Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, poulinos είπε

α.λιγο δυσκολο να εχεις 1200 μετρα εναεριο καλωδιο.μια φορα το εχω πετυχει στην καλλιτεχνουπολη.εκτος αν μενεις εκει:P
απο εκει και περα.
λογικα εσυ παιρνεις υπηρεσια απο το καφαο(Kv πλεον). αν δεις εισαι σε Profile vdsl ηδη και μαλιστα σε 17α.να σου εδωσαν 17α profile
απο το αστικο κεντρο το θεωρω δυσκολο.δηλαδη εσυ στην ουσια εισαι γυρισμενος σε vdsl αυτην την στιγμη.
οπως θα δεις ομως εισαι πολυ μακρια και το μεγιστο οπως βλεπεις στην εικονα σου ειναι τα 20mbit.οποτε αν πας σε vdsl 50 αρι παλι θα εχεις τα ιδια ασχετα με το τι σου λενε.μπορει να χανεις μερικα mbit Λογω καλωδιωσης σου.το vdsl θελει διαφορετικη συνδεσμολογια. αν ησουν κοντα στο kv θα πρεπε να εχεις 24/1 και το attainable σου να ηταν πχ 100/50 που μπορει να ειναι σε ενα χρηση που εχει κοντα το Kv. δες σωστη συνδεσμολογια με το παρακατω.
https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf
μαλλον αυτος που ειναι στο τηλεφωνο δεν ξερει οτι εισαι τοσο μακρυα απο την καμπινα και για αυτο σου λεει θα τα πιασετε.νομιζει ισως οτι εσυ παιρνεις απο το αστικο κεντρο
και οτι μετα θα παρεις απο την καμπινα που σε μια περιοχη που δεν ειναι απομακρυσμενη ειναι στα 200-300 μετρα.
και το attenuation σου ειναι πολυ μεγαλο και δειχνει μεγαλη αποσταση.
εκτος αν μια στο εκατομμυριο τωρα σου δινουν απο το αστικο κεντρο που το θεωρω δυσκολο εφοσον ξερεις που ειναι το καφαο συν οτι δεν θυμαμαι να εχω δει 17a απο αστικο κεντρο.
οποτε με vdsl σορρυ για την εκφραση αλλα θα παρεις . .. ενα τιποτα. .φτιαξε την καλωδιωση στο σπιτι σου και ζητα να σε βαλουν σε μικροτερο margin αντι για 13 που σε εχουν για να πετυχεις καλυτερη ταχυτητα.δηλαδη να φτασεις κοντα στα 17 mbit. στην ουσια εισαι vdsl τωρα αλλα Θα σε κοβε στα 24/1 αντι για 50/5. εσυ ομως ουτε τα 24 δεν μπορεις να φτασεις

Xίλια ευχαριστώ για το χρόνο σου :)

Θα το αφήσω όπως λες και θα τους πω απλά να μου κατεβάσουν όπως είπες και εσύ το margin .

Φοβάμαι όμως ότι δεν θα το δεχτούν και δεν θα το κατεβάσουν .

Εμένα το προφίλ μου είναι ,μου είπε η υπάλληλος κουμπωμένο στα 14mbps για να μην εχω θεματα με αποσυνδεσεις κτλ 

Αν λέω, αν δεχτούν να κατεβάσουν το margin λιγο φανταζομαι πρεπει να ανεβασουν και το προφιλ ,ετσι δεν ειναι η δεν χρειαζεται ?

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, naeg15 said:

Xίλια ευχαριστώ για το χρόνο σου :)

Θα το αφήσω όπως λες και θα τους πω απλά να μου κατεβάσουν όπως είπες και εσύ το margin .

Φοβάμαι όμως ότι δεν θα το δεχτούν και δεν θα το κατεβάσουν .

Εμένα το προφίλ μου είναι ,μου είπε η υπάλληλος κουμπωμένο στα 14mbps για να μην εχω θεματα με αποσυνδεσεις κτλ 

Αν λέω, αν δεχτούν να κατεβάσουν το margin λιγο φανταζομαι πρεπει να ανεβασουν και το προφιλ ,ετσι δεν ειναι η δεν χρειαζεται ?

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου :)

αν κατεβει το margin θα ανεβει η ταχυτητα σου.στα vdsl δινουν κοντα στο 9 margin κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

αν κατεβει το margin θα ανεβει η ταχυτητα σου.στα vdsl δινουν κοντα στο 9 margin κανονικα.

Είχε απόλυτο δίκαιο 100% 

Τους πήρα τηλ και τους είπα να μου κατεβάσουν το snr 

Το έχουν από το πρωί για δοκιμές και η

γραμμη ανέβηκε από τα 13 στα 17.5 περίπου mbps .

Το πήγαν στα 9 snr .

Από τα στοιχεία που προκύπτουν τώρα ( φωτογραφίες παρακάτω ) θα ζητούσες vdsl 50αρα η δεν αλλάζει τίποτα ;

Σε ευχαριστω παρά πολύ :) 

77A47B00-5DDD-40D2-9050-A9C5892EEF81.jpeg

DC998B72-232F-47C3-98E7-B11F7CDBC11A.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφίλ 17a δίνεται κανονικά από αστικό κέντρο. Δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτό. Αυτό που δεν επιτρέπεται, είναι να δοθεί προφίλ 8a από καμπίνα.

Στην επαρχία (ακόμη, σε αρκετές περιπτώσεις στην Αττική), μια χαρά μπορεί να έχει απόσταση η καμπίνα πάνω από τα 1000 μέτρα σε αραιοκατοικημένες περιοχές.

Ο φίλος παίρνει από καμπίνα αφού έχει ενεργό το Vectoring. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να πιάνει σίγουρα το 24άρι και ιδανικά το 30άρι σε αυτή την απόσταση. Προφανώς υπάρχει καλωδιακό θέμα και εκτιμώ το εναέριο καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή. Αλλά καλό είναι να κοιτάξει πρώτα την εσωτερική του εγκατάσταση, τουλάχιστον να εξασφαλίσει ότι δεν υπάρχει θέμα στην δική του πλευρά.

Εν τω μεταξύ έχει Fastpath που του κόβει επιπλέον ταχύτητα, συν το ότι τα Fritz γενικά έχουν μικρότερο ελαφρά συγχρονισμό σε μεγάλες αποστάσεις, αλλά είναι πιο σταθερά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Προφίλ 17a δίνεται κανονικά από αστικό κέντρο. Δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτό. Αυτό που δεν επιτρέπεται, είναι να δοθεί προφίλ 8a από καμπίνα.

Στην επαρχία (ακόμη, σε αρκετές περιπτώσεις στην Αττική), μια χαρά μπορεί να έχει απόσταση η καμπίνα πάνω από τα 1000 μέτρα σε αραιοκατοικημένες περιοχές.

Ο φίλος παίρνει από καμπίνα αφού έχει ενεργό το Vectoring. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να πιάνει σίγουρα το 24άρι και ιδανικά το 30άρι σε αυτή την απόσταση. Προφανώς υπάρχει καλωδιακό θέμα και εκτιμώ το εναέριο καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή. Αλλά καλό είναι να κοιτάξει πρώτα την εσωτερική του εγκατάσταση, τουλάχιστον να εξασφαλίσει ότι δεν υπάρχει θέμα στην δική του πλευρά.

Εν τω μεταξύ έχει Fastpath που του κόβει επιπλέον ταχύτητα, συν το ότι τα Fritz γενικά έχουν μικρότερο ελαφρά συγχρονισμό σε μεγάλες αποστάσεις, αλλά είναι πιο σταθερά.

Όπως ακριβώς τα λες είναι . 
Το εναέριο καλώδιο είναι το οποίο για να φτάσει στο σπιτι μου διανύει μεγάλη απόσταση και πολλά κοψίματα στο δρόμο για να μπούμε κολόνες ενδιάμεσα .

Το εναέριο είναι σίγουρα μετρημένο με το αυτοκίνητο σε αγροτικό δρόμο γύρω στα 1000 μέτρα σίγουρα 

Ειμαι σε απομονωμένη περιοχή επαρχία με μόνο αλλά δυο σπιτια δίπλα μου .

Φαντασου στην αρχική εγκατάσταση δεν ήξεραν πως θα φέρουν γραμμή στο σπιτι .

Τελικα το έφεραν αλλά χρειάστηκε όπως είπα μεγάλη απόσταση καλωδίου εναέριο .

Εχει θέμα το γνωρίζουν στον ΟΤΕ αλλά δεν κάνει κανείς την κίνηση διότι μιλάμε για 3 σπίτια και μάλλον δεν τους συμφέρει ( χρόνια τώρα κάνουμε προσπάθειες αλλά τίποτα ) 

Το δικό μου το καλώδιο τώρα το οποία σκάει από το μποξακι του ΟΤΕ είναι γύρω στα 30 μέτρα καινούργιο καλώδιο UTP το όποιο είναι προστατευμένο σε σωλήνα το έχω βάλει εγώ με τα χεράκια μου και φαντάσου το κουμπώνω κατευθείαν στο modem πάνω . Δεν υπάρχει ούτε ένα κόψιμο ,ματιση κτλ ( μονοκατοικία είμαι ) 

Οτι παίρνω στο μποξακι , παίρνω και μέσα στο σπιτι .

Δηλαδη με λίγα λόγια να μην κάνω καν δοκιμή για ενεργοποίηση VDSl 50 ?

Σε ευχαριστω πολύ :) 

 

Υ.Γ Σε speedport δίπλανο μου σπιτι πήρε και αυτός τηλ για να ρίξει το SNR και σε margin 9 του έκανε συνέχεια επανεκκίνησεις ( φουλ στα σφάλματα ) και έπεφτε η γραμμή .

Το δικό μου το άτιμο το fritz ( φτου φτου ) κρατάει γερά και μηδέν επανεκκινήσεις από το πρωί .

Επεξ/σία από naeg15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην απόσταση που έχεις και με προβληματικό χάλκινο δίκτυο, το VDSL θα έχει τον ίδιο συγχρονισμό με το ADSL ή λίγο παραπάνω. Εκεί που σίγουρα θα κερδίσεις είναι στο upload, αλλά μην περιμένεις το μέγιστο.

Δεν χάνεις κάτι με το να το δοκιμάσεις και αν απογοητευτείς, έχεις περιθώριο 14 ημερών να γυρίσεις πίσω στο ADSL. Επιπλέον αν δεν σου είναι απαραίτητο το fastpath, σίγουρα θα κερδίσεις και από εκεί ακόμη λίγη ταχύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Στην απόσταση που έχεις και με προβληματικό χάλκινο δίκτυο, το VDSL θα έχει τον ίδιο συγχρονισμό με το ADSL ή λίγο παραπάνω. Εκεί που σίγουρα θα κερδίσεις είναι στο upload, αλλά μην περιμένεις το μέγιστο.

Δεν χάνεις κάτι με το να το δοκιμάσεις και αν απογοητευτείς, έχεις περιθώριο 14 ημερών να γυρίσεις πίσω στο ADSL. Επιπλέον αν δεν σου είναι απαραίτητο το fastpath, σίγουρα θα κερδίσεις και από εκεί ακόμη λίγη ταχύτητα.

Το fast το έχω γιατί παίζει ο μικρός παιχνίδια ....

Από περιέργεια χωρίς fast ποσό θα έδινε ας πούμε ;

Παρολαυτα Μάλλον έτσι θα το κάνω κάποια στιγμή .

Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε 

Σε ευχαριστω πολύ :) 

Επεξ/σία από naeg15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jkoukos said:

Στην απόσταση που έχεις και με προβληματικό χάλκινο δίκτυο, το VDSL θα έχει τον ίδιο συγχρονισμό με το ADSL ή λίγο παραπάνω. Εκεί που σίγουρα θα κερδίσεις είναι στο upload, αλλά μην περιμένεις το μέγιστο.

Δεν χάνεις κάτι με το να το δοκιμάσεις και αν απογοητευτείς, έχεις περιθώριο 14 ημερών να γυρίσεις πίσω στο ADSL. Επιπλέον αν δεν σου είναι απαραίτητο το fastpath, σίγουρα θα κερδίσεις και από εκεί ακόμη λίγη ταχύτητα.

αφου ειναι ηδη vdsl και τον κοβουν 24/1 που δεν το πιανει το 24.αρα και 50αρι να ζητησει δεν θα παει παραπανω στο download παρα μονο στο up.

1 hour ago, naeg15 said:

Το fast το έχω γιατί παίζει ο μικρός παιχνίδια ....

Από περιέργεια χωρίς fast ποσό θα έδινε ας πούμε ;

Παρολαυτα Μάλλον έτσι θα το κάνω κάποια στιγμή .

Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε 

Σε ευχαριστω πολύ :) 

θα κερδισεις και σε σταθεροτητα χωρις το fast.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

αφου ειναι ηδη vdsl και τον κοβουν 24/1 που δεν το πιανει το 24.αρα και 50αρι να ζητησει δεν θα παει παραπανω στο download παρα μονο στο up.

θα κερδισεις και σε σταθεροτητα χωρις το fast.

Σε gaming που παίζει ο μικρός θα έχει θέματα αν τους πω να μου βγάλουν το fastpath ? 
Σε ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, naeg15 said:

Σε gaming που παίζει ο μικρός θα έχει θέματα αν τους πω να μου βγάλουν το fastpath ? 
Σε ευχαριστω 

θα ανεβει λιγο το ping.δεν χαθηκε  ο κοσμος.και αλλοι παιζουν με interleave gaming

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, poulinos είπε

αφου ειναι ηδη vdsl και τον κοβουν 24/1 που δεν το πιανει το 24.αρα και 50αρι να ζητησει δεν θα παει παραπανω στο download παρα μονο στο up.

θα κερδισεις και σε σταθεροτητα χωρις το fast.

Το ωραίο είναι ότι ανέβηκε και άλλο η γραμμή και έχω φτάσει τα 21mbps

Πιστεύω αν κόψω το fastpath όπως λες να χτυπήσω και κοντά στα 24 .

Θαυμα :) 

Την καλημέρα μου 

159D0CDC-916F-421C-B47D-B1D499ED81BD.jpeg

Επεξ/σία από naeg15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζήτησα από τον ΟΤΕ να μου αφαιρέσει το fastpath αλλά δεν ξέρω αν το έκανε διότι στο send direction ακόμα φαίνεται το fast .

Το έκαναν τελικά η όχι ;

Πριν την αλλαγή και στο receive αλλά και στο send έλεγε fast 

 

49716F63-6793-4AC8-B9ED-DF41E17AC646.jpeg

Επεξ/σία από naeg15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...