Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Split

 

Πολύ ωραίο το 80% της ταινίας, ψιλοφαιδρό το τελευταίο 20% όπως θα περίμενε κανείς απο τον μ.ν. σιαμαλαμαντινγκντινγκ.

Δεν είναι ταινία για σινεμά, για κανένα λόγο, αλλα στο σύνολο της αρκετά ευχάριστη.

Περίμενα κάτι καλύτερο στις εναλλαγές προσωπικοτήτων αλλα ο τύπος ήταν πολύ flat. Αυτά.

 

Γενικά αξίζει μια θέαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

La lengua de las mariposas

 

Η ιστορία ενός μικρού παιδιού κάπου στη Γαλικία που κλεισμένος λόγω άσθματος στο σπίτι έρχεται η στιγμή να πάει σχολείο. Στο χρόνο που ακολουθεί με την βοήθεια ενός απίστευτου δάσκαλου που είναι έτοιμος να συνταξιοδοτηθεί παίζει, τσακώνεται, κάνει φιλίες, γνωρίζει το πρώτο "έρωτα",  μαθαίνει για τις ανθρώπινες σχέσεις, εξερευνά τη φύση. Και στο τέλος της σχολικής χρονιάς ξεσπά ο εμφύλιος που θα τα ανατρέψει όλα

 

Η ταινία  ξεκινάει σαν μια πολύ γλυκιά συγκινητική ιστορία, σκιαγραφεί πολύ όμορφα την επαρχιακή προ εμφυλιακή Ισπανία θυμίζοντας έντονα αντίστοιχες ιταλικές, και καταλήγει σε ξεκάθαρα πολιτική ταινία που επιλέγει θέση στον Ισπανικό εμφύλιο. Εξαιρετική φωτογραφία, μουσική και πολύ καλές ερμηνείες κυρίως στις τρομερές σκηνές με τον μικρό πρωταγωνιστή και τον δάσκαλο του και βέβαια η συγκλονιστική τελευταία που είναι και το "εξώφυλλο".

 

7.5/10 μου άρεσε πάρα πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Allied

 

Ωραία χολιγουντιανή ταινία κατασκοπικη/μυστηρίου. Χωρίς να είναι αριστούργημα, βλέπεις με ταινία με αρχή, μέση και τέλος, με production values που βλέπεται ευχαριστα και κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον. Τίμια ταινία γενικώς. Αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Logan [2.5/5]

 

Οι οπαδοί του franchise X-Men έχουν αναπτύξει έναν στενό δεσμό με Γούλβεριν του Χιου Τζάκμαν. Καθώς πρόκειται για την τελευταία ταινία του, θα περίμενε κανείς ένα καταληκτικό αντίο με πραγματική απήχηση. Δυστυχώς, κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Το φιλμ του Μάνγκολντ χάνει τη δυναμική που έχει χτίσει με την ιστορία, τις σκηνές δράσης και τους χαρακτήρες, με έναν επίλογο πολύ πρόχειρο για έναν χαρακτήρα αυτού του διαμετρήματος, καταλήγοντας να γίνει ένας ανεπαρκής αποχαιρετισμός σε έναν εικονικό χαρακτήρα, αλλά και σε έναν μεγάλο ηθοποιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Legendary Hero... :D

 

Προσωπικά την βάζω λίγο πιο πάνω από το νέο Fantastic 4 :P

 

Κοίτα άμα τη δω μόνος μου προφανώς και δεν θα στέκεται και τόσο καλά. Επειδή όμως την είδα με παρέα μια χαρά περάσαμε, δεν χρειάστηκε να σκεφτούμε τίποτα, ότι βλέπεις αυτό παίρνεις και χωρίς τις σάχλες του Van Helsing. Οπως είπα η ταινία είναι σίγουρα "αδερφάκι" του Constantine άσχετα αν το τελευταίο είναι γενικά καλύτερο. 

 

Τώρα on topic, είδα χτες -μόνος μου- το Dagon 

 

http://www.imdb.com/title/tt0264508/?ref_=nv_sr_1

 

Η αλήθεια είναι ότι την ταινία έχω να την δω σχεδόν από τότε που βγήκε και όταν την είχα δει τότε την θεώρησα γελοία για κάποιο λόγο. Πλέον η γνώμη μου είναι ότι η ταινία είναι κλασσική και αξίζει άνετα μέσα στα καλύτερα settings και ατμόσφαιρες που μπορείς να βρεις σε ταινία με εξαιρετική φωτογραφία και προσφέρει πολύ καλά το συναίσθημα του "φόβου". Η ηθοποιία είναι λίγο cheesy αλλά δεν είναι άσχημη και προσδίδει στην γενικότερη ατμόσφαιρα. Εξαιρετικός ήχος και μουσική επίσης. 

 

Ανετα τη βάζω 8/10 πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινούμενα σχέδια

 

justice league : dark

 

παραπλανητικός ο τίτλος καθαρώς. η ταινία αφορά τον constantine και την παρέα του. και ο batman γιατί έπρεπε να είναι στην ταινία ; δεν κολλάει πουθενά, απλώς υπάρχει σα σχέδιο μέσα στα πολλά, μόνο και μόνο για να προσελκύσει κοινό. γενικώς η ταινία από την αρχή ως το τέλος μύριζε το αντίπαλον δέος στο doctor strange. δε μπορώ να πω πως την είδα χωρίς να κάνω κάτι άλλο παραλλήλως. 

με εκνεύρισε το παραπλανητικό του τίτλου και αλλά η χρησιμοποίηση του σκέτσου του batman ως δόλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα on topic, είδα χτες -μόνος μου- το Dagon 

 

http://www.imdb.com/title/tt0264508/?ref_=nv_sr_1

 

Η αλήθεια είναι ότι την ταινία έχω να την δω σχεδόν από τότε που βγήκε και όταν την είχα δει τότε την θεώρησα γελοία για κάποιο λόγο. Πλέον η γνώμη μου είναι ότι η ταινία είναι κλασσική και αξίζει άνετα μέσα στα καλύτερα settings και ατμόσφαιρες που μπορείς να βρεις σε ταινία με εξαιρετική φωτογραφία και προσφέρει πολύ καλά το συναίσθημα του "φόβου". Η ηθοποιία είναι λίγο cheesy αλλά δεν είναι άσχημη και προσδίδει στην γενικότερη ατμόσφαιρα. Εξαιρετικός ήχος και μουσική επίσης. 

 

Ανετα τη βάζω 8/10 πλέον. 

Ωωω τί μου θύμισες! Την είχα αγαπήσει απ'την αρχή αυτή την ταινία [ίσως επειδή ο Lovecraft είναι ένας απ'τους αγαπημένους μου συγγραφείς]. Έχει σκηνές που δεν θα ξεχάσω ποτέ, κάποια ειδικά που ήταν αρκετά αηδιαστική

εκεί που βλέπαμε από κοντά να αφαιρείται το δέρμα κάποιου

. Πρέπει να την ξαναδώ, πέρασαν αρκετά χρονάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gone Girl

 

Καλογυρισμένο, καλοπαιγμένο και μου κράτησε το ενδιαφέρον με το σενάριο και τους χαρακτήρες του, παρά τη μεγάλη του διάρκεια.

 

Από την άλλη μεριά, η ταινία έχει προφανή κενά τα οποία ουσιαστικά απαιτεί από εσένα να μην τα σκεφτείς και πολύ. Θα τη χαρακτήριζα 90's λογική. Πέρνα καλά και άσε τις λεπτομέρειες. Είναι όμως κάτι που με ενοχλεί, όταν η ταινία προσπαθεί να περάσει και ένα μήνυμα από πίσω και να "καταδείξει" προβλήματα, όπως ο σχολιασμός των ΜΜΕ και η στάση της κοινωνίας.

 

Αν θέλεις να κάνεις τέτοια σχόλια, χρειάζεσαι σενάριο που να στέκει.

 

Τέλος πάντων, σκηνοθεσία Fincher (πάντα απόλαυση) και μια ευχάριστη ταινία σε ροή και φαντασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα on topic, είδα χτες -μόνος μου- το Dagon 

 

http://www.imdb.com/title/tt0264508/?ref_=nv_sr_1

 

Η αλήθεια είναι ότι την ταινία έχω να την δω σχεδόν από τότε που βγήκε και όταν την είχα δει τότε την θεώρησα γελοία για κάποιο λόγο. Πλέον η γνώμη μου είναι ότι η ταινία είναι κλασσική και αξίζει άνετα μέσα στα καλύτερα settings και ατμόσφαιρες που μπορείς να βρεις σε ταινία με εξαιρετική φωτογραφία και προσφέρει πολύ καλά το συναίσθημα του "φόβου". Η ηθοποιία είναι λίγο cheesy αλλά δεν είναι άσχημη και προσδίδει στην γενικότερη ατμόσφαιρα. Εξαιρετικός ήχος και μουσική επίσης. 

 

Ανετα τη βάζω 8/10 πλέον. 

 

 

Πολύ καλή αλλά και με πολύ μάπα σεναριακά τέλος. Για μένα τουλάχιστον. Μέχρι το τέλος όμως είναι σίγουρα από τις καλύτερες του είδους της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή αλλά και με πολύ μάπα σεναριακά τέλος. Για μένα τουλάχιστον. Μέχρι το τέλος όμως είναι σίγουρα από τις καλύτερες του είδους της.

 

Ακόμα και αυτό μου άρεσε ενώ παλιά το τέλος και για μένα ήταν ότι χειρότερο. Ηταν έκπληξη και αρκετά κατάλληλο αν και anti-climatic αλλά δεν θα το άλλαζα τώρα που την ξαναείδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα το American Pastoral.

Λίγο αρλούμπα μου φάνηκε δυστυχώς. Κάτι σε μερικά σημεία ο αφύσικος διάλογος και αναλογες συμπεριφορές χαρακτήρων, κάτι η έλλειψη συνοχής στο έργο επίσης, οδήγησαν σε σκηνές που τοποθετήθηκαν ''ωμα'' και σε ενα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο.

Από ερμηνείες ίσως καλύτερη ήταν του Μακγκρεγκορ και μετά της Φανινγκ αλλά ρε γμτ μου άφησε την εντύπωση ότι επηρεάστηκαν και αυτές από τα προβλήματα πιο πάνω.

Επεξ/σία από speedy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αυτό μου άρεσε ενώ παλιά το τέλος και για μένα ήταν ότι χειρότερο. Ηταν έκπληξη και αρκετά κατάλληλο αν και anti-climatic αλλά δεν θα το άλλαζα τώρα που την ξαναείδα. 

 

Οκ, απλά δεν μου κάθεται καλά αυτό

 

 

 

Θυσίασαν την κοπέλα του, σκότωσαν τους φίλους του, έγδαραν ζωντανό τον άστεγο μπροστά στα μάτια του και στο τέλος πήγε μαζί τους. Δεν μου κάθεται καλά. Θα προτιμούσα να τελείωνε με τη συνηθισμένη "κάθαρση" που ακολουθεί το τέλος κάθε τραγωδίας.

 

 

Όπως και να χει, είναι κρίμα που δεν βγαίνουν περισσότερες ταινίες στο σύμπαν Κθούλου. Όταν θέλω να "ζήσω" κάτι σχετικό, είτε βλέπω αυτή τη ταινία είτε παίζω το Call of Cthulu Dark Corners of the Earth. Πέρα από αυτά, δεν υπάρχει τίποτα. Kαλό είναι και το Call of Cthulu (2007) αλλά μικρό σε διάρκεια.

 

Κάτι ακούγεται για το Mountains of Madness. Για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brotherhood 7.5/10

http://www.imdb.com/title/tt5193784/?ref_=nv_sr_2

 

Συνεχεια των Kidulthood κ Adulthood..Πολυ ωραια ταινια,οσοι εχετε δει τις προηγουμενες ξερετε..

Ειναι για καποιες ''μαγκιες'' που κανουμε σαν εφηβοι κ μετα μπορει να μας κυνηγανε μια ζωη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα σήμερα να πάνω να δω το Great Wall στο σινεμά. 

Βαθμολογία 0/10

 

Πρώτη φορά που φεύγω από το σινεμά στα μισά τις ταινίας. ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ.

Και έχω δει ένα σωρό άλλα περίεργα ιδίως με την πρώην σύζυγο (π.χ το Fountain)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα σήμερα να πάνω να δω το Great Wall στο σινεμά.

Βαθμολογία 0/10

 

Πρώτη φορά που φεύγω από το σινεμά στα μισά τις ταινίας. ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ.

Και έχω δει ένα σωρό άλλα περίεργα ιδίως με την πρώην σύζυγο (π.χ το Fountain)

 

Μια χαρά ταινία είναι το fountain αλλά οκ σε καταλαβαίνω :-) ...Όσο για το άλλο ούτε το trailer δεν μπορούσα να δω ολόκληρο.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...