Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ούτε την 1η δεν θα φτάσει. Επίσης τους νοιάζει αρκετά και το "domestic" (USA), που δεν είναι ιδιαίτερα καλό...

 

Γιατί τους νοιάζει το domestic;

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να φτάσει την 1η για να είναι επικερδές. Ας βγάλει και 600 εκ., γιατί να τους χαλάσει;

 

edit: Λίγο που το γκούγκλαρα, βρήκα πρόσφατα άρθρα που εξηγούν τους λόγους που το domestic ΔΕΝ είναι σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το domestic τους ενδιαφερει γιατι απο εκει κανουν αποσβεση το production/marketing budget, τα υπολοιπα μπαινουν στη τσεπη τους.

αλλα τιποτα απο αυτα δεν εχει σημασια, το Transformers ειναι ιδια περιπτωση με Cars. και μετρια να πηγαινει στο BO, εχουν τρομερο κερδος απο τα παιχνιδια που πουλανε στα παιδακια. γιαυτο αλλωστε εχουμε 3 ταινιες Cars μεχρι σημερα, παρολο που ειναι το λιγοτερο κερδοφορο movie franchise της PIXAR.

ιt's all about the merchandise, boys and girls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fargo (1996)

 

Με αφορμη το φιναλε της ομωνυμης σειρας ειπα να ξαναεπισκεφθω την διασημοτερη ταινια των αδελφων.Οφειλω να ομολογησω οτι ακομα δεν μπορω να κατανοησω για ποιο λογο θεωρειται η καλυτερη τους και θα επιμεινω στο 7,5/10 που ειχα βαλει και αρχικα.

 

Goon (2011)

 

Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε η ταινια αυτη.Πολλες φορες δεν καταλαβαινα τα κινητρα των πρωταγωνιστων καθως και του υπολοιπου καστ.Ηταν μια ταινια με κατω του μετριου ερμηνειες,μπερδεμενο και βαρετο σεναριο,και κακοφτιαγμενες σκηνες χοκει.

 

4/10

 

Heat (1995)

 

Αυτη μαλιστα.Η ταινια αυτη μου θυμισε το Hell or High Water της περσινης χρονιας.Και οι δυο ειναι ταινιες που γνωριζουν τι ειναι,χωρις να προσπαθουν ασκοπα να κανουν την υπερβαση.

Η πρωτη εχει ως πλεονεκτημα την παρουσια των δυο καλυτερων ηθοποιων που ζουν ακομα βεβαια.

Εκπληκτικες σκηνες δρασης,φανταστικοι διαλογοι,αριστες ερμηνειες,καμια υπερβολη καμια απογοητευση.

 

10/10

 

Αγριες Φραουλες (1957)

 

Απο τις πιο γνωστες του Bergman και θεωρω απο τις πιο αισιοδοξες.

Η ερμηνεια απο τον πρωταγωνιστη πιστευω οτι ειναι ανεπαναληπτη και σιγουρα βοηθησε το γεγονος οτι ηταν σε πολυ προχωρημενη ηλικια ο ανθρωπος.Τα ματια του εξεπεμπαν μια απιστευτη σοφια ,κουραση και δυστυχια παραλληλα,πραγμα πολυ συνηθες για εναν ηλικιωμενο.

 

8,5/10 αν και δεν πιστευω πως ειμαι νοητικα αξιος να βαθμολογησω μια ταινια του Bergman.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fargo (1996)

 

Με αφορμη το φιναλε της ομωνυμης σειρας ειπα να ξαναεπισκεφθω την διασημοτερη ταινια των αδελφων.Οφειλω να ομολογησω οτι ακομα δεν μπορω να κατανοησω για ποιο λογο θεωρειται η καλυτερη τους και θα επιμεινω στο 7,5/10 που ειχα βαλει και αρχικα.

 

Goon (2011)

 

Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε η ταινια αυτη.Πολλες φορες δεν καταλαβαινα τα κινητρα των πρωταγωνιστων καθως και του υπολοιπου καστ.Ηταν μια ταινια με κατω του μετριου ερμηνειες,μπερδεμενο και βαρετο σεναριο,και κακοφτιαγμενες σκηνες χοκει.

 

4/10

 

Heat (1995)

 

Αυτη μαλιστα.Η ταινια αυτη μου θυμισε το Hell or High Water της περσινης χρονιας.Και οι δυο ειναι ταινιες που γνωριζουν τι ειναι,χωρις να προσπαθουν ασκοπα να κανουν την υπερβαση.

Η πρωτη εχει ως πλεονεκτημα την παρουσια των δυο καλυτερων ηθοποιων που ζουν ακομα βεβαια.

Εκπληκτικες σκηνες δρασης,φανταστικοι διαλογοι,αριστες ερμηνειες,καμια υπερβολη καμια απογοητευση.

 

10/10

 

Αγριες Φραουλες (1957)

 

Απο τις πιο γνωστες του Bergman και θεωρω απο τις πιο αισιοδοξες.

Η ερμηνεια απο τον πρωταγωνιστη πιστευω οτι ειναι ανεπαναληπτη και σιγουρα βοηθησε το γεγονος οτι ηταν σε πολυ προχωρημενη ηλικια ο ανθρωπος.Τα ματια του εξεπεμπαν μια απιστευτη σοφια ,κουραση και δυστυχια παραλληλα,πραγμα πολυ συνηθες για εναν ηλικιωμενο.

 

8,5/10 αν και δεν πιστευω πως ειμαι νοητικα αξιος να βαθμολογησω μια ταινια του Bergman.

 

 

Το Heat θα ήταν εξαιρετική ταινία αν δεν είχε τον Πατσίνο, που επαιξε με μια αθλια εκδοχη-κονσερβα της μανιέρας του. Ήταν τόσο πομπώδης και καραγκιόζης στο ρόλο του όλα τα γαμαω μπάτσος, που αν ήμουν ο Μαν, θα εδινα αληθινά πυρά στην ομάδα του Ντε Νιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, σε ολες τις ταινιες του ετσι ειναι ο Pacino..

 

Αυτος κι ο Άντονυ Χόπκινς ειναι τα τυπικα παραδείγματα καλών ηθοποιών που στην αρχή έλαμψαν με τη μανιέρα τους , μεχρι που την έκαναν βρακολάστιχο στην τελική.... ολο τα ιδια και τα ιδια...Πολύ κρίμα να σε καταπίνει η δόξα σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μάλλον δεν είδες πως τα έχει πάει η τελευταία...

 

Είδα και χαίρομαι απίστευτα!

Διαφωνώ με την κριτική σου φίλε μου, όταν πηγαίνεις να δεις ένα έργο πρέπει να ξέρεις τι να περιμένεις και τι πας να δεις. Η WW για αυτό που προσφέρει είναι πολύ καλή ταινία, και επίσης είναι η καλύτερη της DC ως τώρα. Επίσης είναι αξιέπαινο πως η σκηνοθέτης είναι γυναίκα, υπερσπάνιο για το holywood, και κατάφερε να αποδώσει έναν super hero τόσο καλά. 

 

Μα εγώ δεν είπα ότι είναι κακή ταινία, ίσα ίσα επειδή ξέρω τι περιμένω και τι πάω να δω θεωρώ ότι η ταινία διαθέτει τις απαιτούμενες ποσότητες ανοησίας και δράσης σε συνδυασμό με σπιρτόζικους διαλόγους αποδομένους με άφθονη γοητεία γεγονός που την καθιστά μια καλή ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LIFE


 

%D8%AF%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8


 


 

Αρκετα καλη για αυτο που προσπαθει να γινει και σιγουρα ανωτερη απο τις περισσοτερες sci fi ταινιες τρομου των τελευταιων 10 χρονων. Για τους λατρεις το sci fi τρομου μην την χασετε. Το τελος επισης μου αρεσε πολυ και ξεφευγει απο τις χαζες αμερικανιες. 7.5/10


  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fargo (1996)

 

Με αφορμη το φιναλε της ομωνυμης σειρας ειπα να ξαναεπισκεφθω την διασημοτερη ταινια των αδελφων.Οφειλω να ομολογησω οτι ακομα δεν μπορω να κατανοησω για ποιο λογο θεωρειται η καλυτερη τους και θα επιμεινω στο 7,5/10 που ειχα βαλει και αρχικα.

 

Goon (2011)

 

Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε η ταινια αυτη.Πολλες φορες δεν καταλαβαινα τα κινητρα των πρωταγωνιστων καθως και του υπολοιπου καστ.Ηταν μια ταινια με κατω του μετριου ερμηνειες,μπερδεμενο και βαρετο σεναριο,και κακοφτιαγμενες σκηνες χοκει.

 

4/10

 

Heat (1995)

 

Αυτη μαλιστα.Η ταινια αυτη μου θυμισε το Hell or High Water της περσινης χρονιας.Και οι δυο ειναι ταινιες που γνωριζουν τι ειναι,χωρις να προσπαθουν ασκοπα να κανουν την υπερβαση.

Η πρωτη εχει ως πλεονεκτημα την παρουσια των δυο καλυτερων ηθοποιων που ζουν ακομα βεβαια.

Εκπληκτικες σκηνες δρασης,φανταστικοι διαλογοι,αριστες ερμηνειες,καμια υπερβολη καμια απογοητευση.

 

10/10

 

Αγριες Φραουλες (1957)

 

Απο τις πιο γνωστες του Bergman και θεωρω απο τις πιο αισιοδοξες.

Η ερμηνεια απο τον πρωταγωνιστη πιστευω οτι ειναι ανεπαναληπτη και σιγουρα βοηθησε το γεγονος οτι ηταν σε πολυ προχωρημενη ηλικια ο ανθρωπος.Τα ματια του εξεπεμπαν μια απιστευτη σοφια ,κουραση και δυστυχια παραλληλα,πραγμα πολυ συνηθες για εναν ηλικιωμενο.

 

8,5/10 αν και δεν πιστευω πως ειμαι νοητικα αξιος να βαθμολογησω μια ταινια του Bergman.

Σωστος και συμφωνω σε ολα.(εκτος του Goon-δεν τοεχω δει)

 

LIFE

 

%D8%AF%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8

 
 

Αρκετα καλη για αυτο που προσπαθει να γινει και σιγουρα ανωτερη απο τις περισσοτερες sci fi ταινιες τρομου των τελευταιων 10 χρονων. Για τους λατρεις το sci fi τρομου μην την χασετε. Το τελος επισης μου αρεσε πολυ και ξεφευγει απο τις χαζες αμερικανιες. 7.5/10

 

Ναι ,δεν ηταν κακο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the other side of the door 

Ήθελα να δω κάτι τώρα το μεσημέρι , συνήθως βλέπω σειρά αλλα δεν είχα τίποτα.
Αρχικά ο θείος την έφερνε με ταχύτητα χελώνας οπότε του έριξα άκυρο και στράφηκα σε στρεμιο μεριά. Πήγα να φτιάξω pop corn και είχαν πάρει υγρασία (σήμερα τα αγόρασα) οπότε βγήκε μια αηδία και μισή.

Δε βαριέσαι λέω , ας δω την ταινία ... με λίγα λόγια 5/10 μόνο κ μόνο επειδή μου άρεσε που 

η wannabe Kayako - uw gatekeeper μας έδειξε επιτέλους το πρόσωπο είχε και γαμώ τις προσωπάρες για λίγα sec, κάτι που με ξάφνιασε


Αλλα πάνω απόλα επειδή 

πέθανε η αγγούρο πρωταγωνίστρια , αυτή την ηθοποιό δεν την συμπαθώ καθόλου για κάποιο λόγο , όπως και στο twd επίσης με εκνεύριζε μέχρι που πέθανε και ησυχάσαμε.



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the other side of the door 

 

Ήθελα να δω κάτι τώρα το μεσημέρι , συνήθως βλέπω σειρά αλλα δεν είχα τίποτα.

Αρχικά ο θείος την έφερνε με ταχύτητα χελώνας οπότε του έριξα άκυρο και στράφηκα σε στρεμιο μεριά. Πήγα να φτιάξω pop corn και είχαν πάρει υγρασία (σήμερα τα αγόρασα) οπότε βγήκε μια αηδία και μισή.

 

Δε βαριέσαι λέω , ας δω την ταινία ... με λίγα λόγια 5/10 μόνο κ μόνο επειδή μου άρεσε που 

 

 

 

Εγώ εχω ακόμα την απορία αν οι πέτρες ή το γκαζόν είναι πιο έξυπνο απο την πρωταγονίστρια... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the other side of the door

 

Ήθελα να δω κάτι τώρα το μεσημέρι , συνήθως βλέπω σειρά αλλα δεν είχα τίποτα.

Αρχικά ο θείος την έφερνε με ταχύτητα χελώνας οπότε του έριξα άκυρο και στράφηκα σε στρεμιο μεριά. Πήγα να φτιάξω pop corn και είχαν πάρει υγρασία (σήμερα τα αγόρασα) οπότε βγήκε μια αηδία και μισή.

 

Δε βαριέσαι λέω , ας δω την ταινία ... με λίγα λόγια 5/10 μόνο κ μόνο επειδή μου άρεσε που

 

η wannabe Kayako - uw gatekeeper μας έδειξε επιτέλους το πρόσωπο είχε και γαμώ τις προσωπάρες για λίγα sec, κάτι που με ξάφνιασε

 

Αλλα πάνω απόλα επειδή

 

πέθανε η αγγούρο πρωταγωνίστρια , αυτή την ηθοποιό δεν την συμπαθώ καθόλου για κάποιο λόγο , όπως και στο twd επίσης με εκνεύριζε μέχρι που πέθανε και ησυχάσαμε.

 

 

 

Vapir, μιας και φαίνεται οτι ειναι ψιλοσαχλα η ταινια, εχεις να προτείνεις κατι αλλο σε τέτοια θεματολογία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vapir, μιας και φαίνεται οτι ειναι ψιλοσαχλα η ταινια, εχεις να προτείνεις κατι αλλο σε τέτοια θεματολογία ;

 

σε horror καλά είναι τα conjuring 1 + 2 αλλα καλύτερα να ρωτήσεις στο thread που προτίνουν ταινίες , εκεί σίγουρα θα πάρεις πολύ καλύτερες απαντήσεις. Κ εγώ στο ψάξιμο ειμαι , είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ με το genre

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...