Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το default. Δεν ασχοληθηκα και πολυ.

 

Εχω 667mhz ram ddr2 και μου ειπαν κατι παιδια, οτι πρεπει να αγορασω αλλες μνημες εαν θελω κατι παραπανω και οτι με τρεναρουν αυτες που εχω κ ετσι με 400fsb ειμαι καλα...

 

εσυ τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι με 1:1 να φανταστώ; Αν οι μνήμες σου είναι σταθερές εκεί και δεν πάνε πιο πάνω, μια χαρά είσαι εκεί, εκτός κι αν βρεις καμια καλή περίπτωση σε 800άρες και βάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας κι από 'μένα..ρώτησα και σε άλλο σημείο του forum αλλά πιστεύω πως εδώ είναι το κατάλληλο σημείο.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το Dell Inspiron 1564 - Core i3 το οποιο έχει κάρτα γραφικών ATI Mobility Radeon HD 5450 - 1GB. Για να φανταστείτε, το πιο βαρύ πρόγραμμα που θα τρέχει θα είναι το Pro Evolution Soccer. Κατα την αποψη σας, το laptop θα το σηκώνει το Pes 2010(και πιθανόν το 2011); Είναι και ο μόνος λόγος που δεν το έχω αγορασει ακόμη. Θέλω να βεβαιωθώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα με το συγκεκριμένο παιχνίδι. Υπάρχει περίπτωση υπερθέρμανσης κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού επειδή είναι laptop;

 

Και το πιο σημαντικο: Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ελέγχω π.χ. το Αti Radeon HD 2400 series or better (256 MiByte, Pixel Shader 3.0) δηλαδή ποιες κάρτες είναι ανώτερες από την Radeon HD 2400? Στις Νvidia απ'ότι γνωρίζω υπάρχει διαφορετική φιλοσοφία, δηλαδή μία 9400 δεν είναι ανώτερη από μία 8800 αν και είναι νεότερη σειρά. Με τις ΑΤΙ πως το κοιτάζω αυτό;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τις ATI ετσι παει.....Για παραδειγμα μετα την HD2400 η αμεσως καλυτερη ειναι η HD2600

Δες reviews με οποια καρτας θες και συγκρινε με οποια αλλη θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις Νvidia απ'ότι γνωρίζω υπάρχει διαφορετική φιλοσοφία, δηλαδή μία 9400 δεν είναι ανώτερη από μία 8800 αν και είναι νεότερη σειρά. Με τις ΑΤΙ πως το κοιτάζω αυτό;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

δεν ξερω αν ειναι σωστα αλλα...

το πρωτο γραμμα λεει την σειρα του μοντελου 2χχχ 3χχχ 4χχχ 5χχχ

το δευτερο γραμμα λεει αν ειναι το κορυφαιο μοντελο(8χχ) το μεσαιο(7χχ) και το χαμηλο(6χχ-5χχ-4χχ)

και τα 2 τελευταια γραμματα για το ποιο ειναι καλυτερο στην κατηγορια την απο πανω

χχ70>χχ50

αν δεν ειναι σωστες οι λεξεις καποιος να διορθωσει :P

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ειναι σωστα αλλα...

το πρωτο γραμμα λεει την σειρα του μοντελου 2χχχ 3χχχ 4χχχ 5χχχ

το δευτερο γραμμα λεει αν ειναι το κορυφαιο μοντελο(8χχ) το μεσαιο(7χχ) και το χαμηλο(6χχ-5χχ-4χχ)

και τα 2 τελευταια γραμμα τα για το ποιο ειναι καλυτερο στην κατηγορια την απο πανω

χχ70>χχ50

αν δεν ειναι σωστες οι λεξεις καποιος να διορθωσει :P

 

Αυτά για τις Nvidia... για τις ΑΤΙ μου είχαν πει με απλά λόγια ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο αριθμός, τόσο καλύτερη είναι η κάρτα. Αυτό ισχύει 100% όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ATi χοντρικά ισχύουν οι ονομασίες.

 

Η nvidia τα έχει κάνει μπάχαλο με τα rebrand της..

Π.χ, η 9800GTX ήταν απλά μία ψιλό overclocked 8800GTS 512 (g92).

 

Ακολούθως, η 8800GTS 512 ήταν σαφώς ταχύτερη από την 9800GT και περίπου ισάξια της 8800GTX.

 

H 9800GT ήταν μία 8800GT που αν ήσουν τυχερός θα την πετύχαινες στα 55nm.

 

Oπότε ο κανόνας παραμένει, πριν αγοράσεις διαβάζεις review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά για τις Nvidia... για τις ΑΤΙ μου είχαν πει με απλά λόγια ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο αριθμός, τόσο καλύτερη είναι η κάρτα. Αυτό ισχύει 100% όμως;

ετσι οπως σου τα εγραψα ειναι στις ατι

πχ η 5670 ειναι χειροτερη απο την 4850 η 5750 ειναι χειροτερη απο την 4870

αλλα πριν παρεις διαβαζεις review γιατι πχ η 4870 ειναι ισαξια με την 5770 αλλα η 5770 σαν συνολο ειναι καλυτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια, οι κάρτες που έχουν τα laptop είναι από λίγο έως πολύ κουτσουρεμένες για λόγους χώρου -θερμοκρασιών - κατανάλωσης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη σας κουράζω άδικα..με requirements: Ati Radeon HD 2400 series or better (256 MiByte, Pixel Shader 3.0)

η κάρτα ATI Mobility Radeon HD 5450 - 1GB πρέπει να το σηκώνει άνετα το παιχνίδι, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...