Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Circle

 

Είχα διαβάσει το βιβλίο πριν δυο καλοκαίρια.

Δεν υπάρχει λόγος να αρχίσει κάποιος τα "μα στο βιβλίο ήταν αλλιώς κτλ κτλ". Άλλωστε και το βιβλίο δεν ήταν κάτι το φοβερό, με μια σημαντική όμως διαφορά.

Ήταν γραμμένο με αυτό που ο Καβαθάς έγραφε παλιότερα "τη γλώσσα στο μάγουλο". Δηλαδή κρατούσε μια ειρωνική ματιά απέναντι στην εταιρία, στην ηρωίδα, στους εργαζόμενους, στους πελάτες και ότι κουβαλάει μαζί της η νέα δικτυωμένη εποχή.

Αυτή η ματιά χάθηκε στην ταινία σχεδόν στο σύνολό της κι αυτό είναι και το μεγαλύτερό της πρόβλημα, αφού έγινε ένα μικρό βαρετό θριλεράκι.

Το δεύτερο μεγάλο της πρόβλημα είναι φυσικά η δεσποινίδα Watson που παίζει σε όλη την ταινία με την ευαισθησία και την εκφραστικότητα ενός αγάλματος κάνοντας αδύνατο το να ταυτιστεί κάποιος μαζί της.

3/10

 

Okja

 

Ένα μικρό κορίτσι που μεγαλώνει ένα γενετικά μεταλλαγμένο γουρούνι κάνει τα πάντα για να μείνει μαζί της όταν η εταιρία που το "γέννησε" το θέλει πίσω.

Το ξέρω ότι είμαι γέρος, αναίσθητος και μισάνθρωπος, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό φταίει που η ταινία πέρασε και δεν ακούμπησε.

Ίσως ακουμπήσει κάποιους άλλους.

6/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο... δε σχολίασα πουθενά αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τις κριτικές σου οπότε δεν ξέρω που απαντάς...

 

Ξαναλέω λοιπόν διότι προφανώς δεν κατάλαβες ή κάνεις πως δεν κατάλαβες, πως κριτικές οποιασδήποτε ταινίας έχουμε δει 10 λέπτα μόνο δεν έχουν καμία αξία... η ταινία, η μουσική, κλπ δεν είναι pizza που τρως μια μπουκιά και καταλαβαίνεις τι γεύση έχει η υπόλοιπη.

 

 

Σου απάντησα με το εξ όνυχος....Που σημαίνει ότι δε σου χρειάζονται 1000 στοιχεία για να αναγνωρίσεις το διαμάντι ανάμεσα στα σκουπίδια. Έχω δει πολλές ταινίες και αναγνωρίζω αμέσως τους ντενεκεδες και την χονδροειδή αντιγραφή. Και τα δύο με ενοχλούν πολύ, για να χαραμίζω τον πολύτιμο χρόνο μου. Η γνώμη σου για την υποτιθέμενη αξία ή μη της κριτικής είναι απλά άλλη μία γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σου απάντησα με το εξ όνυχος....Που σημαίνει ότι δε σου χρειάζονται 1000 στοιχεία για να αναγνωρίσεις το διαμάντι ανάμεσα στα σκουπίδια. Έχω δει πολλές ταινίες και αναγνωρίζω αμέσως τους ντενεκεδες και την χονδροειδή αντιγραφή. Και τα δύο με ενοχλούν πολύ, για να χαραμίζω τον πολύτιμο χρόνο μου. Η γνώμη σου για την υποτιθέμενη αξία ή μη της κριτικής είναι απλά άλλη μία γνώμη.

 

Τουλάχιστον η γνώμη του βασίζεται στο σύνολο της ανάγνωσης της κριτικής σου, όχι στις πέντε πρώτες λέξεις. Οπότε έχει μια αξία παραπάνω.

 

Αλλά το παραπάνω είναι απλά άλλη μια γνώμη. Βέβαια και η κριτική σου είναι απλά άλλη μια γνώμη, οπότε βλέπεις το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γνώμες είναι... Γνώμη μου λοιπόν είναι πως κριτική ταινίας της οποίας είδαμε δέκα λεπτά ειδικά όταν συνοδεύεται από pretentious bull όπως "γατάκι Gyllenhaal" και το και καλά δεν ξέρω τον Ryan Reynolds, δεν έχει καμία αξία

 

PS. Κατάλαβα πως μου απάντησες με τέσσερις λέξεις... μιλάω ελληνικά. Το πρόβλημα είναι πως μετά απάντησες με τέσσερις γραμμές σε κάτι που μόνο εσύ φαντάστηκες. Τέλος εδώ για εμένα διότι είμαστε εκτός θέματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον η γνώμη του βασίζεται στο σύνολο της ανάγνωσης της κριτικής σου, όχι στις πέντε πρώτες λέξεις. Οπότε έχει μια αξία παραπάνω.

 

Αλλά το παραπάνω είναι απλά άλλη μια γνώμη. Βέβαια και η κριτική σου είναι απλά άλλη μια γνώμη, οπότε βλέπεις το πρόβλημα.

 

Φιλτατε, το πρόβλημα είναι ότι δεν ανέχομαι οποιονδήποτε προσπαθεί να φιμωσει μία κριτική, είτε στηρίζεται σε 15 είτε σε 115 λεπτά θέασης.

 

Ας έχει ο καθείς τη γνώμη του κι ας πάψουν τα "έλεος...".

Όλα γνώμες είναι... Γνώμη μου λοιπόν είναι πως κριτική ταινίας της οποίας είδαμε δέκα λεπτά ειδικά όταν συνοδεύεται από pretentious bull όπως "γατάκι Gyllenhaal" και το και καλά δεν ξέρω τον Ryan Reynolds, δεν έχει καμία αξία

PS. Κατάλαβα πως μου απάντησες με τέσσερις λέξεις... μιλάω ελληνικά. Το πρόβλημα είναι πως μετά απάντησες με τέσσερις γραμμές σε κάτι που μόνο εσύ φαντάστηκες. Τέλος εδώ για εμένα διότι είμαστε εκτός θέματος

 

 

Η γνώμη μου για τα παραπάνω γατάκια ισχύει, ανεξάρτητα από η δική σου γνώμη.

 

Θεωρώ τον Ράιαν μία απλά μπελα φιγκουρα κι ένα μηδενικό ηθοποιίας, οπότε η ανάμνηση του ονόματος του στηρίζεται στην υπερφορτωμενη ραμ μου και δεν θεωρείται υποχρεωτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα πως δε θα συνεχίσω αλλά ευχαριστώ για το γέλιο που μου προσέφερες με τη "φίμωση της κριτικής".

 

Συνεχίζεις επίσης να μην καταλαβαίνεις πως αυτό που έκανες δεν είναι κριτική αλλά μια αστειότητα... αλλά who am I to burst your precious bubble of pretentiousness?

 

In other news... λέω να ξεκινήσω τις κριτικές δίσκων αλλά θα ακούω μόνο το πρώτο τραγούδι... legit huh?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φιλτατε, το πρόβλημα είναι ότι δεν ανέχομαι οποιονδήποτε προσπαθεί να φιμωσει μία κριτική, είτε στηρίζεται σε 15 είτε σε 115 λεπτά θέασης.

 

Ας έχει ο καθείς τη γνώμη του κι ας πάψουν τα "έλεος...".

 

Πού το είδες το "φίμωμα"; Έχεις κάθε δικαίωμα να γράψεις τη γνώμη σου, και οι υπόλοιποι αν το επιθυμούν έχουν κάθε δικαίωμα να μην την πάρουν στα σοβαρά και να εκφραστούν αναλόγως.

 

Όχι, λοιπόν, δε θα πάψουν τα "έλεος" και δε θα φιμώσεις ούτε εσύ την κριτική που κάνουν οι άλλοι σε σένα. Διπλής κατεύθυνσης ο δρόμος. Άλλωστε κι εσύ με "έλεος", "φόλες" και "σκουπίδια" εκφράζεσαι, δεν είναι λες και κρατάς το επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

In other news... λέω να ξεκινήσω τις κριτικές δίσκων αλλά θα ακούω μόνο το πρώτο τραγούδι... legit huh?

Ολόκληρο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου σκοπος του thread αυτου ειναι εν μερει και να κριτικαρουμε τις κριτικες καποιων που διαφωνουμε πληρως με την κριτικη τους,η τουλαχιστον τον τροπο με τον οποιο αξιολογησαν μια ταινια.

 

Και εχουν αρχισει να με ενοχλουν απαντησεις οπως ,νταξει η γνωμη μου ειναι,σε ελευθερη χωρα ζουμε μπορω να πω οτι θελω.Προφανως και μπορεις αλλα προσπαθησε πραγματικα να κατανοησεις για ποιον λογο ισως ενοχληθει καποιος απο την κριτικη σου,μην αντιδρας τοσο αμυντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι ενοχλειστε με τις κριτικες των αλλων? Η γνωμη τους ειναι vs στη δικια σας γνωμη............. ε και? Πρεπει να συμφωνειτε δλδ? Και μενα μπορει να μη μου αρεσουν καποια πραγματα που γραφουν αλλοι..... ε και?  Πρεπει να τους την πω δλδ?

 

Για να τελειωνω και χωρις να ξαναασχοληθω αλλο, επειδη εχει ξαναγινει αυτη η κουβεντα............. εχετε αναρωτηθει ποσο εγωιστικο ειναι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...