Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Big Lebowski και No country for old men θελω να τα ξαναδω. 

 

Το Millers crossing αγνοειτε το οποιο ειναι μια απο τις καλυτερες ταινιες που μεταφερουν την γκανγκστερικη δεκαετια του ΄20

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Thelobster

 

 

 Η πρωτη ταινια του Λανθιμου  στα Αγγλικα    και η τελευταια που βγηκε στην αιθουσες απο τοτε που μεταφερθηκε στην  Μ.Βρετανια .

Το ιδιαιτερο που εχουν οι ταινιες του εκτος απο το κομματι   της υποκριτικης  ειναι  οι πολλες ερμηνειες που μπορεις να δωσεις σχετικα με το θεμα .Αυτο γινεται στοχευμενα ,  αφηνει τον θεατη να βγαλει τα δικα του συμπερασματα .

Στον Αστακο  υφαινει  μια ωδη στις κοινωνικες και ανθρωπινες σχεσεις και νορμες.Θα μπορουσε ακομα να εχει και πολιτικη αναγνωση ,τιποτα δεν ειναι απολυτο .

Μεχρι και στην τελευταια σκηνη αφηνει το τελος να αιωρειτε ωστε να δωσει ο καθενας εκεινο που θα ηθελε.

Η ελευθερια   λοιπον  περα απο το κεντρικο θεμα ειναι  αυτη που καθοριζει το σινεμα του Λανθιμου σε συνδυασμο με την λιτη και  με σαφεις επιρροες  στον τροπο που υποδυονται οι χαρακτηρες του, σχολη του Kubrick .  

Τον κανει να ξεχωριζει και  να κερδιζει την  διεθνη αναγνωριση  κατι που ειναι πολυ δυσκολο για εναν Ελληνα σκηνοθετη .

Εξαιρετικες ερμηνειες απο Farell (παραδοξως) και απο την  Weisz  .

 

8.5/10 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Millers crossing αγνοειτε το οποιο ειναι μια απο τις καλυτερες ταινιες που μεταφερουν την γκανγκστερικη δεκαετια του ΄20

Για μένα μακράν η καλύτερη τους ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πολυ θα ηθελα να την εχω στη λιστα μου την ταινια Millers Crossing,αλλα αποσο θυμαμαι δεν μπορουσα να την βρω πουθενα να τη κατεβασω σε καλη ποιοτητα που τις θελω να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πολυ θα ηθελα να την εχω στη λιστα μου την ταινια Millers Crossing,αλλα αποσο θυμαμαι δεν μπορουσα να την βρω πουθενα να τη κατεβασω σε καλη ποιοτητα που τις θελω να ειναι.

Ψάξε λίγο καλύτερα και θα την βρείς. Υπάρχει σε 1080p εδώ και μερικά χρόνια και μάλιστα σε encode από κορυφαίο group που είναι και Έλληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kingsman: the secret service

 

Ναι ρε πούστη, επιτέλους μια περιπέτεια που να μην είναι καρμπόν αμερικανιάς και να είναι και αρκετά πρωτότυπη σκηνοθετικά. 2+ ώρες πέρασαν νερό, χιούμορ, βία, δράση, character development, τα είχε όλα. Με άνεση μπορούσε να έχει άλλη μια ώρα πάνω της για να εμβαθύνει κι άλλο αλλά ήταν αρκετό και αυτό. Ολοι οι χαρακτήρες ταίριαζαν στους ρόλους τους, πολλές εκπλήξεις, o SLJ σε ρόλο κακού που δεν το έχουμε δει ξανά (μπόνους το ότι είναι τσιβδός και δεν βρίζει). Γενικά η ταινία είναι πάνω από την κατηγορία της και παίρνει μέρος στο hall of fame μαζί με άλλες μέσα στις καλύτερες περιπέτειες ever. Μια ταινία James Bond διαφορετική από τις άλλες.

 

Από προσωπική άποψη 9/10   

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Event Horizon

http://www.imdb.com/title/tt0119081/?ref_=fn_al_tt_1

Aρκετα καλη ταινια.Ενω ξεκιναει πολυ καλα και εχει μια μπολικη δοση μυστηριου η συνεχεια δεν με ενθουσιασε ιδιαιτερα.Οντως εχει πολλες σκηνες που σε αφηνουν αφωνο και δειχνει πως το dead space οντως δανειστηκε πολλα στοιχεια.ατμοσφαιρα ακομα και το ιδιο το σκαφος μοιαζει σε ορισμενα σημεια...

5/10

 

True Grit

http://www.imdb.com/title/tt1403865/?ref_=nv_sr_1

Με αφορμη το hail ceasar των αδερφων Coen ειπα να την ξαναδω.(την ειχα δει οταν ειχε βγει το 2010).

Τρομερες ερμηνειες,καλογυρισμενη και γενικα δε καταλανα πως περασε η ωρα.

Πραγματικα πολυ καλη ταινια μιας και οι ταινιες τους ειναι μοναδικες!

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω κάτι 9.5, 9, 10 στο λεμπόφσκι 

δεν μας λέτε και τη γνώμη σας και γιατιί;

για μένα δυσκολα πάνω απο 7. 3ς φορές το χω δει αδιαφορο μου έχει φανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω κάτι 9.5, 9, 10 στο λεμπόφσκι 

 

δεν μας λέτε και τη γνώμη σας και γιατιί;

για μένα δυσκολα πάνω απο 7. 3ς φορές το χω δει αδιαφορο μου έχει φανεί.

Προταση μου.Οταν ξαναδεις την ταινια αυτη αποστασιοποιησου λιγο απο την κεντρικη ιστορια.Οι περισσοτεροι απο εμας αυτο που αναμενουμε πρωτα απο μια καλη ταινια,ειναι μια καλη ιστορια.

 

Στην περιπτωση αυτη,οι Κοεν χρησιμοποιουνε απλα μια τυχαια ιστοριουλα(με εναν αναπηρο εκατομμυριουχο,μια απαγωγη,μια ομαδα μηδενιστων πορνοσταρ-μουσικων.... κτλ)ως ενα υποβαθρο,για να εκφρασουνε μια νοοτροπια,εναν ξεχωριστο τροπο ζωης.

 

Και εγω οπως και εσυ, την πρωτη φορα που ειχα δει τον Λεμποφσκι,δεν θα του εβαζα ουτε 6.Ο λογος μου?Περιμενα οτι θα ειχε κατι πιο ενδιαφερον ως θεμα..τουλαχιστον ενα ενδιαφερον τελος αναθεμα το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω κάτι 9.5, 9, 10 στο λεμπόφσκι 

 

δεν μας λέτε και τη γνώμη σας και γιατιί;

για μένα δυσκολα πάνω απο 7. 3ς φορές το χω δει αδιαφορο μου έχει φανεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα πριν λιγο την ελληνικη ταινια "ορατοτης μηδεν (οχι αλλο καρβουνο)" ..

 

Γαματη ταινια... Εχανα που δεν την ειχα δει τοσο καιρο. Δεν ηξερα καν πως ειχε βγει η παραπανω ατακα. Καταλαβα και τις ομοιοτητες με την ταινια "το κλαμα βγηκε απο τον παραδεισο" .

 

Φακ... Υπαρχουν ενα σωρο ελληνικες τουλαχιστον ταινιες που οι μεγαλυτεροι σιγουρα ξερουν και θελω πολυ να τις δω. Οχι αλλο "αλικη στο ναυτικο" ....!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα πριν λίγο στο otecinema2 την ταινια οι 12 ένορκοι. Η ταινία είναι του 57 αμερικάνικης παραγωγής. Δείτε τη μιλάμε για διαμαντάκι!! Δεν περίμενα να μου αρέσει και όμως, από την αρχή μέχρι το τέλος δεν σε αφήνει να στρέψεις την προσοχή σου αλλού.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα πριν λίγο στο otecinema2 την ταινια οι 12 ένορκοι. Η ταινία είναι του 57 αμερικάνικης παραγωγής. Δείτε τη μιλάμε για διαμαντάκι!! Δεν περίμενα να μου αρέσει και όμως, από την αρχή μέχρι το τέλος δεν σε αφήνει να στρέψεις την προσοχή σου αλλού.

που να δεις κ την  ρωσικη....https://www.youtube.com/watch?v=IRGTUPo7PlE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες ειχα δει το Prisoners στο star.καταπληκτικη ταινια του ειδους και ισως η καλυτερη ερμηνεια του Hugh Jackman

 

http://www.imdb.com/title/tt1392214/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...