Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Καταρχήν συγχαρητήρια στον poulinos για τον πιο πλήρη οδηγό που έχω δει. Είναι τόσο αναλυτικός που τον διαβάζω σε.... συνέχειες! Πολλές γνώσεις, πολλή υπομονή και πολύ μεράκι για να γίνει όλος αυτός ο οδηγός και πάλι μπράβο.

Ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος τι θα μπορούσα να κάνω ή τουλάχιστον τι μπορώ να περιμένω σχετικά με την περίπτωση που θα σας περιγράψω παρακάτω:

Έχω κάνει έναρξη από τον Μάρτιο σε ατομική επιχείρηση που εξαρτάται απολύτως από τηλέφωνο & ίντερνετ αλλά δυστυχώς ο ΟΤΕ δεν έχει διαθεσιμότητα βρόγχου και με βάζει σε 2μηνες λίστες αναμονής χωρίς να μπορώ να ξέρω πότε και αν θα έχω γραμμή. Ήδη τώρα τελειώνει 2 δεύτερη διμηνία, έχω κάνει μια σύνδεση με Vodafon η οποία σου δίνει ένα ρούτερ που λειτουργεί και με 4G το οποίο δυστυχώς δεν έχει σήμα. 

Έτσι για τηλέφωνο δεν συζητάω, αλλά και το ίντερνετ είναι τελείως αναξιόπιστο. Έχω κάνει βέβαια και αίτηση για adsl στην ίδια εταιρεία με τη συμφωνία όταν ενεργοποιηθεί να τα κάνω σκάντζα.

Η Vodafone μου είπε ότι το πολύ που χρειάζεται είναι 6 μήνες,. Ο χώρος μου είναι 10-12 μέτρα από το καφάο και 10 μέτρα από την καμπίνα της Wind η οποία ενεργοποιήθηκε πριν από 2-3 εβδομάδες.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Ισχύει το 6μηνο που μου είπε η Vodafon; Μπορώ να ελπίζω;

2. Τώρα που ενεργοποιήθηκε η καμπίνα της Wind αλλάζει κάτι για εμένα στη διαθεσιμότητα;

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω οτιδήποτε σχετικά με την πορεία της αίτησης μου ή σε τι αριθμό προτεραιότητας βρίσκομαι;

3. Στη Nova μου είχαν πει ότι κάθε 2μηνο η προτεραιότητα ΄χάνεται και πρέπει να ξανακάνω αίτηση ενώ στη Vodafon μου είπαν ότι δεν χάνεται και δεν χρειάζεται να ξανακάνω αίτηση. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει από τα 2;

4. Υπάρχει τρόπος να συνδεθώ πιο γρήγορα;

 

Πιθανόν να μην 100% εντός θέματος αλλά λόγω απελπισίας και αφού είδα ότι υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν πως λειτουργεί όλο το σύστημα αποφάσισα να ρωτήσω. 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 minutes ago, anargyriotis said:

Καλησπέρα,

Καταρχήν συγχαρητήρια στον poulinos για τον πιο πλήρη οδηγό που έχω δει. Είναι τόσο αναλυτικός που τον διαβάζω σε.... συνέχειες! Πολλές γνώσεις, πολλή υπομονή και πολύ μεράκι για να γίνει όλος αυτός ο οδηγός και πάλι μπράβο.

Ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος τι θα μπορούσα να κάνω ή τουλάχιστον τι μπορώ να περιμένω σχετικά με την περίπτωση που θα σας περιγράψω παρακάτω:

Έχω κάνει έναρξη από τον Μάρτιο σε ατομική επιχείρηση που εξαρτάται απολύτως από τηλέφωνο & ίντερνετ αλλά δυστυχώς ο ΟΤΕ δεν έχει διαθεσιμότητα βρόγχου και με βάζει σε 2μηνες λίστες αναμονής χωρίς να μπορώ να ξέρω πότε και αν θα έχω γραμμή. Ήδη τώρα τελειώνει 2 δεύτερη διμηνία, έχω κάνει μια σύνδεση με Vodafon η οποία σου δίνει ένα ρούτερ που λειτουργεί και με 4G το οποίο δυστυχώς δεν έχει σήμα. 

Έτσι για τηλέφωνο δεν συζητάω, αλλά και το ίντερνετ είναι τελείως αναξιόπιστο. Έχω κάνει βέβαια και αίτηση για adsl στην ίδια εταιρεία με τη συμφωνία όταν ενεργοποιηθεί να τα κάνω σκάντζα.

Η Vodafone μου είπε ότι το πολύ που χρειάζεται είναι 6 μήνες,. Ο χώρος μου είναι 10-12 μέτρα από το καφάο και 10 μέτρα από την καμπίνα της Wind η οποία ενεργοποιήθηκε πριν από 2-3 εβδομάδες.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Ισχύει το 6μηνο που μου είπε η Vodafon; Μπορώ να ελπίζω;

2. Τώρα που ενεργοποιήθηκε η καμπίνα της Wind αλλάζει κάτι για εμένα στη διαθεσιμότητα;

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω οτιδήποτε σχετικά με την πορεία της αίτησης μου ή σε τι αριθμό προτεραιότητας βρίσκομαι;

3. Στη Nova μου είχαν πει ότι κάθε 2μηνο η προτεραιότητα ΄χάνεται και πρέπει να ξανακάνω αίτηση ενώ στη Vodafon μου είπαν ότι δεν χάνεται και δεν χρειάζεται να ξανακάνω αίτηση. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει από τα 2;

4. Υπάρχει τρόπος να συνδεθώ πιο γρήγορα;

Πιθανόν να μην 100% εντός θέματος αλλά λόγω απελπισίας και αφού είδα ότι υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν πως λειτουργεί όλο το σύστημα αποφάσισα να ρωτήσω. 

Σας ευχαριστώ.

Παμε ενα ενα
1.οσο ξερω δεν ισχυει γιατι ο οτε δεν ειναι καθολικος παροχος για να σου φερει νεο καλωδιο.καθολικος παροχος ειναι η forthnet που θα σου φερει τηλεφωνια και ιντερνετ με δορυφορικο αν δεν υπαρχει ελευθερο ζευγαρι.
2.εξαρτατε αν και οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος σου.θα το πω με απλα λογια για να μην μπλεξουμε με λεπτομεριες. η ελλειψη δικτυου μπορει να ειναι ειτε το κομματι απο το αστικο κεντρο μεχρι το καφαο που λεγεται κεντρικο ειτε απο το καφαο μεχρι κατανεμητη/χωνευτη που λεγεται απερχομενο.αν η ελλειψη ειναι στο κεντρικο (παρα πολυ σπανιο) και τωρα σου εβαλαν νεο Kv τοτε το κεντρικο δεν το χρειαζεσαι με το vpu light(αν δινουν) οποτε ναι μπορει να εχεις τυχη και να μπορεις να παιξεις. αν ομως η ελλειψη ειναι στο απερχομενο (99,9) τοτε δεν αλλαζει τιποτα.
2b.δεν το ξερω.ισως ξερει ο @divo
3.οσο ξερω μπορει παλι ο @divo να μας πει ξερω οτι μετα απο 2 μηνες η αιτηση ακυρωνεται και πρεπει ο πελατης να ξανακανει.τωρα δεν ξερω αν η voda την επαναπροωθει ξανα ενω η Nova οχι και για αυτο λενε διαφορετικη απαντηση.ουτε ξερω αν χανεται η προτεραιοτητα το οποιο ακουγεται λιγο χαζο.
4.δυστυχως οχι εκτος αν πας α.δορυφορικο.β.ζητησεις απο τον οτε Speedbooster παραλληλα αιτηση  οτι θα βαλεις σε αυτον vdsl μηπως και σου δωσει το speedbooster απο τωρα.

εναλλακτικα καποιος αλλος που εχει Cosmote να παρει το speedbooster στο ονομα του και να το βαλεις εσυ στο μαγαζι αν δεν ειναι κλειδωμενο και αν εχεις σημα.

ή να σου δωσει καποιος γειτονας wifi προσωρινα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαε ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις .

Είμαι Αγίους Αναργύρους και ανήκω στον ΟΤΕ Ιλίου.

2Β Δεν έχω link, ούτε φαίνεται η πορεία της αίτησης μου μέσω του site της Vodafone. Η αίτηση για adsl έγινε μέσω της υπηρεσίας υποστήριξης εταιρικών πελατών με αποστολή αίτησης με email.

Δηλαδή ουσιαστικά το μόνο που μου μένει είναι να περιμένω....

Επεξ/σία από anargyriotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, anargyriotis said:

Σαε ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις .

Είμαι Αγίους Αναργύρους και ανήκω στον ΟΤΕ Ιλίου.

2Β Δεν έχω link, ούτε φαίνεται η πορεία της αίτησης μου μέσω του site της Vodafone. Η αίτηση για adsl έγινε μέσω της υπηρεσίας υποστήριξης εταιρικών πελατών με αποστολή αίτησης με email.

Δηλαδή ουσιαστικά το μόνο που μου μένει είναι να περιμένω....

παντως μπορει απλα η vodafone να ξαναστελνει την αιτηση μετα απο 2 μηνες στον οτε χωρις να στο πει εσενα για αυτο να σου λεει οτι δεν χρειαζεται να την στειλεις.μαλλον ναι θα χρειαστει να περιμενεις αλλα το ποσο κανεις δεν το ξερει. αν δεν περαστει νεο καλωδιο θα πρεπει να περιμενεις να διακοψει καποιος.δηλαδη αστα να πανε. σε καποιες εταιρειες υπαρχει Link που βλεπεις το σταδιο της αιτησης αλλα λογικα καπου θα το δεις κολλημενο μεχρι να γινει Reject οτι δεν μπορει να κατασκευαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos σε ευχαριστώ, υπήρξε μια εξέλιξη σήμερα, πέτυχα το πρωί τεχνικό του ΟΤΕ στο καφάο και άρχισα τις ερωτήσεις. Αφού μου απάντησε περίπου τα ίδια με εσάς κάνοντας μου την καρδιά περιβόλι, στο τέλος φεύγοντας κοίταξε το τάμπλετ του και με ρώτησε το όνομά μου, του το είπα, ψάχνει και μου λέει: Ρε φίλε εσένα έφτιαξα τώρα!

Οπότε περιμένω από εβδομάδα να μιλήσω με Vodafone.

Για ότι νεότερο θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

Τέλος καλό, μου έκλεισαν από τη Vodafone ραντεβού την Τετάρτη για σύνδεση. Θέλω να σας ευχαριστήσω  που "ανεχθήκατε" την απελπισία μου αν και ήμουν μάλλον εκτός θέματος.

Ευχαριστώ πολύ τον Poulinos για το φοβερό οδηγό στην αρχή του νήματος και κυρίως ευχαριστώ πολύ τον Poulinos και τον Divo για την αμέριστη βοήθεια τους 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/07/2019 at 22:31, anargyriotis said:

Poulinos σε ευχαριστώ, υπήρξε μια εξέλιξη σήμερα, πέτυχα το πρωί τεχνικό του ΟΤΕ στο καφάο και άρχισα τις ερωτήσεις. Αφού μου απάντησε περίπου τα ίδια με εσάς κάνοντας μου την καρδιά περιβόλι, στο τέλος φεύγοντας κοίταξε το τάμπλετ του και με ρώτησε το όνομά μου, του το είπα, ψάχνει και μου λέει: Ρε φίλε εσένα έφτιαξα τώρα!

Οπότε περιμένω από εβδομάδα να μιλήσω με Vodafone.

Για ότι νεότερο θα ενημερώσω.

πολυ τυχερος τελικα μεσα στην ατυχια σου.

1 hour ago, anargyriotis said:

Παιδιά καλησπέρα,

Τέλος καλό, μου έκλεισαν από τη Vodafone ραντεβού την Τετάρτη για σύνδεση. Θέλω να σας ευχαριστήσω  που "ανεχθήκατε" την απελπισία μου αν και ήμουν μάλλον εκτός θέματος.

Ευχαριστώ πολύ τον Poulinos για το φοβερό οδηγό στην αρχή του νήματος και κυρίως ευχαριστώ πολύ τον Poulinos και τον Divo για την αμέριστη βοήθεια τους 😊

μια χαρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 23/08/2019 at 19:47, spokosjr said:

Καλησπέρα

Αρχικά, καταπληκτική η επεξήγηση, λεπτομερής και κατανοητή.

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι τι είναι τα ONU στο ολυμπιακό χωριό.

στην ουσια σκεψου το σαν dslam οπως ειναι τωρα τα Kv με την διαφορα οτι μπορει να μην εχει καν χαλκο μεχρι το αστικο κεντρο πισω και απλα μεχρι πισω να ειναι μονο οπτικη ινα.βεβαια adsl δινουν αλλα ναι μπορει με αλλαγη καρτας να δωσει και vdsl το dslam που υπαρχει μεσα.το ολυμπιακο χωριο ειναι απομακρυσμενο οποτε δεν μπορεις να παρεις adsl απο το αστικο κεντρο ουτε εχει νοημα να υπηρχε χαλκος μεχρι πισω.οποτε τους εβαλαν mini dslam.

Onu υπαρχουν και σε αλλα σημεια βεβαια που υπηρχαν θεματα ταχυτητων πριν ξεκινησουν τα vdsl απο Kv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πόσο καιρό παίρνει απο την εγκαταστάση μέχρι τη λειτουργία μιας νέας καμπίνας από τον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η εγκατάσταση. Είναι πολλές οι εργασίες που γίνονται. Οπτική ίνα, ρεύμα (η μεγαλύτερη καθυστέρηση μετά τις άδειες για εκσκαφές), ρυθμίσεις και έλεγχοι κλπ.

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρντ, αλλά θα έλεγα τουλάχιστον εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/09/2019 at 08:10, the_brave said:

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πόσο καιρό παίρνει απο την εγκαταστάση μέχρι τη λειτουργία μιας νέας καμπίνας από τον ΟΤΕ.

αν δεν δεις ρευμα να δοθει τοτε εχεις ακομα μελλον.υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν παει ολα καλα και σε μερικους μηνες δινει διαθεσιμοτητα υπαρχουν και περιπτωσεις που περασε χρονος και ακομα δεν ενεργοποιηθηκαν.οπως σε πολλες περιοχες που ηταν να δοθει πχ μαρτιο 2018 φτασαμε μαρτιο 2019 και τιποτα.ξεκιναει η χαρα οταν βλεπεις να εχουν αλλαξει/προσθεσει καμπινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμπίνα έχει αλλάξει εδώ και 3 μήνες. Κατά περιόδους βλέπω ότι σκάβουν, αλλά τίποτα. Το περιμένω πως και πως γιατί συγχρονίζω στα 9 mbps. Άραγε με την νέα καμπίνα θα συγχρονίζω κοντά στα 24?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η καμπίνα είναι του ΟΤΕ και είσαι πελάτης του ΟΤΕ, έχεις πιθανότητες να μεταφερθεί η σύνδεσή σου σε αυτή και να έχεις 24άρι καθαρό. Αν δεν ισχύει κανένα από αυτά, δεν θα αλλάξει τίποτα.

Η επόμενη επιλογή είναι να αλλάξεις πακέτο σε VDSL, οπότε σίγουρα θα συνδεθείς σε αυτή την καμπίνα με οποιονδήποτε πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 30/09/2019 at 17:42, the_brave said:

Η καμπίνα έχει αλλάξει εδώ και 3 μήνες. Κατά περιόδους βλέπω ότι σκάβουν, αλλά τίποτα. Το περιμένω πως και πως γιατί συγχρονίζω στα 9 mbps. Άραγε με την νέα καμπίνα θα συγχρονίζω κοντά στα 24?

δυστυχως δεν υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. αν εισαι Cosmote μπορει να σε γυρισουν σε vdsl 24/1 αλλα δεν ειναι σιγουρο διοτι δεν ειναι οτι παιζεις στα 1 -2 Mbit.μπορει μετα απο βλαβη να το κανουν αν τυχει κατι στην γραμμη σου ή μπορει να το κανουν οταν θελησουν να σε γυρισουν σε voip.ο ευκολος τροπος ειναι να πας απευθειας 50αρι πακετο σε οποιονδηποτε παροχο για να σε ριξουν κατευθειαν στο Kv και να εισαι αρχοντας.συν οτι το 50/5 ειναι πολυ καλυτερο απο το 24/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...