Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: The33

 

 H πραγματικη ιστορια των 33 Χιλιανων μεταλλωρυχων που  συγκλονισε την υφηλιο, απο μονη της ειναι μια πολυ δυνατη ιστορια .Η ταινια θα μπορουσε να προσεγγιστει με 2 τροπους :  η' να γινει  κλασικη χολυγουντιανη υπερπαραγωγη η' να γινει μια παρα πολυ καλη ταινια χαρακτηρων  με κορυφαιες ερμηνειες και αναλυση σε βαθος.

Δυστυχως δεν εγινε τιποτα απο τα δυο-αλλωστε με τον Banderas δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα - και κινεται σε μετρια επιπεδα .

Παρολα αυτα επειδη το θεμα ειναι απο μονο του  ταραζει ,  δεν γινεται και να προσπαθησεις να δημιουργησεις κατι πολυ κακο επομενως βλεπεται  αλλα δεν συγκλονιζει οπως θα επρεπε να το κανει .

 

6.9/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Touch of Evil/O ΄Αρχων του τρόμου (1958)

 

MV5BMTY3NjIwMDY4M15BMl5BanBnXkFtZTgwODMw

 

κλασσικό noir δια χειρός Orson Welles...λαθρεμπόριο ναρκωτικών,διεφθαρμένοι μπάτσοι με φόντο τα σύνορα ΗΠΑ-Μεξικό...

9/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Star Wars 7: Πολυ καλη η ταινια! Φυσικα καλυτερη απο την αρχικη τριλογια και το episode I που ειδα προσφατα... Πολυ πιο σοβαρο σε σχεση με τα παλια!  7,5/10

Τhe Revenant: Μια ταινια που καθηλωσε και τις 2,5 ωρες! Ηταν απολαυση οι εικονες των τοπιων, απολαυση ο Ντι Καπριο, γενικα ηταν πολυ υψηλο το επιπεδο της παραγωγης.  8,5/10

Επεξ/σία από _linuslost_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Legend πολύ καλή διπλή ερμηνεία από Tom Hardy, που όντως έχει ταλέντο, και την γλυκύτατη Emily Browning.

Αρκετή βρετανική αλητεία και καλογυρισμένες σκηνές βίας, χωρίς όμως κάτι το ξεχωριστό σεναριακά.

Βλέπεται πολύ άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

terminus

ένα low budget , b movie επιστηνονικής φαντασίας flick. οι ηθοποιοί αποτελούν την είδηση της ταινίας. παίζουν αρκετά καλά παρ'ότι σε τέτοιες ταινίες η υποκριτική είναι στα κάτεργα. οι δύο κύριοι πρωταγωνιστές είναι ψιλο-αντιγραφές από Κρίστιαν Μπέϊλ και Γκάϊ Πιρς ή Μαρκ Γουόλμπερκ, κάτι ανάμεσα ΄τελος πάντων. η ιδέα μου άρεσε πολύ , αν το σενάριο είχε γυριστεί στην Ευρώπη ίσως να ήταν πραγματικά καλή ταινία. ούτως ή άλλως για τα δεδομένα της παραγωγής και του προϋπολογισμού της ταινίας οι Αυστραλοί έκαναν ό,τι καλλίτερο μπορούσαν. Άλλοι θα τη χαρακτήριζαν βαρετή (λογικό έχει αργή πλοκή, και κατά σημεία αναμενόμενη.). Σαν κεντρική ιδεα μου άρεσε πολύ όπως προείπα αλλά ορισμένες προσθήκες (απομεινάρια παλαιών εποχών ) θα έπρεπε να λείπουν. ημιτελής ταινία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I Saw the Devil (2010)

 

Καλή ταινία αλλά όχι στο επίπεδο του Oldboy, ούτε καν του The Chaser (2008). Υπερβολές σε μεγάλο βαθμό και μοντάζ της πλάκας (ένα 20 λεπτό μπορούσε να φύγει άνετα).

 

P.S Ο Ασιατικός κινηματογράφος έχει βγάλει διαμάντια στο συγκεκριμένο είδος (serial killer, revenge κτλ) αλλά αρχίζει και κουράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες αρχιζει να κουραζει?

 

τεσπα, μακαρι να εβγαιναν περισσοτερες ταινιες σαν το i saw the devil ή το the man from nowhere...το τελευταιο καλο που ειδα ηταν το Hwayi, εχω καιρο να δω κανα καλο κορεατικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες αρχιζει να κουραζει?

 

τεσπα, μακαρι να εβγαιναν περισσοτερες ταινιες σαν το i saw the devil ή το the man from nowhere...το τελευταιο καλο που ειδα ηταν το Hwayi, εχω καιρο να δω κανα καλο κορεατικο

Μαλλον θα του αρεσει να βλέπει ταινίες του Michael bay...

 

In other news

 

Regression 2015

 

Δεν μπορω να πω οτι ηταν κακο αλλα αρχίζει να κουράζει το είμαστε προγραμματισμένοι να κανουμε συγκεκριμένα πραγματα επειδη δείχνει λογικο στον Ethan hawke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες αρχιζει να κουραζει?

 

τεσπα, μακαρι να εβγαιναν περισσοτερες ταινιες σαν το i saw the devil ή το the man from nowhere...το τελευταιο καλο που ειδα ηταν το Hwayi, εχω καιρο να δω κανα καλο κορεατικο

 

Ακολουθούν σχεδόν το ίδιο μοτίβο οι περισσότερες και είναι σαν να τα έχουμε δει όλα. Μου αρέσουν οι Ασιατικές ταινίες αλλά έχω καιρό να δω κάτι εξαιρετικό πχ Oldboy, Memories of murder κτλ. Ύστερα καλό είναι να δίνουν και λίγο βάθος στους χαρακτήρες, εντάξει έχουμε έναν serial killer αλλά πως ξεκίνησε, τι τον τρέλανε, ξύπνησε ένα πρωί και άρχισε να βιάζει,σφάζει κτλ.

 

Μαλλον θα του αρεσει να βλέπει ταινίες του Michael bay...

 

 

Από αυτά που έγραψα αυτήν την βλακεία κατάλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το i saw the devil!! Απορω γιατι βλεπουμε Αμερικανιες..

Σειρα εχει να δεις το oldboy !! Εγω λεω να δω το the man from nowhere(Κορεατικο κ αυτο) που προτεινει πιο πανω ο φιλος,του εριξα μια ματια κ δειχνει καλο.Ο Ασιατικος κινηματογραφος εχει βγαλει πολυυ καλες ταινιες αλλα προσωπικα πιστευω δεν ειναι  για καθε μερα,οποτε καλο ειναι κ λιγο Αμερικανια !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...