Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντιγράφω την υπόθεση από το IMDB.

 

A boy seeks the help of a tree monster to cope with his single mother's terminal illness

 

Θέλω πολύ να την δω, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να παλέψω τέτοια ταινία. Είσαι ήρωας.

Η Felicity Jones έχει βάλει σκοπό να ξεπεράσει τον Sean Bean σε θανάτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκαν τα awards και φετος........... νταξ............

 

Η πραγματικοτητα σε πεθαινει καποιες φορες οταν εχεις δει τουλαχιστον 20 ταινιες που ειναι 5 κλασεις καλυτερη απο τη νικητρια.

 

Τελικα Ελλαδα δεν ειναι μονο η Ελλαδα.......... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκαν τα awards και φετος........... νταξ............

 

Η πραγματικοτητα σε πεθαινει καποιες φορες οταν εχεις δει τουλαχιστον 20 ταινιες που ειναι 5 κλασεις καλυτερη απο τη νικητρια.

 

Τελικα Ελλαδα δεν ειναι μονο η Ελλαδα.......... :-)

Τουλαχιστον 20 ρε θηριο?Για γραψε λιστα να τσεκαρουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις ειδα το Manchester by the Sea.

Αργο,δεν θα μπορουσε να ηταν αλλιως,καποια στιγμη  με κουραζε.Στο τελος ο ρεαλισμος του, η απλοτητα του με κερδισε και αφησε γευση απο ποιοτικο σινεμα.Ιστορια καθημερινη και προσωπικα αδιεξοδα που ερμηνευονται εξοχα απο τους συντελεστες.Οχι αριστουργημα αλλα  πολυ καλο

7,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα το hacksaw ridge

 

το περιμενα πολυ καλυτερο, δυστυχως με ψιλο απογοητευσε

 

απο τεχνικης αποψης εφε κτλ ηταν καλη

αλλα ηταν μια περιεργη προσπαθεια μιξης Full metal jacket με Forrest Gump.

 

Ο Vince Vaughn μονο για κωμωδιες ειναι.

Αποτυχημενα προσπαθουσε να μιμηθει τον απιστευτο R. Lee Ermey με αθλια αντιγραφη ατακων που θυμιζαν το κοπη-παστε που καναμε στο γυμνασιο στις εξετασεις ,που τις αλλαζαμε και λιγο για να μη το καταλαβει ο καθηγητης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manchester by the sea

 

Λυπάμαι, αλλά δεν είδα τίποτα το οσκαρικό σε αυτήν την ταινία. Ένα υποφερτό 6/10 θα έλεγα.

Το θέμα των δυσλειτουργικών σχέσεων έχει αναλυθεί χίλιες φορές καλύτερα.

Ο Κέισι Άφλεκ δεν είναι ηθοποιός κι ακόμη χειρότερα δεν μπορεί να σηκώσει τέτοιους ρόλους: η ίδια στραβή, μισοηλίθια φάτσα για κάθε συναίσθημα και κάθε σκηνή....

 

Πραγματικά δεν το πιστεύω ότι πήρε Όσκαρ από ηθοποιό όπως ο Ντένζελ. Οι κλανιές του Ντένζελ έχουν περισσότερη ...ερμηνεία από το παίξιμο του Άφλεκ...

 

Ο πιτσιρικάς που και καλά γαμούσε κι έδερνε σε όλο το έργο ήταν απλά κωμωδία. Ειδικά στη σκηνή της κρίσης πανικού με τα κατεψυγμένα κοτόπουλα.

 

Νομίζω ότι στην Αμερική βασιλεύει η μαλακία στο χώρο του πολιτισμού γενικότερα...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manchester by the sea

 

Η χειρότερη ταινία του 2016. ΜΑΚΡΆΝ. Όταν βέβαια την αποθεωνουν οι κριτικοί... Αναμενόμενο. Αυτοί λατρεύουν αυτό που ο μέσος θεατής θα μισήσει για να δείξουν την ανωτερότητα τους ως προς το σινεμά κ τι αντιλαμβάνονται εκείνοι στο πανί κ τι ο μέσος όρος όχι. ΨΟΦΟΣ!!! Αστεία ΥΠΟΘΕΣΗ που δεν τσουλαει ούτε μετά από δύο + ώρες.Για τον Casey τι να πω? Μια τρίχα από τις μπάλες του Ben.. ίσως λέω κ πολύ. Έχεις δει μια ταινία του, έχεις δει όλες τις ερμηνείες του. Αταλαντος απλά. Η αρσενική εκδοχή της κοπέλας που πρωταγωνιστει στο twilight.

 

Χάλια μαύρα.

 

Κλασσική Ακαδημία. GTP βραβεύσεις. Ευτυχώς δεν έχω δει lala land, moonlight, fences. Σκέφτομαι θετικά, έχασα 2 ώρες με το Manchester κέρδισα 6 από τις άλλες που δεν θα δω.

 

 

O CASEY ΠΉΡΕ OSCAR. Έχει όσα κ ο ντικαπριο. Γελάνε τα κόκκινα χαλιά να πούμε!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οι δυο παραπανω κριτικες πολυ φαρμακι ρε παιδι μου.Σαν να ησασταν συννενοημενοι.Το ξεπατωσατε το Manchester by the Sea και ειδικα τον Casey Affleck.

Προσωπικα δεν θελω να διαφωνησω με τις ακραιες και αρκετα αγενεις αποψεις σας επειδη ξερω οτι θα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ανωφελο,απλα με ενοχλουν σχολια οπως

"Όταν βέβαια την αποθεωνουν οι κριτικοί... Αναμενόμενο. Αυτοί λατρεύουν αυτό που ο μέσος θεατής θα μισήσει για να δείξουν την ανωτερότητα τους ως προς το σινεμά κ τι αντιλαμβάνονται εκείνοι στο πανί κ τι ο μέσος όρος όχι."

 

Φιλε επειδη απλα δεν συμφωνεις με την γνωμη του κριτικου δεν σημαινει οτι ο τυπος ειναι αυτοματως λαθος,ουτε οτι προσπαθει να το παιξει ανωτερος.Και για το ονομα του θεου εκτιμησε εστω λιγο οτι οι περισσοτεροι κριτικοι εχουν αφιερωσει χρονια απο τη ζωη τους να σπουδαζουν για την τεχνη που εσυ τοσο ευκολα και χαλαρα κρινεις απορριπτεις,και προσβαλεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη μόνο στο MBTS βλέπεις αυτό που λέω; Πόσες και πόσες ταινίες στο παρελθόν έχουν αποθεωθεί από τους κριτικούς και βγήκε μάπα το καρπούζι; Τείνει να γίνει ο κανόνας!!!

 

Και μην τρελαθούμε τώρα, έχουν σπουδάσει τι ακριβώς; Opinion makers κ κριτικοί κινηματογράφου; Γιατί μια γνώμη εκφράζουν και μόνο η οποία έχει την ίδια βαρύτητα με την δική σου και την δική μου. Δεν μιλάμε για την σχάση του πρωτονίου όπου η γνώμη ενός πυρηνικού φυσικού επισκιάζει τις απόψεις των άλλων. Μιλάμε για την τέχνη του λαού. Την πιο "προσβάσιμη" τέχνη.

 

Το trailer της ταινίας με τη σωρεία αποθεωτικών κριτικών είναι εκεί έξω....Γελάω!!! Αποθέωση του Affleck αλλά κράξιμο στην Kristen; Τι είναι αυτό που τους διαχωρίζει υποκριτικά; Γιατί διαφορά δεν διακρίνω προσωπικά. Αλλά ok,ας αφήσουμε τον Casey στην άκρη....αποθέωση και για τον πιτσιρικά; Σε ποια σκηνή ακριβώς ξεχώρισε ώστε να οδηγήσει τους κριτικούς να πουν ότι θα λάβει αργά ή γρήγορα βραβείο; Είπαμε εγώ είμαι ο μέσος όρος και δεν μπορώ να διακρίνω το λακάκι στο δεξί μάγουλο του casey που αντικατοπτρίζει το άνοιγμα των φτερών του γλάρου καθώς σηκώνεται με χάρη πάνω από τα καταγάλανα νερά του manchester.....

 

Δεν περίμενα ότι θα κάνω και 2ο post για την μούφα :lol:. Ελπίζω να μην χρειαστεί και τρίτο.

 

Spoiler...αν και δεν νομίζω ότι στην ταινία του τίποτα μπορεί να υπάρξει τέτοιο.

 

 

Michelle Williams nominated for Best Supporting Actress for about 5 minutes of screen time with little dialogue - not bad work if you can get it. Her real role in the movie was to provide her name to the list of credits. She is rather cute too so the movie has that going for it.

In one of the rare scenes where Williams and Affleck appeared together, their engagement in a dialogue of half spoken sentences interrupting each other was lame and probably ad-libbed.

 

 

Κλαίω :lol: !!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Casey Affleck ήταν πραγματικά αποκάλυψη σ'αυτήν την ταινία δικαίως κέρδισε το όσκαρ! Και η Williams ήταν εκπληκτική αλλά έλα που είχε τη Viola απέναντί της! 

 

Αυτή η χρονιά είχε πολύ δυνατές ταινίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οι δυο παραπανω κριτικες πολυ φαρμακι ρε παιδι μου.Σαν να ησασταν συννενοημενοι.Το ξεπατωσατε το Manchester by the Sea και ειδικα τον Casey Affleck.

Προσωπικα δεν θελω να διαφωνησω με τις ακραιες και αρκετα αγενεις αποψεις σας επειδη ξερω οτι θα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ανωφελο,απλα με ενοχλουν σχολια οπως

"Όταν βέβαια την αποθεωνουν οι κριτικοί... Αναμενόμενο. Αυτοί λατρεύουν αυτό που ο μέσος θεατής θα μισήσει για να δείξουν την ανωτερότητα τους ως προς το σινεμά κ τι αντιλαμβάνονται εκείνοι στο πανί κ τι ο μέσος όρος όχι."

 

Φιλε επειδη απλα δεν συμφωνεις με την γνωμη του κριτικου δεν σημαινει οτι ο τυπος ειναι αυτοματως λαθος,ουτε οτι προσπαθει να το παιξει ανωτερος.Και για το ονομα του θεου εκτιμησε εστω λιγο οτι οι περισσοτεροι κριτικοι εχουν αφιερωσει χρονια απο τη ζωη τους να σπουδαζουν για την τεχνη που εσυ τοσο ευκολα και χαλαρα κρινεις απορριπτεις,και προσβαλεις.

Το τι λέει ένας κριτικός κινηματογράφου έχει αξία μόνο όταν αναφέρεται στην ιστορία της παραγωγής μιας ταινίας και στο τεχνικό της κομμάτι. Στο αισθητικό τώρα μέρος η γνώμη του οποιουδήποτε κριτικού έχει ακριβώς την ίδια αξία με τη δική μου, διαφορετικά θα καλούσαμε όλοι έναν κριτικό για να μας βοηθήσει στο οποία γεύση ειναι η σωστή για μας στην αγαπημένη μας φασολάδα η σουβλάκι!

 

De gustibus.... Στο θέμα αυτό αναφέρθηκαν πολλάκις πολλοι άλλοι. Ένα απλό παράδειγμα είναι τα καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα του Άντερσεν, νομίζω.

 

Η αγένεια τώρα στην έκφραση είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Εμένα, παραδείγματος χάριν, δεν με ενοχλεί καθόλου ο Αριστοφάνης αλλά με συφιλιάζει αγρια η οποιαδήποτε κενή υπόσχεση του κάθε λαμόγιου  πολιτικού.

Prometheus 4/10

 

 

Μετά από προτροπή φίλων του φόρουμ αποφάσισα να δω το συγκεκριμένο έργο επιστημονικής φαντασίας, το οποίο είναι μια πατάτα και μισή. Ή για να είμαι ακριβέστερος, πρόκειται για μία χονδροειδέστατή κι αποτυχημένη αντιγραφή αριστουργηματικών ιδεών προηγούμενων δημιουργών. 

 

Το ξανθό μνι της Σαρλίζ Θερόν και τα γυαλιστερά κουστούμια των υπόλοιπων ηθοποιών είναι το μόνο που ξεχωρίζει σε αυτή την ταινία.

 Στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας αυτό που πρέπει να ξεχωρίζει πάνω απ' όλα είναι οι προβοκατόρικες ιδέες του σεναρίου και όχι το περιτύλιγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Moonlight

 

 

Oscar  καλυτερης ταινιας  για ενα χαμηλων  τονων φιλμ  αναφορα στις ζωες και στην συνδεση τον ατομων στο περασμα του χρονου .

Σιγουρα ειναι καλογυρισμενη   εχει καλες ερμηνειες  χωρις φιοριτουρες , πολυ καλη μουσικη   αλλα για καλυτερη ταινια της χρονιας δεν ξερω δεν με επεισε .

 

 

7,8/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I, Daniel Blake.

 

Έχω μάθει πια, όταν βλέπω υπογραφές από Loach & Laverty σε μία ταινία, μπορεί και να μην κοιμηθώ το βράδυ.

 

Το I, Daniel Blake είναι μία σκληρή και παράλληλα συγκινητική ιστορία, από αυτές που συμβαίνουν καθημερινά δίπλα μας, τις συνηθίζουμε και κάνουμε πως δεν τις βλέπουμε, πιστεύοντας πως εμείς δεν θα φτάσουμε στο σημείο να πούμε μια μέρα ..I, Daniel Blake.

 

Είναι γυρισμένη στο βιομηχανικό Newcastle και πραγματεύεται αυτά που χάνονται όλο και περισσότερο στην εποχή μας, την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, την αλληλεγγύη, την ανιδιοτέλεια και τον αυθορμητισμό απέναντι στην απρόσωπη παρασιτική γραφειοκρατία που καλείται να "υπηρετήσει" το κοινωνικό κράτος μέσα από αριθμούς ..ιδιωτικών συμφερόντων *γκουχ*.

 

Η ταινία είναι βαθιά πολιτική, δεν είναι ένα απλό κοινωνικό δράμα, μία αναφορά σε κάτι που έτυχε και θα σε αφήσει να πεις κρίμα, συμβαίνουν και αυτά..

Είναι μία αναφορά σε κάτι είναι λεπτομερώς φτιαγμένο να "τυχαίνει".

 

 

10/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...