Προς το περιεχόμενο

Ευκολη άσκση στην c


nik324

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν βάλω την λέξη anna den δουλεύει...με την λέξη ana δουλεύει κανονικα

 

μισό να το τσεκάρω

 

Πως ?

Το λαθος σου ειναι οτι περνας εναν πινκα απροσδιοριστου μεγεθους, ενω εσυ θελεις nul terminal string. Εκει στην main εκει που διαβαζεις βαλε στο τελος ενα 0 ή κανε ενα zeromem (memset(s,0,sizeof(s)) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειχα ξεχάσει να δηλωσω την j...την δήλωσα έκανε compile αλλα το πρόγραμμα crashαρε...πού να βάλω το μηδέν;;

Σορρυ αλλά είναι το πρώτο πρόγραμμα που φτιάχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο πάπι φταίει, θεώρησα πως το είχες φτιάξει όταν στο επεσήμανα! http://www.insomnia.gr/topic/424639-%ce%b5%cf%85%ce%ba%ce%bf%ce%bb%ce%b7-%ce%ac%cf%83%ce%ba%cf%83%ce%b7-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-c/page__view__findpost__p__4368315

 

Βάλε τη συνθήκη που σου είπα (μέχρι 99 γράμματα) και αρχικοποίησε το s όταν το ορίζεις...

 

>
char s[100] = {'\0'};

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στιν παράμετρο της συνάρτησης

 

Α, έτοιμο τον πήρες τον κώδικα ε; :lol:

 

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://x-karagiannis.gr/prog/libs/content/misc/notes/strings/strings1.php (αν και κανονικά πρέπει να ξεκινήσεις από εδώ: http://x-karagiannis.gr/prog/libs/content/misc/notes/pointers/pointers1.php για να υπάρχει λογική συνέχεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταπληκτικό σιτε φαίνεται με μια ματιά...θα το ξεσκονισω αύριο...ευχαριστώ πολύ

Thx, αλλά δεν το χω τελειώσει ακόμα, τα μισά links δεν δουλεύουν :lol:

 

Pointers & Strings όμως είναι τελειωμένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
#include<stdio.h>
#define MAX 100
  int i,j=0;
  char WORD;
  char s[100]={"\0"};
main()
  scanf("%d",multitude);
  for(i=0;i<multitude;i++{
      printf("give me a word!\n");         
      scanf("%c",WORD);
      S[i]==WORD
      printf("give me a word again.\n");
}  
*\από δω και πέρα μου φάινεται ότι κάνω βλακείες αλλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο....προσπαθώ να βρω πόσες φορές εμφανίζεται το περιεχόμενο του πρώτου κελιού στο υπόλοιπο πίνακα,στη συνέχεια το περιχόμενο του δεύτερου κελιού κοκ....\*
p=0
t=m[0]
for(i=o;i<multitude;i++{
if(s[i]==t){
k=k+1
}


 

 

Από δω και πέρα μόλις τελειώνει ο έλεγχος του κάθε στοιχείου με τον υπόλοιπο πίνακα,θα υπάρχει σε μία μεταβλητή το πόσες φορές έχει εμφανιστεί η πρώτη λέξη πχ σε όλο τον πίνακα...η τιμή αυτή λέω να εκχωρείται σε ένα άλλο μονοδιάστατο πίνακα όπως επίσης και σε ένα άλλο τρίτο πίνακα να τοποθετήται ο δείκτης της πρώτης λέξης...δλδ για την πρώτη λέξη θα έχουμε ένα πίνακα που περιέχεται η λέξη έναν δευτερο που θα περιέχεται ένας αριθμός που θα δείχνει το πόσες φορες εμφανίστηκε η λέξη κ ένας τρίτος που θα περιέχει έναν δείκτη ώστε να μπορέσει να εμφανιστεί το περιεχόμενο ένος από τα κελιά του πρώτου πίνακα...αυτό είναι το σκευτηκό μου δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί και στην πράξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να έχεις πάρα πολλές ελλείψεις σε θεωρητικό επίπεδο για αυτή την άσκηση. Αυτό τουλάχιστον δείχνει ο παραπάνω κώδικας.

 

Η δική μου πρόταση είναι να διαβάσεις πρώτα τη θεωρία που της αντιστοιχεί (και προφανώς σας έχουν διδάξει) και μόνο όταν την κατανοήσεις να επιχειρήσεις να λύσεις την άσκηση. Τώρα νομίζω παιδεύεσαι τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια θεωρεία;;; Θες να σου στείλω σε πμ τις διαφάνεις των διαλέξεων;;;Η μήπως να σου πω ποιο βιβλιο έχω πάει από τον ευδοξο;

Όχι ρε τρελέ, τι να μου στείλεις... εγώ τα ξέρω :lol:

 

Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω που και πως, αλλά βρες και διάβασε πίνακες και strings για να μπορέσεις να λύσεις την άσκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άσκηση μέχρι τις 23.59 σήμερα πρέπει να παραδοθεί...μαζί με άλλες τρεις εκ των οποίων τις δυο τις έχω καταλάβει-τελειώσει...οπότε δεν προλαβαίνω να διαβάσω τίποτα...δεν πειράζει θα σχοληθώ καλύτερα με τις άλλες σειρές ασκήσεων που θα έρθουν...ωραίο ξεκίνημα πάντως..... :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άσκηση μέχρι τις 23.59 σήμερα πρέπει να παραδοθεί...οπότε δεν προλαβαίνω να διαβάσω τίποτα...δεν πειράζει θα σχοληθώ καλύτερα με τις άλλες σειρές ασκήσεων που θα έρθουν...ωραίο ξεκίνημα πάντως..... :cry: :cry:

 

Δεν έπρεπε να τα αφήσεις τελευταία στιγμή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...