Προς το περιεχόμενο

Ευκολη άσκση στην c


nik324

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερωτήσεις πάνω στον κώδικα

Γιατί είναι ++i και δεν είναι i++

Και γιατί πριν την while υπάρχει η εντολή i=0;

Οπου υπάρχει μετά το i δεν θα είναι μήδέν αφού έχει μηδενιστει πριν την while;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις πάνω στον κώδικα

Γιατί είναι ++i και δεν είναι i++

Και γιατί πριν την while υπάρχει η εντολή i=0;

Οπου υπάρχει μετά το i δεν θα είναι μήδέν αφού έχει μηδενιστει πριν την while;

Το ++ι πρώτα αυξάνει την τιμή του i και μετά τη χρησιμοποιεί, ενώ το i++ πρώτα χρησιμοποιεί την τιμή του και μετά την αυξάνει. Άλλες φορές δεν έχει σημασία, άλλες όμως έχει.

 

Όσο για το i=0 πριν το while-loop, η ιδέα των loops είναι να μηδενίζεις τον μετρητή πριν το loop και να τον αυξάνεις μέσα του (δλδ μέσα σε κάθε επανάληψη του loop)... η αύξηση συνήθως γίνεται με i++ ή ++ι αν θέλουμε να αυξάνεται κατά 1 σε κάθε επανάληψη, αλλιώς i += 2 αν θέλουμε να αυξάνει κατά 2, κλπ, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...Θα δυσκολευόμουνα να την λύσω μόνος μου...Και μου φάινεται λογικό μιας και στην πολύ που σπουδάζω δεν μου έχουν κάνει ακόμα την σύνδεση του ιντερνετ και επίσης δεν έχω βιβλία...Οπότε όπως καταλαβαίνετε ότι ''πιάσω'' από την διάλεξη που και εκεί είναι ακόμα αρχή και το αμφιθέατρο είναι γεμάτο και γίνεται πολύ φασαρία και πολές φορές μου ξεφεύγει κάτι...Τελός πάντων δεν τα λέω αυτά για δικαιολογία...Το κακό είναι ότι έχω μια σειρά ασκήσεων με και άλλες δύο σε δύο αλλά μαθήματα και έχω μείνει πίσω γτ τώρα γύρισα στο σπίτι μου :@ :@ :@ :@ :@ :(

 

Μια ερώτηση τώρα...Ποιο IDE έχετε;

Ποιον προτήνετε;;

Προς το παρών συνδέομαι με το putty (δεν ξέρω αν το πρόγραμμα αυτό είναι ευρέος διαδεδομένο η αν είναι πατέντα της δικιάς μου σχολής) και γράφω στο πικο το πηγαίο πρόγραμμα και κάνω Compile με τον gcc

 

 

Όχι pico ρέι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

VI

 

(πιο μεγάλα γράμματα δεν έχει :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η λειτουργία της συνάρτησης isalpha και getchar;; Σε ποιες επικεφαλίδες περιέχονται;

 

 

Εδώ για την isalpha

 

Εδώ για την getchar

 

Η πρώτη επιστρέφει 0 (μηδέν) μόνο όταν δεν είναι γράμμα το στοιχείο αυτό που εξετάζεις (προσοχή, δεν δέχεται char αλλά int, πράγμα που σημαίνει ότι ψάχνει εάν είναι γράμμα βάσει των τιμών του int που αντιστοιχούν σε γράμμα).

 

Η δεύτερη παίρνει μία τιμή 8 bit από το stdin του μηχανήματος και την επιστρέφει ως int.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H getchar διαβάζει χαρακτήρες μόνο όταν αυτοί συνοδευονται από το enter σωστά; δηλαδή στο τέλος πρεπει να πατηθεί το εντερ αλλιώς δεν διαβάζωνται από την συνάρτηση...σωστά κατάλαβα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H getchar διαβάζει χαρακτήρες μόνο όταν αυτοί συνοδευονται από το enter σωστά; δηλαδή στο τέλος πρεπει να πατηθεί το εντερ αλλιώς δεν διαβάζωνται από την συνάρτηση...σωστά κατάλαβα;;

 

Διαβάζει ό,τι βάλεις στο stdin. Με το '\n' μπορείς να δώσεις συνθήκη εξόδου.

 

Π.χ.

 

>
int c;

while ( (c = getchar()) != '\n')
{
 // Do something with c here
}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτικα....Σορρυ αλλά είνια η πρώτη φορά που προσπαθώ να γράψω - καταλαβω κωδικα....

 

Πως γίνεται ενώ το c είναι δηλωμένο σαν int αργότερα να βάζουμε τιμή στο c από την getchar;;

Πο το έχασα τελείως τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτικα....Σορρυ αλλά είνια η πρώτη φορά που προσπαθώ να γράψω - καταλαβω κωδικα....

 

Πως γίνεται ενώ το c είναι δηλωμένο σαν int αργότερα να βάζουμε τιμή στο c από την getchar;;

Πο το έχασα τελείως τώρα....

 

 

Η συνάρτηση είναι:

 

int getchar(void)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάω το παρακάτω τμήμα κώδικα και προσπαθώ να καταλάβω τι κάνει αλλά δεν μπορώ

while ((ch = getchar()) != '\n') {

if (isalpha(ch)) {

s = ch;

i++;

}

}

 

Βάλε breakpoints να εξερευνήσεις τι κάνει. Πιο πολύ θα σε ωφελήσει αυτό παρά να σου πει κάποιος τι ακριβώς κάνει χωρίς να το έχεις ψάξει εκτενώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...