Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To αδικείς, τώρα που ξέρεις όμως τι σου δείχνει, βάλτο να το δεις κάποια στιγμή που θα έχεις όρεξη να δεις κάτι τέτοιο.

Αν δεν είσαι πολύ νηφάλιος βοηθάει στο ταξίδι.

 

Τώρα ναι, αν έκατσες με ποπ κορν και μπύρα να χαζέψεις ταινία, σε καταλαβαίνω, δεν κάνει, ειδικά αν δεν είναι αυτό που περιμένεις δεν μπορείς να το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το αδικώ γιατί δεν είπα κάτι κακό, ή κάτι που δεν ισχύει. Απλώς αυτό που είναι, παρότι φαίνεται ότι δεν είναι κακό για αυτό που είναι, δεν μπορώ να το δω γιατί παρότι ήξερα ότι είναι ντοκυμαντέρ, συνειδητοποίησα ότι είχα πολύύύ καιρό να δω ντοκυμαντέρ. Που βασικά ίσως να μην είναι καν ντοκυμαντέρ, αφού δεν έχει αφήγηση που να προσφέρει τις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις των υπόλοιπων. Και η μαλακία είναι ότι δεν πέρνω ντρόγκια ρε γαμώτο, κάνει μπαμ ότι θα βοηθούσε σε αυτό το έργο. Τεσπα. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

Πάντως ποπ κορν και χάζεμα it's not me, φαντάσου ότι τώρα κάνω διάλειμμα από ταινία του 58 ασπρόμαυρη, ανάλυση μικρότερη από dvd και ήχο χειρότερο από μονο αλλά δεν την έχω βαρεθεί. Δεν είναι δηλαδή ότι το άλλο δεν είχε εκρήξεις και ρομπότ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΒΑΣΙΛΙΑΣ. Ισως εχει ξαναπροταθει,αλλα οποιος δεν την εχει δει.................απλα εχασε.Καμμια σχεση με σκουπιδια αμερικανικα.Νιωθεις οτι, ναι ρε πουσ.....μου,αυτος ειναι κινηματογραφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είδα και το 300 Rise of an Empire. Αμερικανιά φουλ.


της βάζω ένα 5 καθαρά λόγω:

 

 

της σκηνής με την Εύα Γκριν :P

 


Αυτό;

 

 

O ΒΑΣΙΛΙΑΣ. Ισως εχει ξαναπροταθει,αλλα οποιος δεν την εχει δει.................απλα εχασε.Καμμια σχεση με σκουπιδια αμερικανικα.Νιωθεις οτι, ναι ρε πουσ.....μου,αυτος ειναι κινηματογραφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Baraka 1992

 

Το έβαλα σε full hd όπως έπρεπε. Και μετά το έκλεισα στο τρίλεπτο.

 

Το ήξερα πως είναι ντοκυμαντέρ, αλλά ειλικρινά πρέπει να βαριέται πολύ κάποιος για να το δει αυτό.

 

 

Ίσως κάποια στιγμή του ξαναδώσω μια ευκαιρία αλλά θα πρέπει να είναι υπό πολύ διαφορετικές συνθήκες από αυτές στις οποίες έχω συνηθίσει να βλέπω ταινίες

Επειδη προφανως το δυνατο σημειο του ντοκυμαντερ ειναι  οι εικονες και κυριως η ποιοτητα της κινηματογραφησης ειναι πολυ σημαντικο να το  δει στην καλυτερη ποιοτητα που υπαρχει δηλαδη σε full blu-ray  η' >20gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Book Thief

 

Παιδική αντιπολεμική ταινία. Αν και ήμουν λίγο επιφυλακτικός δεν ήταν άσχημη και είχε και τέλος αρκετά καλό. Κούρασε βέβαια η μεγάλη της διάρκεια και δεν μου άρεσε καθόλου ο άσχετος τίτλος που είχε.

 

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 Rise of an Empire.

Δεν με πείραξε που ήταν χάλια μαύρα, αλλά που ήταν πολύ πιό χάλια από όσο περίμενα. πριν πω οτιδήποτε, να ξεκαθαρίσω ότι όταν βλέπω σινεμά χέστηκα για την ιστορία και τις ανακρίβειες, γαιτί βλέπω σινεμα, όχι ντοκιμαντέρ.  Πάμε παρακάτω τώρα.

 

O Noam Murro πήρε ως μαγια μια από τις σημαντικότερες μετα-χολιγουντιανές ταινίες (300), που είτε μας αρέσει είτε όχι (σημ.: μας αρέσει) είναι ορόσημο στην ιστορία και την εξέλιξη του κινηματογράφου σε σχέση με άλλες τέχνες, και το κατάντησε ένα βιντεοκλιπίστικο αχταρμά από special effects για εφήβους και για άτομα με χαμηλότατες προσδοκίες (για να μην πω τίποτε χειρότερο).  Ο Θεμιστοκλής ήταν απίστευτα λίγος, όχι επειδή δεν κολυμπάει στην τεστοστερόνη όπως ο Λιονάιντας αλλά επειδή του έλειπε το εκτόπισμα και η επικότητα γενικότερα.  Έβαλαν έναν μορφονιό να πείσει ως σημαντικότατος στρατηγός, και καλά "η ευγένεια της καλλιεργημένης Αθήνας έναντι στο πειθαρχειμένο μπρουτάλ της Σπάρτης".  Σόρι αλλά δεν έπεισε κανέναν, και το χειρότερο είναι ότι δεν έπεισε ούτε καν τον εαυτό του και το καταλάβαμε πάνω στο 10λεπτο.  Το στόρι ήταν τραγικό και οι διάλογοι γραμμένοι στο πόδι.  Η σκηνή του σεξ πολύ φορτωμένη, χωρίς λόγο, αν και η Εύα μέτρησε χωρίς μπλουζάκι, να τα λέμε αυτά.  Τα εφέ ήταν έτσι κι έτσι, αλλά η αξιοποίησή τους έχασε κάθε σημειολογική και αισθητική σύνδεση με το αρχικό graphic novel, ουσιαστικά καταντώντας την ταινία μια γκλάμορους σπλατεριά ανυπόφορα πολλή, περιττή και ψεύτικη.  Η δε τελευταία σκηνή με την Gorgo να την πέφτει με το φορεματάκι της στα περσικά καράβια ήταν το λιγότερο γελοία.

 

Εν ολίγοις, αν και είμαι τρελός φαν του ψηφιακού σινεμά, αν και ήξερα εξ αρχής ότι θα είναι κατώτερη από το αρχικό 300, δεν περίμενα ότι θα θέλω να κλείσω την ταινία στα 30' περίπου.

Επιεικέστατα 2,5/3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a separation σε καμία περίπτωση αριστούργημα ή ότι άλλο έχει γραφτεί.Το ότι έχει ένα ρεαλιστικό σενάριο δεν την κάνει και αριστούργημα.Ξεκινά απίστευτα βαρετά σε σημείο που ήθελα να την κλείσω στα πρώτα 40 λεπτά και να φάει ένα shift del.Μετά την αρχή κάπως παλεύεται λίγο αν και κυλάει βασανιστικά αργά.

 

ίσως φταίει ότι περίμενα πολλά περισσότερα από ένα ρεαλιστικό σενάριο

 

μέτρια με το ζόρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη προφανως το δυνατο σημειο του ντοκυμαντερ ειναι  οι εικονες και κυριως η ποιοτητα της κινηματογραφησης ειναι πολυ σημαντικο να το  δει στην καλυτερη ποιοτητα που υπαρχει δηλαδη σε full blu-ray  η' >20gb.

Σε 1080π το έβαλα. 20gb δεν ήταν αλλά δεν θα άλλαζε κάτι

 

είναι "δύσκολο" και πάλι χωρίς narration, σκέτη εικόνα μετά από λίγο παίρνει σε παίρνει ο ύπνος :P

Εμένα είχε υπότιτλο που έλεγε ποιο μέρος είναι, αλλά μάλλον το έκανε χειρότερο, ούτε να χαλαρώσεις δεν μπορούσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Graduate 1967

Ειναι μια απο τις λιγες ταινιες που εχω δει με τον dustin hoffman σε τοσο μικρη ηλικια. Μου κανει τρομερα τρομερη εντυπωση που η αξιολατρευτα ομορφη Kathrine Ross δεν εχει κανει καλη υποκριτικη καριερα μιας και μοιαζει εξαιρετικα στην Diane Keaton η οποια τα εχει παει περιφημα. Θελω να πω οτι ειχε τα ενδιαφερουσα χαρακτηριστικα και τις ικανοτητες να συνεχισει, δεν ξερω γιατι η πορεια της δεν ηταν ανοδικη. Αν ξερει καποιος... Με ενοχλησε παρα πολυ που σε μια σεκανς του dustin hoffman που κυνηγαγε της κοπελα, επαιξε τρεις φορες το τραγουδι Scarborough fair / Chronicle των Simon & Garfunkel. Τρεις απανοτες φορες! Οσο και να μου αρεσει σαν τραγουδι τρεις φορες συνεχομενες με δευτερολεπτα διαφορα σε ταινια ειναι υπερβολικες. Η υπολοιπη ταινια ειναι κατι παραπανω απο πολυ καλη.

 

ΥΓ Κανω κριτικη σε ταινια 53 χρονων λες και προκειται να αλλαξει κατι...

 

ΥΓ.2 Δεν περιμενα να ξαναγραψω σε αυτο το τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the amazing spiderman 2

μ αραισε οσο κ η πρωτη των sequel ισως και περισσοτερο ,ωραια ατμοσφαιρα πιο πιστη στο comic (οπως μου παν ανθρωποι π το διαβαζαν) ωραιες ερμηνειες  κ εφε  το μονο οτι δεν ειχε αρκετο χρονο μαχης αλλα δεν με χαλασε διοτι ειχε ωραια ροη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Walk to remember    

Συνηθως τα βιβλια που μεταφερονται στη μεγ οθονη δεν ειναι οτι και καλυτερο.Λειπουν πολλες σκηνες ,αλλαζουν προσωπα και καταστασεις και δεν συμβαδιζουνε σωστα με το οραμα ας πουμε του συγγραφεα..
Στη συγκ περιπτωση της ταινιας, ειναι απ τις λιγες φορες που ενα εργο ,βασισμενο σε βιβλιο γινεται τοσο καλο και υπεροχο.που τελικα κατορθωνει να παραμεινει σαν μια απ τις ωραιοτερες ταινιες της χρονιας που περασε.
Το εργο ειναι φυσικα απ το βιβλιο του νικολας σπαρκς που ομολογουμενως εχω γινει φαν του μιας και οι ιστοριες του ειναι συγκινητικες και δραματικες.Ετσι και αυτο δε διαφερει απ τα υπολοιπα εργα του
Αν και ειναι νεανικη ταινια, και το στορυ αλλαζει ,δηλ στο βιβλιο η ιστορια εκτυλισεται στα 50ς ενω εδω στα 90ς, και ισως νομιζεις απευθυνεται στο κοινο του OC    <ενας λογος που δε το δα στο σινεμα εκεινη την εποχη>ειναι οχι μονο ενηλληκη, αλλα κυριολεκτικα σε μαγευει.
Η χημεια των ηθοπιων ειναι τελεια,και η μαντι μουρ περα απο καπιες ατυχες κιν επιλογες που εκανε μετα στη καριερα της,εδω ειναι αρκετα γλυκια,πειστικη,και δινει μια ερμηνεια που βαζει κατω αλλες ερμηνειες ηθοπιων  των προσφατων teen movies    που βγαινουν διαρκως.
Το μεγαλυτερο ατου του εργου ειναι το romance.     και χωρις να πεφτει σε αρκετα cheesy  διαλογους, και χαζες εξελιξεις βλεπε twilight      ,σε κανει να ταυτιζεσαι με τους χαρακτηρες, και να συγκινησαι ταυτοχρονα.
Η μουσικη εναι πολυ καλη,και η φωτογραφια και σκηνοθεσια μαγικη.
Για αυτους που θελουν να δουν κατι διαφορετικο σε ιστοριες 18χρονων ειναι οτι πρεπει.ενω βλεπεις και αλλα γνωστα προσωπα απο προσφατες σειρες που παιζουν, σε νεοτερη ηλικια. το 1999 βγηκε το εργο.δεν ειμαι σιγουρος αν πεχτηκε και στις ελληνικες αιθουσες,αλλα μακαρι να πηγαινα να το δω τοτε.
Τελος το βιβλιο αν και ειναι πιο λεπτομερεις,παραμενει σαν ενα απ τα ωραιοτερα βιβλια του συγγραφεα του   notebook  ´
ενα 8μιση για μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Grand Budapest Hotel

Ταινία εποχής σε ένα παράλληλο σύμπαν της δεκαετίας του 30.Πάρα πολύ καλή σκηνοθεσία,πληθώρα μεγάλων ηθοποιών με εξαιρετικές ερμηνείες,δυνατό σενάριο αλλά το πιο εντυπωσιακό στοιχείο της ταινίας είναι η φωτογραφία....Μου δημιούργησε συναισθήματα που μου δημιούργησε και το Hugo.Μακράν η καλύτερη ταινία της χρονιάς για μένα.

8,8/10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...