφαιο πολεμικο εργο,που ειπαν μερικα παιδια εδω μεσα.

Παντως παιζει μεσα στη εξαδα των καλων πολεμικων ταινιων.

Εδω να πω οτι την ειδα ασπρομαυρη (αφαιρεσα ΟΛΟ το χρωμα δλδ)οπως ειχα κανει και στον Πιανιστα.

Δεν ξερω,αλλα μου αρεσει περισσοτερο ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Moana

9/10 από μένα

τη διασκέδασα πάρα πολύ

Μου αρεσε και η υπόθεση γενικότερα και έχει εκπληκτικά σχέδια και τραγούδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stonehearst asylum 

 

http://www.imdb.com/title/tt1772264/?ref_=nv_sr_1

 

Δεν κακό, δεν κακό. Πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα και πολύ καλή ηθοποιία από όλους. Η Καίτη όπως πάντα χάρμα οφθαλμών και γυναικάρα με τα όλα της. Η ιστορία είναι διασκευή φυσικά και χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο δεν μου άφησε την ιδέα ότι κάτι έχασε στη μετάφραση. Αν θέλει κάποιος να δει ένα ψυχολογικό θρίλερ με ωραία ατμόσφαιρα είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται. 

 

Προσωπικά θα της βάλω 7/10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moana

9/10 από μένα

τη διασκέδασα πάρα πολύ

Μου αρεσε και η υπόθεση γενικότερα και έχει εκπληκτικά σχέδια και τραγούδια

 

H καλύτερη ταινία Disney απ'το Lion King μέχρι σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moonlight (2016)

 

Δεν εντυπωσιαστηκα οσο θα περιμενα.

Τι να πω,για την ταινια αυτη ακουγα τα καλυτερα απο οποιον κριτικο και να εβλεπα.Την ειχαν μεσα στις κορυφαιες ταινιες τους απο το 2016 και καποιοι ακομα και μεσα στις κορυφαιες ολων των εποχων αν εχει ο Θεος!

Εμενα προσωπικα μου φανηκε ως μια χειροτερη εκδοχη του Boyhood.

Οι χαρακτηρες της ταινιας,ισως εκτος του πρωταγωνιστη,ηταν υπερβολικα βαρετοι,και πολλες φορες με περιεργα κινητρα.Βλεπε τον Mahershala Ali για παραδειγμα,ποιος ηταν ο λογος που εκανε την προσπαθεια εστω να γνωριστει με τον πρωταγωνιστη μας?

Και για ποιο λογο ολοι σκοτωνονται να παρει αυτος το Οσκαρ?Επαιξε για 40 λεπτα μονο,και ειχε μια αντε δυο καλες σκηνες.

Ο Jeff Bridges ηταν πολυ καλυτερος για παραδειγμα στο Hell or High Water,και ειναι πολυ ασχημο που ο κοσμος τον υποτιμαει ως μονοδιαστατο ηθοποιο.

Το μονο καλο κομματι της ταινιας,για εμενα ειναι προ το φιναλε της που εκει ανταμοιφθηκε η πραγματικα εξαιρετικη επιλογη ενηλικου πρωταγωνιστη,ο οποιος εκφραζει εκπληκτικα τις αντιφασεις του χαρακτηρα του.

Καποιοι θα πουνε οτι η ταινια αυτη ειναι εξαιρετικα ποιητικη με βαθια νοηματα κτλ,εγω προσωπικα σε αυτες τις "ποιητικες" σκηνες δεν ενιωσα να υπαρχει κατι βαθυτερο στην ιστορια.Αντιθετως πχ το Boyhood μια απο τις τελικες σκηνες που o Mason οδηγαει ολομοναχος προς το πανεπιστημιο του,ειναι μια εκπληκτικη σκηνη παραλληλισμου με την αρχη της ταινιας,και μας αφηνει να αναλογιστουμε για  λιγο την διαδρομη που μας εφερε σε αυτη την εκπληκτικη σκηνη.

 

Θα ειχα κι αλλα να πω αλλα νομιζω επεκτεινομαι πολυ. 7/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.imdb.com/title/tt0456912/

 

A Bittersweet life  8.5/10

 

H top κορεατική μου ταινία.

Ξυλίκι, μαγκιά, έρωτας, κατάθλιψη!

 

Άντρες του 1,55 και 50 κιλά, τσακίζουν σίδερα και τσαμπουκαλεύονται άγρια κι εσύ τους πιστεύεις, γιατί το βλέπεις ότι το ζουν στα μάτια τους!

 

Αν πάρεις τα στοιχεία ένα-ένα είναι λίγο πάνω από μέτρια - η ταινία όμως σαν σύνολο απογειώνεται χάρη στο δέσιμο που κάνει ο σκηνοθέτης και παρά τη γνωστή Ασιατική υπερβολή, συστήνεται ανεπιφύλακτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cure for wellness

 

Επιτελους μετα απο καιρο ενα διαφορετικο "θριλερ". Η επιλογη των ηθοποιων ακριβως on point.

Ο πρωταγωνιστης τοσο μαλθακος οσο επρεπε, η ξανθουλα τοσο "χαζεμενη" κι ο γιατρος εκνευριστικα σιγουρος γλοιωδης και μισητος.

 

Εξαιρετικη φωτογραφια, καλη σκηνοθεσια, αρκετοι συμβολισμοι και σκηνες κορυφωσης.

Η διαρκεια ισως κουρασει καποιους αλλα το αποτελεσμα συνολικα ανταμοιβει.

 

Κλασσικη ταινια που παιζει με το μυαλο σου, ωρες ωρες απορεις τι ειναι αληθεια και τι οχι.

Περιπτωσεις απο αυτες που βλεπουμε που μπορει να φτασει ο ανθρωπος...

 

Θα βαλω 7/10 για να μη πω 8 και χαρακτηριστω υπερβολικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doctor strange 3D

 

Διαφορετικό σχετικά από τις αθλιότητες της marvel. Τα εφέ πραγματικά εμπνευσμένα. Το 3D συμπαθητικό αλλά σκοτεινό, όπως σε όλες τις ταινίες της marvel. Γενικώς συμπαθητική ταινία. Φυσικά αν πάτε να την δείτε με γυναίκα κινδυνεύετε να σας χωρίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moonlight (2016)

 

Δεν εντυπωσιαστηκα οσο θα περιμενα.

Τι να πω,για την ταινια αυτη ακουγα τα καλυτερα απο οποιον κριτικο και να εβλεπα.Την ειχαν μεσα στις κορυφαιες ταινιες τους απο το 2016 και καποιοι ακομα και μεσα στις κορυφαιες ολων των εποχων αν εχει ο Θεος!

Εμενα προσωπικα μου φανηκε ως μια χειροτερη εκδοχη του Boyhood.

Οι χαρακτηρες της ταινιας,ισως εκτος του πρωταγωνιστη,ηταν υπερβολικα βαρετοι,και πολλες φορες με περιεργα κινητρα.Βλεπε τον Mahershala Ali για παραδειγμα,ποιος ηταν ο λογος που εκανε την προσπαθεια εστω να γνωριστει με τον πρωταγωνιστη μας?

Και για ποιο λογο ολοι σκοτωνονται να παρει αυτος το Οσκαρ?Επαιξε για 40 λεπτα μονο,και ειχε μια αντε δυο καλες σκηνες.

Ο Jeff Bridges ηταν πολυ καλυτερος για παραδειγμα στο Hell or High Water,και ειναι πολυ ασχημο που ο κοσμος τον υποτιμαει ως μονοδιαστατο ηθοποιο.

Το μονο καλο κομματι της ταινιας,για εμενα ειναι προ το φιναλε της που εκει ανταμοιφθηκε η πραγματικα εξαιρετικη επιλογη ενηλικου πρωταγωνιστη,ο οποιος εκφραζει εκπληκτικα τις αντιφασεις του χαρακτηρα του.

Καποιοι θα πουνε οτι η ταινια αυτη ειναι εξαιρετικα ποιητικη με βαθια νοηματα κτλ,εγω προσωπικα σε αυτες τις "ποιητικες" σκηνες δεν ενιωσα να υπαρχει κατι βαθυτερο στην ιστορια.Αντιθετως πχ το Boyhood μια απο τις τελικες σκηνες που o Mason οδηγαει ολομοναχος προς το πανεπιστημιο του,ειναι μια εκπληκτικη σκηνη παραλληλισμου με την αρχη της ταινιας,και μας αφηνει να αναλογιστουμε για  λιγο την διαδρομη που μας εφερε σε αυτη την εκπληκτικη σκηνη.

 

Θα ειχα κι αλλα να πω αλλα νομιζω επεκτεινομαι πολυ. 7/10

Και εγω δεν τρελλαθηκα. Οσο για ηθοποιια μου αρεσε οπερισσοτερο ο Denzel Washington στο Fences.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Allied

 

Ξεκιναει  υποτονικα  και ανευρα  τελειως ,σε φαση ημουν ετοιμος στο πρωτο 20 λεπτο να το  κοψω τοσο χαλια .

Ομως του εδωσα μια ευκαιρια και ευτυχως το μαζεψε απο την μεση μετα .

 

6,5/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deadpool

 

Κλαπ κλαπ κλαπ. Respect. Δεν περιμένετε εμένα βέβαια να σας το πω, τα έχετε ακούσει ένα χρόνο τώρα.

 

Αστεία, καλογυρισμένη, έξυπνες και δουλεμένες ιδέες, σωστά κομμένη και ραμμένη, με καλό ρυθμό και όλα σε σωστές δόσεις (ίσως το σημαντικότερο). Με εντυπωσίασε το πόσο καλές ισορροπίες κράτησε ανάμεσα στα (ομολογουμένως πολύ δύσκολα για να τα βάλεις στο ίδιο καζάνι) στοιχεία που φτιάχνουν το σύνολο.

 

Ήταν το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου να κάνουν μια γελοιότητα. Ακόμη δεν είμαι σίγουρος πως τα κατάφεραν να το αποφύγουν τόσο πετυχημένα, αλλά είμαι σίγουρος ότι τα κατάφεραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει δει κανενας αυτό το εργακι?

http://www.imdb.com/title/tt5215952/?ref_=nv_sr_4

 

Εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δε θυμαμαι να εχω διαβασει κατι εδώ.

 

Ξεκιναω αδεια 5 μερες και θελω να δω επιτελους καμια ταινιουλα και γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...