Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

John Wick για δεύτερη φορά.

 

Πολύ ωραία δράση, χορεογραφίες και ατμόσφαιρα.

 

Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για τους λάτρεις των ιστοριών με contract killers.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθες βράδυ ξανά το Melancholia του Lars von Trier.

Και το λάτρεψα αυτή τη φορά, πιο πολύ από ποτέ. Ένιωσα κάθε σκηνή, κάθε αντίδραση των χαρακτήρων. Απ'την αρχή μέχρι το τέλος ένιωθα ένα σφίξιμο στην καρδιά και το στομάχι δεμένο κόμπο.

 

Δεν θυμάμαι πόσο την είχα βαθμολογήσει την πρώτη φορά που την είδα.

Τώρα πια όμως βάζω 10/10.
Είναι ποίηση, ένα άσμα για την θλίψη, για την κατάθλιψη, για την μελαγχολία and everything in between. Δεν είναι για να την δει κάποιος που είναι σε φάση να σαχλαμαρίσει. Και γι'αυτό μάλλον υπάρχουν κριτικές ή του ύψους ή του βάθους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ μου αρέσουν πολύ αυτά  τα ατμοσφαιρικά μυστήρια εργα, οταν το ειχα δει πρέπει να το ειχα αδικήσει δεν μου πολυ άρεσε!  θα της ξαναδώσω ακόμη μια ευκαιρία αυτής της ταινίας μπορεί και σήμερα  !

Ε  κατεβάζω  μεν :)

----------------

το σκαφος του τρομου 1997/

 

πολύ καλό για το είδος του 7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Creed

Χωρίς κάν να έχω ιδέα για το τί πρόκειται να δώ (πέρα του ότι παίζει ο Σταλόνε),μπαίνω στην αίθουσα.

Ευχάριστη έκπληξη όταν συνειδητοποίησα οτι η ταινία καταπιάνεται με το Rocky universe (αν μπορώ να το αποκαλέσω έτσι).Τα θετικά ξεκινούν και τελειώνουν εδώ.

Πραγματικά προσπάθησα να δώ την την ταινία ώς αυτόνομη ύπαρξη (για να μήν με πείτε και biased) και όχι ώς συνέχεια των παλαιότερων ταινιών.Oι πάμπολες αναφορές όμως στο Rocky I και τα ηχητικά tracks,είχαν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα.

Μέτριες ερμηνείες,αδιάφοροι χαρακτήρες (οριακά αντιπαθητικός ο Άδωνις) και αχρείαστο-κουραστικό δράμα.

5/10 ...χαριστικά

 

Django Unchained

Γουέστερν,χιούμορ στα όρια της καφρίλας και σπλατεριά.

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unleashed

Jet Li, Morgan Freeman

 

Δεν έχω λόγια. Δε θέλω να μιλήσω για το ξύλο που έπεσε (που ήταν άψογο), αλλά για την απίστευτη ερμηνεία του Jet Li για το ρόλο που έπαιξε και κυρίως για την ιδέα της ιστορίας. Άριστη ερμηνεία κατά την γνώμη μου. Πολλά πράγματα που συμβαίνουν στην ταινία μπορεί αν κάτσει να τα σκεφτεί κανείς να του φανούν περίεργα, ανεξήγητα, αλλά πιστεύω άλλο ήταν αυτό που ήθελε να προβάλλει. Κατάφερε να μου περάσει όμορφα συναισθήματα.

 

Από τις καλύτερες προτάσεις που έχω λάβει τον τελευταίο καιρό και σίγουρα είναι must για τους λάτρεις πιάνο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Southbound 2015

 

Παρόλο που καταλαβαίνεις το concept πριν δεις το εξώφυλλο, ηταν μια χαρα indie film με καλο storytelling & horror. Φυσικά το ost ηταν Neo 80's

 

=]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατέλειωτοι αρραβώνες (2004)

http://www.imdb.com/title/tt0344510/

 

Το είχα δει το 2004 στο σινεμά, όταν είχε βγει. Μου είχε φανει μια χαρά ταινία. Χτες το βράδυ το είδαμε 3 άτομα και σιχτιρίζαμε. Είχαμε χάσει την μπάλα απο τα πολλά ονόματα και η υπόθεση ήταν ένα μπλέξιμο. Μήπως έχουμε μεγαλώσει και έχουν πέσει οι ανοχές μας και οι αντοχές μας; 

 

Απο εικόνες πάντως ήταν πολύ καλό. Πολύ ωραία αίσθηση της εποχής, σκηνικά, κοστούμια κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unleashed

Jet Li, Morgan Freeman

 

Πολυ καλη ταινια οντως!!Αν δεν εχεις δει το kiss of the dragon δες το,αυτες οι 2 ειναι οι καλυτερες του jet κατα την γνωμη μ (αντε κ το φονικο οπλο 4 γιατι παιζει κ ο mel gibson)..

Δεν εχει κανα τρελο σεναριο αλλα εχει καλο ξυλο/συναισθημα/δραμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη ταινια οντως!!Αν δεν εχεις δει το kiss of the dragon δες το,αυτες οι 2 ειναι οι καλυτερες του jet κατα την γνωμη μ (αντε κ το φονικο οπλο 4 γιατι παιζει κ ο mel gibson)..

Δεν εχει κανα τρελο σεναριο αλλα εχει καλο ξυλο/συναισθημα/δραμα..

Έχει  άλλες  πολύ καλύτερες.

π.χ http://www.imdb.com/title/tt0446059/  και 

http://www.imdb.com/title/tt0299977/?ref_=fn_al_tt_1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το samurai cop 1 ειναι μια απο τις πιο κλασσικες απαισιες ταινιες του αιωνα.Θρυλος!!Θα μεινει στην ιστορια.

 

Η περουκα του πρωταγωνιστη ειναι ολα τα λεφτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το sicario:

 

Μας αρέσουν τα drama και τα αστυνομικά και τα thriller (με thrills, όχι τα "ελληνικά" thriller) και οι περιπέτειες. Πάνω από όλα μας αρέσουν οι καλές ταινίες. το συγκεκριμένο είχε ασύνδετο σενάριο που προσπαθούσες να καταλάβεις τι γίνεται. Η αστυνομικός με τον συνεργάτη της ήταν εντελώς ανούσιοι, και να έλειπαν απο την ταινία δεν άλλαζαν πολλά. Ο Benicio επίσης αδιάφορος. Η φάση με το οξύ εντελώς γελοία. Δράση σχεδόν μηδέν, η φάση στα σύνορα απλά εντελώς μη ρεαλιστική. Η ταινία προσπαθεί να περάσει νοήματα και να φανεί "σκληρή" αλλά αποτυγχάνει κατά την άποψή μου γιατί το κάνει εντελώς σπρώχνοντάς τα στον λαιμό μας.

 

Γούστα είναι αυτά πάντως, γι' αυτό υπάρχουν και τόσες ταινίες και τόσες γνώμες.

φίλε με όλο το σεβασμό αλλά παίζει να μη κατάλαβες την ταινία..

To Αμερικανικο ειδα..Πολυ πολυ καλο!! Αυριο θα δω το δικο σου την γκουγκλαρα τωρα και φαινεται πολυ δυνατη..

ετοιμάσου ψυχολογικά όμως..

Πρόκειται περί.ταινιαρας αλλά θέλει γερά νεύρα..Και όχι μόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν την καταλαβα(με) αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι θα έπρεπε να καταλάβω. Δεν το λέω από αντιπαράθεση αλλά πραγματικά θέλω να δω τι είναι αυτό το τόσο προφανές που μας διέφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Macbeth(2015)

Ωθούμενος από μια απόκοσμη προφητεία για τη δύναμη που θα μπορούσε να κερδίσει εάν ήταν βασιλιάς, ο στρατηγός Μάκβεθ δολοφονεί τον Ντάνκαν, τον βασιλιά της Σκωτίας, και καταλαμβάνει τον θρόνο. Όμως, η ενοχή αυτού και της συζύγου του είναι τα πρώτα σημάδια της βίαιης παρακμής του.

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...