Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Creed

 

 

Επιτελους  μια αξια συνεχεια του Rocky .

Που πλεον παιρνει την δικη του θεση στην ιστορια του κινηματογραφου μετα απο τοσα χρονια (αναφερομαι στο  πρωτο ).Το οποιο  δεν  ειναι για 9.5  φυσικα δεν θα μπορουσε να ηταν by default ,γιατι  εκει τοποθετουνται τα αριστουργηματα της 7ης τεχνης και  δεν συγκαταλεγεται σε αυτα .

Ειναι ομως μια  πολυ καλη ταινια  που  η πατινα του χρονου την κανει  να φανταζει στα ματια μας ακομα καλυτερη .

 

Στο Creed   φαινεται  η ωριμοτητα του Sly,αποτυπωνεται   στην ερμηνεια του,στο βλεμμα του  στις κινησεις του .Αν δεν ειχε το συγκεκριμενο background  θα μιλαγαμε για συγκλονιστικη παρουσια ηθοποιου .

Μεστη ,χωρις τυμπανοκρουσιες και υπερβολες υποκριτικη,   εκανε την διαφορα και ηταν ολο το φιλμ .Πολυ καλο το soundtrack   με πολλες αναφορες στο διασημο προκατοχο του .

Δεν ελειψαν και οι γραφικοτητες ομως  οπως η σκηνη με τις μηχανες   .H υποψηφιοτητα του πρωταγωνιστη για Α' ανδρικο ρολο  την αφηνω ασχολιαστη γιατι  βαριεμαι  τα ανεκδοτα.

 

7.5/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα μ αρεσε η σκηνή με τις μηχανες , με πορωσε κι ηθελα να παω προπονηση :P

 

Πιστευω οτι έδενε με τη ΡΟΗ της ταινίας κι αλλωστε τα Ροκυ εχουν ετσι κ αλλιως υπερβολικές ή "γραφικές" σκηνες.

 

Τωρα το όσκαρ.....μπααα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μ αρεσε η σκηνή με τις μηχανες , με πορωσε κι ηθελα να παω προπονηση :P

 

Πιστευω οτι έδενε με τη ΡΟΗ της ταινίας κι αλλωστε τα Ροκυ εχουν ετσι κ αλλιως υπερβολικές ή "γραφικές" σκηνες.

 

Τωρα το όσκαρ.....μπααα

Θα ερθω απο εκει ε? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Που πλεον παιρνει την δικη του θεση στην ιστορια του κινηματογραφου μετα απο τοσα χρονια (αναφερομαι στο  πρωτο ).Το οποιο  δεν  ειναι για 9.5  φυσικα δεν θα μπορουσε να ηταν by default ,γιατι  εκει τοποθετουνται τα αριστουργηματα της 7ης τεχνης και  δεν συγκαταλεγεται σε αυτα .

 

 

Για 7 oscar ήταν υποψήφιο και το impact που είχε στον κινηματογράφο ήταν τεράστιο. Δεν είναι μόνο το πέρασμα του χρόνου που κάνει το rocky να φαίνεται καλύτερο, τους είχε φανεί αρκετά καλό και τότε.  

 

Ασε που αφού έβαλες 7.5 στο creed το "rocky" θα έπρεπε να το βάλεις 11.5 :D

 

Το raging bull πχ θεωρείται καλύτερο και "αριστούργημα" παρότι μεταγενέστερο με μηδαμινό impact στο cinema συγκριτικά με το rocky.

 

Η άποψη του κόσμου για το rocky χάλασε λόγω των sequels, μπορεί δικαίως αλλά εγώ μπορώ να ξεχωρίσω το πρώτο από υπόλοιπα. 

 

 

 .

Δεν ελειψαν και οι γραφικοτητες ομως  οπως η σκηνη με τις μηχανες   .H υποψηφιοτητα του πρωταγωνιστη για Α' ανδρικο ρολο  την αφηνω ασχολιαστη γιατι  βαριεμαι  τα ανεκδοτα.

 

 

o sly είναι υποψήφιος για B.... όχι ο προταγωνιστής (Jordan)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 7 oscar ήταν υποψήφιο και το impact που είχε στον κινηματογράφο ήταν τεράστιο. 

Ρε φιλε δεν τα πηρε .

impact ειχε και τεραστιο  αυτα γραφω και εγω παραπανω   αλλα για 9,5 δεν ειναι  ,για 9.5 ειναι το θωρηκτο Ποτεμκιν  μην τα ισοπεδωνουμε ολα τεχνη ειναι ...

 

o sly είναι υποψήφιος για B.... όχι ο προταγωνιστής (Jordan)

 

Οκ  my bad, τοτε σωστη η υποψηφιοτητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το θωρηκτο Ποτεμκιν με το Rocky? To θωρηκτό Ποτέμκιν μπορείς να το συγκρίνεις με το Das Boot ξέρω γω.

 

Το Rokcy είναι σε είδος που εξ ορισμού για πόλους δεν παράγει αριστουργήματα αλλά εγώ δεν κολλάω εκεί και προτιμώ να κρίνω τις ταινίες με βάση το είδος τους. 

 

btw συμβουλή όποιον δεν έχει δει το rocky σαν ενήλικος να το ξαναδεί. Μην κολλάμε με το πως το βλέπαμε όταν ήμασταν παιδιά. 

 

-----------------------------


 http://www.imdb.com/title/tt1355683/

 

Black Mass

 

Καλό. Ωραίος ο Johny Depp. Θυμίζει πολύ δεκάδες ταινίες του είδους χωρίς κάποια απόπειρα να προσφέρει κάτι καινούριο.

 

6 και 1/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cabin In The Woods

 

fab14.jpg

 

http://m.imdb.com/title/tt1259521/

 

Μπλεκεται με πολλά αλλά καταλήγει αχταρμας και μένει στην μετριότητα στα περισσότερα. Αρκετά πρωτότυπο το σενάριο. 6/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε συ, αυτό το μυρμήγκι στην υπογραφή σου είναι τέλειο!

 

Είδα κι εγώ το Creed, συμφωνώ με Φώτη13 αρκετά καλό και όλα τα σχετικά που έγραψε.

 

7,3 από εμένα!

 

Επίσης είδα το Exodus: Gods and Kings. Οπτικά σούπερ αλλά είναι από τις ταινίες που νιώθεις ότι δεν υπήρχε χημεία. Ποτέ δεν έπειθε το σενάριο, και ο Bale φαινόταν κουρασμένος. Από τις χειρότερες ερμηνείες του κατά τη γνώμη μου.

 

5,4/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maze Runner: The Scorch Trials

 

3_CNIO.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt4046784/?ref_=fn_al_tt_2

 

Τεραστια παπαριτσα με αθλιους ηθοποιους χαλια σκηνοθεσια με απειρα κλισε και εξαιρετικα εφε.Την ειδα μονο και μονο γιατι το ενα ειχε καποιο μυστηριο και βλεποταν ευχαριστα.Αυτη ειναι απο τις πιο βαρετες ταινιες του 2015. 4/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ρε συ, αυτό το μυρμήγκι στην υπογραφή σου είναι τέλειο!

 

Είδα κι εγώ το Creed, συμφωνώ με Φώτη13 αρκετά καλό και όλα τα σχετικά που έγραψε.

 

7,3 από εμένα!

 

Επίσης είδα το Exodus: Gods and Kings. Οπτικά σούπερ αλλά είναι από τις ταινίες που νιώθεις ότι δεν υπήρχε χημεία. Ποτέ δεν έπειθε το σενάριο, και ο Bale φαινόταν κουρασμένος. Από τις χειρότερες ερμηνείες του κατά τη γνώμη μου.

 

5,4/10

DOP  νομιζα πως ειχες πεσει θυμα απαγωγης ...

 

 

 

Link.png Site: Bahubali:The beginning

 

 

Nα ξεκαθαρισουμε πως  η Ινδια ειναι  χωρα που δεν συμπαθω  δεν ταιριαζει καθολου με τα γουστα μου ουτε  στο φαγητο (σιχαινομαι  το καρυ ),ουτε οι ανθρωποι ουτε η φιλοσοφια που δεν εχουν για την ζωη .

Για τον Ινδικο κινηματογραφο ουτε συζητηση ,ολη αυτη  η κλαψα  και η μονοτονη θεματολογια  μου προκαλει εμετο μονο στην γιαγια μου αρεσε .

Η συγκεκριμενη ταινια που θα γινει τριλογια    ομως ειναι κατι διαφορετικο .

Θα μπορουσε ευκολα με καποιες παραλειψεις να ηταν Χολυγουντιανη υπερπαραγωγη .Προκειται  για μια τεραστιου προυπολογισμου ταινια που μεταφραζεται σε  πολλους κομπαρσους , πανδαισια χρωματων, σκηνικων και κοστουμιων δηλαδη με λιγα λογια για ενα ΕΠΟΣ .Η  30 λεπτης διαρκειας σκηνη της μαχης στο τελος της ταινιας ειναι επιπεδου Lord of the rings .

Φυσικα δεν λειπουν και τα  κλασικα στοιχεια Bollywood  -δεν θα μπορουσε αλλωστε - οπως εμβολιμα τραγουδια ,δακρυβρεχτο  love story   κυριως στο πρωτο μισο της ταινιας  αλλα και αυτα ειναι  σε λογικα πλαισια για τα δεδομενα τους .

Δεν θα περιμενα ποτε στην ζωη μου πως θα ανυπομονουσα να δω  το δευτερο μερος μιας Ινδικης ταινιας ,εγινε και αυτο ...

Δειτε την  αυστηρα  σε αριστη ποιοτητα  αλλιως δεν εχει νοημα ,η ταινια ειναι κυριως  εκρηξη απο εικονες και χρωματα,  θα εκπλαγειτε ευχαριστα .

 

 

 

7.5/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Φώτη θα μας κάνεις να δούμε ινδική ταινία??

Το ξαναλέω.. ΙΝΔΙΚΗ ????

Τα ίδια γούστα έχουμε δεν θυμάμαι να έχω αντέξει περισσότερο από 5λεπτά τους Ινδούς Ξανθοπουλους και Μάρθα βούρτση, αλλά με αυτά που έγραφες ότι ανυπομονείς κτλ θα κάνω μια απόπειρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Φώτη θα μας κάνεις να δούμε ινδική ταινία??

Το ξαναλέω.. ΙΝΔΙΚΗ ????

Τα ίδια γούστα έχουμε δεν θυμάμαι να έχω αντέξει περισσότερο από 5λεπτά τους Ινδούς Ξανθοπουλους και Μάρθα βούρτση, αλλά με αυτά που έγραφες ότι ανυπομονείς κτλ θα κάνω μια απόπειρα..

Τα ιδια ακριβως θα ελεγα και εγω  ΑΛΛΑ  δοκιμασε το και θα μου πεις και μονο για την τελικη μαχη που ειναι ολα τα λεφτα αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...