Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη...θα καθόσουν να δεις ταινία από τηλεοπτικό κανάλι;;; Εκτός κι αν έχεις περιέργεια να διαπιστώσεις, αν είναι δυνατόν το Leon να διαρκέσει 4 ώρες...

 

(...είναι! Μη μαζοχίζεσαι...)

Ότι πρέπει θα ήταν μέχρι της 3 το πρωί που άρχιζε η Αργεντινή τότε ρε φίλε!!

 

 

Παρεμπιπτόντως τι θα γίνει με αυτούς, πάλι τον ήπιαν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και μιλαμε για μπαλιτσα και Μαραντονα την ταινια με τον πελε την ειδατε ;; 

Link.png Site: Πελέ

 

Μου αρεσε παρα πολυ !!!! Ειναι στυλ Rush,δηλαδη δεν χρειαζεται να σου αρεσει το ποδοσφαιρο η ο Πελε για να την απολαυσεις .

Υπεροχη σκηνοθεσια και σιγουρα θα της εβαζα ενα  9/10  !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Eddie the Eagle σχετικά με έναν Άγγλο που έγινε ο πρώτος Βρετανός μετά το 1929 που πήρε μέρος στο ski jumping σε Ολυμπιακούς αγώνες.

 

Η ταινία δείχνει τη ζωή του Eddie κυρίως ένα χρόνο πριν τους ολυμπιακούς του Κάλγκαρι όταν και αποφάσισε να μάθει ski jumping μαζί με τον μέθυσο Αμερικάνο προπονητή του (Χιου Τζάκμαν, ρόλος που επινοήθηκε απλά για τις ανάγκες της ταινίας).

 

Πέρα από τον Έντι, η άλλη ατραξιόν εκείνων των Ολυμπιακών ήταν η ομάδα ελκήθρου από την Τζαμάικα οπότε η σύγκριση με την προ εικοσαετίας ταινία Cool runnings (...πάμε χιόνι) είναι αναπόφευκτη. Το Eddie the eagle προσπαθεί να πάρει τον εαυτό του λίγο πιο σοβαρά και στο τέλος τα θαλασσώνει τόσο στο κωμικό όσο και στο δραματικό κομμάτι αφού ο Εντυ παρουσιάζεται σαν μίξη γελωτοποιού και καρικατούρας Napoleon Dynamite. Όλοι οι άλλοι χαρακτήρες στην ταινία είναι απλά για να γεμίζουν τον χώρο, δεν έχουν κανένα άλλο νόημα ύπαρξης.

 

Ταινία που θα σας φανεί καλύτερη ένα πολύ χαλαρό βράδυ Τετάρτης ή κάνα μεσημέρι Κυριακής. 5.5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το gattaca. Αν και παλια ταινια,ειναι μια απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει ως τωρα. Πολυ καλοι οι ηθοποιοι κι η σκηνοθεσια. Δε βγαινουν πλεον τετοιες ταινιες με δυνατο σεναριο και νοημα,βγαινουν μονο ηλιθιες αμερικανιες με σουπερ ηρωες :(

 

9/10 για μενα για την ταινιαρα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

βγαινουν μονο ηλιθιες αμερικανιες με σουπερ ηρωες :(

 

Να βλέπεις ευρωπαϊκό και ασιάτικο κινηματογράφο και ανεξάρτητες παραγωγές, όχι Χόλιγουντ που κατά κύριο λόγο κάνουν ταινίες με συνταγές και γραφήματα "τι αρέσει στον περισσότερο κόσμο" και "ποιος τίτλος και ποια αφίσα θα κόψουν τα περισσότερα εισιτήρια". Βγαίνουν δεκάδες καταπληκτικές ταινίες, ιδιαίτερα σήμερα που το κόστος του να γυρίσεις ταινία δεν είναι πλέον μια περιουσία όπως κάποτε, οπότε αποκαλύπτονται πολλά ταλέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες πήρα γερή δόση σινεμά, είδα 2 ταινίες τη μία μετά την άλλη:

 

Independence Day

 

5/10

 

Ως nostalgia freak του παλιού, το οποίο γούσταρα τρελά κυρίως λόγω Will Smith, πήγα με χαρά να δω κι αυτό εδώ.

Έμεινα με την χαρά και το ποπκόρν στο στόμα όμως [μην παρεξηγηθώ, το ποπκόρν ήταν νοστιμότατο όπως πάντα].

Απογοητεύτηκα ΠΟΛΥ με το casting όσον αφορά τις νέες προσθήκες ηθοποιών: σαν νά'ταν άψυχοι, σαν να έκαναν αγγαρεία. Απ'τους νέους το έσωζε κάπως ο ΚΑΡΑΚΟΥΚΛΟΣ Liam Hemsworth [τό'χει το σόι] ο οποίος δεν έπαιζε ξενέρωτα όπως οι υπόλοιποι. Η Charlotte Gainsbourg πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τί έκανε σε τέτοια ταινία...πίσω στον Trier γρήγορα!! Οι παλιοί ηθοποιοί ήταν μια χαρά, αγαπάμε Goldblum, αλλά μας έλειπε ο Will...και το κενό φαινόταν.

Διάφορες σκηνές και διάλογοι που δεν χρειάζονταν καν και απλά έτρωγαν χρόνο απ'την δράση, κάποια κενά όσον αφορά την σύνδεση πρώτης-δεύτερης ταινίας, soundtrack σχεδόν ανύπαρκτο, τα εφέ οκ αλλά όχι κάτι συνταρακτικό, σενάριο μέτριο....ΑΛΛΑ το φινάλε είναι promising, η επόμενη ταινία μάλλον θα έχει ζουμί και περισσότερη δράση [αν γίνουν πράξη αυτά που έλεγαν].

 

Warcraft

 

9/10

 

Με το που εμφανίστηκε το logo της Blizzard στην οθόνη σε πολλούς από μας ξέφυγε ένα ΝΑΙΙΙΙΙ [το δικό μου με φωνή μεταξύ ορκ και ντιάμπλο]. Η ταινία αρχίζει σαν cinematic παιχνιδιού της μαμάς Blizzard οπότε όλοι ξέραμε ότι αυτό που θα ακολουθήσει θα είναι καλόοοο! Και δεν πέσαμε έξω!

 

Πολύ καλή επιλογή ηθοποιών, όλοι μου φάνηκε ότι ταίριαζαν στους ρόλους, ειδικά ο Anduin και ο Medivh, και η σκηνοθεσία είχε νεύρο και φαινόταν όλοι να αγαπάνε αυτό που κάνουν. Το soundtrack pure epicness, και τα εφέ εκπληκτικά, ειδικά όταν έβλεπα spells [όπως τα φανταζόμουν και στο DnD ήταν]. Δράση αρκετή και δεν ένιωσα ούτε στιγμή να με κουράζει η ταινία. Όταν τελείωσε μου άφησε την αίσθηση I WANT MOOOOORE...και ευτυχώς θα δούμε κι άλλες ταινίες Warcraft ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βλέπεις ευρωπαϊκό και ασιάτικο κινηματογράφο και ανεξάρτητες παραγωγές, όχι Χόλιγουντ που κατά κύριο λόγο κάνουν ταινίες με συνταγές και γραφήματα "τι αρέσει στον περισσότερο κόσμο" και "ποιος τίτλος και ποια αφίσα θα κόψουν τα περισσότερα εισιτήρια". Βγαίνουν δεκάδες καταπληκτικές ταινίες, ιδιαίτερα σήμερα που το κόστος του να γυρίσεις ταινία δεν είναι πλέον μια περιουσία όπως κάποτε, οπότε αποκαλύπτονται πολλά ταλέντα.

Εχεις δικιο,προσπαθω να αποφευγω πλεον το χολιγουντ αφου δεν εχει να μου προσφερει τιποτα σε κανενα ειδος ταινιας. Προσπαθω να βλεπω ειτε παλιες ταινιες ειτε ταινιες αλλων παραγωγων αλλα δεν ειναι κι ευκολο να ανακαλυψεις ποιες αξιζουν !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frequency του 2000 με τον Dennis Quaid και το τεκνό Jim Caviezel

http://www.imdb.com/title/tt0186151/

το αγαπημένο μου στυλ ταινίας. ταξίδι στον χρόνο, περιπέτεια, μυστήριο..

πώς και δεν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Batman Vs. Superman.

 

http://www.imdb.com/title/tt2975590/

 

Από τις χειρότερες περιπέτειες που έχω δει. Νόμιζα πως θα δω κάτι πολύ καλό. TBH όμως έβγαζε γέλιο σε μερικέ φάσεις.

 

Βαθμολογία... Μικρότερη από γραπτό τουρίστα σπουδαστή στα Μαθηματκά ΙΙΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Duel

 

MV5BMjQwMTA2MDEyMl5BMl5BanBnXkFtZTgwNjU1

 

Όταν βλέπεις cast με τους Woody Ηarrelson και Liam Hemsworth τότε δεν γίνεται να μην είναι ταινιάρα!!!

 

Πάρα πολυ καλό ατμοσφαιρικό western με ατμόσφαιρα που μυρίζει μπαρούτι!! 

 

"Με κλειστα μάτια" 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Batman Vs. Superman.

 

http://www.imdb.com/title/tt2975590/

 

Από τις χειρότερες περιπέτειες που έχω δει. Νόμιζα πως θα δω κάτι πολύ καλό. TBH όμως έβγαζε γέλιο σε μερικέ φάσεις.

 

Βαθμολογία... Μικρότερη από γραπτό τουρίστα σπουδαστή στα Μαθηματκά ΙΙΙ.

Δυστυχως θα συμφωνησω........απογοητευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B.F.G. (Big Fucking Giant)

 

Εντάξει οκ παιδικό, αλλα τρομερό animation και όμορφο "παραμυθένιο" στόρυ.

Για παιδάκια είναι 10/10. Τώρα για ενήλικες που πήγαμε κυριολεκτικά στα τυφλά χωρίς να έχω ιδέα τι πάμε να δούμε, ήταν ΟΚ.

Spielberg μάλιστα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye In the Sky

 

 

Πολυ καλη ταινια με καλο καστ και ερμηνειες (α ρε Alan Rickman) που δειχνει τι υπαρχει πισω απο ενα συγκεκριμενο drone attack. Πως μετριεται η ανθρωπινη ζωη, τις ενοχες για την επιθεση, το red tape πισω απο την αποφαση, την πασα στις ευθυνες και την καταστρατηγηση των κανονων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Independence day: resurgence

 

Εδώ ο κόσμος καίγεται και το ... χτενίζεται! 

 

Πραγματικά, στην κυριολεξία ο κόσμος καταστρέφεται και οι άλλοι χαβαλεδιάζουν και ερωτοτροπούν.

 

5/10 -- μόνο για τα εφφέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...