Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A Cure For Wellness (2/10).. Ό,τι χειρότερο έχω δει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Μου έφερνε λίγο σε Λάνθιμο, αλλά στο κακογραμμένο και με μέτριες ερμηνείες. Ελπίζω να γλυτώσω μερικούς από το να το δούνε.

 

Trainspotting T2 (8/10): Εξαιρετικό, καλοφτιαγμένο, ειδικά αν θυμάσαι και το πρώτο.

McLaren (7/10): Βλέπεται πολύ ευχάριστα, αν και ντοκιμαντέρ. Θα το έβαζα ψηλά, κοντά στο κορυφαίο Rush του είδους, γιατί μου άφησε ανάλογες εντυπώσεις.

Wild Tales (6.5/10): Αργεντίνικο σινεμά στα καλύτερά του και με μία δόση χιούμορ.

Despicable 3 (7/10): Νέες περιπέτειες για τον Ντρου και την οικογένεια.

Loving (7/10): Πολύ καλό, σε επίπεδα Fences, Gifted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

A Cure For Wellness (2/10).. Ό,τι χειρότερο έχω δει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Μου έφερνε λίγο σε Λάνθιμο, αλλά στο κακογραμμένο και με μέτριες ερμηνείες. Ελπίζω να γλυτώσω μερικούς από το να το δούνε.

 

 

 

 

Κατσε, αυτο πρεπει να το συζητησουμε! Τι εννοεις στο bold οτι ο Κυνοδοντας δηλαδη ειναι καλογραμμενος????

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα - στην αρχή είχα γράψει "αλλά στο πολύ χειρότερο" :) Μετά το ξανασκέφτηκα επειδή έχει και πραγματικούς σινεφίλ που διαβάζουν το θέμα και όχι μόνο άξεστους σαν και μένα και το διόρθωσα :P

 

Το στόρυ μου θύμισε Αστακό του Λάνθιμου με λίγο από Κόμη Δράκουλα. Το ποιος είναι ο Δράκουλας το καταλαβαίνει και ένα μικρό παιδί από το πρώτο μισό (ή τέταρτο; ) της ταινίας και μετά θέλει μεγάλη προσπάθεια για να αντέξεις το άλλο μισό. Η συγκεκριμένη ταινία με έκανε να γραφτώ σε sites για να το θάψω!

There's no cure for 'A Cure for Wellness'..

 

Ενώ το Rango του ίδιου σκηνοθέτη δεν χορταίνεις να το βλέπεις! Το Lone Ranger που έχει και σκηνοθέτη και σεναριογράφο τους ίδιους δεν το 'χω δει.. 

 

PS: Αστακό θα του έβαζα min 6/10, έχει κάτι που σε κρατάει μέχρι τέλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Mad Max: Fury Road

 

Κλαπ κλαπ κλαπ κλαπ

 

Η καλύτερη action ταινία που έχω δει ποτέ. Δε μου αρέσει το είδος, βαριέμαι τα κυνηγητά και τα μπαμ μπουμ, αλλά αν υπήρχαν πολλές τέτοιες ταινίες, θα τις έβλεπα. Αλλά εντάξει, τόση πολλή δουλειά δε γίνεται κάθε μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Source.png Πηγή: Irrational Man

 

Σαν γενικό κανόνα έχω να βλέπω ολόκληρη την ταινία πριν βγάλω συμπεράσματα. Το κανόνα αυτόν τον "έσπασα¨στην παραπάνω ταινία. Με το ζόρι είδα τη μισή ταινία και αυτό με μεγάλη γενναιότητα αφού η ταινία δεν πήγαινε πουθενά. Τεράστιο ερωτηματικό ο μεγάλος βαθμός του imdb μια που όλοι όσοι το είδαμε (τέσσερις τον αριθμό με διαφορετικά γούστα ο καθένας) τρίβαμε τα μάτια μας με το σενάριο και την σκηνοθεσία.

Για τους ηθοποιούς η Έμμα Στόουν εξαιρετικά εκνευριστική στο ρόλο της πολύ άνετης φοιτήτριας που είναι και έξυπνη, όμορφη (!), δίνει συμβουλές σε μεγαλύτερους και είναι φοβερή σε ότι κάνει. Ο Γιοακιμ Φοίνιξ απλά δεν πείθει στο ρόλο του γοητευτικού, πανέξυπνου (άντε πάλι) καθηγητή που έχει παρατήσει τη ζωή του και είναι "κάπως" αφού στο μεταξύ έχει ταξιδέψει σε όλον τον πλανήτη και έχει πάει και Σουδάν. Επίσης τον παρακαλάνε οι γυναίκες να τις μαμήσει αλλά αυτός δεν ...θέλει.

Απλά μην το δείτε.

Βαθμός 1/10 (για το πρώτο μισό και πολύ του είναι - ίσως αρέσει σε όσους έχουν σπουδάσει ...φιλοσοφική)

 

Στη συνέχεια με το στραπάτσο που φάγαμε ακολουθήσαμε άλλη οδό και είιπαμε να δούμε κάτι πιο ανάλαφρο:

Source.png Πηγή: iBoy

Ένα sci-fi θριλεράκι σε αγγλική πόλη. Παίζει η Άρια Σταρκ από το GoT με απίστευτη αγγλική προφορά!!

Το πρώτο μισό πολλά υποσχόμενο έδειχνε ότι μπορεί μία ταινία χωρίς γνωστούς ηθοποιούς και εντυπωσιακά εφέ ( αν και sci-fi) να κάνει την έκπληξη. Στο δεύτερο μισό οδηγηθήκαμε σε σεναριακές και σκηνοθετικές απλουστεύσεις για να προσγειωθούμε μάλλον ανώμαλα.

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ghost in the shell http://www.imdb.com/title/tt1219827/?ref_=nv_sr_2

 

Γενικά επειδή είμαι ελαστικός τύπος στο τι βλέπω όταν πρόκειται για κάποιου είδους μεταφοράς ή διασκευής να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι η ταινία μου άρεσε. Ναι είναι αλήθεια ότι απλοποιήθηκε και αμερικανοποιήθηκε πάρα πολύ για να μπορεί να σταθεί μόνη της αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι ευχάριστο. Οι ενστάσεις μου έρχονται στο ότι η ταινία κάνει πολύ ρηχή αναφορά στα φιλοσοφικά ζητήματα που έχει κανονικά το ghost in the shell ενώ ταυτόχρονα δεν επικεντρώνεται και πολύ στη δράση. Εχει φυσικά δράση αλλά οι ήσυχες στιγμές δεν προσπαθούν να δώσουν βάθος στους χαρακτήρες παρά το ότι εξ'αρχής κάνει την προσπάθεια για κάτι τέτοιο, απλά το ξεχνάει καθώς προχωράει η ταινία. Τα εφέ και το στήσιμο είναι όπως θα έπρεπε και δίνω πολλούς πόντους στο αρτιστικό του θέματος για το πως αποδόθηκε η πόλη και το neon του πράγματος. 

 

Εν τέλη η ταινία αξίζει θέαση αλλά η βαθμολογία μου είναι 6/10 γιατί αδυνατεί να πιάσει όπως θα άρμοζε ένας τίτλος όπως το ghost in the shell. Ισως στα χέρια ικανότερου σκηνοθέτη να μπορούσε να πετάξει πολύ ψηλότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Theimitation game : Ισως το οτι μου αρεσει πολυ ο Βρετανικος κινηματογραφος και ο Cumberbatch  να με εκανε να απολαυσω ακομα περισσοτερο την ταινια! Πολυ καλος ρυθμος, πολυ καλοι οι ηθοποιοι γενικα μου αρεσε  η ταινια.. -----> 8,1/10

 

 

Link.png Site: RogueOne : Πιο σκοτεινο, πιο " βρωμικο" σε σχεση με την παιδικη αρχικη τριλογια... Ειδαμε πως ειναι η Επανασταση απο μεσα και την δυσκολη δουλεια που αναλαμβανουν τα μελη της. Τα εφε και εικονα πολυ μπροστα.. ----->  7,5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Brake(2012)

 

Παρόλο που δεν αποφεύγει τις κλασικές αμερικανιές, έχει μερικές ενδιαφέρουσες ανατροπές τις οποίες βέβαια δεν είναι και πολύ δύσκολο να τις φανταστείς. Εμένα πάντως με κράτησε σε αγωνία (ίσως φταίει το ότι έχει μία μικρή κλειστοφοβία :P).

Επίσης αρκετά καλή η ερμηνεία του Stephen Dorff, αν σκεφτούμε ότι στην ουσία παίζει μόνος του στην ταινία.

 

6.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Wick 2.

ΓΑ
ΜΗ

ΣΕ

!

Καλύτερο από το 1ο, πήγε την ιστορία ένα βήμα παραπέρα, όχι τόσο τον ίδιο τον ήρωα αλλά τον κόσμο του. Περιμένω με ανυπομονησία το 3 και ελπίζω να είναι εξίσου δυνατό. (7,5/10)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Life 4/10

 

Άλλη μια φόλα της γνωστής εταιρείας σκουπιδοκουλτουρας, ακα Χολυγουντ.

Άντεξα μεχρι το 15' όταν ο σκηνοθέτης άρχισε να γαμάει όλη την οργανική χημεία και τους νόμους της Ρομποτικής. Χωρίς παράλληλα να εχει επιδείξει τιποτα παρα αισχρή λογοκλοπη απο το Αλιεν...κανονικός σοδομισμός θα ελεγα.

 

Γατακια τυπου Τζιλενχαλ και του άλλου που βαριέμαι να γουγκλάρω το ονομα του δεν μπορουν να στηρίξουν όχι ταινια αλλά ουτε χαρτι τουαλέτας...

 

Προσπεραστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κόλπο να βαθμολογούμε ταινίες εκ των οποίων είδαμε 10 λεπτά...

 

PS. Δε μιλάω για τη συγκεκριμένη που ούτε σε εμένα άρεσε, αλλά έλεος με το trend να κράζουμε ταινία την οποία δεν είδαμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ghost in the Shell. Χαμένος χρόνος.

 

http://www.imdb.com/title/tt1219827/

 

Καλά αυτό φαινόταν και από το trailer.

 

Εγώ χθες είδα SpiderMan και του δίνω 4/10 μιας και απευθύνεται πιο πολύ σε ηλικίες κάτω των 10 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...