Προς το περιεχόμενο

Τεχνητή Νοημοσύνη- Μεταπτυχιακή Εκπαίδευση


Nikolas.87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι απολύτως δεκτο. Μαλλον εχω λανθασμενα ταυτισει την Τεχνητη Νοημοσυνη με την Αλληλεπιδραση ανθρωπου υπολογιστη, οποτε γραψτε λαθος. Σ'ευχαριστώ και σένα:)

 

 

Όπως στα είπαν. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθεις άσχημα. Όλοι κάνουμε λάθη... και έτσι είναι λογικό. Κανείς δεν γεννήθηκε να ξέρει. Πρέπει όμως να είμαστε έτοιμοι να αποδεχθούμε ότι δεν ξέρουμε.

 

 

Από εκεί και πέρα όμως. Μιας που είσαι από Ψυχολογία, όλα τα "cognitives" έχουν μεγάλη άνθηση στις μέρες μας. Από cognitive psychology μέχρι και cognitive computing (λέω έναν όρο.. λίγο υπερβολή). Εν γένει, τα cognitive sciences είναι πιασάρικα. Εάν σου αρέσουν οι Η/Υ, και βάσει του Α' πτυχίου σου συν το γεγονός ότι δεν είσαι από τεχνολογικό ή/και θετικό τομέα, δες το ενδεχόμενο να ασχοληθείς με HCI, distance learning, affective learning κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως στα είπαν. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθεις άσχημα. Όλοι κάνουμε λάθη... και έτσι είναι λογικό. Κανείς δεν γεννήθηκε να ξέρει. Πρέπει όμως να είμαστε έτοιμοι να αποδεχθούμε ότι δεν ξέρουμε.

 

 

Από εκεί και πέρα όμως. Μιας που είσαι από Ψυχολογία, όλα τα "cognitives" έχουν μεγάλη άνθηση στις μέρες μας. Από cognitive psychology μέχρι και cognitive computing (λέω έναν όρο.. λίγο υπερβολή). Εν γένει, τα cognitive sciences είναι πιασάρικα. Εάν σου αρέσουν οι Η/Υ, και βάσει του Α' πτυχίου σου συν το γεγονός ότι δεν είσαι από τεχνολογικό ή/και θετικό τομέα, δες το ενδεχόμενο να ασχοληθείς με HCI, distance learning, affective learning κτλ.

 

Δεν είπα ότι γνωρίζω, απλά απαντησες λιγο επιθετικα και αυθορμητα αντεδρασα. Τελος όμως, οτι εγινε εγινε.

Όσο αφορά στα cognitive που λες( άλλωστε γιαυτο εκανα λογο στο πρωτο ποστ) ναι μεν έχουν άνθιση παγκοσμίως, στην Ελλάδα όμως είναι που ειναι 500 χρόνια πισω η Ψυχολογία, τα γνωσιακά είναι χίλια. Όσο αφορα στη ''θετικοτητα'' του τομέα, δεν είναι τόσο θεωρητικός όσο νομιζουμε, ακριβώς το αντίθετο αλλα αυτο ειναι παντελως ασχετο με το θέμα. Το μοναδικο λοιπον μεταπτυχιακο σε Γνωσιακους τομεις ειναι στο Μ.Ι.Θ.Ε. όμως είναι πολύ μπροστα για τα ελληνικά δεδομένα. Έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις; Αν όχι, πιστευεις ότι θα αξιζε να κάνω μια προσπαθεια εκει ή θα πάει για κορνιζα το χαρτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε.. επειδή κάνετε στατιστική δεν είστε και θετικοί :)

 

 

Από εκεί και πέρα... τα γνωσιακά στην Ελλάδα είναι απλά και μόνο για το χαρτί. Δεν ξέρω, εγώ τουλάχιστον, εταιρείες που να ζητάνε προσωπικό ειδικευμένο σε γνωσιακά κομμάτια. Από την άλλη, projects που θα μπορούσες να συμμετάσχεις (ως ερευνητής, αλλά αυτό είναι μακριά για εσένα) παίζουν αλλά και αυτά είναι λίγα.

 

Εάν σε ενδιαφέρει το emotional κομμάτι, δες το ΕΚΠΑ. Έχει ένα εργαστήριο που ασχολείται και, από όσο ξέρω, είναι ΟΚ εν γένει. Δυστυχώς, δεν ξέρω κάτι άλλο, μιας και αυτά, στην Ελλάδα, είναι σε ερευνητικό επίπεδο (ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και η στατιστικη απο μονη της δεν γενναει επιστημη :P

Όπως και να χει, σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, μου είναι πολυ χρησιμες!

Γεια χαρα και καλή συνεχεια φιλε! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια χαρά, έψαχνα πληροφορίες για ψυχολογία και έτυχε να πέσω στο θέμα!

 

Ένα καλό μεταπτυχιακό Πληροφορικής έχει το Πανεπιστήμιο Πειραιά (2 χρόνια) που απευθύνεται σε άτομα που δεν έχουν σπουδάσει πληροφορική.

Φυσικά θα πρέπει να μοχθήσεις αρκετά για να μπορείς να νιώθεις ότι απέκτησες βασικές γνώσεις πληροφορικής... και φυσικά πολύ περισσότερο για να εμβαθύνεις σε τομείς αυτής όπως η ΤΝ.

 

Από τα λεγόμενα σου βέβαια, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν θέλεις να ασχοληθείς με το θέμα πρακτικά αλλά θεωρητικά... και κάτι τέτοιο δεν νομίζω να βρεις στην Ελλάδα (δεν ξέρω και έξω αν υπάρχει κάτι τέτοιο).

 

Αν πάλι κάνω λάθος και θες να ασχοληθείς πρακτικά... ένα μεταπτυχιακό δεν θα σου δώσει κάτι... θα πρέπει να αφιερώσεις αρκετά χρόνια από την ζωή σου.

 

Κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας... όπως και κανείς δεν απέκτησε γνώση χωρίς να αφιερώσει χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...