Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά σωστό είναι.Όταν δεν παίζεις παιχνίδια πέφτει αυτόματα για μείωση κατανάλωσης.

 

Οκ ! να σαι καλα ευχαριστω πολυ ! :mrgreen:

Το υποψιαζομουνα να σου πω την αληθεια αλλα με μπερδευε το O/C! λογικα εφοσον του δινω τιμη 750 θα επρεπε να ειναι εκει και σε idle κατασταση αλλα μαλλον ειναι οπως τα λες και παλι σε ευχαριστω! (ηρεμησα οχι τιποτα αλλο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερούδια,

 

Ρε παιδιά είμαι έτοιμος να αγοράσω projector hd για να βλέπω ταινίες από το pc. Τι κάρτα γραφικών να πάρω ώστε να έχω Full HD εικόνα στον projector? H mobo που έχω είναι η

http://www.gigabyte.us/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2668&ProductName=GA-945GCM-S2C και το τροφοδοτικό 350W. Χρειάζομαι αλλαγή mobo και τροφοδοτικό.

Υπόψιν ότι χρειάζομαι καλώδιο περίπου 10μ και αν ξέρετε και τι καλώδιο να πάρω για να μην έχω απώλειες.

Επίσης δε με ενδιαφέρει καθόλου το gaming, ώστε να πάρω κάτι ακριβό σε κάρτα γραφικών.

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερούδια,

 

Ρε παιδιά είμαι έτοιμος να αγοράσω projector hd για να βλέπω ταινίες από το pc. Τι κάρτα γραφικών να πάρω ώστε να έχω Full HD εικόνα στον projector? H mobo που έχω είναι η

http://www.gigabyte.us/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2668&ProductName=GA-945GCM-S2C και το τροφοδοτικό 350W. Χρειάζομαι αλλαγή mobo και τροφοδοτικό.

Υπόψιν ότι χρειάζομαι καλώδιο περίπου 10μ και αν ξέρετε και τι καλώδιο να πάρω για να μην έχω απώλειες.

Επίσης δε με ενδιαφέρει καθόλου το gaming, ώστε να πάρω κάτι ακριβό σε κάρτα γραφικών.

Τι λέτε?

 

Δε χρειάζεται να αλλάξεις mobo, ούτε psu (πιθανότατα).

Με οποιαδήποτε low end σύγχρονη κάρτα θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

 

Στην θέση σου θα πήγαινα σε μία τέτοια επειδή είναι fanless και έχει hdmi out.

Aν δε θεωρείς απαραίτητα τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, βολεύεσαι και με φθηνότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HDMI της ΑΤΙ στις 58χχ δίνει περισσότερες δυνατότητες. Δες μια οικονομική 58xx ή και μια οικονομική fanless 58xx εάν δεν έχεις πρόβλημα θερμοκρασιών στο κουτί σου.

 

Το επόμενο που θα σε απασχολήσει είναι τα σωστά framerates 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HDMI της ΑΤΙ στις 58χχ δίνει περισσότερες δυνατότητες. Δες μια οικονομική 58xx ή και μια οικονομική fanless 58xx εάν δεν έχεις πρόβλημα θερμοκρασιών στο κουτί σου.

 

Το επόμενο που θα σε απασχολήσει είναι τα σωστά framerates 

 

Αυτο τωρα πως το δικαιολογεις ? Τελευταια φορα που δοκιμασα με HDMI απο ATI (περα απο την ΑΤΙ στο laptop μου που δουλευει μια χαρα με το HDMI) μονο τα 3/4 της οθονης ηταν πιασμενα και οτι και αν εκανα δεν γινοταν full. Και μαλιστα το δοκιμασα με 2 διαφορετικες 5870 για να ειμαι σιγουρος πως δεν ηταν θεμα ελλατωματικου HDMI.

Αντιθετα με τις GTX285/GTX295/GTX470/480 και ας ηταν DVI-HDMI δεν ειχα τετοιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τωρα πως το δικαιολογεις ? Τελευταια φορα που δοκιμασα με HDMI απο ATI (περα απο την ΑΤΙ στο laptop μου που δουλευει μια χαρα με το HDMI) μονο τα 3/4 της οθονης ηταν πιασμενα και οτι και αν εκανα δεν γινοταν full. Και μαλιστα το δοκιμασα με 2 διαφορετικες 5870 για να ειμαι σιγουρος πως δεν ηταν θεμα ελλατωματικου HDMI.

Αντιθετα με τις GTX285/GTX295/GTX470/480 και ας ηταν DVI-HDMI δεν ειχα τετοιο θεμα.

 

Νομίζω ότι ξέρω ακριβώς που πρέπει να κάνεις δεξί κλικ… την επόμενη φορά ρώτα μας :-)

 

Εντωμεταξύ έγραψα από λάθος 58χχ αντί για 5χχχ παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενου τοσο της εργασιας μου οσο και το οτι ειχα μελη απο την AMD EMEA να προσπαθουν να βρουν τι τρεχει χωρις επιτυχια ασε να ξερω λιγακι καλυτερα απο σενα αν ηταν θεμα οδηγων η ενος δεξι κλικ.

Αλλα ξεχασα, εδω μεσα απο μερικους η ΑΤΙ παιρνει τα συγχωροχαρτια με το κιλο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενου τοσο της εργασιας μου οσο και το οτι ειχα μελη απο την AMD EMEA να προσπαθουν να βρουν τι τρεχει χωρις επιτυχια ασε να ξερω λιγακι καλυτερα απο σενα αν ηταν θεμα οδηγων η ενος δεξι κλικ.

Αλλα ξεχασα, εδω μεσα απο μερικους η ΑΤΙ παιρνει τα συγχωροχαρτια με το κιλο ;)

 

 

Δες εδώ συγκεκριμένα :

 

http://www.sevenforums.com/attachments/graphic-cards/55631d1266774864-ati-hd-5770-hell-earth-ccc-configure.jpg

 

http://www.sevenforums.com/attachments/graphic-cards/55632d1266774969-ati-hd-5770-hell-earth-ccc-configure2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενου τοσο της εργασιας μου οσο και το οτι ειχα μελη απο την AMD EMEA να προσπαθουν να βρουν τι τρεχει χωρις επιτυχια ασε να ξερω λιγακι καλυτερα απο σενα αν ηταν θεμα οδηγων η ενος δεξι κλικ.

Αλλα ξεχασα, εδω μεσα απο μερικους η ΑΤΙ παιρνει τα συγχωροχαρτια με το κιλο ;)

 

Όχι βρε συ, σε καμία περίπτωση δε σε αμφισβητώ, απλά την πατάνε πολλοί – και απο τις καλύτερες οικογένειες.

Και έχει ρυθμίσεις τόσο στο diver όσο και στον projector.

 

Τελικά λύση δε βρήκατε? Αυτό θα ήταν παράδοξο!

 

---------- Προσθήκη στις 11:39 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:37 ----------

 

Μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινομαστε οποτε αστο.

 

Επαναλαμβάνω, δεν είναι θέμα να σε αμφισβητήσω, αλλά τα περισσότερα συστήματα HC που βλέπω να στήνονται στην Ελλάδα τον τελευταίο χρόνο με ΑΤΙ στήνονται συνήθως.

 

Τώρα με κατηγορείς για συγχωρω-χαρτία … αλλά δεν είμαι πάπας. Σου λέω το σύνηθες, και μου λες για ένα περιστατικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα links που εβαλες ηταν πραγματα που δοκιμασα απο την πρωτη στιγμη χωρις λυση. Οχι λυση δεν βρεθηκε, το αποδωσαμε βεβαια σε ασυμβατοτητα με την SONY LCD που εχω. Οπως και να εχει δεν λεω πως αυτα δεν συμβαινουν σε Nvidia αφου μου εχει τυχει σε 6800GT κατι αναλογο αλλα μιλαμε και πριν 5 χρονια περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα links που εβαλες ηταν πραγματα που δοκιμασα απο την πρωτη στιγμη χωρις λυση. Οχι λυση δεν βρεθηκε, το αποδωσαμε βεβαια σε ασυμβατοτητα με την SONY LCD που εχω. Οπως και να εχει δεν λεω πως αυτα δεν συμβαινουν σε Nvidia αφου μου εχει τυχει σε 6800GT κατι αναλογο αλλα μιλαμε και πριν 5 χρονια περιπου.

 

Ναι το ξέρω και εγώ έχω αντιμετωπίσει προβλήματα και με Intel. Γενικά τα προβόλια θέλουν να ασχοληθείς και μαζί τους συνήθως περισσότερο από μια οθόνη.

Και σίγουρα υπήρχαν και υπάρχουν προβλήματα που ακόμα επιλύονται με drivers κ.ο.κ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει μια μικρή ομάδα φανατικών προβολάκιδων που ασχολούνται χρόνια τώρα με το πώς θα καταφέρουν να ξεπεράσουν προβλήματα Players, λειτουργικών, drivers κ.ο.κ. Και είναι γαμ@ της τρέλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει μια μικρή ομάδα φανατικών προβολάκιδων που ασχολούνται χρόνια τώρα με το πώς θα καταφέρουν να ξεπεράσουν προβλήματα Players, λειτουργικών, drivers κ.ο.κ. Και είναι γαμ@ της τρέλες!

 

Τώρα με ψιλοχάλασες να σου πω την αλήθεια μου, λες να έχω προβλήματα με την ΑΤΙ μιας και σκεφτόμουν αυτή (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5450-SVGA-PCI-Express-512MB-11166-04-20R.htm) να πάρω που είναι και πιο μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με ψιλοχάλασες να σου πω την αλήθεια μου, λες να έχω προβλήματα με την ΑΤΙ μιας και σκεφτόμουν αυτή (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5450-SVGA-PCI-Express-512MB-11166-04-20R.htm) να πάρω που είναι και πιο μικρή.

 

ΙΜΗΟ δε θα έχεις, αυτό γράφω και πιο πάνω.

Αλλά μπορείς να πάρεις και πιο δυνατή κάρτα – ίσως πάλι passive.

 

Το ότι Players / OS / drivers θέλουν και αυτά παραμετροποίηση είναι γεγονός. Από χρώματα ως συχνότητες ανανέωσης κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με ψιλοχάλασες να σου πω την αλήθεια μου, λες να έχω προβλήματα με την ΑΤΙ μιας και σκεφτόμουν αυτή (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5450-SVGA-PCI-Express-512MB-11166-04-20R.htm) να πάρω που είναι και πιο μικρή.

 

ΙΜΗΟ δε θα έχεις, αυτό γράφω και πιο πάνω.

Αλλά μπορείς να πάρεις και πιο δυνατή κάρτα – ίσως πάλι passive.

 

Το ότι Players / OS / drivers θέλουν και αυτά παραμετροποίηση είναι γεγονός. Από χρώματα ως συχνότητες ανανέωσης κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...