Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φανώς και δεν την καταλαβα(με) αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι θα έπρεπε να καταλάβω. Δεν το λέω από αντιπαράθεση αλλά πραγματικά θέλω να δω τι είναι αυτό το τόσο προφανές που μας διέφυγε.

Όταν γράφεις αυτο:

Η αστυνομικός με τον συνεργάτη της ήταν εντελώς ανούσιοι, και να έλειπαν απο την ταινία δεν άλλαζαν πολλά.

Δε καταλάβαινες τι έβλεπες,γιατί(πχ) ο λόγος ύπαρξης της μπατσινας,ήταν η νομιμοποίηση και η διατήρηση της συνταγματικότητας των τεκταινόμενων.γι'αυτό και έγινε ότι έγινε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Regression.2015

http://www.imdb.com/title/tt3319920/

Υπόθεση:
Μινεσότα, 1990. Ο ντετέκτιβ Μπρους Κένερ διερευνά μια περίεργη υπόθεση που στρέφεται γύρω από την Άντζελα, η οποία κατηγόρησε τον πατέρα της για ένα ειδεχθές έγκλημα που αφορά τη σεξουαλική κακοποίηση της κόρης του. Όταν αυτός ομολογεί την ενοχή του, παρότι δεν έχει μνήμες από το παρελθόν, ένας αναγνωρισμένος ψυχίατρος, ο Κένεθ Ρέινς, καταφτάνει για βοήθεια. Αυτός θα βοηθήσει τον πατέρα να αναθερμάνει τις μνήμες του από τα γεγονότα, αλλά πίσω από αυτές θα ξεσκεπαστεί ένα αποτρόπαιο μυστήριο εθνικής σημασίας.

 

7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: SteveJobs

 

 

Τωρα αυτο που δεν μπορουν να βγαλουν μια ολοκληρωμενη ταινια σχετικα με εναν απο τους σημαντικοτερους ανθρωπους στον τεχνολογικο τομεα δεν το καταλαβαινω .

Σαν να βλεπουμε αποσπασματα ειναι οι προσπαθειες που εχουν γινει .

Ο fassbender   καλος στεκεται στο υψος των περιστασεων υποκριτικα αλλα δεν τον βοηθαει το σεναριο και η σκηνοθεσια .

Οverall μετρια ταινια .

 

 

6.5/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The final girls

 

Ειχα καιρο να δω τετοια μαλακια.

 

Ουτε μια φορα δε γελασα, ηταν τελειως ανουσιο το σεναριο και οι ηθοποιοι χειροτεροι και απο κομπαρσοι.

 

3/10 και πολυ του ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Regression.2015

http://www.imdb.com/title/tt3319920/

Υπόθεση:

Μινεσότα, 1990. Ο ντετέκτιβ Μπρους Κένερ διερευνά μια περίεργη υπόθεση που στρέφεται γύρω από την Άντζελα, η οποία κατηγόρησε τον πατέρα της για ένα ειδεχθές έγκλημα που αφορά τη σεξουαλική κακοποίηση της κόρης του. Όταν αυτός ομολογεί την ενοχή του, παρότι δεν έχει μνήμες από το παρελθόν, ένας αναγνωρισμένος ψυχίατρος, ο Κένεθ Ρέινς, καταφτάνει για βοήθεια. Αυτός θα βοηθήσει τον πατέρα να αναθερμάνει τις μνήμες του από τα γεγονότα, αλλά πίσω από αυτές θα ξεσκεπαστεί ένα αποτρόπαιο μυστήριο εθνικής σημασίας.

 

7/10

 

7/10 Αυτη η αθλιοτητα; 5.6 και πολυ του ειναι

 

Link.png Site: SteveJobs

 

 

Τωρα αυτο που δεν μπορουν να βγαλουν μια ολοκληρωμενη ταινια σχετικα με εναν απο τους σημαντικοτερους ανθρωπους στον τεχνολογικο τομεα δεν το καταλαβαινω .

Σαν να βλεπουμε αποσπασματα ειναι οι προσπαθειες που εχουν γινει .

Ο fassbender   καλος στεκεται στο υψος των περιστασεων υποκριτικα αλλα δεν τον βοηθαει το σεναριο και η σκηνοθεσια .

Οverall μετρια ταινια .

 

 

6.5/10

 

Δεν τον βοηθαει το σεναριο; Aaron Sorkin.... hello

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον βοηθαει το σεναριο; Aaron Sorkin.... hello

 

Έχει δίκιο ο Fotis. Το adaptation που έκανε απο το βιβλίο του Isaacson είναι το λιγότερο μέτριο. Δεν μπόρεσε να αποδώσει πολύ καλά το χαρακτήρα του Jobs. Επικεντρώθηκε υπερβολικά στη σχέση με τη κόρη του. Επίσης τα συνεχή flashback δεν βοήθησαν σε αυτό. Το αποτέλεσμα ήταν ένα συνονθύλευμα ιδεών που βγήκε αρκετά rushed. Ο Woz ήταν σαν κομπάρσος στη ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The secret in their eyes 2015

 

Έχοντας δει το original δεν κατάφερα να δω αυτο και το έσβησα

 

The Forrest 2016

 

Προσπάθησε να αντιγράψει Japanese horror (ring, siren) αλλα δεν τα κατάφερε. Το πρόβλημα ειναι οτι μαλλον θα εχει και δευτερο.

 

Hell fire 2015

 

Shift+del

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βράδυ ξανά το Melancholia του Lars von Trier.

Και το λάτρεψα αυτή τη φορά, πιο πολύ από ποτέ. Ένιωσα κάθε σκηνή, κάθε αντίδραση των χαρακτήρων. Απ'την αρχή μέχρι το τέλος ένιωθα ένα σφίξιμο στην καρδιά και το στομάχι δεμένο κόμπο.

 

Δεν θυμάμαι πόσο την είχα βαθμολογήσει την πρώτη φορά που την είδα.

Τώρα πια όμως βάζω 10/10.

Είναι ποίηση, ένα άσμα για την θλίψη, για την κατάθλιψη, για την μελαγχολία and everything in between. Δεν είναι για να την δει κάποιος που είναι σε φάση να σαχλαμαρίσει. Και γι'αυτό μάλλον υπάρχουν κριτικές ή του ύψους ή του βάθους.

 

Δεν την είδα με διάθεση να σαχλαμαρίσω (ποτέ δεν το κάνω αυτό), αλλά διαφωνώ τελείως με την κριτική σου και γενικά δεν μπορώ να πω ότι "καταλαβαίνω" τον Lars von Trier. 

 

Αν η ταινία ήταν από κάποιον άγνωστο σκηνοθέτη πιστεύω το 7 στο imdb θα ήταν 5. 

Το ένα η το 2? Γιατί το ένα με το 5αρι στο imdb μου φαίνεται μικρό.

 

Α ναι κατάφεραν τους μάζεψαν και βγάλανε 2. Θα το δώ

 

 

Οπως λέγανε στο interview σκόπευαν να κάνουν την ταινία με τον μάυρο μόνο (Mark Frazer) γιατί δεν ξέρανε καν αν ο προταγωνιστής του πρώτου (Mathew Karedas) ήταν alive or dead.. Είχε εξαφανιστεί και είχε αλλάξει το όνομα του. Τον βρήκανε τελευταία στιγμή και ξαναγράψαν το script. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν γίνεται όλοι οι σκηνοθέτες ν'αρέσουν σε όλους.

Ο Trier είναι απ'τους αγαπημένους μου, όσες ταινίες του έχω δει μου 'μιλάνε' αμέσως. Αντιθέτως δεν αντέχω Tarantino και Lynch [μόνο το Elephant Man μ'άρεσε].

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την είδα με διάθεση να σαχλαμαρίσω (ποτέ δεν το κάνω αυτό), αλλά διαφωνώ τελείως με την κριτική σου και γενικά δεν μπορώ να πω ότι "καταλαβαίνω" τον Lars von Trier. 

 

Αν η ταινία ήταν από κάποιον άγνωστο σκηνοθέτη πιστεύω το 7 στο imdb θα ήταν 5.

Οπότε δεν ειμαι ο μονος που την είχα βρει αργή , βαρετή και ακαταλαβίστικη !!!

την σβήνω όπως κατέβηκε , θενξ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν γίνεται όλοι οι σκηνοθέτες ν'αρέσουν σε όλους.

Ο Trier είναι απ'τους αγαπημένους μου, όσες ταινίες του έχω δει μου 'μιλάνε' αμέσως. Αντιθέτως δεν αντέχω Tarantino και Lynch [μόνο το Elephant Man μ'άρεσε].

 

αχαχαχα πιο αντίθετα γούστα πεθαίνεις. Tarantino είναι ο αγαπημένος σκηνοθέτης μου και Lynch είναι από τους λίγους που ασχολούνται με "abstract" κινηματογράφο αλλά γουστάρω φανατικά

 

πάνω που το ανέφερες έχω πολλές ταινίες του lynch που δεν έχω δει... για να σημειώσω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο Fotis. Το adaptation που έκανε απο το βιβλίο του Isaacson είναι το λιγότερο μέτριο. Δεν μπόρεσε να αποδώσει πολύ καλά το χαρακτήρα του Jobs. Επικεντρώθηκε υπερβολικά στη σχέση με τη κόρη του. Επίσης τα συνεχή flashback δεν βοήθησαν σε αυτό. Το αποτέλεσμα ήταν ένα συνονθύλευμα ιδεών που βγήκε αρκετά rushed. Ο Woz ήταν σαν κομπάρσος στη ταινία.

Οχι κανουμε λαθος αφου το εγραψε ο Sorkin  ειναι θεσφατο ,εξ'ορισμου βγαζει παντα τελεια  δομημενα σεναρια .

 

αχαχαχα πιο αντίθετα γούστα πεθαίνεις. Tarantino είναι ο αγαπημένος σκηνοθέτης μου και Lynch είναι από τους λίγους που ασχολούνται με "abstract" κινηματογράφο αλλά γουστάρω φανατικά

 

πάνω που το ανέφερες έχω πολλές ταινίες του lynch που δεν έχω δει... για να σημειώσω. 

Ο tarantino  ειναι  κινηματογραφικος θεος   και οχι μονο σκηνοθετικα αλλα και για αλλους λογους .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...